Brzda elektromotoru

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 18 Sep 2023, 18:46

Zdravím přátelé,

Nejsem pohonář, tak mě hned nebijte. :wink:

V práci máme 3f motor s brzdou na 24VDC. Všechno vhodně připojeno na měnič, kterým řídím polohování v rámci 0-360°. A ten měnič je vybaven i ovládáním brzdy.
Brzda má 2 stavy:
1. Odbrzděno = 24VDC
2. Zabrzděno = 0VDC

A pokud měnič není v poruše, tak odbrzdí motor a polohová regulace si už pak přepočítává svoje. Ale problém je, že ta brzda je navržena tak, že se musí chladit. Na hřídeli je dle výrobce ventilátor a dochází k ofukování. Ale úskalí celého problému je, že nám se motor pořád netočí. Prostě najedu na polohu a třeba stojím. Pak nedochází k chlazení brzdy a hrozí její shoření nebo minimálně zkracuji její životnost.

Možná někoho napadne, proč si to sám neoprogramuju, ale permanentní spínání a rozpínání brzdy taky není asi úplně dobré.

A teď dotaz. Existuje nějaká brzda, kterou bych připojil k měniči a mohla by být trvale odbrzděná? A zabrzděná by byla pouze je-li měnič v poruše (přehřátí motoru, odpojený absolutní snímač, odpojen inkrementální snímač, ...) popř. při odpojení šťávy?

Snad jsem problém popsal dostatečně. A brzda je mi jedno, jestli bude na 24VDC nebo 230VAC, vše jde přes nějaký stykač.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jova » 18 Sep 2023, 19:15

Tak trochu mi pak není jasné, na co tam ta brzda vlastně je když při zastavení motoru to nemusí brzdit :roll:
Osobně bych tam dal přídavný ventilátor a víc neřešil. Cokoliv jiného bych považoval za nepřístupný zásah do stroje se všemi právními důsledky při nehodě.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 18 Sep 2023, 19:20

Nehledám bastl, ale něco co se běžně užívá.

A brzda je tam proto, že když je měnič v tripu nebo je shozené napájení, tak aby se motor nepootočil. Jinak mi polohový regulátor stále dotahuje požadovanou polohu. Takže není možné pootočení, pokud vše funguje jak má

Jinak výrobce je schopný dodat i ventilátor, ale za cca 10-15k CZK. To by bylo ok, ale kdyby se dělala taková brzda jakou hledám já, tak si myslím, že by to bylo elegantnější řešení.

Edit: kdo ví, třeba něco takového existuje. Ale výrobce budu kontaktovat až někdy příští týden, tak zjišťuji co je a není možné.
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa kinedryl » 18 Sep 2023, 19:28

Ak je brzda navrhnuta, ze sa musi chladit, tak sa musi chladit. Na to je tam ta opcia od vyrobcu, ze ti vie dodat (drahy) ventilator ak motor pouzivas v aplikacii, kde sa netoci dlhodobo, ale len nieco kratko polohuje. Urcite maju mechanicke napojenie riesene tak, ze mozu pouzivat len svoje brzdy.

Nevies tam nabastlit hociaky ventilator, nech ju ofukuje ?
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jova » 18 Sep 2023, 19:33

To co potřebuješ splňuje elektromagnetická spojka:
https://www.pohony.cz/cs/spojky/katalog ... e-spojky-6
https://www.pohony.cz/cs/spojky/katalog ... ojka-els-8
Jen by jsi musel její jednu část připevnit na tělo motoru, aby to pod proudem brzdilo.
0
Naposledy upravil/-a jova v 18 Sep 2023, 19:39, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 18 Sep 2023, 19:37

To co potřebuješ splňuje elektromagnetická spojka: https://www.pohony.cz/cs/spojky/katalog ... ojka-els-8
Jak to funguje? Jdu si to prostudovat. Kdyby se tam mělo vrazit takové heblo, tak by to asi ničemu nevadilo a pak by byl problém vyřešen.

Edit: to by mohl mít i ten dodavatel. No proto jsem psal. Uvidíme co na to řekne. :agree:

Edit2: u té spojky ale vidím problém, že to odpojí jenom točící část. Tzn. to co motor pohání nebude zastaveno.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jova » 18 Sep 2023, 19:57

Tak pak skutečnou brzdu:
https://cs.sogears.com/p%C5%99ehled-pro ... ru-133-yej
Edit: Ona ta brzda je v podstatě to samé. Když zabrzdíš to co se točí na spojce, bude to fungovat úplně stejně.
Edit2: Tady máš ty brzdy v původním odkazu: https://www.pohony.cz/cs/brzdy/katalog/ ... agnetem-12
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 306
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa Ilija » 18 Sep 2023, 20:16

Tiež by som riešil len chladenie (aký koľvek ventilátor ).
Si istý že je tam 24V dc ( či je nie náhodou problém s čiastočne odpáleným gretzom)..?
0

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa balu » 18 Sep 2023, 22:28

jova napísal:
18 Sep 2023, 19:15
Tak trochu mi pak není jasné, na co tam ta brzda vlastně je když při zastavení motoru to nemusí brzdit :roll:
Osobně bych tam dal přídavný ventilátor a víc neřešil. Cokoliv jiného bych považoval za nepřístupný zásah do stroje se všemi právními důsledky při nehodě.
Na průmyslových servech se tohle běžně používá třeba v místech, kde se přípravek pohybuje po svislé ose a bez brzdy by došlo k samovolnému a potenciálně nebezpečnému pohybu směrem dolů. Brzda slouží k zajištění polohy v případě poruchy měniče, vypnutí stroje, zastavení automatického režimu, stisku nouzového zastavení, narušení bezpečnostního obvodu stroje atd. Za normálního stavu drží polohu motor.

Osobně si myslím, že se někdo snažil ušetřit na nesprávném místě a teď je třeba řešit důsledky = výměna brzdy nebo přídavné chlazení.
0

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 19 Sep 2023, 07:45

Osobně si myslím, že se někdo snažil ušetřit na nesprávném místě a teď je třeba řešit důsledky = výměna brzdy nebo přídavné chlazení.
Balu, nebylo to kvůli šetření, ale spíše kvůli chybně zadaným požadavkům dodavateli. Známe to všichni. Vyvíjí se nové zařízení a něco se musí někde opomenout. A nyní dozrál čas a chybu jsme našli, teď zjišťuji co s tím. :agree:

Co by to bylo za mašinu, kdyby se nevyskytl alespoň jedna chyba nebo opomenutí. :lol:
Na průmyslových servech se tohle běžně používá třeba v místech, kde se přípravek pohybuje po svislé ose a bez brzdy by došlo k samovolnému a potenciálně nebezpečnému pohybu směrem dolů. Brzda slouží k zajištění polohy v případě poruchy měniče, vypnutí stroje, zastavení automatického režimu, stisku nouzového zastavení, narušení bezpečnostního obvodu stroje atd. Za normálního stavu drží polohu motor.
Pro mě je důležité, že se to běžně takto používá a půjde to upravit. :thumbup:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa Dolfi » 22 Sep 2023, 14:18

jirka.jirka. napísal:
18 Sep 2023, 18:46
A teď dotaz. Existuje nějaká brzda, kterou bych připojil k měniči a mohla by být trvale odbrzděná?
Každý elektromagnet, ak je správne navrhnutý, musí zvládnuť trvalé nabudenie a neprehrievať sa. Daná brzda je buď konštrukčný nepodarok alebo je konštruovaná na iný druh prevádzky.

Sila príťahu je daná ampérzávitmi (A.z). Jednoducho by stačilo pre danú brzdnú silu tam namotať viacej závitov hrubšieho drôtu, (brzda by bola výrazne väčšia, možno by to bol konštrukčný problém). Tak je to takto "zbastardené".

Nechcem vytvárať nejaké nebezpečné riešenia. No nemeral si, pri akom napätí sa dokonale odbrzdí daná brzda ? Nedá sa jemne znížiť jej napájanie ? Prípadne, aby príťah brzdy bol naplno, čo tak paralelný RC člen do série s brzdou, prípadne komplikovanejšie zapojenie ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jirka.jirka.
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 17 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Uherské Hradiště
Kontaktovať používateľa:

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa jirka.jirka. » 22 Sep 2023, 14:45

Ahoj Dilfi, neměřil jsem to. Ale mluvil jsem s tím dodavatelem (SEW-eurodrive nebo tak nějak se jmenují) a ten mi řekl, že ta brzda na toto není stavěná. Nuž jsem chtěl po nich to chlazení, ale když zjistil provozní teploty, tak řekl, že taky ne.

Když jsem se zeptal, že bych to chlazení spínal např. od 0°C nahoru, tak jestli by se brzda pod 0°C uchladila bez ofuku, tak prý takové zkoušky oni nemají a nejsou schopni mi odpovědět. :rolleyes:
Problém je, že jsme chtěli např. brzdu otvírat a zavírat po najetí na polohu. Ale může se stát, že motor bude pomalu točit, protože bude v krokovacím režimu a nebude mít dostatečné točky k uchlazení brzdy. A pak taky, jakou by ta brzda měla životnost při neustálém otevírání/zavírání. Tzn. otevřu, najedu na polohu, zavřu.

Takže stále vím toto:
1. Brzda nemůže být trvale sepnutá bez točícího se motoru.

A ty experimenty s tím, že bych brzdu vybudil a pak udržoval jiné přídržné napětí by možná šlo. Zkusím zjistit. Dobrý tip. :thumbup:
0

kinedryl
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 03 Mar 2021, 10:15

Re: Brzda elektromotoru

Príspevok od používateľa kinedryl » 22 Sep 2023, 22:48

A sme doma :) SEW a ich ekonomicke slabe horiace brzdy. Menime na dennej baze.
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď