Kupa 3D tlaciarne

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Okt 2022, 14:07

Dobry den.
Neviem nic o 3D tlaci, preto sa vas tu chcem opytat (poprosit) aku 3D tlaciaren by ste mi ti skusenejsi co ste uz tlacili na roznych tlaciarnach odporucali kupit.
Poziadavky:
Nechcem nic najlacnejsie ale ani top kvalitu. Nieco na doma. Neaku strednu cestu. Na rychlosti nezalezi, skor na dostupnosti a cene plastov, kvalite plastov, kvalite tlace. Vysledok nemusi byt super hladky ale zase ani nie kockaty ako "minecraft". Preferujem nieco hotove, nechcem skladacku/stavebnicu.

Taktiez nech dizajnovy soft je user friendly. "Nech sa to nemusim ucit 3 mesiace".

Existuje nieco take na trhu? Vopred dakujem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1772
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa jezevec » 23 Okt 2022, 15:28

Asi tak, když začínáš, klidně si kup nějakou z levnějších typů na filament 1,75mm. Pro běžné užívání ti určitě bude stačit a až budeš mít nějaké zkušenosti, tak si třeba pořídíš nebo postavíš něco lepšího.
Jaký filament použiješ je tiskárně víceméně fuk, vždy ji musíš nastavit na materiál použitého filamentu a to stejně budeš muset zkoušet sám. Já sám tisknu většinou z čínského ABS Gembird a neviděl jsem velký rozdíl mezi tímto a třeba dvojnásobně dražším filamentem. Možná by se to projevilo, kdybych tiskl tryskou 0,2mm.
Důležitější, než výběr samotné tiskárny je naučit se nějakém 3D programu namalovat to, co budeš chtít vytisknout. Jen tisknout nějaké figurky z thingiverse tě rychle přestane bavit.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 23 Okt 2022, 15:28

Dizajnovy soft nezalezi na tlaciarni, ten si mozes zvolit aky chces. Tak isto aj firmware tlaciarne je u vsetkych skoro rovnaky. Ja mam biqu b1 a som spokojny.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 23 Okt 2022, 15:49

Ja som spokojný s Prusou MK3S. Filament tiež beriem od nich, výsledky mám pomerne dobré.

Ani ladiť nastavenia slicera nepotrebujem, toto už urobili v Pruse. Jediné čo ma dávnejšie zastavilo na dlhú dobu bolo, keď som si zničil tiskovú podložku a ani som o tom nevedel.
0

Používateľov profilový obrázok
pepe-flash
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 28
Dátum registrácie: 01 Jan 2019, 16:40
Bydlisko: Komárno
Vek: 50
Kontaktovať používateľa:

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa pepe-flash » 23 Okt 2022, 16:44

ENDER-3 S1 PRO. Za menej peňazí rovnaká kvalita tlače. Mal som možnosť vyskúšať Prušu a nepresvedčil ma.

Mám doma Ender 5 plus - upravený, Creality C6SE, deltu FLSUN QQ PRO a tri tlačiarne vlastnej konštrukcie.

Napr. Ender 5 plus tlačí skoro nonstop, bez jedinej chybičky.
1
Obrázok 1

rumik1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 27 Máj 2014, 11:28
Vek: 43

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa rumik1 » 24 Okt 2022, 11:00

Ja som si na take zaciatky kupil Creality Ender 3V2 a som uplne spokojny.
0
Rumik

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa straciam » 24 Okt 2022, 15:47

nenapisal si ci chces FDM alebo SLA tlaciaren.
ale asi FDM podla vsetkeho.
ja by som ti poradil flashforge adventurer alebo creator. Guider 2s mame v robote, je to parada.
ale v podstate je to stale to iste ako ked si kupis napr. prusu. len to krajsie vyzera, diely su tlakove odliatky, nie plastove, ma to podporu, funguje na prve spustenie a neriesis takmer nic okolo mechaniky a nastavovania. jedine skalibrujes podlozku a tlacis. tvojou ulohou je len vymienat filament a odoberat vytlacky.
alebo zo skladaciek odporucam nieco na typ voron-u.
ak zacnes s niecim ako ender, prusa, twootrees, biqu a pod, je dost mozne ze budes chciet nieco viac a skoncis pri voronovi alebo podobnom type.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Okt 2022, 01:40

Konecne mam cas vam odpisat. Sledoval som to tu, len sa mi nechcelo tukat do telefonu (je dost maly)

Diki vsetkym za nazory a podelenie sa o skusenosti.

Vidim ze kazdy ma to svoje a kazdy je spokojny. Neviem sa rozhodnut. Na zaciatku som pisal ze chcem stred, ani lacne ani drahe, ale neviem ci ma ta 3D tlac "chyti" alebo nie. Ze ci nemam najprv kupit nieco lacne okolo 300-400e a ked ma to chyti tak potom aj drahsiu?

Videl som na youtube video kde chalan porovnaval BIQU B1 a Ender 3 V2. Viacmenej to vyhral BIQU B1 , ale ze oba su celkom podobne tlaciarne. Ender mal v istych fazach tlacove problemy, ale to mohlo byt aj nastavenim tlkace uzivatelom. Nechcem tu "ohovarat" Ender 3.

Zacina to byt zaujimave, tyc tlaciarni je viac a budem mat problem sa rozhodnut ktoru si kupit. Aj Ender 5 plus pekne tlaci.....vidim ze este si budem musiet pozriet vela YT videi a recenzii.
nenapisal si ci chces FDM alebo SLA tlaciaren.
Neviem co to je. Som na uplnom zaciatku znalosti s 3D tlaciarnami.

Pozeral som Guider 2s, ale jej cena je mimo mojho budgetu. Okolo 1500 dolarov?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa straciam » 25 Okt 2022, 04:39

FDM su tlaciarne na filament, SLA tlaciarne su na UV resin (kvapalina).
ja som ti odporucal adventurer alebo creator, ktore stoja okolo 400 eur (plus minus). guider som ti len spomenul ako priklad, ze taku mame v robote od tej znacky-flashforge.
su to hotove tlaciarne ktore nemusis skladat (taka bola prvotna poziadavka).
ender aj biqu si musis poskladat sam. poskladas zle, bude zle tlacit. chce to okolo toho trosku nastudovat a poznat principy a zakladnu problematiku okolo 3d tlaciarni a ich stavby.
neviem ake su tvoje technicke zrucnosti a vedomosti, tak neviem posudit. ani eneder 3 v2 na zaciatok nie je zla volba, len si to musis sam poskladat. pre mnohych je tento ender prvou volbou a zacinaju prave s touto tlaciarnou.
len je pravdou ze vela ludi, co zacne s 3d tlacou, zvoli si nevhodnu tlaciaren vzhladom na svoje zrucnosti, malo si nastuduju o tom, zistia ze je tam viac problemov ako osohu a s tlacou koncia. a je jedno ci si zvolia ender alebo prusu. pre niekoho je vhodny aj ender a pre niekoho je vhodnejsia uz komplet hotova nakalibrovana tlaciaren.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa romiadam » 25 Okt 2022, 13:46

Super. Dik za objasnenie. A co je lepsie filament alebo resin? Vacsinou na YT vidim samy filament.
Ja som si myslel, ze tam nie je tak velky rozdiel v cene skladacka a poskladane.
Skladat sa mi nechce ale ked je rozdiel 100-150e tak sa mi oplati sa premoct a poskladat to sam. nakolko moje tehnicke skusenosti su vyborne (aj ked nie som strojar) a ako bonus tak som tzv. perfekcionalista. Takze so skladanim nevidim problem, len sa mi to nechce. Ale asi ten cenovy rozdiel mi tu lenivost odstrani.

Pozrel som tie dva lashforge adventurer a creator a paci sa mi ze su zaboxovane ( aj ked to s kvalitou tlace nic nema, ale aspon nebude na to nesada prach). Pozriem si zopar recenzii na to vecer.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Okt 2022, 13:54

Neviem či na tú otázku existuje jedna odpoveď. Mne zatiaľ stačí FDM, je to aj bezpečnejšie. Pri resinoch by sa malo pokiaľ viem manipulovať s ochrannými rukavicami. Filament nie je problém chytiť do ruky, tam je jediné riziko nahriata tryska.

Berme to tak, ja som si pred pár rokmi objednal stavebnicu Prusa MK3. Znalosti o 3D tlači nulové, všeobecné technické zručnosti som využil otca. Stavba sa podarila.

Je pravda, že som tu potom vypisoval, že ma štve, že to netlačí dobre. Dnes už viem, že to som si len zničil tlačovú podložku.

EDIT: No dobre, ešte je riziko pri čistení tlačovej podložky, najmä ak sa čistí acetónom.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 25 Okt 2022, 14:04

Potom líši sa doba tlače, aspoň pri Pruse dostupný pracovný priestor. A má to značný vplyv aj na vzhľad výtlačkov. Pri FDM je vidno jednotlivé vrstvy, aj ako sa pohybovala tryska po vonkajších vrstvách. Zase čo materiál to možnosti opracovania, pri niektorých sa to dá obrúsiť, alebo počul som aj o acetónových výparoch.
0

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa straciam » 25 Okt 2022, 17:09

niekto si pochvaluje FDM a niekto SLA. ja mam aj fdm aj sla. oboje ma nieco do seba a pacia sa mi obe technologie tlace. fdm je v idealnom pripade jednoducha a relativne cista tlac. odoberies vytlacok, odstranis podpory, zbytky z podlozky atd a tlacis dalej.
sla tlaciaren (jej diely) treba umyvat v izopropylalkohole pripadne vo vode, rovnako aj vytlacky, nasledne vytlacky dat este povrchovo vytvrdit pod uv svetlo do boxu. mne sa paci aj jedno aj druhe, niekto nema rad fdm kvoli viditelnym vrstvam, niekto nema rad sla lebo to nemoze pouzit na styk s potravinami a treba to vzdy po skonceni poslednej tlace umyvat, oplachovat, susit, vytvrdzovat.. ale na to si len treba najst vhodny system. sla na druhu stranu netreba takmer nijak kalibrovat, zoradovat ci nieco nastavovat. tych nastaveni co ma vplyv na tlac je tam podstatne menej. ja fandim obom technologiam tlace a vyuzivam obe.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa romiadam » 26 Okt 2022, 01:48

Myslel som si ze sem hodim temu Kupa "3D tlaciarne", vy mi napisete "kup toto aleo hento" ja to kupim a vec je vybavena. No vidim ze nie, ze sa to pekne zamotava.. Ze tam je strasne vela informacii co treba vediet.
No nic, vzhladom na informacie s tym umyvanim a dodatocnym vytvrdzovanim, ostanem pri FDM.
Videl som ze sa dodava k tlaciarni aj zopar trysiek. Otazka: Ako ja neznaly problematiky mam vediet ze treba vymenit trysku? Ked sa tryska meni? Po urcitej casovej prevadzke?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
straciam
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1319
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Podbrezova
Vek: 38

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa straciam » 26 Okt 2022, 04:48

trysku za idealnych okolnosti netreba menit. ak tak po cca dvoch rokoch aj to len preventivne. tryska sa neopotrebuva takmer vobec, pokial sa netlacia materialy s pridavkom abrazivnych castic (carbon fiber, trblietky a pod).vtedy sa pouzivaju trysky z tvrdych materialov. jediny pripad, kedy menim trysku ja, je ked sa upcha. ale to nebyva tak casto. ked je filament na stojane a nepouziva sa, sada nan prach.a niekedy tieto ciastocky prachu vedia trysku upchat (tryska ma otvor 0,4mm). ja vtedy vymenim trysku, skalibrujem a tlacim dalej a mam cas staru trysku vycistit. cize ja menim len ked sa upcha. ale aj tomu sa da celkom dobre zabranit. comu sa zabranit az tak neda, su necistoty priamo vo filamente. to byva (aj ked zriedka) u lacnych cinskych no-name filamentov. pri beznych znackach filamentov sa toto nedeje. niekto odporuca menit trysku po urcitom mnozstve filamentov, ale ake to mnozstvo je, ti nepoviem. pri vacsej zatazi tlace sa okruhly otvor na tryske casom zdeformuje, oderie a nema kruhovy tvar. ale to zalezi od filamentu, mnozstva tlace, prasnosti prostredia atd. neda sa to teda presne povedat, ze po roku alebo po 5 rokoch vymenit.
0
Ponukam vysokokvalitnu 3D tlac na SLA tlaciarni Anycubic Photon.
No password, no problem.
Ins-piration

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 26 Okt 2022, 07:30

Ešte s tou tryskou je tu ďalšia vec, môže mať rôzny priemer. Hľadá sa tu tradeoff medzi horizontálnou presnosťou a dobou tlače.

Bežná je 0.4mm. Ak ale chceme vytlačiť nejaké menšie/detailnejšie diely, nemusí stačiť. Môžeme vymeniť za povedzme 0.25mm, ale zníži sa rýchlosť tlače. Naopak, ak nepotrebujeme detaily, môžeme dať aj 0.8mm trysku, zvýši sa rýchlosť tlače, za cenu detailov.
0

Používateľov profilový obrázok
rogi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 23 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Ružindol

Re: Kupa 3D tlaciarne

Príspevok od používateľa rogi » 26 Okt 2022, 08:04

tu si pozri videa o 3D tlačiarnach ale len o činských, venuje sa tomu profesionalne. Hlavne skuša všetko možne. Nie ako obyčajný uživatel.

https://www.youtube.com/user/richardmrazek
0
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto MM, DT9205B, PU500, PU140, najviac BM235

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok