IZAR RECEIVER BT 868

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Dec 2023, 12:41

Zdravím,
Znova nejaká špecialitka, ku ktorej sa ťažko zháňa dokumentácia, kto v tom odbore pracuje, tak s tým isto nemá problém.
Ide o prijímač resp. zberač dát z rôznych meračov napr. prietoku, vodomerov, atď , prijímač ide na 868Mhz, a s tabletom, mobilom sa pripája cez BT.
Prístroj spadol na zem, a prestal fungovať. Čo som po otvorení zistil, je že bol utrhnutý SMD tranzistor, ten som vymenil, ale zariadenie nefunguje.
Pripojenie cez BT ide, dá sa spárovať z mobilom, aj zo špeci tabletom, kde je pre to inštalovaná aplikácia od firmy DIEHL. Aplikácia tiež poskytne info o verzii firmware.
Ale po zapnutí má príjem na RF 868Mhz signalizovať blikaním led OK a ER, ale tieto trvale svietia teda podľa manuálu to signalizuje chybu. Ani merače to nenačítava.
V podstate sa veľmi neviem na čo zamerať, BT modul je na samostatnej DPS na konektor, ten zdá sa funguje, to či info o verzii firmware dáva tento modul, alebo info ide z procesora ktorý je pod plechovým krytom, čo by bol lepší prípad .
Žiadne viditeľné poškodenia na doske elektroniky nevidím, tranzistor, ktorý bol ""utrhnutý" má kolektor pripojený ku strednému RF modulu, teoreticky mohol utrhnutý tranzistor spôsobiť nejaký skrat . Plošný spoj ale nikde nie je poškodený okrem utrhnutého padu pre spomenutý tranzistor ale nič iné.
Neviem nikde nájsť rovnaký RF modul, a ani zdroj signálu 868Mhz nemám. Čo sa dá v takomto prípade robiť ?
Uvažujem najprv otestovať RF modul, či niečo prijíma, ale ak je ladený na presnú frekvenciu a ešte napr.kódovanú, tak si bez originál zdroja veľmi nepomôžem . Skúste dať nejaký tip ... Ď.
Prílohy
IMG_20231220_131846.jpg
IMG_20231220_131849.jpg
IMG_20231228_115854.jpg
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Dec 2023, 15:24

Niekde mas studenak, ako moze pri pade odpadnut tranzistor.? S kontroluj kristaly. Padom sa mohli poskodit
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Zaky » 28 Dec 2023, 15:55

Podívej se, jestli ten 868MHz modul, jak je připájený za ty půlpady, tak jestli to někde neuletělo. Při propružení DPS tam mohly vzniknout nepěkné síly.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Dec 2023, 16:25

pri páde sa uvolnil akumulátor a ten rámik okolo neho urval rohom tranzistor, nožička tranzistora bola vytrhnutá z púzdra,
ešte je tam prasknutá tlmivka, ktorá je pri batérii, ale prerušená nie je, navyše napätia tam sú aj 5V aj 3,3V, takže napájacia časť vyzerá v poriadku, rovnako nabíjací obvod s MAX713 funguje.
spoje toho plošáku s modulom RF som kontroloval, pre istotu prepájkoval, bez výsledku.
ale doska samotna nikde nevyzerá poškodená, čo je prístupné som prepípol, to čo je pod modulmi a pod krytom to budem vedieť až to dám dole, a tomu sa chcem zatiaľ vyhnúť.
ak by som vedel, ako to funguje, tj. čo systém v akom poradí kontroluje, resp. čo mu vadí, aby som sa na to zameral, ale k takým info sa asi nedostanem.
Po zapnutí naskočia dva led na ľavej strane, a po chvíli zasvietia ďalšie,takže nejaká čakacia slučka tam je,
a má to tlačítko na foto ho nevidno, ktorým sa to zapína a po jeho stlačení sa dá párovať s BT.
teda systém ako taký nejak beží, tipujem na to, že nedostane info práve z toho RF modulu, ale môže ma mýliť to, že práve ten RF modul neviem tak jednoducho skontrolovať. :pain:
kryštály resp. oscilátory áno, to sa chystám dať na osciloskop, ale ku tým pod plechom sa nedostanem, iba že dám kryty dole.
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Victorio » 28 Dec 2023, 16:26

Zaky : tie spoje som kontroloval, ale či neutrhlo niečo pod DPS to neskontrolujem, a dúfam, že tam nie sú BGA guličky ...
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Atlan » 28 Dec 2023, 17:36

Vymen tlmivku ked je prasknute jadro, pri starte BT bude vecsi odber a moze sa stat ze nenabehne modul.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa peterple » 28 Dec 2023, 19:30

BT moduly čo poznám samy od seba nepošlú verziu fw zariadenia. To by znamenalo že ten riadiaci CPU funguje.
Na fotke je vidno že RF modul zrejme komunikuje po 6 -7 vodičoch. Teda asi nejaké SPI. Tu by som začal. Pripojil by som tam LA (alebo skop) a sledoval či to má nejakú tendenciu o komunikáciu. Vidno tam nejaké odporčeky a cievky. Všetko OK?
Mohol by si na fotke naznačiť kde tie baterky pravdepodobne narazili na RF modul? A ktorý tranzistor to utrhlo. Vidím tam jeden ale istotu nemám. Neškodilo by sa pozrieť na to nejakým mikroskopom.

RF na 868MHz bude určite kódované a bude obojsmerné teda to vie aj vysielať aj prijímať. Všetky tie zariadenia musia medzi sebou komunikovať. V týchto protokoloch nie som doma. Takže neviem čo od toho čakať. Ono to ani samo od seba nebude prijímať, či vysielať. Určite to potrebuje nakomandovať nejakým MCU.
na 433Mhz to funguje iba ako modulátor/demodulátor. Možno je to podobné aj tu. Tažko odhadnúť
Tu je niečo podobné. Verzií sú mraky a predpokladám že aj protokolov.
https://www.tme.eu/sk/details/rc-s2lp-8 ... dDEALw_wcB

A už len upresnenie. Myslím že sú tam moduly dva. Jeden je BT (ten behá na 2,4GHz) a druhé RF čo dočiahne 500m Takže nehľadaj BTmodul 868 ale nejaký obecný RF modul na 868Mhz. Vyzerá to tak že ten modul si sama firma nerobí a používa nejaké hotové riešenie. Nálepku od firmy ignoruj hľadaj nejaké iné označenie.
Možno práve na druhej strane dosky toho modulu. Teda ak sa po nejakom čase rozhodneš modul zhodiť dole.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Victorio » 03 Jan 2024, 14:38

Zdravím, prajem všetko dobré v novom roku !

Takto, BT modul to je ten menší, ktorý sa dá odpojiť, je na konektor, ten je OK, dá sa spárovať s mobilom aj s originál tabletom, kde beží pre to špeci software od firmy Diehl.
V strede je RF modul, podľa všetkého je to iba prijímač, ktorý pasívne prijíma signál z meračov, tie sú tiež podľa všetkého iba pasívne vysielače, ktoré vysielajú signák každých x sekúnd.
Na 100percent to neviem, ale tie snímače sa tiež párujú ale asi cez BT, nie cez RF na freq 868Mhz..
meral som aké sú tam signály, tak napr. na tom tranzistore, ktorý naozaj sa čiastočne odtrhol od dosky, pad z DPS sa odtrhol ale ostal pripojený ku spoju , a druhá nožička bola vytrhnutá z puzdra tranzistora,
nevidím tam nič iné poškodené, možno ten susedný rezistor 2202 teda 22kohm trocha zboku škrabnutý ale je v poriadku.
Ani pod mikroskopom nič nevidím.
meral som signály, tak na tom tranzistore idú pulzy cca 2,35V smerom dolu každých pár sekúnd, resp. možno iba sekundu, už si nepamatám, potom na susednom je to isté, ale je tam aj nejaký dátový signál, resp. vyššia frekvencia spínaná v rovnakom rytme.
Ak idem od antény tam je tam nejaký čip neviem, ci je to nejaký prijímací tranzistor alebo filter, a potom ďalej dovnútra kovový asi filter alebo oscilátor, kde neviem namerať žiadny signál, logicky, žiadny 868Mhz nemám v dosahu.
Z druhej strany, kde je pripojenie stále hovorím o strednom RF module, je tiež kovový filter alebo oscilátor alebo kryštál, ale tam sa kvôli plechu neviem dostať, ani plech sa nedá dať dole lebo je asi zo spodu zahnutý a zapájkovaný. Kým nemusím tak ho nechcem dávať dole, ale asi sa tomu nevyhnem, aj keď si nádeje nerobím že niečo zistím.
Ak by som vedel význam pripájacích pinov, tak to by som skôr vedel niečo otestovať, aktivovať RF prijímač, alebo čo ja viem čo.
Vpravo pod plechom je procesor, tam neviem čo je, je tam niečo "kovové" také valčeky dva, neviem, či sú to kryštály, neviem to identifikovať bez zhodenia krytu.

Skúsim radu s tou tlmivkou, resp. napojím to na "tvrdý" externý zdroj, ale batéria má stabilné napätie, takže by toto problém nemal byť, ale logiku to v podstate má, dávnejšie som mal na stoje nejaký prístroj (fakt si uz nepamätám čo to bolo) a pri nábehovom cykle v určitej fáze zahlásil chybu, a práve kvôli zaťaženiu zdroja a resetlo sa to.

Ešte ohľadom zapojenia RF modulu zapojených je aspoň čo vidno 5 pinov, jeden je GND, a na ostatných je cca 2,35V ale stabilne, bez signálu, ostatné z bokov sú iba na GND, a vstup antény, takže očakávam GND, napájanie, nejaké spúšťanie a samotný signál, pravdepodobne pripojenie cez I2C to by mohli byť dva piny ? nepoznám I2C...
je tam dosť nízke napätie, takže neviem, či nie je niečo s napájaním práve tu.
Prílohy
IMG_20231220_131849.jpg
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa peterple » 04 Jan 2024, 17:53

Pozrel si si link čo som dal v prvom príspevku? Na stránke sú dva katalógové listy. Prvý je zoznam modulov a druhý popisuje ten konkrétny modul. Toto je ten prvý.
https://www.tme.eu/Document/5ea2ff3b681 ... rev3_1.pdf

Keď si ho trochu prejdeš, uvidíš že jednoduchý ASK/OOK prenos majú takmer výlučne len tie 433MHz. Je tam jeden aj na 868 ale ostatné majú už nejaký mocnejší protokol a sú práve riadené nejakým lepším procesorm (32bitový ARM).

5 vodičov pomerne presne pasuje na SPI ktoré som spomínal. To sú :
CLK - hodinový signál
MOSI - master output, slave input
MISO - master input, slave output
CS - chip select

Čím si meral tie signály? Meraním voltmetrom tu nezistíš nič. Tu sa komunikuje 0, 1 (GND, VCC),. Pričom tam môžu niečo zobrať do série zapojené ochranné rezistory v hodnote okolo 100Ω. Tie rezistory čo vidím na doske modulu majú akú hodnotu? Ak sú to kΩ, tak sú to asi pull up alebo pull down rezistory. Ak napr hodiny bežia tak tam nameraš nejakú strednú hodnotu toho obdĺžnika. Tu to treba pozerať skopom alebo logickým analyzátorom. A dúfať v náhodu že nájdeš prerušenú cestu. Napr master posiela CLK a MOSI, ak na jednej strane signál je ale na module nie, tak hľadáš kde je to prerušené. Problém pri týchto digitálnych veciach je ten že sa na to môže po určitej dobe jedna alebo druhá strana vykašlať keď nemá odozvu. Zase dôvod mať skop + LA.
Pokiaľ modul dostáva vstupný signál (CLK, MOSI, CS) tak by mal odpovedať cez MISO. Ak neodpovedá tak potom už len, hľadať čo je to za modul. Aj keď ho nájdeš tak výmena nemusí nič riešiť.
BT moduly čo používam v podobnej hračke sa musia pred použitím nastaviť (v mojom prípade prenosová rýchlosť, párovací PIN a meno zariadenia) Bez toho si aplikácia moc nepokecá. V prípade RF modulu očakávam že sa tam tiež kde čo konfiguruje. Ale v tejto oblasti sa nepohybujem takže končím s mudrovaním. No a hladať problém vo VF časti tak to je už hádam na doktorát. Leda teda viditelné mechanické poškodenie.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Victorio » 04 Jan 2024, 18:30

peterple,
na rf module su na pinoch gnd a 3.3v, jeden z pinov 3.3 tam sa objavi 3.3v s oneskorenim v okamihu ked ledky zacnu signalizovat error. ale osciloskop na pinoch modulu neukaze nic, pri procesore ano na tych tranzistoroch su bud pulzy alebo spinany nejaky signal vyssej frekvencie,
pozriem si tie moduly ci tam je blizsi popis signalov a pod,
na rf module su asi iba tlmivky bez oznacenia,
este overim napajanie, lebo na baterii sice je 5v su to 4 nicd accu, ale za nimi je stabilizator na 3.3v a tlmivka ta prasknuta teoreticky by mohla robit problem, nejaky zakmit a pod ale nemyslim si.
ak by som vedel co system ocakava tj ci caka nejake data z rf modulu alebo bt modulu alebo co vyhodnoti ako chybu. ta "vec" ma aj konektor predpokladam systemovy na naprogramovanie, mozno to je obycajny usb vstup ale aj to mi je k nicomu jedine ak by doslo ku naruseniu fw.
ak to zhrniem co viem tak cpu pracuje, bt tak isto, napatia su ok, cesty ku rf modulu skontrolovane, zdroj signálu 868mhz nemam tak ci prijima a ide nieco na data neviem overit, co ale si mi dal dobry tip signal clk tam by nieco malo byt aj v kludovom stave tou cestou asi pojdem, LS zial nemam, tak kratke datove toky osciloskopom nezachytim
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa peterple » 04 Jan 2024, 18:45

To pozeráš klasickým analógovým skopom? Tam toho moc neuvidíš. Tie prenosy môžu byť krátke. Teda aj na CLK je cvrkot chvílku a potom je ticho. To chce digitál, alebo LA. Už aj LA za 10€ vie chytať dosť rýchle veci.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: IZAR RECEIVER BT 868

Príspevok od používateľa Victorio » 04 Jan 2024, 22:41

digital zial nemam, ale sledoval som ci to da aspon nejaky zakmit a nic
0

Napísať odpoveď