Meranie hladiny vody plavákom

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa smugli » 27 Júl 2023, 22:08

Zdravím, potreboval by som nakopnúť :) . Mám jazýčkové kontakty a plavák s magnetom na meranie výšky hladiny vody. Len pri mojom zapojení mi to zoberie veľa vstupov na Siemens Logo a tým sa to dosť predraží. Našiel som na internete schému zapojenia cez odpory kde stačí iba jeden vstup. Vedel by mi niekto poradiť aké odpory použiť poprípade aj s prevodníkom aby mi to fungovalo so Siemens Logo? Napätie 24V. Ďakujem veľmi pekne. Našiel som aj originál plaváky s podobným riešením ale sú mimo rozpočet. :(
Prílohy
Snímka obrazovky 2023-07-27 o 22.03.52.png
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa enigma » 28 Júl 2023, 04:50

ako inšpirácia - plavák v nádrži auta .....
0

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa kapor » 28 Júl 2023, 07:43

Je ale potrebné vedieť, aký prúd tečie v obvode, keď je zopnutý posledný kontakt ( v podstate skratovaný vstup). Je to 20mA ?
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa smugli » 28 Júl 2023, 10:11

Ako to zistím ?
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa balu » 28 Júl 2023, 10:33

Jednak ten odpor úplně vlevo by měl být úplně vpravo (místo drátu), ale to mohla být chyba při překreslování. Když dáš odpory o stejné hodnotě, můžeš měřit proud a jednoduchým výpočtem zjistíš, kolik odporů máš momentálně v sérii a tedy kolikátý kontakt máš sepnutý. V každém případě se neobejdeš bez analogového vstupu na Logu. Pokud ho nemáš, opět to znamená přikoupit modul k Logu. Pokud analogový vstup na svém Logu nemáš, dá se udělat obvod, který by do Loga odesílal počet sepnutých kontaktů. Stačily by na to dva vstupy Loga a naprogramovat posuvný registr. Ovšem znamená to zároveň externí obvod s nějakým malým MCU, který by to zařídil.
0

Používateľov profilový obrázok
Radus
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1497
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 42

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa Radus » 28 Júl 2023, 10:40

...mohol by si ešte prípadne použiť jednoduchý diódový kóder do dvojkovej sústavy - pre 16 poloh by ti stačili 4 vstupy, pre 8 polôh 3 a pod...
0

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa smugli » 28 Júl 2023, 10:44

Analógové vstupy na logu mam. V tom nie je problém. Tu schému mam z netu neviem či je správna alebo nie ale páči sa mi tá myšlienka. Len nie som taký zdatný aby som to dotiahol do správneho konca. Na nete som nič použiteľné nenašiel. Jedine plavaky na podobnom princípe ktoré stali od 200€ a viac. A páči sa mi myšlienka ze sa zase niečo nové naučím. Inak nemám problém niekomu zaplatiť za jeho čas ak mi s tým pomôže. Ďakujem
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa jova » 28 Júl 2023, 11:42

Já bych tam dal 10V stabilizátor, tím bych se dostal na rozsah vstupního napětí loga 0-10V.
Přidal tam jeden rezistor, ten připojil na +10V ze stabilizátoru a ze zbytku udělal dělič napětí. Nějak takto:
logo.jpg
Teoreticky by to zřejmě šlo i bez toho stabilizátoru, záleží na požadované přesnosti a na tom, jak je těch 24V stabilních. Ten rezistor by se připojil na +24V a celkové rezistory plováku by se musely spočítat tak, aby při zapojených všech jeho rezistorech, bylo na vstupu do loga max. 10V. Pak by se podle počtu sepnutých kontaktů, napětí na vstupu loga měnilo také od 0 do 10V.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa taphome » 29 Júl 2023, 09:38

Jeden analógový vstup ti plne postačuje.
Ja osobne by som tú deličku urobil ináč.
1. Medzi +24VDC a analógový vstup Loga a vstup Loga a GND by som dal dva rezistory tak, aby Logo dostávalo do vstupu napr. 10V.
2. Jazýčkové relé by malo v sérii rezistor a bolo by zapojené medzi analógový vstup a GND.
2A. Alebo tvoje zapojenie, ale jazýčkové relé by preklemovalo daný rezistor. Potom vieš lineárne vypočítať hodnotu, ak preklemuješ napr. 1K0 rezistor.
3. Keby tých jazýčkových relé bolo napr 9, tak postupne dostaneš na vstup napätia 0-1-2......9-10V, kde 0 by bola samozrejme nádrž prázdna a 9V by bolo 100%.

POZOR. Aj v mojej aj v tvojej verzii JE VŽDY stav, kedy bude magnet mimo jazýčkového relé! A položím otázku: " mimo, ale kde? Medzi 0-10%, alebo 80-90%? Pre mňa záver: priame meranie NEPOUŽITEĽNÉ, budeš si musieť urobiť pamäť poslednej nameranej hodnoty.
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa balu » 29 Júl 2023, 12:46

POZOR. Aj v mojej aj v tvojej verzii JE VŽDY stav, kedy bude magnet mimo jazýčkového relé! A položím otázku: " mimo, ale kde? Medzi 0-10%, alebo 80-90%? Pre mňa záver: priame meranie NEPOUŽITEĽNÉ, budeš si musieť urobiť pamäť poslednej nameranej hodnoty.
To nemusí být nutně pravda - tady už záleží na mechanickém provedení. Může to být také tak, že v jedné krajní poloze bude magnet mimo všechny jazýčkové kontakty, ve druhé naopak budou všechny kontakty sepnuté. Pak při "odjíždění" se budou jednotlivé jazýčkové kontakty postupně rozepínat.
0

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa bum » 29 Júl 2023, 13:31

Podobný způsob měření s jazýčkovými kontakty a jedním magnetem používám v měření směru větru s větrnou růžicí kterou prodávají jako náhradní díl k meteostanicím T114. V jednom zapojení načítám napětí z děliče pomocí rezistorů tak jak máš navrženo i ty kdy je sepnut magnetem jeden kontakt a napětí vyhodnocuji v PICAXE. Základní zapojení umožňuje vyhodnotit 8-poloh dle hodnoty napětí na rezistorovém děliči pokud umístíš vhodně jazýčkové kontakty tak můžeš vyhodnotit 16-ploh v jaké výšce máš plovák (magnet). V druhém zapojení již nevyužívám pro vyhodnocení rezistorový dělič napětí ale opět PICAXE a CD4021 kde jazýčkové kontakty spínají kladné napětí na vstupy CD4021 a sepnutí vyhodnocuje uvedený PICAXE.
V tvém případě bych volil variantu s rezistorovým děličem napětí klidně s rozlišením 16-poloh a vyhodnocením analogovým vstupem LOGO. Určitě bych volil napájecí napětí pro napájení rezistorového děliče nižší jak 24VDC, hodnotu napětí zvol v rozsahu které analogový vstup LOGA rozpozná spíše ke spodní napěťové hodnotě a napájení děliče odjistit pojistkou aby jsi si v případě poruchy nezničil vstup LOGA. Pro inspiraci o čem píši že používám stejný způsob o směru větru tak jeden článek na webu má název SMĚR VĚTRU S PICAXE a druhý článek má název RYCHLOST A SMĚR VĚTRU S PICAXE A CD4021, oba články jsou v sekci " DALŠÍ ČLÁNKY ", hodně zdaru v realizaci.
0

Používateľov profilový obrázok
taphome
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 27 Feb 2023, 12:05
Bydlisko: Bratislava
Vek: 64

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa taphome » 29 Júl 2023, 14:59

asi takto...
Prílohy
smer.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa rudko » 30 Júl 2023, 11:42

Ono to zase netreba nejak velmi komplikovat.
Tie "rizikove stavy" sa daju lahko osetrit vhodnou mechanickou konstrukciou. V popise budem vychadzat zo schemy co som narychlo nacmaral:
Untitled Circuit-schematic.png
Napajanie sondy V1 je v tomto pripade 24V, cize odpichnute z napajania Loga.
R12 je samotne Logo, z davnych cias si pamatam (dufam ze spravne) ze ak je AI prepnuty do rezimu 0-10V tak Ri je 72kΩ

Hodnoty rezistorov som "navrhol" tak aby vystupne napatie sondy bolo zhruba rovnomerne rozdelene od 0 do 10V. Dolny koniec delica su prakticky vzostupne rezistory rady E24 od 560R do 1.5K
ziaden spinac = 10.1V
S01 = 9.26V
S02 = 8.39V
S03 = 7.40V
S04 = 6.50V
S05 = 5.50V
S06 = 4.47V
S07 = 3.40V
S08 = 2.29V
S09 = 1.15V
S10 = 0.00V

Spravnym mechanickym navrhom sondy a plavaka sa da docielit to ze ak bude nadrz prazdna tak bude zopnuty prave iba spinac S10 a na vystupe bude 0V.
Pri plnej nadrzi nebude zopnuty ziaden spinac a na vystupe bude 10.1V
Plavak by mal byt dostatocne velky (s vhodne umiestnenymi magnetmi) na to aby ak sa ocitne prave v strede medzi dvoma mag snimacmi zopol oba z nich (vyska hladiny sa bude "zaokruhlovat" nadol). Tym sa odstrani neistota v medzipolohe.

Ak musi byt meranie stabilnejsie je potom potebne stabilizovat vstupne napatie do sondy a prepocitat rezistory podla neho.
Ak je potrebne presnejsie meranie (viac stupnov), potom je potreba si hodnoty rezistorov prepocitat podla toho
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

smugli
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 07 Jún 2015, 06:18
Bydlisko: Košice

Re: Meranie hladiny vody plavákom

Príspevok od používateľa smugli » 30 Júl 2023, 22:17

Ďakujem veľmi pekne za nápady až toľko riešení som nečakal. Čo som pozeral na plaváky ktoré sa dajú kúpiť tak jazyčkové kontakty majú vzdialene od seba 5 až 10 mm to asi preto aby sa magnet neocitol v medzipolohe. Toľko kontaktov mi netreba. Je to na jednoduché meranie daždovej vody v garáži. Nie som tam stále tak to chcem zautomatizovať. Výška nádrže je 600 mm, asi by tých 10 kontaktov stačilo. Magnet mám široký 6 mm.Asi najjednoduchšia verzia pre mňa je ta od rudka za čo mu veľmi pekne ďakujem taký návod som nečakal. Idem objednať potrebné veci a vyskúsať to. Ďakujem ešte raz
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok