Oddělovací transformátor pro notebook

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Nomen

omyl

Príspevok od používateľa Nomen » 21 Okt 2010, 10:54

Jerry19 napísal:...Zoberes "zlodejku". To je taka ta rozdvojka, ...
omyl , zlodejka je nieco celkom ine , vie niekto z mladsich rocnikov co je zlodejka ? a preco sa im tak vravelo ?, bohuzial , uz nemam , by som prilozil foto ,... tiez si myslim , ze je dost nebezpecne a na povazenie , nejaky "vodic" odpajat . To som robieval , ked som meral osciloskopom menice , co mali vykonne polovodice zavesene priamo na siet , krasne to "strielalo" , aj spicku z osciloskopu to odpalilo , lenze po merani siel z/ž pekne na svoje miesto ,, tak som to potom riesil svojpomocne oddelovacim .. pekny den

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 21 Okt 2010, 11:12

mat100: Pomohlo to odpojenie anteny/kablovky od TV?
Nomen: Samozrejme ze poznam "zlodejku" :D
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 21 Okt 2010, 16:03

Rád by som, keby mi niekto vysvetlil to s tou zlodejkou :wink:
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
matus15
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 598
Dátum registrácie: 10 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa matus15 » 21 Okt 2010, 16:43

ja si myslím že zlodejka je to čo sa dávalo do objímky pre žiarovku, a na druhej strane to malo normálnu zásuvku (bez kolíka), mám to tiež doma a niekedy to aj pomáha napr. keď sme niečo vrtali u babky v špajzi, tak sme si tam zapojili vŕtačku...

EDIT:našiel som aj obrázok http://elektrika.cz/obr/usazl_1v.jpg
0

Nomen

davno

Príspevok od používateľa Nomen » 21 Okt 2010, 17:50

Volakedy neboli elektromery a platilo sa pausalne za spotrebic , skoro vzdy to bola len ziarovka 25W , cize ak mal niekto dve izby tak tam boli len dve ziarovky a niekto mudry vymyslel spravit redukciu medzi ziarovkou a zboku boli vyvedene dutinky pre iny spotrebic , napr, plotinka , a bolo tu povedane , potom sa to rozsirilo do pivnicnych priestorov kde neboli zasuvky a vsetci spolocne niekomu platili za mrazak , ak ho mal tak pripojeny , ziarovku vysroboval , zapol vypinac a mrazak frcal na spolocny odber nebytovych priestorov

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martin knocik » 21 Okt 2010, 18:06

takú redukciu mám. Len predpokladám že to asi odporuje súčasným predpisom :)
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Príspevok od používateľa Jerry19 » 23 Okt 2010, 12:49

No ano pravda, "zlodejka" je to co pises. Ale tak dnes sa to uz neopuziva, jedine v tych pivniciach (V niektorych pivniciach v bytovkach mas v pivnici svojej len svetlo a ziadnu zasuvku a plati sa to tak ako vytah a osvetlenie spolocnych priestorov, teda sa to rozpocita medzi vsetkych, tak si ludia robia redukcie, ze pouzije zavit zo starej ziarovky, nejaku izolacnu hmotu, kus kabla a zasuvku a zrejme sa naju aj garaze, kde nemas zasuvku ale len svetlo, nejake starsie garaze). Ale tak ja tak oznacujem aj rozdvojku do zasuvky. :)

Ale kazdopadne hociaku snuru, rozdvojjku, predlzovacku, "zlodejku" si mozes upravit tak ze prerusis v nej zlto zeleny, resp. spoj s kolikom. Len je dobre to na nej nejak oznacit a tiez je dobre aby ju nikto iny nepouzival.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 12 minútach:
joži napísal:uvedeomte si jednu vec. Odpojením PE vodica od GND v adaptery dostanente prístroj z bezp. triedy A do triedy B. Ale na to daný prístorj vobec nemusí splňať izolačné vlastnosti transformatora. Dvovodou može byť niekolko medzi nimi aj uspora finnancii a materialu. Ďalšia vec, je, že cez GND resp. PE vodič sa uzatváraju bludive prudy z filtračných a odrušovacích X kondoch v EMC filtroch. Pokial bude odpojený PE vodič,nebudu sa tieto pruddy uzatvárať, zhorší SA EMC ale pri dotyku GND a PEN sa cez ludske telo obvod uzavrie a človeka to može potriasť.

Preto zasahovanie do zapojenia adapterov je Život ohrozujúce a nebezpečné. Sa čudujem že také veci ako rozpájanie PE od GND tu ludom radíte.
Mas pravdu. Ale:

Filtre ktore spominas su v sietovej casti toho adaptera a tam sa nemeni nic, ta ma nadlej spojenie s PE. Ty odpojis len spojenie GND v sekundarnej casti zdroja s PE. Cela primarna cast zdroja ostava tak ako bola.Teda ak upravis adapter. Ale ak upravis privod (privodny kabel, alebo predlzovacku, alebo rozdvojku) k tomu adapteru tak potom mas aj v tom pravdu, ze EMC filtre v privode adaptera nebudu spravne fungovat. Preto je "lepsie" upravit adapter, ale tak rozlepovat a zas potom lepit adapter, ktory sa fakt blbo rozobera no ...

Ano samozrejme to neni bezpecne a nesplna to normy. Ak tam to trafko a ta izolacia toho adapteru nesplnaju poziadavky pre dvojitu resp. zosilnenu izolaciu tak sa to nemoze prevadzkovat v triede, kde je mozne pouzit 2 vodicovy privod.

Oddelovacie trafo to riesi, spojenie s PE sa prerusi, ale tak to oddelovacie trafo by tiez malo splnat nejake poziadavky aby sa to mohlo pouzit ako "bezpecnostne oddelovacie trafo". To nemoze byt proste hociake trafo s prevodom 1.

Ale tak ide hlavne o to ze sa tento problem (so zem. sluckami) da vyriesit lepsie ako prerusivanim zlto zelenych drotov a lepsie ako pouzitim velkeho a tazkeho oddelovacieho sietoveho trafa.

Prve co treba spravit: Napajat obe perpojene zariadenia z tej istej predlzovacky. Skontrolovat si zasuvky a istice doma, podotahovat v nich skrutky (koli znizeniu odporu). Mozno po tom problem nebude.
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 23 Okt 2010, 13:38

Jerry19 napísal: Prve co treba spravit: Napajat obe perpojene zariadenia z tej istej predlzovacky. Skontrolovat si zasuvky a istice doma, podotahovat v nich skrutky (koli znizeniu odporu). Mozno po tom problem nebude.
Psal jsem , že jsem toto vyzkoušel a nic !
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 23 Okt 2010, 14:24

mat100 napísal:
Jerry19 napísal: Prve co treba spravit: Napajat obe perpojene zariadenia z tej istej predlzovacky. Skontrolovat si zasuvky a istice doma, podotahovat v nich skrutky (koli znizeniu odporu). Mozno po tom problem nebude.
Psal jsem , že jsem toto vyzkoušel a nic !
A odpojenie antenneho vstupu TV? Pisal si ze to skusis ale vysledok som nejako nepostrehol...
0

tempreader
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 05 Jan 2009, 00:00

Príspevok od používateľa tempreader » 26 Okt 2010, 12:47

No jo, taky by mne to zajímalo, jestli pomůže vytáhnout anténu z TV??? A to by jako rušilo pořád nebo jen při zapnutéTV???
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 26 Okt 2010, 13:25

tempreader napísal:No jo, taky by mne to zajímalo, jestli pomůže vytáhnout anténu z TV??? A to by jako rušilo pořád nebo jen při zapnutéTV???
TV a veza alebo co tam mas su skoro bezvynimky spotrebice s dvojitou izolaciou a zdalo by sa ze zemna slucka sa nema kade vytvorit ale prave cez kostru notebooka a kablovy rozvod ta ta slucka vytvara. Schvalne si smeraj ake napatie ma kostra odpojenej kablovky opriti koliku v zasuvke.
Zapnutie alebo vypnutie TV nema vplyv. Pri zapnutom TV moze TVpridat nejake vlastne rusenie ale vzhladom na tento jav je to minimum.
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 26 Okt 2010, 14:39

hoj

Tak vás asi zklamu :cry: . Strýc si pro transformátor přijel , takže jsem to odpojení TV nevyzkoušel . Až tam pojedu tak to vyzkouším .

halt škoda :wink:

PS: Ale myslím si , že by to pomohlo.

Omlouvám se .

S pozdravem mat100
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok