Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 02 Aug 2022, 08:24

@romiadam: nikto nehovorí o ovládaní tlakového spínača, ale práve tlakový spínač obyčajne ovláda nejaké relé, alebo stykač, ktorý následne zapne čerpadlo. Keď dá kontakt tlakového spínača do série s relé, ktoré bude zopnuté len ak je dosť vody, tak čerpadlo nepôjde na sucho, pretože kontakt relé bude rozopnutý.
5. Nic tam netreba spinat manualne,
Asi si si nevšimol poznámku kde on napísal, že:
budem si zapínanie ovládať sám
preto sú tie tlačidlá START a STOP nakreslené hore ako tlačidlá. Jediný jazýčkový kontakt ktorý zasahuje do ovládania je ten spodný čo vypína relé - na poslednej schéme úplne hore, nakreslený opačne ale označený ako NC (mimochodom, rozpínací som nevidel, len spínací, alebo prepínací). Takže sa nemôže stať, že čerpadlo pôjde na sucho, aj keby ho tlakový spínač chcel mať zapnuté. Ostatné kontakty sú len bižutéria na osvetlenie susedky :D
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Aug 2022, 09:00

Vychadzal som z toho ze tlakovy spinac na nasej vodarnicke priamo spima 3f pre motor.

Nechapem naco je dobre tu ochranu manualne ovladat. Vsak ked je malo vody tak to nebudem zapinat. Alebo som nieco prehliadol/nepochopil?

EDIT:
Jedine na to aby ten stykac nonstop nebol zapnuty, ked nepotrebuje polievat.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 02 Aug 2022, 09:05, upravené celkom 3 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 02 Aug 2022, 09:02

romiadam napísal:
02 Aug 2022, 03:01
Si si isty ze sa ti tam do nadrze zmesti 11 plavacikov nad seba a 11 jazyckovych kontaktov nastavenych tak ze jeden plavak zopne LEN JEDEN mag. spinac, a ze nezopne aj iny susedny mag. spinac? Ak nie tak ich daj vedla seba a kazdy zvlast vies nastavit dost precizne, len je to konstrukcne komplikovanejsie.
Musim to odskusat podla konkretnych magnetov, ktore zozeniem. Mozem tam dat pripadne aj menej plavakov. Nemusi to byt vyslovne az takto rozdelene. Kazdy plavak bude mat horny aj dolny doraz tak, aby spinal prave jeden kontakt.
Sani1 napísal:...ale práve tlakový spínač obyčajne ovláda nejaké relé, alebo stykač, ktorý následne zapne čerpadlo.
Cerpadlo mam uz davnejsie doma a je tam uz zapojeny aj ten tlakovy spinac. Dalo by sa to prehodit samozrejme aby to spinalo cez stykac, ale naco ked to funguje?
Sani1 napísal: Ostatné kontakty sú len bižutéria na osvetlenie susedky :D
To je dolezita bizuteria, aby som nemusel otvarat 50kg poklop na nadrzi zakazdym ked chcem vediet kolko vody je k dispozicii :D
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 02 Aug 2022, 09:24

Sani1 napísal:
02 Aug 2022, 08:24
... (mimochodom, rozpínací som nevidel, len spínací, alebo prepínací)...
Rozpínacie sú zapuzdrené, kde je zaliaty permanentný magnet, ktorý drží kontakty zopnuté. Priložením druhého magnetu v správnej polarizácii sa magnetické pole vynuluje a kontakt rozopne.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 02 Aug 2022, 09:54

Cerpadlo mam uz davnejsie doma a je tam uz zapojeny aj ten tlakovy spinac. Dalo by sa to prehodit samozrejme aby to spinalo cez stykac, ale naco ked to funguje?
Ten tlakový spínač určite spína nejaký stykač, ktorý zapína motor. Je problém otvoriť svorkovnicovú krabicu, nájsť káblik od tlakového spínača a zapojiť do série s kontaktmi relé? V prípade kladnej odpovedi ti nič iné neostáva, len sa zmieriť so zvýšenou spotrebou a pri použití tvojej schémy sa manuálnym zásahom a kontrolám tak či tak nevyhneš.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 02 Aug 2022, 10:44

Je tam takyto typ. Cista mechanika, ziadne rele alebo stykace
https://www.instalatershop.sk/tlakove-s ... ica--400v/
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 02 Aug 2022, 12:00

V tom prípade ak ti tlakový spínač rovno spína 3 fázy, tak by mohlo pomôcť ak budeš napájať pomocný stykač jednou z fáz za tlakovým spínačom a zapne sa až na "príkaz" tlak.spínača.
image.png
To ovládanie si premysli a signalizáciu stavu a hladiny zapoj úplne nezávisle.
AK máš TN-S a prúdový chránič, tak druhá strana relé ide na N.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Aug 2022, 12:08

ferguson napísal:
31 Júl 2022, 17:26
Konečne som mal čas si nad to chvíľu sadnúť. Použil som základ od Romiadam-a a pridal som ešte aj jednoduché meranie výšky hladiny. Do nádrže vyrobím "sondu" kde bude 11 kusov NO jazýčkových kontaktov a jeden NC. Každý bude mať svoj plavák a doraz. Vrchné dva budú rozsvecovať žlté LED (veľa vody) a 9 zelené (normálna hladina). Ako bude klesať hladina, LEDky budú zhasínať. Spodný NC bude zapojený ako bezpečnostný kontakt a pri poklese hladiny vypne čerpadlo a rozsvieti červenú LED. Čo vy na to? Bude to takto fungovať?
Podla tvojej schemy tu, ty ovladas stykac manualne ( stlacenim tlacidla prstom), nakolko si tam pouzil start a stop tlacidlo. V uplne prvom prispevku som to ja pochopil tak ze to chces mat automaticky, ako ochramu. Polievas, polievas a ked je malo vody tak sa cerpadlo odpoji s ochrannym stykacom.

Ak to ches automaticky ako ochranu, tak tie tlacidla Start a stop nahrad magnetickymi spinacni, kde stop je na spodku nadrze a Start je vo vyske kde je uz OK cerpat vodu (kusok vyssie nad tym najspodnejsim).

Ak ten stykac ochrany chces vypnut po polievani, nech zbytocne nie je nonstop zapnuty, a uz nepotrebujes polievat, tak do serie za/pred tlacitko stop daj SPINAC s aretaciou (ostane vypnuty/zapnuty) ktory odpoji natrvslo cievku rele aj ked mag. spinac START bude plavakom zopnuty. Tento spinac mozes nazvat Deaktivovany stykac.

Ak chces byt panom toho systemu a cerpat vodu aj ked je malo vody, napr. ked ti nieco bude horiet v zahrade a chces to uhasit (sice mas riziko ze cerpadlo natiahne vzduch ale v takomto pripade je to jedno)
tak este paralelne k start tlacidlu dsj tiez spinac s aretaciou s ktorym natvrdo zopnes stykac ochrany. Mozes ho nazvat napr. Vynutena aktivacia stykaca.

Snad je to jasne z tohto popisu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 05 Aug 2022, 14:03

Prekopal som to podla vasich napadov:
-prepocital som odpory LEDiek
-zrusil som manualne ovladacie prvky, necham to ako full automatika
- cervenu LEDku som dal permamentne na zdroj -> signalizuje ze 5V je OK a ak bude svietit jedina, tak to bude znamenat malo vody
-funkcia automatickeho odpojenia cerpadla zostala zachovana
-stykac pre cerpadlo som zmenil za typ NC a tym padom nebude cievka non-stop pod napatim (je toto OK, alebo som si vymyslel hlupost?)

Co na to hovorite?
Prílohy
meranie2.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Aug 2022, 01:29

NC stykac znamena, ze ked bude malo vody, tak ty mozes cerpat vodu, a ked bude vela vody tak nemozes cerpat vodu lebo stykac sa rozopne. Cize to bude fungovat presne naopak ako si chcel. Nejako si to nedomyslel.

Ak nemas v tej zahrade automatiku polievania (ak mas, tak stykac musi byt nonstop zapnuty ak je dost vody), a kohutiky otvaras manualne, tak tam nechaj tie manualne spinace. Ked dopolievas, cely system vypnes. Ked pojdes zase polievat, tak cely system zapnes. Ledky ti ukazu kolko vody tam mas. Ak tam bude malo ale este sa da polievat, tak zacnes polievat. No a ked ti klesne voda na rizikovu uroven, tak sa cely system odpoji pocas tvojho polievania - cize ti to ochrani cerpadlo voci natiahnutiu vzduchu. Ak ti ostanu este dve hriadky poliat, tak to vynutis aby to este chvilocku islo. Potom to vynutene zapnutie stykaca vypnes a cely system manualne odpojis aby ti ten stykac nebol nonstop zapnuty, ked sa voda z dazda doplni a ty tam nebudes. Ten stykac by sa sam zapol.

Podla mna to bolo super domyslene ku koncu. Skoda ze si to takto prekopal. Ale ty si panom toho zapojenia. Urob to tak, ako to tebe najviac vyhovuje.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 06 Aug 2022, 10:24

V záhrade bude aj automatická závlaha, preto by bol ten stykač nonstop zopnutý (pokiaľ je dosť vody). Preto som tam dal ten NC stykač a zapojil som ho na opačný vývod prepínacieho relé. Teda cievka stykač by mala byť pod napätím len keď automatika zachytí nedostatok vody. Je moja úvaha správna?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 06 Aug 2022, 14:07

Ty si musis zobrat na ohlad, ktora situacia bude trvat dlhsie, malo vody alebo vela vody a podla toho prisposobit ten stykac, aby bol co najmenej zapnuty a aj rele.

Ak malo vody bude kratsi cas:
Ten Start NO daj ulpne dole ako detekciu malo vody. Zapne ti rele a kontakt rele NO ti zapne stykac, ktory je NC. Ten STOP NC daj trosku nad START (vysku podla tvojho uvazenia) ktore vypne aj rele a aj stykac, takze ked sa vypne stkac, kontakt NC stykaca sa zase spoja a mozes cerpat vodu.

V takomto prevedeni ti to spotrebuje najmenej elektriny, za podmienky, ze doba malo vody je kratsia ako doba dostatok vody.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 08 Aug 2022, 13:10

Malo vody je vynimocna situacia, ktora sa za 2 roky este nestala. Urobim to tak ako pises.
Vdaka :thumbup:
image.png
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 11 Aug 2022, 08:33

Dobrým zvykom v automatizácii je zaradiť do obvodu takzvané "núdzové tlačidlo", čo je v podstate vypínač, ktorým v prípade núdze, dažďového počasia, alebo inej potreby, vypneš automatiku a uvedieš zariadenie do bezpečného stavu, aby si nemusel hľadať ističe, stykače, alebo trhať káble zo zásuvky, pričom indikácia hladiny ostane funkčná. Ale aj možnosť manuálneho ovládania akčných členov je úplne bežná, napríklad ak potrebuješ vyskúšať funkčnosť, alebo ovládať mimo automatiky.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 11 Aug 2022, 21:36

Plánujem tam dať jeden vačkový vypínač ktorým to celé vypnem podľa potreby.
0

Napísať odpoveď