Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

bbbb1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Máj 2022, 15:19

Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa bbbb1 » 16 Máj 2022, 15:34

Ahojte som tu nový a myslím že tu by ste mi mohli poradiť ... Potrebujem nejakým spôsobom vyprazdnovat nadrz pod odvodňovacim žľabom ... Moja predstava je- kúpim čerpadlo ( klasické stojace,nie ponorné) , nejaký spínač s plavakom ktorý vložím do nádrže a napojim ho namiesto pôvodného spinaca čerpadlá ... Teda keď sa nádrž začne plniť čerpadlo by sa zaplo a vytiahlo by vodu ... Myslíte že by to mohlo fungovať ? Robil niekto niečo podobné ? Ďakujem za všetky rady a postrehy
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Máj 2022, 16:20

Ist to samozrejme ide, len treba rozmyslat ze to cerpadlo musis aj vypnut.
Je na tebe co sa ti viac hodi:
1) Vyprazdnit nadrz uplne, cerpadlo nakoniec odlahci a da povel na vypnutie.
2) Definovat spodnu hladinu inym vypinacom.
3) Casove rele - vyprazdnovat urcitu dobu, potom cerp. vypnut.

Co sa tyka spinaca, ak je vo vlhkom, za par rokov straca kontakt. Mozno by stalo za to spravit bezkontaktny spinac, a teda halova sonda + magnet v trubke , alebo pouzit proximity senzor.
0
"No pain, no gain." (KC238)

bbbb1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Máj 2022, 15:19

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa bbbb1 » 16 Máj 2022, 17:24

Myslel som takýto jednoduchý spínač ...niečo na spôsob wc plavaku , stáva sa nám totižto že tak dva tri krát do roka nám vytapa spodok domu,len počas nárazového dažďa ... Takže čerpadlo by zopinalo len pár krát v roku ...samozrejme by som to urobil tak aby som sa v prípade poruchy vedel dostať ku spinacu ... Myslel som že takýto plavák funguje tak ,že keď hladina stupne uzavrie okruh a zapne čerpadlo ,a keď klesne tak okruh preruší ...alebo sa mýlim ?
Prílohy
Screenshot_20220516-170316.png
0

bbbb1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Máj 2022, 15:19

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa bbbb1 » 16 Máj 2022, 17:27

A vedel by si mi vysvetliť ako funguje proximity ?
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa bum » 16 Máj 2022, 18:49

Pro tvoji inspiraci mám podobná zapojení na webu v sekci "články" článek automatické hlídání hladiny kde jsou použity tovární výrobky a pak doma vyrobená elektronická zapojení použitá v dalších článcích. Od roku 2012 používám plováky kde jsou již z výroby zapojený kabely do plastických plováků ve kterých jsou použity na propojení kovové kuličky a celek je zalitý stejný princip jako u plovákových spínačů ponorných čerpadel. Kabely jsou z výroby v různých délkách součástí je i závaží které leží na dně nádoby a přes který je veden kabel a tím se nastavuje výška hladiny. Pokud je výška hladiny vyšší než nastavená délka kabelu s plovákem tento směřuje kolmo vzhůru a tím sepne kontakty uvnitř, při klesání hladiny pak dojde k rozepnutí kontaktů. Plováky pracují s použitým snímačem hladiny v uvedeném článku kdy spínají ponorné čerpadlo kde je jeho plovákový spínač zafixován v poloze sepnuto, ve stejném případě čerpání dešťové vody jako je tvůj požadavek je jedna sestava v provozu od roku 2013 a pracuje bez závad.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa pablox » 16 Máj 2022, 20:22

Lepšie a odolnejšie by si tam mal dať tzv žabu https://kdgarden.sk/cerpacia-technika/1 ... c-k-2.html

Funguje aj v špinavej vode, takže sa nezanesie bordelom.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa enigma » 16 Máj 2022, 20:28

plavakovy-spinac-fsk-1-3m.jpg
plavakovy-spinac-fsk-1-3m.jpg
chlapci , strašne to komplikujete , stačí stykač a jeden obyčajný plavákový spínač ( cca 15 - 20 € . možno aj menej ) plavák má kábel a pripája sa na ovládanie stykača. plavák sa zdvihne vyššie ako je vodorovna poloha , gulička sa posunie na dolu a zapne stykač ( čerpadlo ). voda sa odčerpá , plavák je nižšie ako je vodorovná poloha , gulička sa posunie do predu a vypne čerpadlo . je to najjednoduchšie a najľahšie riešenie . používame ho aj pri výkonnejších čerpadlách na veľkých ČOV , napríklad aj v Petržalke .

dlžká kábla je až do 15 metrov .... obrázok je zo stránky Belumi pumpi a plavák s 3 metrovím káblom stojí 10€ .....
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa enigma » 16 Máj 2022, 20:37

ak je nádrž z nevodiacého materiáu , dá sa použiť aj takýto regulátor ( aliexpress )
Hcd8e67d6d0f0449cbd082222dfc79f8a1.jpg
de07e870-d8ec-4501-acf7-e084ef607e44.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa balu » 16 Máj 2022, 22:31

A nebylo by nejjednodušší pořídit přímo čerpadlo s plovákem ?
Například https://www.lidl.sk/p/parkside-ponorne- ... p100343587
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa enigma » 16 Máj 2022, 23:06

nie , nebylo . tie čerpadlá sú detské hračky . životnosť im je krátka , zvlášť ak vo vode je aj piesok alebo nečistoty . pracujem ako servisny technik v servise čerpadiel , a mám určité skúsenosti s takýmito čerpadlami . ani KSB amadrain sa nepokázal moc výdržlivý a je o triedu nad parkside , gude , scheppach ..... jediné poriadne čerpadlá sú staré Sigmi ... sú to nezmary . a na odčerpávanie vody by som odporúčal ponorné čerpadlo . niekde v kúte pivnice urobiť jimku , položiť čerpadlo , nastaviť plavák zapnúť do eletriky a nechať pripravené . poviem aj prečo odporúčam ponorku .... ponorka je obyčajne stále koľko toľko vo vode a nehrozí suchý štart ( zničenie mech. upchávky ) . vonkajšie čerpadlo by sa muselo zahltiť a až potom naštartovať ....
0

bbbb1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 16 Máj 2022, 15:19

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa bbbb1 » 17 Máj 2022, 06:32

No nádrž bude urobená len z 200 rúry ktorá bude zablendovana na spodku( kôli tým 100 litrom ročne bude asi zbytočne tam dávať niečo väčšie,a navyše "projektanti" v sedemdesiatych rokoch,nepremýšľali nadtym že raz sa bude musieť vytapanie riešiť, takže je to všetko na tesno pred domom) ... Takže plavakovy spínač ako na ponornych cerpadlach by asi nemal dostatok miesta ... Rúra (nádrž ) bude pod žľabom , žľab má tuším výpust v priemere 100mm. Neviem či existuje také maličké ponorné čerpadlo ,ale bol by som rád ak by som také našiel ... To enigma ,samozrejme počítam stým že v dnešnej dobe budem tie čerpadlá meniť mesiac po záruke :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa 5ko » 17 Máj 2022, 13:39

Ako čítam, tak čítam , ale nejako sa neviem zorientovať čo vlastne riešiš, či vytápanie pivnice,alebo čerpanie z nejakej nádrže plnenej z odkvapovej rúry..... alebo čo ?Prečo je to vonku, keď ti vytápa pivnicu, odkial kam tečie voda ktorú potrebuješ vyčerpávať.? Kam ju budeš prečerpávať?
Popíš presne situáciu,alebo to nakresli nech sme v obraze.
Pretože ak potrebuješ občas vytiahnuť natečených pár desiatok litrov z pivnice, tak ti stačí do najnižšieho bodu vysekať jamu ,do ktorej zacementuješ až po okraj väčší starý nerezový hrniec, do neho dáš malú ponorku a plavákový spínač a výstup pripojíš alebo na kanalizáciu, alebo vonku do záhrady....
Ak chceš zachytávať dažďovú vodu zo žlebu do suda a riešiť jej preplnenie, tak je to jednoduché, stačí 10cm pod horný okraj urobiť prepadový otvor a hadicou odvádzať prebytočnú vodu samočinne do kanalizácie, alebo do záhrady...trativod...
Mne sa stávalo, že mi do pivnice občas natieklo pri velkých dažďoch cez chráničku, ktorou je vyvedené potrubie a elektrika z pivnice do záhradného domčeka takmer 20cm vody, tak som jednoducho zakopal nerezový hrnniec a dal som tam malé čerpadielko /asi z puličného kávomatu/, urobil plavák s mikrospínačom a vývod som napojil do kanalizácie,ktorá je o meter vyššie.Ak začne natekať voda, stečie do jímky a plavák v intervaloch zapína a vypína čerpadlo, takže žiadna potopa nehrozí.
Prílohy
IMG_20211004_143902.jpg
IMG_20211004_143908.jpg
IMG_20210831_224352.jpg
IMG_20210831_202203.jpg
IMG_20210831_224433.jpg
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Máj 2022, 04:41

Pokiaľ nechceš vymýšľať vymyslené a vyrábať vyrobené, takéto "lodné" čerpadlo by mohlo splniť tvoj zámer... Je to síce na 12V, ale možno nájdeš aj niečo iné...
Prílohy
obrázok_2022-05-20_043745871.png
obrázok_2022-05-20_043745871.png (50.76 KiB) 3820 zobrazení
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
mihal.dp
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 04 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: okres VK
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa mihal.dp » 21 Máj 2022, 09:02

Pozri Hecht 3775, sice nelubim tuto znacku, ale uz treti rok ho mam vonku v drenaznej jame a funguje...
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa enigma » 22 Aug 2022, 21:03

toto " lodné " čerpadlo , ako aj hoci ktorá ponorka , potrebuje mať zbernú jamu v ktorej bude uložené ... aby pivnica bola suchá . až by ho len tak položil na podlahu , vždy by pár cm vody zostalo , lebo čerpadlo nesiaha až po dno .....
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Automatické spúšťanie čerpadla po naplnení nádrže

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Aug 2022, 01:28

to lodné čerpadlo vyzerá ako tie,čo sa používajú v klimatizáciách na odvod kondenzatu.aj to by šlo použiť,je maličké a má aj plavák so spinacom ,akurát sú dosť drahé 😏
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok