Strana 1 z 2

Ruseny opticky snimac???

Napísané: 08 Apr 2009, 18:04
od používateľa miroL
V praci sme mali zaujimavy problem. Nesla nam spusti linka a kolegovia zistili, ze preblikoval jeden opticky snimac, ale tvrdia, ze odrazom od neonoveho svietidla. Nechcel som tomu verit, pretoze snimac reaguje na IR spektrum. Ale naozaj, bolo to tak, otocilo ho trosko smerom od svietdla.Snimac som pritom kontroloval, aj na PLC, ledka pekne svietila,vsetko vyzeralo byt v poriadku. Stroj tam je namontovany asi 3 roky, ziadne svietidla sa nepremiestnovali, nic sa tam nezmienilo a doteraz to fungovalo, pritom podobny problem sme uz mali na inom mieste s inym snimacom od ineho vyrobcu. No a teraz ma napadaju taketo veci:
- mame tam pouzite svietidla Beghelli s reflektom, mozno by som pochopil nejaky odraz od toho reflektora, ale su vysoko a doteraz sa nic neodrazalo
- Kolega udajne nameral na vstupe PLC od snimaca len 16V, co by snad mohlo svedcit o nejakom rychlom blikani, volnym okom nepostrehnutlnym, to skusim niekedy, ked sa nebude robit, preverit
- je mozne, ze by tie svietidla produkovali aj nejake IR rusenie?
Dajte prosim nejake vysvetlenia.

Napísané: 08 Apr 2009, 18:27
od používateľa SMITH
Podobná problém sme mali z optickými snímačmi vzdialenosťi materialu (gumy) .Fungovalo to v poriadku ,pokial v lete okolo 17 00 nesvietilo slno . Pokial svietilo , tak snímač nedával korektný signál. Trvalo dosť dlho pokial sme na to prišli - v inu dobu to nerobilo , ani keď nesvietilo slnko . Tak že sa to objavovalo len sporadicky . Nakoniec sme na to prišli a riešením bola výmena za ultrazvukový snímač .
Obdobný problém nám robilo centrovanie , kde podobný problém robila neonka . Po jej nastavení aby svietila inam problém zmizol.

Napísané: 08 Apr 2009, 18:47
od používateľa miroL
No ved prave, ale aky je ralny dovod, ze ho ta neonka ovplyvnuje?

Napísané: 08 Apr 2009, 19:04
od používateľa tesla512
Snímač na IR predsa reaguje na velký rozsah žiarenia len ovela menej citlivo a taká neónka má určite vyšší výkon ako vysielač na IR

niekto to mohol nechtiac posunúť alebo sa zmenila poloha nábytku, vybledli steny....
raz sa mi stalo že viac svetla dopadalo na fotoreyistor odrazom od steny ako z LEDky ktorá na neho bola namierená

Reklama

Napísané: 08 Apr 2009, 19:23
od používateľa Nomen
Troska som zaskoceny , robim s" fotobunkami " aspon 30 rokov , zacalo to s obycajnou ziarovkou , fotoodpor v s cockou v trubke , IR , teraz v mod. strojoch uz skoro len laser , IR su umiestnene priamo v strojoch , neonka 20cm , osvetluje priestor pre obsluhu , este sa nam to nestalo ,a to su ine rychlosti , jediny problem co poznam , bol len prach alebo osuchana odrazka , zle nastavena citlivost , alebo naozaj odisla , hmm, mozno ked "blbla" sme ju vymenili , zostarla , asi by bolo teda davat na kriticke miesta laserove.

Napísané: 08 Apr 2009, 19:24
od používateľa miroL
Stale si myslim, ze opticky snimac, ktory sa pouziva v priemyslenom prostredi ma reagovat len na uzku cast sv. spektra a na zbytok musi byt "imunny".

Napísané: 08 Apr 2009, 19:27
od používateľa Nomen
miroL napísal:Stale si myslim, ze opticky snimac, ktory sa pouziva v priemyslenom prostredi ma reagovat len na uzku cast sv. spektra a na zbytok musi byt "imunny".
presne , co si vysle , to lem musi poznat

Napísané: 08 Apr 2009, 19:29
od používateľa miroL
to Nomen
To co tu uvadzas, su bezne problemy so snimacmy, lahko vysvetlitelne. Dva pripady u nas a ten, co spomimal Smith, nasvedzuju, ze sa to stava.

Napísané: 08 Apr 2009, 19:32
od používateľa tesla512
neviem ako presne sa dajú vyrobiť optosúčiasky ale myslím si ze nech je to čokoľvek(fotorezistor. fototranzistor, hradlová dioda, alebo aj solárny článok) nemôže prímat len jedinú vlnovú dlžku
imunita týchto zariadení záleží na konštrucii(tienenie, čierne kritky ...)

Napísané: 08 Apr 2009, 19:36
od používateľa miroL
Skus otvorit infrofototranzistor svetlom ziarovky a skus to na slnku.

prave

Napísané: 08 Apr 2009, 19:37
od používateľa Nomen
ved ja nic , ja som len spomenul , ze s niečim podobnym som sa este nestretol , a to je signal z fotobunky je presne kontrolovany s predchadzajucou , nesmie chybat ani impulz , pri rychlosti ? ta ta ta ta ta ta ta ta ta ta ta ta ..a neonka na nu svieti , samozrejme , ziadny laser ,

Napísané: 08 Apr 2009, 20:31
od používateľa SMITH
2 Nomen : presne tieto snímače používane v práci a s nimi niesu problémy , resp najčastejšie chyby - nedá sa nastaviť citlivosť (vymena) ,nereaguje na odrazovu plochu -problem odrazovej plochy , ktorá je zelený pás ,keď je špinavý tak nereaguje (resp hlasí prítomnosť výrobku -gumy) a neprežil zachádzanie medveďov (výmena) :wink:

Tu poruchu čo som opisoval v predchádzajucom príspevku sa udiala na snímači ktorého výstup bol 0-10V kde vplyv svetla bol poznať.

Napísané: 09 Apr 2009, 08:34
od používateľa datam
Problém je že aby si dosiahol biele svetlo tak musíš vyžarovať na všetkých vlnových dĺžkach viditelného spektra. Technicky je problém vyrobiť takúto žiarovku takže vyžaruje trochu aj UV ale hlavne Ir spektrum. Časom dochádza k zmenám vlastností žiaroviek takže ak je staršia tak vysiela stále viac Ir žiarenia. Najprv by som skúsil vymeniť tú konkrétnu žiarovku ktorá ruší ten snímač.

Ešte chcem dodať že žiaden optoelektronický prvok nereaguje na jednu vlnovú dĺžku. Ideálne veci jednoducho neexistujú. Jedinou obranou je modulácia snímacieho lúča a ak ti žiarovka trafí nikde okolo tejto frekvencie tak je problém na svete.

Osobne sa mi podarilo "zblbnúť" každý snímač čo som mal v rukách takže možné to je. Nedávno niekto nechtiac zblbol sick DM2000-ku len tak že nalepil na výrobok červené kolečko ktoré skoro úplne pohltilo laser zo snímača a linka stála.

A ešte sa vrátim k téme. Nič nové by nebolo ak by bol problém priamo v snímači. Vek robí svoje, nepretržitá prevádka tiež a ak dostane pecku tak je to jasné. Už som neraz naprával hranol v DT500-ke čo sa posunul. Je to proste elektronika ktorá prestane pracovať ako napríklad TV, alebo niečo iné.

Takže vyneniť žiarovku a ak nepomôže tak snímač.

Raz dokonca začal snímač blbnúť len pre to že rupol filter na meniči a keď brzdil tak snímač preblikol.

Napísané: 09 Apr 2009, 10:00
od používateľa SMITH
datam napísal:

Raz dokonca začal snímač blbnúť len pre to že rupol filter na meniči a keď brzdil tak snímač preblikol.
Tak o tom to by som vedel rozprávať hodiny . :wink:

Napísané: 09 Apr 2009, 13:36
od používateľa datam
No skôr hodiny trvá až sa príde na problém :D

Napísané: 09 Apr 2009, 15:05
od používateľa SMITH
datam napísal:No skôr hodiny trvá až sa príde na problém :D
To áno a nasledné konštatovanie šefa "To robila len taká blbosť a vám to tak dlho trvalo " vie človeka pekne nakrknúť.

Napísané: 09 Apr 2009, 21:00
od používateľa miroL
Ja som si myslel, ze len my mame v praci takych nadriadenych, a ono to je vsade:((. Dik za odpovede. Ono to vyzera, ze je to castejsi problem, ako som si myslel. Tiz som si len tak zapojil na zdroji optiku a skusal jej svieti do "oci", ale nevidel som tam nic podozrive. Ale nemeral som.

Napísané: 11 Apr 2009, 12:22
od používateľa datam
No to vieš. Oni to zvládnu opraviť za pár minút.

Napísané: 11 Apr 2009, 13:17
od používateľa Ondro Piso
Mne sa to v robote tiez stalo. Vyriesil som to zmenou konstrukcie drziaka snimaca tak, aby smeroval luc z hora na dol. Tym sa vyrieslo rusenie od neoniek a aj zanasanie prachom.

Napísané: 30 Apr 2009, 17:13
od používateľa miroL
Vcera v praci sme si s kolegom len tak skusobne zapojili opt. snimac na zdroj a merali sme osciloskopom vplyv svetla z neonky na snimac. Nevideli sme tam nic podozrive, pekne spinal akokolvek sme nim pohybovali pred svietidlom.
To Datam
Ako sa ti podarilo tie snimace zblbnut? Chcel by som si to tiez overit.