AKo začat programovať PLC?

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa pajky » 27 Dec 2023, 18:27

1500 hrube... za co? Niesu tam dalsie priplatky?
Riesis sam, alebo je niekto kto to spravi na dialku? Ty len riesis ze zapoj ma tam.. a ziadna zodpovednost? Resp. Ked sa to dodrbe, tak to odseries ty.
Ja by som to videl o par tisic € viac, keby som mal riesit problem ja, do toho dalsie specialitky, ako menice a tak..
Si len programator, alebo vies aj nieco o elektronike?
Je rozdiel nieco napisat a malo by to ist. A mat chybu aj niekde v Hw stroja a riesit preco je nieco inak ako by malo.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa pajky » 27 Dec 2023, 18:41

Ono ked program nepises ty, je rozsiahlejsi a ty mas nieco zmenit behom casu "hned" nemusi byt sranda. Poskodenie stroja, ludi,...

Mas svoj HW?, SW? SKOLENIA?

Je rozdiel len sa niekde potulovat, pit kafe a brat vyplatu.
A ked na teba cumi, caka 20 ludi a ty to nemozes odflaknut.
A este si verit poslat ich niekam, lebo lebo..

Ja teda "neprogramujem" ale aj bez toho vidim co ludia dokazu.
Ale inak hej, siel by som do toho, len si treba davat pozor na to co robis, kam ta tlacia, co podpises..




Ako zaciatocnik asi tazko, ale tu je inzerat

https://praca.bazos.sk/inzerat/15826891 ... atizer.php


Profici..Trosku maly plat na nemecko nie?
Ale hej, za ten by som si mozno dal povedat, ale je to zivnost. Cize na piiii
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 28 Dec 2023, 15:02

No do zahraničia sa nechystám určite, to je pre mňa nereálne kvôli deťom atď...
Čo sa týka tejto práce, malo by to byť spolupráca pri tvorení programu na nových strojoch a potom ísť reálne do firmy ten stroj rozbiehať, zaúčať na ňom pracovať ľudí v tej firme, v prípade väčšieho problému pri rozbiehaní sa pripojiť a riešiť odstránenie s profi programátorom.....nemyslím si ale že je to adekvátne ohodnotenie na takú prácu, druhá vec že by som dosť klesol oproti súčastnej práci a to je pre mňa aktuálne dosť problém keďže ako väčšina slovákov som krásne zaúverovaný...aktuálne mám ako tak možnosť sa "hrať" aj s PLC a niečo tvoriť po vlastnej osi v aktuálnej práci...chcel som ale mať možnosť pracovať s niekým skúsenejším ktorí by ma nasmeroval keď urobím čosi zle a nie robiť to len tak pokus/omyl...resp. ak to funguje musí to byť dobré.
Ale nájsť niekoho kto by si zobral do svojej opateri učňa bude trošku problém...
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa pajky » 28 Dec 2023, 17:11

Co v aktualnej praci sa s PLC vies pohrat, s cim?
Ono obcas je lepsie sa nieco naucit aj sam. Potom cumis na tych "profikov" co to robia za piiii.
Ale trva to dlho sa naucit zase.
Niekedy k nam pride servis a idem radsej prec, ked vidim co robia.
Nj, slovensko je super miesto na zarabanie.
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 28 Dec 2023, 23:15

Dosť sa u nás začalo automatizovať, no a na také menšie projekty mám možnosť využiť svoje znalosti....do nedávna iba za pomoci Loga a teraz sa snažím už s PLC.
Ide o nejaké menšie dopravníky, prenášače, spolupráca s kolaborativnym robotom a podobne....ale rád by som sa čo to naučil aj s analógom a na takej vyššej úrovni už..tak ako by to malo reálne vyzerať..
Áno je to dlhá cesta a veľa učenia ale snáď sa podarí...no minimálne som začal..čas ukáže či to k niečomu bude
0

puxa
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 27 Nov 2017, 16:38

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa puxa » 16 Jan 2024, 17:24

Prosim vas.
Ked ste isli na pracovny pohovor, lepsie povedane nastupovali do prace ako juniori, vedeli ste uz PLCka programovat, alebo ste sa to vsetko naucili az v praci ?
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 16 Jan 2024, 19:15

puxa napísal:
16 Jan 2024, 17:24
Prosim vas.
Ked ste isli na pracovny pohovor, lepsie povedane nastupovali do prace ako juniori, vedeli ste uz PLCka programovat, alebo ste sa to vsetko naucili az v praci ?
Ja som zatiaľ v tom kroku kde sa snažím posunúť v tomto smere. Štvrtok ma čaká druhý pohovor, som na tom tak, že niečo málo už viem, ale nedovolím si povedať že som programátor. Dokážem naprogramovať nejakú aplikáciu, kde saa niečo spúšťať/vypínať na základe nejakých podmienok..ale viem že sa mám ešte veľa čo učiť a myslím že sa môžem učiť donekonečna a vždy sa nájde niečo nové...ale aby som sa mohol posunúť ďalej potrebujem sa učiť od človeka čo tomu rozumie a upozorní ma na chyby. To že niečo naprogramuješ a funguje to ešte neznamená že je to tak správne...
0

paul_05
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Dec 2023, 10:19

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa paul_05 » 20 Jan 2024, 15:10

Ahojte...našiel by sa tu niekto kto by mi pomohol s jednou úlohou? Nieje mi úplne jasné ako to vyriešiť a toto asi ťažko vygooglim 🫣
Potrebujem urobiť aplikáciu kde potrebujem postupne pridávať z 12 V na 24 V za čas povedzme 40 sekúnd. Chcem to urobiť cez S7-1200, napadlo ma použiť analógový výstup ktorým by som simuloval potenciometer. S analógom som ale ešte nemal tú česť takže je to pre mňa trošku problém.
Ide o postupne rozsvecovanie LED žiarovky -kontrolky, na začiatku procesu by mala svietiť slabúčko, na konci silno. O tom že životnosť LED ide dosť z kopca je mi jasné.
0

Atlass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 16 Mar 2019, 16:29

Re: AKo začat programovať PLC?

Príspevok od používateľa Atlass » 20 Jan 2024, 16:59

Siemens ma standardne analog bud 4-20mA alebo 0 az +/-10V takze sa bez externeho obvodu neazobides... pripadne moze skusit pwm + externu elektroniku
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok