Meranie vzdialenosti

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa enigma » 16 Feb 2023, 23:00

5ko , napísať niekomu že je *** je čisto neslušné . dokonca mám viacej než dvojnásobok jeho rokov a ešte sa ani nepoznáme , hoci aj virtuálne. neznámého človeka urážať iba preto že zverejnil svoj pohľad na problém a jedno z možných riešení .... domáca výchova na úrovni .

ďakujem , nemám slov
0

Ďuri12
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 677
Dátum registrácie: 10 Máj 2009, 00:00
Bydlisko: Novosad
Vek: 29

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa Ďuri12 » 16 Feb 2023, 23:15

Už to bude síce OT, ale musím sa užívateľa matoh zastať. Najprv ste nepochopili jeden príspevok, následne to autor v ďalšom príspevku celkom jasne vysvetlil, no nepochopili ste ani ten. Ani v jednom príspevku sa nenavážal do vás. Celý čas píše o sebe a aj to v inom význame. Beriem, že v prvom príspevku to mohlo byť trocha mätúce, ale ten druhý je už napísaný celkom jednoznačne.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa cs001 » 17 Feb 2023, 01:21

Zaujímalo by ma s akou presnosťou potrebuješ nastaviť šírku medzery medzi valcami. Počítadlo ukazuje predpokladám desatiny mm, za čiarkou?
Ako často (počas smeny) sa mení šírka medzery?
O koľko sa ti valce rozchádzajú vľavo a vpravo, aký je max, rozdiel?
Nemôže robiť problém aj prenos polohy na počítadlo? Aký je tam prevod?
To čo laminuješ, sú jednotlive kusy, alebo je to kontinuálny proces?
Obsluha je predpokladám "vkladač materiálu do stroja bez požiadavky na kvalifikáciu"....
Nemohla by si obsluha počas prestávky, resp pri odstavení stroja skontrolovať medzeru jednoduchým prípravkom, princíp z obrázku asi každý pochopí.
Prílohy
laminator.JPG
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa enigma » 17 Feb 2023, 01:42

Ďuri12 napísal:
16 Feb 2023, 23:15
Už to bude síce OT, ale musím sa užívateľa matoh zastať. Najprv ste nepochopili jeden príspevok, následne to autor v ďalšom príspevku celkom jasne vysvetlil, no nepochopili ste ani ten. Ani v jednom príspevku sa nenavážal do vás. Celý čas píše o sebe a aj to v inom význame. Beriem, že v prvom príspevku to mohlo byť trocha mätúce, ale ten druhý je už napísaný celkom jednoznačne.


celý čas píše o sebe ..... no neviem .... toto mi neznie ako by písal o sebe ... " ...... Nech máš pokoj na duši že ti tu radí nejaký trtko čo ti treba k pokoju ...... "
ozaj nechápem ... buď ja neovládam slovenský jazyk .... alebo .... no neviem , ale mne to neznie ako by písal o sebe
ale , nechajme to už tak . stalo sa , už sa nevráti .....
0

maros173
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 27 Okt 2020, 14:13

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa maros173 » 17 Feb 2023, 08:57

Chlapci venujme sa zadaniu, ega nechame na koniec vlakna (aspon co pozorujem tak je to zvykom:)) )

Vsimol si velmi hodnotne prispevky (matoh, a cs001)

@matoh
Podlamna to skonci pri PLC, zmenil som trosku zadanie, na jednej strane budeme merat rozostup a zobrazovat ho na displeji, na druhej strane chcem takisto porovnavat s udajom z kolecka a v pripade vacsej odchylky ako stanovenej sa spusti alarm.

cs001
Zaujímalo by ma s akou presnosťou potrebuješ nastaviť šírku medzery medzi valcami. Počítadlo ukazuje predpokladám desatiny mm, za čiarkou?
Spravne, valec ma nastavenie od 0mm az 8mm... pre nasu vyrobu pouzivame najmensie 1,2mm a najvacsie tusin 5mm

Ako často (počas smeny) sa mení šírka medzery?
Priemerne 2x za zmenu, cize 10 strojov 3 zmeny za den 60x

O koľko sa ti valce rozchádzajú vľavo a vpravo, aký je max, rozdiel?
1-2mm

Nemôže robiť problém aj prenos polohy na počítadlo? Aký je tam prevod?
zatial som nerozoberal, preberiem s udrzbarmi

To čo laminuješ, sú jednotlive kusy, alebo je to kontinuálny proces?
jednotlive kusy

Obsluha je predpokladám "vkladač materiálu do stroja bez požiadavky na kvalifikáciu"....
spravne

Nemohla by si obsluha počas prestávky, resp pri odstavení stroja skontrolovať medzeru jednoduchým prípravkom, princíp z obrázku asi každý pochopí.
Rozmyslali sme nad "reusable" plasticka hmota (ekvivalent plasteliny) ktoru by sme vlozili a valec by ju roztlacil na hrubku medzery.

Ide o to ze to je dost velky projekt nakolko momentalne mame dost vysoke rocne naklady na teplomerne pasiky (pouzivame ich na meranie teploty medzi laminovacim materialom a kozennym dielom, mame vysledovane ze pri urcitej teplote sa spravne aktivuje lepidlo a dosahujeme spravnu adheziu) cize je tu priestor aj pre celkom slusny zarobok si myslim a bavime sa o cca 10tich strojoch..
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa balu » 17 Feb 2023, 10:10

Megatrony na odměřování, přidat serva, k tomu jedno PLC (pokud se stroje nepremisťují a jsou v jedné hale) a PLC může průběžně hlídat a korigovat pozici i během provozu, pokud tomu nebrání ještě další okolností. Nehledě k tomu, že přestavení stroje (nebo i všech najednou) by se dalo udělat taky z toho PLC.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa pixell » 17 Feb 2023, 10:30

Myslím si, že tu Plc ,serva a prídavný enkodér nepomôže.
Nakoľko je to mechanicky riešene tak ako je.
To by sa musel celí stroj prerobiť od základu, tak aby to bolo najprv mechanicky presne čo určite nesú reťaze.
Keby to bolo mechanicky tip top ,tak si to viem predstaviť ako by som to riešil s PLC HMI servo.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa balu » 17 Feb 2023, 14:26

Vidíš - a já myslím, že by to šlo. Enkodér totiž sleduje polohu serva - ta je mi ukradená (nebo tam může být i krokový motor). Tady je důležitá cílová poloha měřená na válci (za převodama) a ne na servu (před převodama) - tedy až za mechanismem, který má možnost nějakých (v tomhle případě asi i dost velkých) vůlí. Vím, že mám mít pozici 5mm, mám 4,3mm - tedy servem (krokáčem) pohnu "doprava". Když místo 5mm mám 5,3mm, vím, že mám pohnout "doleva". Víc v podstatě vědět nepotřebuju.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa pixell » 17 Feb 2023, 15:59

Ja ti rozumiem
.to je vsetko v poriadku,ale retaze ? Keby sa tie valce presuvali rovnomerne aspon po nejakej srobovici.Ved ja nic necham si poradit.Keby bol na valci pridavny encoder a teda by to sledovalo jeho polohu,tie serva by ju mohli stale udrzovat,ale ako cez tie retaze .Tie serva by stale pokrutkavali troska dolava troska doprava,lebo v tych retaziach je predsa len dost vole.Ci nie.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa peterple » 17 Feb 2023, 17:28

Tiež súhlasím s Balu. Chce to len vhodný snímač. Možno tie stroje potrebujú generálku, možno nie, to si musí zhodnotiť kto ten stroj pozná. Samozrejme že by bolo vhodné najprv nájsť ako hovorili vo firme root cause. Ale otázka bola na meranie vzdialenosti.

Mali sme vo firme predvádzačku od firmy keyence. Konkétne šlo o meranie rozmerov závitov (stále reklamácie výroby na to že sa skrutky nedajú zaskrutkovať a ty musíš povedať ktorého dodávateľa treba pokefovať) .
Nuž hodil pod malú kamerku zahrsť skrutiek a zmeralo ich to s presnosťou na stotinu mm.

Majú široké portfólio snímačov. Možno by ste si vedeli vybrať niečo čo by jednoducho a presne vedelo online merať nastavenú medzeru. Priemyselné vyhotovenie je samozrejmosťou.


0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa cs001 » 17 Feb 2023, 19:26

maros173, reagujem na tvoju odpoveď

Ako často (počas smeny) sa mení šírka medzery?
Priemerne 2x za zmenu,

Z toho by som vylúčil nejaké nadmerne opotrebenie reťaze a ozubeného kolesa
Skrutky sú spriahnuté reťazou. Keby tam bola vôľa trebárs o jeden článok reťaze, uhlovo na skrutke by to bolo cca 10-15stupnov? Pri stúpaní skrutky 1mm by bol rozdiel nejaká desatina milimetra.

O koľko sa ti valce rozchádzajú vľavo a vpravo, aký je max, rozdiel?
1-2mm

Ak ti vznikne rozdiel na kraji valcov 1-2mm, pri stúpaní skrutky 1-2mm by sa musela jedna skrutka voči druhej pootočiť minimálne o celú otáčku. To by musela reťaz na ozubenom kolese napríklad preskakovať a toto si myslím nenastáva.
Z obrázkov mi nie je jasne či sú ozubene kolesá pevne spojene napríklad kolíkom so skrutkami, alebo je tam možnosť nejakého "štelovania". Vidím tam niečo ako závit. Ak je tam nejaké "štelovanie", tak sa to možno rozchádza v ňom, že to už proste nedrží.. Chcelo by to ten stroj vidieť.

Čo urobia údržbári, keď zistite rozdiel tých 1-2mm na kraji? Čim to napravia, akým zásahom?
Vylepšenie stroja snímačmi by bolo pekné a efektné, ale podľa mňa je potrebné najprv zistiť čo spôsobuje chybu.
Predpokladám, že stroje určitý čas pracovali bezchybne. Nedá sa problém konzultovať s výrobcom zariadení?
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa pixell » 17 Feb 2023, 20:30

Aj tak mi to neda.Samozrejme ten stroj nepoznam a mozeme tu len polemizovat.
Ale ak by som mal do 10 tich strojou vrazit tolke peniaze.Sak plc Hmi serva. Teraz tie serva treba aj nejako uchytit ,vyrobit priruby, kolesa ,rozvodna nova ku kazdemu,servozosilovace,Je to riadna investicia.A ked uz budem tolko investovat .Nedali by sa prerobit tie Retaze?
Ale to len tak, skorej by som sa chcel opytat uzivatela Balu ci by som ti nemohol napisat ss ohladne mitsubishi programovania plc.Nakolko sa mi zda ze mas stym dost skusenosti. Teda urcite viac ako ja. :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa balu » 17 Feb 2023, 20:59

Žádný problém - klidně napiš. I když od Mitsubishi jsem potkal jenom Alphu a to ještě hodně dávno.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa pixell » 17 Feb 2023, 21:04

Dik napisem v pondelok,ked sa tostanem ku pc.S mobilu nerad pisem
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa peterple » 18 Feb 2023, 09:54

Pixell, prečo servá atd. Jediné čo treba je meranie. Veď vo funkcii serva aj regulátora vystupuje obsluha stroja. Jediné čo potrebuje je spoľahlivé meranie medzery. To aktuálne je nespoľahlivé. Nevšimol som si že by chcel autor vlákna automatizovať nastavovanie. On len chce odstániť nespoľahlivý princíp merania ktorý je momentálne odvodený od nejakého nastavovacieho mechanizmu. Žiadateľ to vysvetlil na začiatku úplne jasne. Zvyčajne tu kritizujeme žiadateľov o radu že to ide z nich ako z chlpatej deky ako keby pracovali pre tajný vojenský výskum. No a teraz keď tu niekto presne a jasne popísal čo potrebuje. Tak miesto toho riešite veci ktoré na začiatku jasne vysvetlil. Obsluha si v pripade potreby zavolá údržbu ktorá nastaví stroj ak to on nie je schopný z dôvodu mechanickej závady.
Kalkulácie či robiť generalku mašiny... nechajte manažerom tej firmy. Zvyčajne za to bývajú pomerne dobre platený
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa balu » 18 Feb 2023, 10:16

Ono to automatické nastavování nebo průběžné korigování taky nemusí být špatné, kromě toho eliminovat lidský faktor (ať už chybu, nedbalost nebo diletanství) taky není úplně od věci. A o manažerech firmy by se dalo dost rozsáhle diskutovat. Ve spoustě případů jsou to Excelovský kovbojové, jejichž technické povědomí je (v lepším případě) mizerné a kteří koukají výhradně na to, aby to bylo levné s minimálníma investicema a ideálně s nulovýma nákladama na údržbu. Když jsou pak nějaké prostoje nebo dokonce reklamace, tak se umí vozit po podřízených "proč" a "jak to" a "jste neschopný" atd.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa enigma » 18 Feb 2023, 12:33

jasne , poznáme to všetci , ktorý sme robili údržbu a opravy . mladé uško s titulom Ing , a bez alebo s mízerními vedomostiami na poste .... keď sa niečo stane ... ako , prečo , ste neschopný a podobné hlášky . dokonca celú partiu údržbárov ( 9 ľudí - po troch z každej zmeny ) poslal do výroby , na stroje ako obsluhu .
prvý problém ( banalita ) nový údržbáry v rozpakoch .... pán Ing ešte viacej .... prišiel s prosíkom o pomoc . odpoveď krátka a jasná ... sme banda hlúpych neschopných grázlov a nevieme ako sa to opravuje . dva dni sa v tom rýpali rôzny " majstri " - pokazili všetko čo sa len dalo ... a pritom stačilo dotiahnúť iba jednu skrutku M4 ( červíčka ). nakoniec zasiahol sám majiteľ a pána Ing poslal na úrad , bývalým údržbárom dal späť pozíciu a aj rozšíril právomoci . boli podriadený iba jemu osobne . všetko prejednávali príamo s ním ... a to každé ráno .
od vtedy nebol prestoj dlhší ako cca dve hodiny a tomu je už asi rok .....
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
Miko6005
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 15 Dec 2018, 00:35

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa Miko6005 » 18 Feb 2023, 20:06

prestoj dlhší ako cca dve hodiny
No, to pozeram, u nas je prestoj okolo dvoch hodin povazovany za nieco bliziace sa ku katastrofe kde sa uz do vyrobnej haly zacina zbiehat osadenstvo kancelarie, pripadne vo vecernych/nocnych hodinach pocut do pomerne tichej vyrobnej haly rozonievat, zname vyzvanacie melodie mobilnych telefonov majstrov a inych dolezitych pracovnikov, a to sme na stvorsmenku 24/7 styria na udurzbe aj s veducim udrzby.
0
Nuclear battery for electric cars !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa enigma » 18 Feb 2023, 20:33

áno , prestoj do 2h je normálny pri výmene valcov a nastavovaní istých .... klasické prestoje 10 - 15 min najdlhší
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Meranie vzdialenosti

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Feb 2023, 15:19

Prestoj ako prestoj. My sme mali vcera 8 hodin (tolko mame velmi zriedka) Presne ako hovorite, kazdu hodinu sa tam zislo viac a viac managerov. Ono to je take zvlastne, pridu popytaju sa co je problem, potom sa snazia neako aspon otazkami pomoct, zistia velmi rychlo ze su z toho mimo, ze tomu nerozumeju a po chvilke sa zhluknu do skupiniek a zacinaju sa medzi sebou bavit o vselicom. Potom sa postupne rozidu a ostava na place len priamy manager a ten sa naozaj snazi pomoct aspon jeho rozhodnutiami akym smerom dalej identifikovat pricinu.
Pred par rokmi mudry management zaviedol system "Run until failure" (aj ked sa kazde 4tyzdne velmi zakladna udrzba robi). Zo zaciatku to "fungovalo", mali mierne vyssiu produkciu, ale dnes sa uz ukazuju plody toho nezmyslu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok