automat na napoje a cukrovinky

Problematika ohladne regulácií (PI, PID), ovládania pohonov, odmeriavaní veličín, automatizácie PLC

Moderátori: Drakoush, Moderátori

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

automat na napoje a cukrovinky

Príspevok od používateľa peterbn » 03 Apr 2009, 00:52

myslim ze dost clenov sa uz stretolo s tymto automatom a myslim ze dost ludom sa stalo ze tento automat nevydal ziadany tovar ci uz je to tycinka alebo napoj.Proste ostalo to tam zaseknute, da sa to vybrat jednoducho mechanicky buchnut do automatu aby sa nam dostalo co sme si aj zaplatili. ale napadla ma ina moznost, kedze sme na elektrotechnickom fore preco si to neulahcit a zapojit do toho aj trocha rozumu. Nebudeme predsa platit za to co sa nam nedostane, a uz nehovorim ani o tych cenach z vysokohorskou prirazkou.
Preto som sa obratil aj sem na forum a hladam niekoho kto by mi vedel pomoct ohladom toho automatu, pozna niekto princip alebo vie niekto zaobstarat nejaku dokumentaciu? Jeden automat do neho sa davaju peniaze je to aj zaroven automat na kavu ale je tam ciselnik kde sa zadava kod ziadanej cukrovinky z druheho automatu ktory to uz len vydava pomocou spiralovitych zasobnikov. Oba su pripojene na elektricku siet a vsimol som si ze medzi sebou komunikuju pomocou 3 vodicov, bud to bude na rozhrani RX,TX,GND, alebo nieco v podobe CLOCK, DATA, RESET, chcel by som vyrobit pripravok ktory by simuloval signal ktory ide z automatu kde sa voli ziadany tovar a ten odoslal do automatu ktory ho vydava.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 03 Apr 2009, 11:09

I2C .... ďalej to nekomentujem.

Inak správne som pochopil že tie dva automaty sú prepojené dátovou linkou ??? Načo je to dobré ???
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 03 Apr 2009, 17:27

Kedy si som chcel zistiť ako automat rozpozná mince . Nič konkretne som nenašiel ,ale myslím ,že mincovník skúma prítomnosť mince, z čoho je vyrobená ,velkosť ,... Vie niekto viac ?
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 03 Apr 2009, 17:39

my ked sme sa na cislicovej technike ucili zakladne logicke funkcie, tak sme si pomocou logickych obvodov skonstruovali automat na kavu co bola vstupna informacia a, caj - b, cukor - c a mince - d. :lol:
Talze no nwm asi takto by to neslo....
0
Naposledy upravil/-a eriko v 03 Apr 2009, 18:12, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 03 Apr 2009, 18:05

eriko napísal:my ked sme sa na cislicovej technike ucili zakladne logicke funkcie, tak sme si pomocou logickych funkcii skonstruovali automat na kavu co bola vstupna informacia a, caj - b, cukor - c a mince - d. :lol:
Talze asi takto by to neslo....
To asi nie , to by si tam môhol hodiť podložku a išlo by to. :lol: 8)
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
pat
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: kusok od Púchova

Príspevok od používateľa pat » 03 Apr 2009, 19:18

SMITH napísal:Kedy si som chcel zistiť ako automat rozpozná mince . Nič konkretne som nenašiel ,ale myslím ,že mincovník skúma prítomnosť mince, z čoho je vyrobená ,velkosť ,... Vie niekto viac ?
Automat rozpoznáva mince podľa priemeru a hmotnosti

tiež by ma zauímalo ako to celé funguje,dávkovanie kávy a tak...

Niektoré automaty ktoré vysypú výdavok až po načapovaní,sa dajú zblbnúť tak že tesne pred"dočapovanim" ich resetneš (vytiahneš zo zásuvky a po par sek. pripojíš) oni ti vrátia všetky peniaze čo si vhodil ...napametám si označenie ale sú staršie hnedé,plechové,v predu červený LED diplej...
0
to chce klid...

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 03 Apr 2009, 19:40

no z toho čo viem to funguje na následovnom princípe:

V automate je úrovňový fotosenzor (resp. štrbinový optočlen), ktorý za pomoci prerušenia paprskov u jednotlivých snímačov umiestnených po dráhe mince sníma veľkosť vhodenej mince.
Ďalej priemer, hrúbka a okrem toho skúma materiálové zloženie a niekedy aj iné špecifické vlastnosti a ich kombinácie.

V niektorých sofistikovanejších automatoch výrobcovia používajú statické snímanie obrazu mince s porovnaním v uloženej databáze fotografií.

Využíva sa aj magnetická kontrola mincí. Minca vhodená do automatu prechádza medzi dvomi pólmi magnetu. V masívnej minci sa generujú vírivé prúdy, ktoré následne vytvárajú vlastné magnetické pole. Toto pole spomalí pohyb mince, pričom zmena rýchlosti mince závisí od jej veľkosti. Následne sa toto vyhodnotí.

Automat sa v podstate pri dodržaní týchto parametrov nedá "oklamať", pretože existuje určitá postupnosť úkonov, ktorá zabezpečuje správne detekovanie mince.

Následne sa minca roztriedi do jednotlivých zásobníkov automatu, ak ich tento má rozdelené. robí sa to pomocou sústavy elektronických klapiek. Riadiaca logika priradí každej minci jej hodnotu.

Samozrejme pre "kutilov" s mincou na špagátiku sa už používa mechanická spätná klapka :D


Viac vám k tomu bohužial nepoviem, pretože sú to informácie , ktoré si výrobcovia strážia ako oko v hlave.
Preto odporúčam radšej zarábať a nešpekulovať nad vecami, ktoré nemajú zmysel riešiť, pretože ich aj tak neoblafnete (možno hej, stáva sa aj to, ale nie ako zaručene cyklický proces).

Takže hor sa do práce
8)
0
Naposledy upravil/-a Jacob989 v 03 Apr 2009, 19:45, upravené celkom 1 krát.
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 03 Apr 2009, 19:43

Zdá sa mi to alebo mi PAT kopíruje LOGO ? :lol:

A netrep blbosti. Automat zásadne nemeria hmotnosť. Tie automaty som držal v rukách tak asi viem čo v nich je.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
pat
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: kusok od Púchova

Príspevok od používateľa pat » 03 Apr 2009, 20:30

Jacob989 napísal:Zdá sa mi to alebo mi PAT kopíruje LOGO ? :lol:

A netrep blbosti. Automat zásadne nemeria hmotnosť. Tie automaty som držal v rukách tak asi viem čo v nich je.
Pat bol prvý :D

nič netrepem ,to bola iba úvaha-zabudol som na slovičko "asi"
Normálne žasnem ako je to overovanie mincí prešpekulované
8O som si myslel,že mica iba preleti,cez niečo ako sito kde sa mince rotriedia podľa priemeru a následne sa overí ish hmotnosť...
a čo mincove telefonne automaty?tam nieje tolko miesta ako v nápojových

rád by som sa o tom všetkom dozvedel viac (zo zvedavosti,ja pijem presso a to automat neurobí :D )

čo som napísal a tých starých automatoch je overená pravda
0
to chce klid...

joži

Príspevok od používateľa joži » 03 Apr 2009, 20:31

Jacob989 napísal:Zdá sa mi to alebo mi PAT kopíruje LOGO ? :lol:

A netrep blbosti. Automat zásadne nemeria hmotnosť. Tie automaty som držal v rukách tak asi viem čo v nich je.
zasa vyskakujes?? logo mu kopirujes ty. on ho mal uz pred tebou, bohuzial

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 03 Apr 2009, 20:52

joži napísal:
Jacob989 napísal:Zdá sa mi to alebo mi PAT kopíruje LOGO ? :lol:

A netrep blbosti. Automat zásadne nemeria hmotnosť. Tie automaty som držal v rukách tak asi viem čo v nich je.
zasa vyskakujes?? logo mu kopirujes ty. on ho mal uz pred tebou, bohuzial
joži ukľudni sa a neskáč hneď. Nič zlého som nepovedal. Apropo, čo tak pozrieť si dátum registrácie ?
Je mi jedno kto má aké logo, aspoň viem že TESLA ešte žije :lol:
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 03 Apr 2009, 20:57

pat napísal:
Jacob989 napísal:Zdá sa mi to alebo mi PAT kopíruje LOGO ? :lol:

A netrep blbosti. Automat zásadne nemeria hmotnosť. Tie automaty som držal v rukách tak asi viem čo v nich je.
Pat bol prvý :D

nič netrepem ,to bola iba úvaha-zabudol som na slovičko "asi"
Normálne žasnem ako je to overovanie mincí prešpekulované
8O som si myslel,že mica iba preleti,cez niečo ako sito kde sa mince rotriedia podľa priemeru a následne sa overí ish hmotnosť...
a čo mincove telefonne automaty?tam nieje tolko miesta ako v nápojových

rád by som sa o tom všetkom dozvedel viac (zo zvedavosti,ja pijem presso a to automat neurobí :D )

čo som napísal a tých starých automatoch je overená pravda

No hej, je to sranda, keď si zoberieš že tam denne vo firme vhodí minimálne 30 ľudí aspoň základných 5 sk (V starej mene) za mesiac sa nazbiera celkom slušná základná cena
Tiež ma to zaujímalo, pár som ich rozobral :D Dokonca som videl elektrostatické kapacitné snímanie (Preto šúchaš mince o automat pred vhodením).
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
pat
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26 Júl 2008, 00:00
Bydlisko: kusok od Púchova

Príspevok od používateľa pat » 03 Apr 2009, 21:16

Jacob 989
nemáš niaky servisny manual alebo tak?Na nete som nič nenašiel :(
k tomu logu :D NO PROBLEM sme proste klasici :wink:
0
to chce klid...

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 03 Apr 2009, 21:29

pat napísal:Jacob 989
nemáš niaky servisny manual alebo tak?Na nete som nič nenašiel :(
k tomu logu :D NO PROBLEM sme proste klasici :wink:

jj TESLA 4ewer :D

Čo sa týka manuálov nemám nič, skús sa opýtať nejakého servisáka keď to bude mať otvorené ako to funguje. Ak sa na teba pozrie rovnako škaredým a vraždiacim pohľadom ako na mňa, ver, že už ťa to trápiť nebude. Tváril sa ako keby som mu vysypal formičky na piesok do kanála :lol:

myslím, že na nete asi ani nič "nevygoogliš", nikto si to nepustí z ruky, možno torrenty by ti pomohli, ale inak to majú prešpekulované ...

Ale napríklad šróbovicové podávače na čokoládové tyčinky....do toho stačí dobre kopnúť ...pamätám si ako sme do toho pred 10 rokmi v 4. ročníku na ZŠ mlátili ...potom to školník na naše nešťastie priskrutkoval k zemi :lol:
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 03 Apr 2009, 21:57

No každý má trochu svojej pravdy.

Ale jediné čomu neverím že informácie niesú na nete. Osobne som za cca 60s našiel zapojenie cca 20 druhov + k jednému popis signálov dátového vodiča z mincovníka.

Pre srandu prikladám manuál k jednému (ale tam ten popis pre špekulantov nieje) :P
Prílohy
coinpultsecure.pdf
(858.6 KiB) 323 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Jacob989
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2775
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jacob989 » 03 Apr 2009, 22:24

:D:D našiel som ho veru aj ja , ale žiadna schéma od kávovaru alebo "čokoládového kráľovstva" sa nekonala.

škoda že som robil poriadky v sklade, vyhodil som také nepotrebné veci bo sa to tam nechtiac premnožilo, cvakol by som ten snímač ...

ale myslím, že komunikačný protokol ku komunikácií, ktorá sa navyše už dnes nepoužíva je zbytočné hladať a tráviť tým čas a snažiť sa to ovládať cez nejakú krabičku zvanú "magic price" 8)

Ale princíp je vskutku zaujímavý.
0
Hudobník, zvukár, DJ, osvetľovač, fanúšik kvalitného zvuku, programátor, automatizér, elektrotechnik...Výroba laserových projektorov na zákazku.
Inak som Jakub.

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1659
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Príspevok od používateľa SMITH » 04 Apr 2009, 00:25

Keby si som mal aj ja možnosť pozrieť mincovník z blízka , čo som akurát videl boli cievky po oboch stranách cesty kadiaľ ide minca.
Keď som sa pýtal servisáka ako funguje mincovník , tak sa tváril ,že nevie (možno fakt nevedel) .

Myslím ,že mincovník mince netriedi , ale hádze do spoločnej kase. Na vydávanie sa musia dať mice zvlášť .

P.S. Len pre poriadok - nejde my vôbec o to ako automat dobehnúť ,len sa zaujímam ako veci fungujú .
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 05 Apr 2009, 11:04

No myslím že to čo sa tu popísalo úplne stačí na pochopenie :D
0

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 05 Apr 2009, 12:20

noo ale to I2C by mohla byt haluz :twisted: len zistit ten sposob komunikacie :?
0

peterbn
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 07 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa peterbn » 05 Apr 2009, 21:59

keby mi niekto da napad ako by som to mal spravit som schopny vyrobit nieco co by dokazalo zaznamenat priebeh toho napetia pri konkretnej zvolenej hodnote, a potom to tam len pustit.automat je na nesledovanom mieste
0

Napísať odpoveď