Frekvenčný menič pre čerpadlo

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ferguson » 19 Feb 2022, 20:27

Zdravim,
vedeli by ste mi prosim poradit ako poskladat system pre zavlazovanie zahrady? Mam odstredive cerpadlo Sigma s motorom 3f, 400V, 1,5kW a chcem sa vyhnut pouzitiu expanznej nadoby. Preto by som chcel pouzit frekvencny menic, ale dat 400-500€ za hotove riesenie je prilis vela.
Je tento frekvencny menic vyhovujuci?
https://www.sdrive.sk/frekvencne-menice ... x230v-10a/
Pripadne je nejaka lacnejsia varianta?
Da sa snimac tlaku pripojit priamo na FM? Aky snimac sa da pouzit?

Vdaka
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 818
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Feb 2022, 21:25

Odhliadnuc od toho, že sa jedná o frekvenčný menič s napájaním 1x230V/ 3x230V by musel byť motor na čerpadle s možnosťou zapojenia do hviezdy aj trojuholníka (Y/D 400/ 230V).
Lacnejší napr.
https://vyboelectric.sk/obchod/frekvenc ... 50-4t0022/
A keby si teda trval na jednofázovom napájaní
https://vyboelectric.sk/obchod/frekvenc ... 50-2s0022/
Snímač s analógovým výstupom či už napäťovým 0-10V alebo prúdovým 4-20mA
https://vyboelectric.sk/obchod/tlakovy- ... cny-menic/
https://www.tme.eu/sk/katalog/prevodnik ... 40;&page=1
A samozrejme najdôležitejšie bude jeho správne nastavenie s pozvoľným rozbehom a dobehom v závislosti od tlaku v systéme, použitie a nastavenie PID regulátora, prípadne ešte jeden havarijný mechanický tlakový spínač pre vypnutie v prípade poruchy (mne tak zblbol soft štart na ponornom čerpadle a natlačilo systém skoro na 10 barov)
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa Atlan » 20 Feb 2022, 07:03

Nato by mal stacit aj cinsky menic za 50E v akcii.
Aj motory boli zvecsa s moznostou hviezda trojuholnok, daj fotku stitku motora.
Budes tam mat jeden analogovy snimac tlaku, ten sa pripoji na vstup menica pre regulaciu otacok. A druhy klasicky tlakovy ktory napriamo odpaja menic res motor (tj havarijny)
Bude trrba zapojit, vyskusat ake minimalne otacky budu potrebne aby si mal potrebny tlak a prietok. Nastavit spodnu hranicu otacok v menici, a idealne aj hornu hranicu s rezervou. A hlavne pozvolny rozbeh a brzdenie.
Problemom su razy v systeme pri rozbehu a zastaveni vody naor kohutikom.

Skus pohladat ci to niekto neriesil, moU sa vyskytnut medzi stavy co budu robit problemy.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa jova » 20 Feb 2022, 09:59

A proč chceš řešit zapojení toho čerpadla frekvenčním měničem? To tam nemáš 3f. 400V?
Běžně se na takové čerpadlo zapojí tohle: https://www.e-cerpadla.cz/digitalni-tla ... -9225.html
Ve tvém případě se přidá stykač na 3 fáze a je hotovo.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa pablox » 20 Feb 2022, 10:20

Jemu ide zrejme o plynulú reguláciu otáčok, aby mu necukalo čerpadlo pri zapínaní a vypínaní.
Asi máme rovnakú vodáreň, túto som zrepasoval a nechal pôvodnú tlakovú nádobu, len dal nové čerpadlo.

V blízkej budúcnosti ale predpokladám, že nádoba doslúži a tak tiež budem hľadať riešenie s frekvenčným meničom kvôli nárazom pri zapínaní a vypínaní. Ten motor sa dá v pohode zapojiť do Y/D
Prílohy
IMG_20210423_170526.jpg
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa jova » 20 Feb 2022, 10:35

Já mám na zahradu tohle čerpadlo: https://www.e-cerpadla.cz/samonasavaci- ... -6619.html
k tomu obdobný presscontrol doplněný pro jistotu malinkou asi 3/4l nádobkou a funguje to bez problémů několik let. Rozvod plastovými hadicemi je zakopaný v zemi, 3 výstupní kohoutky. Otevřu kohout, spustí se čerpadlo - voda teče, zavřu kohout, čerpadlo se po pár vteřinách zastaví - voda neteče. Víc na zahradu nepotřebuju. Žádné cukání nepozoruju.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ferguson » 20 Feb 2022, 11:56

Dakujem za odpovede. Aby som odpovedal na otazky:
-ano je k dispozicii privod 400V, nie je problem ho pouzit (radsej ako 230V)
-riesenie so stykacom nechcem pouzit, aby som nemusel mat tlakovu nadobu a aby sa cerpadlo stale nemuselo zapinat/vypinat pri dlhsom polievani (v buducnosti bude mozno automaticka zavlaha)
-cerpadlo je zo starej vodarne Sigma SuperKonta 32-AL-2° ME (link)
-motor:
Obrázok

V zasade mam 3 moznosti ako toto riesit:
- zrepasovat uvedene cerpadlo, pripojit FM+veci okolo
- kupit cerpadlo nove a pouzit motor, pripojit FM...
- kupit komplet nove cerpadlo aj s motorom, nieco ako pisal Jova
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa jova » 20 Feb 2022, 13:01

Pořád nějak nechápu, proč máš problém s tím stykačem. Ten slouží s tím jednofázovým presscontrolem pouze k tomu, abys mohl připojit třífázový motor. Prostě otevřeš kohout a voda teče nepřetržitě, čerpadlo nezastaví, dokud kohout opět nezavřeš. Ten presscontrol funguje jinak než klasický tlakový spínač.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ferguson » 20 Feb 2022, 13:40

Podla toho co pisu na ich stranke
Při poklesu tlaku na nastavenou min. hodnotu zapne elektromotor čerpadla, při dosažení nastaveného max. tlaku ho vypne.
Ak tomu dobre chapem, tak cerpadlo bud ide alebo neide - podla tlaku. Nemam problem so stykacom, ale neviem tym regulovat tlak bez pouzitia tlakovej nadoby. Alebo ten presscontrol dokaze regulovat otacky cerpadla tak, aby pokryl aktualny odber vody pri zachovani pozadovaneho tlaku?
Predpokladam, ze v tvojom pripade je odber vody z kohutika vacsi ako je cerpadlo schopne dodat a preto ide nonstop dovedy kym nezastavis vodu. Alebo tomu len nerozumiem?
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa jova » 20 Feb 2022, 17:12

Ano presscontrol pouze spíná nebo vypíná motor, jeho otáčky nemění. Jde ale o to, že on ten motor zastaví až v okamžiku, kdy je skutečně kohout zavřený už nějakou dobu a není tam žádný průtok. U mě to funguje tak, že je jedno, jestli voda vytéká z kohoutu přímo u čerpadla plným proudem, nebo už na konci 30m ½ hadici proudem třeba čtvrtinovým. Dokud prostě voda nějak odtéká, tak motor běží a na velikosti tlaku na manometru nezáleží. To je právě rozdíl mezi tím tlakovým spínačem a presscontrolem. Navíc tam získáš ochranu pro běh "nasucho".
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ferguson » 20 Feb 2022, 17:53

Presne tomu sa chcem vyhnut, aby to tlacilo "do blba".
Len neviem co urobi menič ked ukoncim odber vody a natlaci pozadovany tlak. Znizi otacky na nastavene minimum, alebo ten motor proste zastavi/odpoji od napajania?
0

Používateľov profilový obrázok
daniel1212
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 03 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Kysucké nové Mesto
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa daniel1212 » 21 Feb 2022, 07:54

Tiez riesim podobne. Snekove cerpadlo na 230V je umiestnene vo vrte hlbokom 30m plus je k nemu instalovana tlakova nadoba 35l. Cerpadlo ma prietok cca 50l za minutu ale ked sa pusti voda napr na zavlahu, ta spotrebuva 20l za minutu, tak cerpadlo sa casto zapina a vypina. A 500e za studnovy frekvencny menic sa mi davat nechce..
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Feb 2022, 08:27

Nekomplikuj si zivot len preto lebo existuju frekvencne menice a vyzera to cool.

Pri polievani by mal moror stale bezat. Ak sa pri polievani vypina, mas zle nadimenzovane cerpadlo (predimenzovane) k zavlazovaniu. Bud su rury tenke (dlhe) alebo cerpadlo prilis vykonne.
S frekvencnym menicom sa to da doriesit, ale je to zbytocne komplikocane a vnasas do systemu vyssiu pravdepodobnost poruch.

Jednoznacne by som tam dalj tlakovu nadobu, s elektronickym tlakovym spinacom (lepsie sa nastavuje ako klasicky mechanicky a ma aj rozne funkcie)
Najprv by som zvysil vypinaci tlak az do hodnoty ked uz cerpadlo nedokaze vyvinut vacsi tlak pri polievani a nevypne sa. Ak by to bol akceptovatelny tlak (nebol by prilis vysoky) tak by som to tak nechal. Ak nie, tak by som to riesil ubranim vykonu z cerpadla - zvacsil by som medzeru medzi lamelami - pridal jedno (alebo dve) tesnenie navyze medzi lamelove komory.
Cez ten elektronicky spinac tam daj stykac co najvacsi 20-30A nech sa kontakty nanamahaju.

A mas takmer bezudrzbove zavlazovanie.

Zapamataj si, ak sa nieco moze posrat, tak sa to poserie. Tak to minimalizuj.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ferguson » 21 Feb 2022, 11:04

Ked mam kupit 100L stojatu expanzku+nejaka bizuteria okolo, tak to stoji takmer tolko ako riesenie s menicom. Rozdiel cca 50€ mi nestoji za to, aby mi v garazi zaberala miesto nejaka opacha.
A tiez ak dam dokopy cerpadlo v cene cca 200-300€, tak do toho nebudem bastliť nejake podlozky, aby som si znizil ucinnost. Nadimenzovat cerpadlo nie je uplne take jednoduche, pretoze niekedy si len umyjem ruky, niekedy polieva zavlaha a inokedy porebujem vycerpat 5000L vody naraz.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa Atlan » 21 Feb 2022, 12:04

[67,09€ 47% OFF]Topshak AT1-2200X 2.2KW 220V PWM Control Inverter 1Phase Input 3Phase Out Inverter Variable Frequency Inverter Electrical Equipment & Supplies from Industrial & Scientific on

banggood

Posielaju z ceska tak ze piatok to mas doma, akurat neviem ci nastavenia niesu velmi osekane, ci pojde nastavit co chces.
1
Obrázok 1

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ferguson » 21 Feb 2022, 20:25

Atlan: diky, vyzera to celkom v pohode.

Co urobi ten menic, ked zo systemu nie je ziadny odber vody a cerpadlo natlacilo pozadovany tlak?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa romiadam » 22 Feb 2022, 00:42

Ja som mal na mysli malu sikovnu nadrz 10-30 litrovu, ked uz tam nechces taku aka tam ma byt (cim vacsia tym viac vody a vzduchu je v nej a menej casto za zapina pri umyvani ruk).
Aj tak nechapem preco nespravis vodarnicku tak ako to ma byt (motor, cerpadlo, nadrz, tlakovy spinac, popr. stykac pre ochranu kontaktov tlakoveho spinaca).

Podla mna s FM sa riesi prietok a nie tlak, ale da sa aj tak.

Ale akcepujem tvoje riesenie. Nebudem ti protirecit. Proti gustu ziaden disputat.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa Atlan » 22 Feb 2022, 07:27

ferguson napísal:
21 Feb 2022, 20:25
Atlan: diky, vyzera to celkom v pohode.

Co urobi ten menic, ked zo systemu nie je ziadny odber vody a cerpadlo natlacilo pozadovany tlak?
Z principu veci budes musiet mat nejaku malu expanzku 7l. Dan za jednoduche riesenie.
Ako bude stupat tlak ten analogovy snimac tlaku bude znizovat otacky az to nakoniec. Klasicky tlakovy odpoji od stavy.
0

olu
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 02 Nov 2016, 14:35
Bydlisko: medzi HC a TT

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa olu » 22 Feb 2022, 09:25

A taketo nieco by sa tam nedalo pouzit?
https://www.e-cerpadla.cz/ovladaci-jedn ... d-447.html

Podla mna je to lepsie ako elektronicky tlakovy spinac a lacnejsie ako frekvencny menic. A ucel to splni...
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Frekvenčný menič pre čerpadlo

Príspevok od používateľa ferguson » 22 Feb 2022, 12:30

Atlan napísal:
22 Feb 2022, 07:27
Z principu veci budes musiet mat nejaku malu expanzku 7l. Dan za jednoduche riesenie.
Ako bude stupat tlak ten analogovy snimac tlaku bude znizovat otacky az to nakoniec. Klasicky tlakovy odpoji od stavy.
S malou expanzkou ratam, to je v pohode. Ten tlakovy spinac ma odpojit motor vratane menica? Tak?

olu: ved to je ten presscontrol co pisali chalani vyssie
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok