Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Nov 2023, 00:16

Ahojte,

mam takuto otazku.

PLC vytvori softverovo stvorcovy priebeh napr 24 pulzov, snimac nasnima 24 pulzov zo zariadenia. Ja som potreboval "zladit" tych 24 pulzov zo snimaca s 24 styrmi pulzmi v PLC (nastavit snimac do spravnej mech polohy). Nakolko frekvencia je dost rychla a nedalo sa to sledovat v PC (PLC program, prenos dat z PLC do PC je pomaly, nestiha posielat data), tak som poprosil automatizera nech mi vyvedie na volny nepouzivany vystup tie interne pulzy v PLC a ze ja to porovnam na osciloskope.

A toto som mal na nezatazenom vystupe PLC

image.png
image.png (4.27 KiB) 1842 zobrazení
a takto som to potreboval zladit. Cerveny priebeh je vystup so snimaca privedeny na vstup PLC. Cierny je nezatazeny vystup z PLC.

image.png
image.png (6.69 KiB) 1842 zobrazení

Otazka: Preco ten cierny priebeh nebol stvorec? Kolega automatizer mi vravel ze tam mam zapojit nejaky rezistor (nevedel mi povedat aku hodnotu) do serie s hrotom osciloskopu. To mi nedava zmysel. Ja si skor myslim ze tam mam zapojit odpor z vystupu na zem ako umelu zataz. Kto z nasma pravdu? (24V / 10mA = 2K4 ohm, z vystupu na zem).

Preco bez zataze to nie je stvorec?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa pajky » 01 Nov 2023, 03:14

Paralelne by som povedal... aj skusil. Seriovo to nema zmysel.
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa Amaterr » 01 Nov 2023, 10:19

Ja by som skusil dat na vystup voci minus malu kapacitu , alebo RC clen
0

MarekRS2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 25 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Levice
Vek: 33

Re: Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa MarekRS2 » 01 Nov 2023, 12:36

Aké je to plc?
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa peterple » 01 Nov 2023, 13:03

Nejak sa mi nechce veriť tej tvojej kresbe. Čo takto obrázok z osciloskopu? Máš poriadny digitál? Tam sa dá prebeh ukladať na klúč ako gif alebo png. A zapni aj kurzory nech vieme kde je aké napätie a koľko čo trvá.

Obecne. Výstup môže byť zrealizovaný ako push-pull, teda tahá aj tlačí - taký potrebuje komplementárny spínací stupeň (dva tranzistory opačných vodivostí). Tak sú robené výstupy z IO. preto ten ich signál je pekne pravouhlý.
Potom ale môže byť výstup s otvoreným kolektorom. Vtedy tam potrebuješ na získanie kladného napätia nejakú záťaž. U PLC to býva s otvoreným kolektorom. Tam sa iba táhá (zvyčajne do nuly) Do +to ide tak že sa tam dostáva napätie cez tú záťaž. No a kedže je tam vždy parazitná kapacita. Tak tam vidíš ten prechodový jav nabíjania RC. Trvanie záleží od hodnoty RC. C sa zmenšiť nedá. Leda tak zväčšiť ale to bude ešte horšie.
R sa zmenšiť dá. Tak že tam dáš paralelne nejaký odpor. No a preto je zaujímavé ako to máš zapojené. K tomu PLC. Isto je tam taká kapitola ktorá popisuje ako sa tie výstupy dajú zapojiť. No a to tiež potrebujeme vedieť ako to máš.

Samozrejme odpor do série s ociloskopom je hlúposť. Odpor osciloskopu je 1M či tam dáš nejaký odpor do série je fuk.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa pajky » 01 Nov 2023, 16:45

Treba tam dat odpor paralelne a skusit zmerat. Moze tam byt nejaka kapacita co to robi.
Nj oscilograf je nejaky lowend, ci to neni z multimetra.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa romiadam » 28 Nov 2023, 11:46

Update:

Ja som potreboval odsledovat interne pulzy vnutri v plc. Tak som poprosil automatizera nech mi to vyvedie na volny nezapojeny vystup. Ten vystup asi "plaval" (floating).

Dal som tam odpor 2k7 z vystupu na gnd a uz to ficalo. Signal uz bol pekne stvorcovy.

Diki za reakcie.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Vystup na PLC nemal stvorcovy priebeh

Príspevok od používateľa kapor » 28 Nov 2023, 12:00

Nič v zlom, ale názov "štvorcový signál" je fuj. :roll:
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

Napísať odpoveď