Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 25 Júl 2022, 11:40

Ahojte,
prosim vas, vedeli by ste mi poradit ako odpojit stykac pri rozsvieteni LEDky?
Co riesim: odpojenie stykaca cerpadla potom ako mi zasvieti LEDka, ktora signalizuje nizku hladinu vody v nadrzi.
Hlavny obvod: 3f elektromotor 1,5kW pripojeny cez stykac a motorovy spustac
Pomocny obvod: napajanie 5VDC(v pripade potreby je mozne pouzit aj vyssie napatie), spinac hladiny, LEDka a prislusny odpor.
Ako prepojim tieto dva obvody, aby po signalizovani nizkej hladiny odpojilo stykac a po doplneni vody znovu spojilo?

Vdaka!
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 25 Júl 2022, 12:05

dat na ten snimac hladiny optoclen. a zapojit ho "opacne" ako led - optoled svieti, ked je hladina vysoka, a zhasne ked je nizka.
len pozor na hysterezu, aby ti to nezopinalo/vypinalo kazdu chvilu - ale to predpokladam, ze je uz vyriesene v tom snimaci
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Júl 2022, 12:33

Samotným optočlenom stykač nezapne, skôr SSR:
https://techfun.sk/produkt/samostatne-s ... 240vac-2a/
alebo relé aj s optočlenom:
https://techfun.sk/produkt/rele-modul-1-kanal-3v/
alebo rovno niečo takéto:
https://techfun.sk/produkt/xh-m203-riad ... kvapaliny/
a nájdeš tam aj plavákové senzory.
0

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 25 Júl 2022, 14:38

Hotové riešenie je napr. EZH-12 od Elmik-u. Používame to u nás v robote v odvodňovacích šachtách kvôli vysokej spodnej vode a funguje to dobre aj v extrémnych podmienkach.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 25 Júl 2022, 20:37

Ďakujem páni,
To riešenie od Elmik vyzerá super, ale myslím že mne bude úplne postačovať to SSR relé.

Taká otázka: ak budem mať napájanie 5V a dám do série to SSR a farebnú LEDku, bude dostatočné napätie na zopnutie toho relé?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Júl 2022, 12:07

Radsej nakresli co mas na mysli, aby sme si rozumeli. Forum podpotuje CTRL+C a CTRL+V pre vlozenie obrazku.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 26 Júl 2022, 20:58

Myslel som to tak, ze ak budem mat napajanie 5V a na diode ubytok napatia, ci bude dostatocne na to, aby zoplo to SSR rele 5V/230V
Snímka obrazovky z 2022-07-26 20-51-48.png
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Júl 2022, 08:30

ferguson napísal:
25 Júl 2022, 11:40
Ahojte,
prosim vas, vedeli by ste mi poradit ako odpojit stykac pri rozsvieteni LEDky?
Co riesim: odpojenie stykaca cerpadla potom ako mi zasvieti LEDka, ktora signalizuje nizku hladinu vody v nadrzi.
Hlavny obvod: 3f elektromotor 1,5kW pripojeny cez stykac a motorovy spustac
Pomocny obvod: napajanie 5VDC(v pripade potreby je mozne pouzit aj vyssie napatie), spinac hladiny, LEDka a prislusny odpor.
Ako prepojim tieto dva obvody, aby po signalizovani nizkej hladiny odpojilo stykac a po doplneni vody znovu spojilo?

Vdaka!
Toto ako myslis, ty chces neakym optoclenom snimat svetlo LED a vypinat to na zaklade toho? Led sa rozsvieti = vypne sa stykac. Led zhasne = zapne sa stykac. Alebo mas moznost sa pripojit na mapatie ktore spina LED?

Ten tvoj snimac hlafiny ma hystereziu alebo nema?

Ten snimac hladiny to je nieco nezavisle co nemozes otvorit , alebo nieco co si ty navrhol/vymyslel? Co je to za snimac?

To co si nakreslil, tak sa to nerobi. Ak cievka toho 5V rele ma maly odpor tak ti to casom spali diodu. Ak nie tak ubyrok na diode ti sposobi tak male napatie na cievke rele ze ti nezopne kontakty.

Napis ako si to myslel (co sa pytam vysssie s tym LED a potom ti to nakreslim (alebo niekto iny ak ma predbehne)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 27 Júl 2022, 11:02

"Hladinovy spinac" je magneticky jazyckovy kontakt (reed switch), ktore bude umiestnene v nadrzi na vodu. Na hladine bude plavak s magnetom a ked klesne hladina, zopne spinac.

Prvotna funkcia mala byt, ze do obvodu pridam odpor a LEDku, aby som vedel, kedy je v nadrzi malo vody. Lenze potom som sa rozhodol to rozsirit o funkciu automatickeho odpojenia cerpadla, aby som to nemusel chodit pozerat.

Teraz riesim, ze ako tam zapojit to SSR rele, aby to vedelo odpojit stykac na cerpadle.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 27 Júl 2022, 11:15

To SSR má v sebe odpor, takže teoreticky by to mohlo fungovať aj tak ako si to nakreslil. ALE to SSR má len spínací kontakt, tak bez ďalšej elektroniky sa nezaobídeš. Ak máš 5V, ktoré poženieš cez jazýčkový kontakt tak tam daj toto: https://techfun.sk/produkt/rele-modul-1-kanal-5v/
je tam aj LED signalizácia, aj prepínací kontakt
image.png
Ale ak nemáš vyriešenú hysteréziu, tak na to zabudni, lebo sa môže stať, že čerpadlo sa ti bude cyklicky v kuse zapínať a vypínať, až kým si to stykač alebo motor nerozmyslí.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Júl 2022, 11:48

Ak spravne chapem, ty potrebujes vytiahnut vodu z nadrze a ked je uz voda nizko tak sa sa rozvieti
LED a vypne cerpadlo. A co spina to cerpadlo. Ty manualne alebo automatika?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 27 Júl 2022, 12:43

Sani1: ano presne toto by som potreboval. Dakujem.
Co je myslene tou hysterezou? Nadrz je v zemi, nepredpokladam nejake brutalne kolisanie hladiny.

romiadam: ano presne tak. Mam 5m3 nadrz v zemi na dazdovu vodu a odtial budem cerpat vodu na automaticku zavlahu. Cerpadlo bude napojene cez istic, motorovy spustac a stykac. Samotne cerpadlo je riadene tlakom v expanzke cez tlakovy spinac.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa peterple » 27 Júl 2022, 13:44

Tak sme sa od LEDky dopracovali až k podstate problému. Hurá. Daj tam toto a máš vyriešené.

https://www.pumpa.eu/sk/plavakovy-spina ... fCEALw_wcB
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 27 Júl 2022, 14:20

Brutálne kolísanie nemusí byť, ale predstav si situáciu, keď sa vypne čerpadlo, zavlní sa hladina, citlivosťou "jazýčka" sa čerpadlo začne zapínať, vypínať a možno viac vlniť, a tak dookola. Preto sa to robí s dvomi (a viac) kontaktmi. Horná hladina zapína, dolná hladina vypína. Presne to robí ten elmik, alebo aj ten modul za päť korún v mojom treťom odkaze. Ale riešením je aj tá žaba čo dal peterple, plus nejaká kontrolka ak chceš aj signalizáciu.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 27 Júl 2022, 14:24

Toto poznam, ale je to dost nepresne. Nadrz ma sice 5m3 ale na vysku len 1m. Ak tam pouzijem toto, tak mi vznikne velky "mrtvy" objem.

Sani1: nieje problem pouzit viac spinacov. Super napad!
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 27 Júl 2022, 15:23

Preto som sa pytal na vysku hladiny, lebo ked to ma ten 1meter, tak tam mozes pouzit napr plastovu alebo medennu trubku (dole bude vodotesne zaslepena, zhora zabezpec tiez vodotesne, aby tam napr nenaprsalo, ale aby si mal pristup pre servis - ak budes xhciet zmenit vysku spinaniaa pod.) Do tej trubky vlozis dva magneticke spinace. A podla toho ako daleko ich das od seba tak to bude ta hysterezia tak ti bude spustat/vypinat cerpadlo, tak ako si to ty zelas. Mechanicke prevedenie tohoto snimaca necham na tvoju fantaziu. Okolo tej trubky bude plavak s magnetom. Pozor, pre spolahlive spinanie nie je jedno ako je magnet napolohovany voci magnetickemu spinacu. Myslim ze na jeden jazycek ma vlyvat jeden pol magnetu a na dryhy ma vplyvat opacny pol magnetu, ak sa dobre pametam. Over si to.

A potom tieto dva spinace pouzijes ako START a STOP tlaciko pre rele ktore ti bude spinat stykac. Cisto teoreticky by si to mohol napajat priamo s 230V, ale je to nebezpecne lebo je to vo vode,tak radsej pouzi tych 5V alebo aj 12V pre rele ktory ma 2 prepinacie kontakty. Jeden bude spinat cievku stykaca a druhy pridrzi napatie na cievke 5V rele.

Ten spodny magneticky spinac musi byt normalne bez magnetu zopnuty NC (STOP tlacitko), ten bude rozopinat obvod cievky rele a ten hore co spusta motor (START tlacitko) musi byt normalne bez magnetu otvoreny NO, ten bude zapinat obvod cievky rele.

Ti co ste ma pochopili, prosim nakreslite mu schemu toho start/stop systemu, lebo tukam do mobilu, nie som pri PC. Dakujem.

EDIT: 27/07/2022 19:10 : Vidim ze nikto. :mrgreen:
Tu mas odkaz ako sa spravne spina magnetom magneticky snimac:
https://standexelectronics.com/reed-swi ... perations/

A tu mas schemu:
image.png
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 27 Júl 2022, 21:56

Toto vyzerá fakt super! Veľmi ďakujem. Miesto kontaktu hornej polohy použijem tlačidlo na ovládacom paneli a budem si zapínanie ovládať sám.
Je možné niekam pridať LEDky aby som videl či je aktivovaný ŠTART alebo STOP?
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 28 Júl 2022, 08:49

To relé zapoj tak ako to je na obrázku čo som dal hore, t.j. rekuperačná dióda D1, LED1 + R2 a budeš mať aj signalizáciu zapnutého relé. Ale nezabudni, že potrebuješ relé s dvomi prepínacími kontaktmi s cievkou na 5V.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Júl 2022, 08:57

Este som zabudol napisat, ze ten snimac musi byt urobeny tak, ze magnet nemoze naraz vplyvat na oba mag. spinace. Teda musia byt od seba tak daleko aby magnet mohol posobit len na jeden. To mas ako pneumaticky valec v automatizacii, tiez nemozu byt oba snimace polohy valca naraz ON. Takze daj tam co najmensi magnet, ale zase tak velky aby spolahlivo stale 100% posobil na snimac. (100% zapol alebo vypol).

Druha vec: Tento system bude mat neustale neaku spotebu. Narychlo som pozrel, ze cievka stykaca 16A a 25A Ked mas dost vody (plavak je nad STOP) ma spotrebu cca 1-2W, rataj s rezervou 3W a plus ten tvoj 5V zdroj pre 5V rele. Len aby si vedel.

Pridat START LED je velmi jednoduche. Odpor si vypocitaj podla pouzitej dioy a podla svietivosti.

Pridat aj STOP diodu, to je uz zlozitejsie v tom ze tam musit pridat dalsie sucstky, ktore ti otocia 5V signal.
Ale ak na stykaci budes mat volne pridrzne kontakty (nie tie hlavne 16/25A pre motor), tak pouzi tie kontakty a vtedy nemusis tam dat ani tu 1Nxxx diodu pre vyskratovanie indukcie pri rozopinani cievky rele.
image.png
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 28 Júl 2022, 10:20

Ďakujem, máte u mňa pivo :partyman:

romiadam: stykač nemám ešte kúpený. Vedel by si mi dať tip na taký aby som tam rovno zapojil tie LEDKY pre STOP stav?
0

Napísať odpoveď