Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 28 Júl 2022, 14:06

Použiť pomocné kontakty stýkača je dosť silné delo na signalizáciu s LED. Použi spodný "jazýček" s prepínacími kontaktmi a na ten druhý, čo sa zapne pri prítomnosti magnetu (NO) pripoj LED + odpor voči zemi. O jeden vodič musíš natiahnuť viac ku spodnému "jazýčku"Obrázok
Prílohy
image.png
image.png (23.29 KiB) 2707 zobrazení
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 28 Júl 2022, 14:47

Alebo ešte jednoduchšie, bez ďalšieho vodiča, s obyčajným "jazýčkom"
Obrázok

Prípadne dvojfarebná LED a ušetríš jeden odpor, alebo úplne jednoducho, jedna LED svieti = zapnuté, nesvieti = vypnuté.
Prílohy
image.png
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 28 Júl 2022, 15:19

Tak trochu som sa v tom zamotal. Tá zelená stop LED bude svietiť len keď bude voda, ale čerpadlo nie je v chode. Ale dalo by sa to skombinovať s tým prepínacím "jazýčkom".
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Júl 2022, 15:47

Vidis, Sani1 to vylepsil (ja som to prehliadol)

image.png

Ja som to tiez este upravil a teras ti staci 5V rele len s jednym prepinacim kontaktom.

Ked este tam das modru LED pre signalizaciu ze napatie 5V je OK, tak to budes mat uz dokonale, lebo moze sa stat ze kvoli niecomu nebude svietit ani jedna led (preruseny drotik od snimaca, vypadok napatia a pod).

Ak nebude svietit modra, budes hladat chybu v napati 5V
Ak modra svieti a nesvieti ani jedna led, budes hladat chybu v snimacoch.
Ak modra svieti a aspon jedna led svieti,tak je vsetko OK.

Teraz to mas asi uz celkom dokonale. :D
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Júl 2022, 15:54

Sani1 napísal:
28 Júl 2022, 15:19
Tak trochu som sa v tom zamotal. Tá zelená stop LED bude svietiť len keď bude voda, ale čerpadlo nie je v chode. Ale dalo by sa to skombinovať s tým prepínacím "jazýčkom".
Ta zelena LED bude svietit stale ked bude dost vody bez ohladu ci cerpadlo ide alebo nie. Tento system len blokuje cerpadlo, ked je malo vody (svieti cervena LED).

Ak tam da aj tu modru led, tak ta mu len bude signalizovat ze napatie 5V je OK.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 28 Júl 2022, 16:38

Tak to je pecka. Dám všetky 3 a bude to jasné.
Nie som v domácnosti sám, takže ovládanie musí byť jednoznačné. Preto tie LEDKY.
Ďakujem ešte raz.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Júl 2022, 17:56

Ten stykac mozes pouzit hociaky, hlavne nech jeho kontakty zvladnu tvoje cerpadlo.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 29 Júl 2022, 07:24

@romiadam, ale ten druhý kontakt tam musí byť. Čo bude spínať ten stykač (alebo som teraz ja niečo prehliadol?)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Júl 2022, 10:50

Ano, mas pravdu, to som zase ja zblbol. Uz som to tak zjednodusil, az som to pokazil. :mrgreen: Takze sa opravujem. Druhy kontakt tam musi byt a spina cievku stykaca.
Diki za upozornenie .
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 29 Júl 2022, 12:32

Tak už len zo srandy
Obrázok
Tlačidlo ŠTART, spínací kontakt
Tlačidlo STOP, rozpínací kontakt
"jazýček", prepínací kontakt
Relé 2x prepínací kontakt (ten druhý, čo spína stykač, nie je nakreslený)
Prílohy
Voda.png
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 31 Júl 2022, 17:26

Konečne som mal čas si nad to chvíľu sadnúť. Použil som základ od Romiadam-a a pridal som ešte aj jednoduché meranie výšky hladiny. Do nádrže vyrobím "sondu" kde bude 11 kusov NO jazýčkových kontaktov a jeden NC. Každý bude mať svoj plavák a doraz. Vrchné dva budú rozsvecovať žlté LED (veľa vody) a 9 zelené (normálna hladina). Ako bude klesať hladina, LEDky budú zhasínať. Spodný NC bude zapojený ako bezpečnostný kontakt a pri poklese hladiny vypne čerpadlo a rozsvieti červenú LED. Čo vy na to? Bude to takto fungovať?

Obrázok
Prílohy
meranie.jpg
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 01 Aug 2022, 09:22

Vidím, že chceš osvietiť susedku :lol:
Ak ti po prvom teste LED-ky náhodou prežijú, tak budeš mať farebnú "šou" s meniacou sa intenzitou svietenia podľa hladiny vody.
Dobre si pozri DS tvojich LED a hlavne aký je ich kontinuálny max. prúd.
A ešte počítaj s ďalšími 11 vodičmi do nádrže :roll:
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 01 Aug 2022, 09:32

Do nadrze mam privedeny kabel 10x2x0,5 a Cyky 3x2,5 takze mozem pripajat a pripajat :D

Maju LEDky zle hodnoty odporov? Ako zabranit aby menili svietivost? Dat odpor pred kazdu zvlast?
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 01 Aug 2022, 10:21

Tak skús sa pozrieť na prvú zelenú LED (POWER OK):
- napájacie napätie 5V
- úbytok na zelenej LED = 2,2V
-odpor 90 ohm
A keďže platí ohmov zákon I=U/R, tak (5 - 2,2)/90 = 31mA, čo je celkom dosť na to aby tá LED skôr či neskôr odišla do silikónového neba. Pre štandardné LED sa udáva absolútne maximum 20mA kontinuálneho prúdu. V súčasnej dobe sú bežné vysoko svietivé LED, ktoré pri prúde 5mA svietia takou intenzitou, že sa do nej nepozrieš.
To isté platí aj pre ostatné LED. Intenzita sa bude meniť lebo pri jednej LED potečie prúd 31mA (ale len chvíľu, možno ani nezbadáš) a pri deviatich LED s rovnakými parametrami, bude každou tiecť ledva 3,5mA. Áno, pomôže zvlášť odpor na každú LED.
Skús si pozrieť napr. toto: LED
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 01 Aug 2022, 11:32

Kupoval som tie LEDky z Aliexpressu a tam tvrdili, ze napriklad zelena ma ubytok 3,2V. Preto som tie odpory pocital tak ako pocital. Nie je problem to preratat. :thumbup:

S tymi odpormi pred LEDkami som si nebol isty, preto som ta radsej opytal.
Vdaka
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 01 Aug 2022, 11:49

Ak ich máš doma, tak ich premeraj. Niektoré zdroje uvádzajú pre zelenú LED úbytok 1,7 až 4 V. A keď sú z ali, tak premeraj všetky.

EDIT: ešte niekoľko poznámok,
- zelená LED - System OK, signalizuje v podstate chod čerpadla. U nás, zariadenie pod napätím, chod motora, vrtule, čerpadla, ventilátora, ... je potenciálne nebezpečný stav a signalizuje sa červenou farbou, ale robíš si to pre seba, tak to je tvoja vec
- v tvojom zapojení sa bude výška hladiny signalizovať, len počas chodu čerpadla, možno to tak malo byť, neviem
- aj s tými 3,2V je to na absolútnom maxime štandardnej LED, schválne hovorím o štandardnej, lebo sú aj s povoleným kontinuálnym prúdom 30mA - to si vyčítaš z DS tvojich LED
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa ferguson » 01 Aug 2022, 13:03

Za stykacom je este tlakovy spinac, ktory zopne samotne cerpadlo v pripade poklesu tlaku. Cize pokial je dost vody, tak stykac bude zopnuty, signalizacia bezi, ale cerpadlo sa spusti az poklesom tlaku.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Sani1 » 01 Aug 2022, 13:20

Podľa mňa zbytočne komplikované riešenie. Keď to dobre chápem, tak jeden stykač "hovorí", že je dosť vody a bude v podstate stále zopnutý (spotreba, ohrievanie) a druhý stykač ovládaný tlakovým spínačom zapne čerpadlo ak je dosť vody. V tom prípade by stačilo dať kontakt relé do série s kontaktom tlakového spínača, a možno prekopať signalizáciu a ušetríš jeden stykač plus nejakú spotrebu.
Signalizácia bude fungovať len vtedy ak budeš mať dosť vody a zatlačíš tlačidlo START. V prípade ak vyčerpáš vodu, signalizácia prestane fungovať až kým opäť nezatlačíš START pri dostatočnej hladine vody - zbytočný manuálny zásah a tak či tak musíš ísť skontrolovať hladinu a celá automatizácia má len čiastočný výsledok. V tomto prípade s tlačidlami neovládaš priamo čerpadlo, ale len túto novú hračku. V tom prípade ich môžeš úplne vynechať a "novú hračku" môžeš ovládať jedným vypínačom, alebo vytiahnutím adaptéra zo zásuvky.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Aug 2022, 03:01

Keď to dobre chápem,...

1. Tlakovy spinac je mechanicky. Ten sa neda ovladat s rele.
2. Ja som mu tam spominal, ze mu stykac ak bude dost vody bude trvalo zopnuty a odoberat asi 4W.
3. Tlakovy spinac nevypne ked je malo vody, cerpadlo naberie vzduch, tlak nikdy nestupne, cepadlo nema co vypnut a pojde naprazdno donemoty. Na sucho si moze znicit cerpadlo.
4. Tento system mu zablokuje napatie na cerpadlo, tak ze odpoji cele cerpadlo ked je uz malo vody.
5. Nic tam netreba spinat manualne, ak ten start a stop tlacitka su vlastne magneticke spinace s plavakom v nadrzi. Jeden je NO a druhy NC vid moj posledny obrazok (tam som jeden kontakt omylom vynechal). Ved som to tam aj nakreslil. Len na scheme som to pomenoval ako START a STOP, lebo to je ta stara znama schema zapojenia stykaca co sa uci aj na ucnovkach.

.......kde bude 11 kusov NO jazýčkových kontaktov a jeden NC......
Daj ich priamo na 5V (tak ako je zapojena LED Power OK).
Nemozes pouzit jeden odpor pre xy LED. Daj na kazdu ledku samotny odpor. Zisti aky max. prud LED-ky znesu Ak nevies tak si zvol 5mA (tolko znesie kazda standardna LED-ka) Potom pripoj na ledku taky odpor, aby LED tieklo 5mA, ked na Led-ku aj s odporom pripojis 5V. Vsetky takto skontroluj. Ak nevies napatie LED, tak sa tazko rata prud Vtedy zvol tych 5mA. Ak je led vysokosvietiva, staci si zvolit prud LED aj 1mA. Treba odskusat.

Si si isty ze sa ti tam do nadrze zmesti 11 plavacikov nad seba a 11 jazyckovych kontaktov nastavenych tak ze jeden plavak zopne LEN JEDEN mag. spinac, a ze nezopne aj iny susedny mag. spinac? Ak nie tak ich daj vedla seba a kazdy zvlast vies nastavit dost precizne, len je to konstrukcne komplikovanejsie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Odpojenie 3f stykaca pomocnym obvodom

Príspevok od používateľa Atlan » 02 Aug 2022, 06:50

Ja by som dal jeden plavak a kontakty. Ked budebolavak dole rozopne sa, vyone cerpadli a ostatne cez logiku rozsvecovane. Odpafne mnizstvo plavakov.

Este ide merat tlak v trubke.
0

Napísať odpoveď