100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa Wili » 20 Mar 2013, 16:30

Chcel som sa pustit do niecoho elektronkoveho a kedze zo zosilnovacov na gitaru ma uz nic nove nenapadalo, tak som vymyslel zosilnovac pre basovu gitaru. Povodne mal byt s vykonom 50W ale nakoniec som si povedal ze na basu to bude urcite malo a ta dynamika by tam chybala takze nakoniec som si povedal ze uz ked stavat tak nieco, tak poriadne. Zvolil som teda koncak osadeny 4xEL34. Inspiroval som sa pri tvorbe schemy trochu korekciami od Betarona (Marshall bass amp) a trochu preampom z krasneho clean/crunch kanalu zo Soldana. Snazil som sa spojit vyhody vsetkych zosilnovacov co som doteraz postavil, vybrat len to najlepsie z nich a pridat aj nieco nove. Myslim ze sa to celkom podarilo a vysledkom je tento bassgitarovy zosilnovac. Samozrejme ze je vhodny aj pre 6-strunovu elektricku gitaru, kde tiez najde uplatnenie ale to nebol hlavny zamer.

Sietove trafo je z Tesla music 130 (ma 650W), vystupak na 400W jadre krmeny 4xEL34 dava na vystupe cca 130W do 8R a 16R.

Popis zapojenia:
Predzosilnovac ma Hi a Low impedancne vstupy (pasivna/aktivna gitara), ktore menia tiez trochu gain. Nasleduje prvy zosilnovaci stupen s variabilnou katodou (Fat/Bright). Potom nasleduje prepinatelny odporovy delic pre crunch/clean zvuk, s regulaciou gainu a moznostou zosilnenia vyssich stredov. Dalsi zosilnovaci stupen bud skresluje alebo len dalej zvysuje zosilnenie na vyssiu hodnotu, podla toho ako sa prepne odporovy delic (clean/crunch). Tento dostatocne zosilneny signal dalej putuje do katodoveho sledovaca s priamou DC vazbou, ktory je pouzity 2x a to z viacerych dovodov:
1)prvy stupen poskytuje nizkoimpedancny vystup pre efektovu slucku, druhy pre budenie korekcii
2)dodava signalu charakteristicky zvuk pre dane zapojenie - jemnu limitaciu sinusovky v jednej polvlne co dodava velmi vela druheho harmonickeho skreslenia, tym ze je tam 2x este znasobuje tento efekt.
3)druhy stupen zosilnuje linkovu efektovu uroven(cca 2V RMS) naspat na povodnu hodnotu ako bol pred tym.

Za sledovacmi s efektovou sluckou nasleduju korekcie Bass, Middle, Treble a Mid-Sweep(nieco ako vacsi zdvih/pokles stredov/basov). Signal dalej putuje na regulaciu hlasitosti master a za nim do invertora, ktory obracia fazu a budi koncove EL34. Regulacia kludoveho prudu je pre kazdu elektronku zvlast. V koncovom stupni sa da este regulovat tzv. Presence (podiel vyssich stredov a vysok, ale so specifickym charakterom). Cely koncovy stupen ma zavedenu spatnu vazbu s korekciou Depth (ako aktivna korekcia pre basy). Mnozstvo spatnej vazby je prepinatelne. V mode Modern je zavedena len velmi slaba, temer ziadna spatna vazba, co poskytuje vacsie zosilnenie/komprimaciu zvuku. Mod Vintage zavadza silnejsiu spatnu vazbu a tym znizuje dost podstatne zosilnenie celeho koncoveho stupna. Paralelne k tymto spatnovazobnym rezistorom je este napojeny rezistor ovladany supersvietivou LED, oba spojene v zmrstovacej buzirke. (nemal som doma optoclen tak som si ho vyrobil, da s vsak kupit hotovy asi za 10x vyssiu cenu a poskytuje este linearnejsiu regulaciu). LED je napajana cez variabilny odporovy delic, ktorym sa nastavuje kedy zacne led svietit. Toto napatie ziskavam zo spatnovazobneho vinutia na vystupaku, dalo by sa pouzit aj normalne vystupne vinutie ale takto to je aspon galvanicky oddelene. Napatie z vinutia je po znizeni cez odporovy delic usmernene a slabucko vyfiltrovane (hodnota kondenzatora udava casovu konstantu limiteru). Pre ochranu led je pouzita zenerka 3V6. Signalizacia kedy limiter zacina zaberat je aj vyvedena na predny panel cez druhu LED. Je to nieco ako jednoduchy kompresor/limiter. Dalo by sa to aj komplikovanejsie ale uz som nemal miesto na panely na dalsich milion gombikov, tak som to spravil jednoduche. Ak by niekto chcel regulaciu nabehu kompresora (attack) moze zapojenie dat do serie s potenciometrom co bude predlzovat nabijanie kondenzatora. Pripadne paralelne ku kondenzatoru dat tiez potenciometer na regulaciu ako rychlo kompresor vysadi(release). Ide o casove konstanty v radoch milisekund, ale maju dost dramaticky vplyv na zvuk. Moje zapojenie funguje skor ako limiter. Ak by niekto chcel nieco ako preciznejsi kompresor, moze fotorezistor dat paralelne na potenciometer gainu, a s potenciometrom dat do serie este odpor cim sa vytvori variabilny delic a tym padom regulovat zosilnenie fotorezistorom uz priamo v preampe. Je vela sposobov ako sa s tym pohrat.

Ako male triody som pouzil ruske 6N2P, maju podla mna krajsi zvuk ako ECC83, ale pouzil som ich z dovodu ze som ich mal doma. Konkretne pre katodove sledovace s priamou DC vazbou je vhodnejsie pouzit ECC83 kvoli vyssiemu cathode-to-heater voltage, ale tie ruske to obdivuhodne zvladaju tiez, som zvedavy ako dlho :lol: . ECC83 som jednoducho nemal tak som pouzil co dom dal. Zhavenie je striedave, cez odbrucovac. Zemnenie v zosilnovaci je viac-menej do jedneho bodu. Popisky su reklamna folia. Zopar gombikov na potenciometre chyba pretoze som ich nemal dostatok v zasobe takze cakam kym pridu.

Co sa tyka zvuku da sa az neuveritelne vysperkovat do kazdeho detailu. Skusal hlavu cez elektricku 6-strunovu gitaru a zvuk to ma super. Clean je nadherny, crunch+modern uz vie dodat dost vela skreslenia. Velmi zaujimavy zvuk je ak dam na vstupe trochu vacsiu citlivost ze to jemne kresli a k tomu aktivujem limiter, zvuk sa stane akoby plastickejsim a takym jemne hutnejsim. Fakt je tam toho na nastavenie kopec takze sa s tym da hrat dlhe hodiny. Myslim ze zosilnovac je vhodny okrem bassgitary kludne aj 6-strunovu gitaru pretoze jeho zvuk je fakt velmi variabilny. Vykon je s dobre citlivou bednou obrovsky, pri basoch neuveritelne hutny a pritom detailny.

Dalej uz ma nic nenapada, tak ak mate o nieco zaujem pytajte sa.

Ak by si niekto chcel nieco podobne postavit, prikladam sem schemu a DPS + zopar foto. (Rovnaka DPS sa da pouzit aj pre 50W variantu) Rozmery DPS zdroja su: 100x140mm, a hlavnej DPS: 313x76mm.
Prílohy
Schema
Schema
DPS_bottom main PCB
DPS_bottom main PCB
DPS_top main PCB
DPS_top main PCB
DPS_bottom zdroj PCB
DPS_bottom zdroj PCB
DPS_top zdroj PCB
DPS_top zdroj PCB
wiring diagram - cca ako viest kabliky
wiring diagram - cca ako viest kabliky
jemny crunch bez kompresoru
jemny crunch bez kompresoru
jemny crunch so silnou kompresiou
jemny crunch so silnou kompresiou
pohlad do vnutra - hotove
pohlad do vnutra - hotove
samotne chassis - hotove
samotne chassis - hotove
chassis zo zadu
chassis zo zadu
hotovy zosilnovac
hotovy zosilnovac
0

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa Jozko95 » 20 Mar 2013, 19:53

Mas to velmi pekne, nieje nic, co by som vytkol. 130W na basu staci bohate a ani v skusobni sa s takymto vykonom nestrati. Jednoznacne K+ . Planujes dat do buducna na skrinku aj ochranne rohy alebo nie? Dosky navrhujes v Coreli alebo nejaky iny program? Ja zatial pouzivam iba EAGLE.
Uz sa tesim na tvoju dalsiu pracu, mas ich fakt ukazokve.
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa Wili » 20 Mar 2013, 20:29

rohy ani neviem, cierne kovove neviem zohnat lacno, a plastove nechcem, takze zatial nebudu ziadne :lol: nj vsetko si kreslim v coreli, neviem v eagle robit velmi, a v coreli som doma tak mi to ide celkom rychlo.
0

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 544
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 42

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa pixell » 20 Mar 2013, 21:44

HMM ty to už vyrábas ako na páse más môj obdiv :wink:
0

pyskon1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 28 Jún 2012, 10:00
Vek: 30

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa pyskon1 » 20 Mar 2013, 21:48

Nádhera! taky si jednou postavím :)
0

Používateľov profilový obrázok
JanoL
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 797
Dátum registrácie: 19 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš
Vek: 25

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa JanoL » 20 Mar 2013, 22:11

ako vždy krása :D nemám čo karhať to mi treba dakedy sa staviť u teba a zahrať si na nejakom zosíku :D keby nebolo tolko učenia tak už dávno aj ja pracujem na bass hlave K+
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa Wili » 20 Mar 2013, 23:47

Dakujem za reakcie :) vzdy ma to motivuje k niecomu dalsiemu :D toto je asi posledny vyrobok na teraz a bude dlha pauza az do leta, pretoze uz nebudem doma. Najblizsie budem stavat zrejme nejaky uplne mini-malicky 3-5W SE s 6P14P, uz na neho mam trafko aj elku doma od Zdena-eddieho za co mu dakujem, aj noval patice s krytkami na tento basovy zosilnovac mam od neho, bez nich by som to uz nestihol dokoncit. :finga: 8)
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Mar 2013, 00:40

paradička, akého odchadzaš?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa Wili » 21 Mar 2013, 01:33

asi 5.4.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4786
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa platon.rado » 21 Mar 2013, 07:05

To je v riťi,každý týždeň sem dá lampu.Chod už radšej :D :D Máš to super super.Pekné prevedenie..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

BaWiX
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 03 Feb 2013, 20:57

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa BaWiX » 19 Máj 2013, 20:30

Klobúk dole :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Jurajko
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 647
Dátum registrácie: 31 Okt 2011, 21:39
Bydlisko: Slavnica
Vek: 40

Re: 100W elektronkovy bassgitarovy zosilnovac

Príspevok od používateľa Jurajko » 19 Máj 2013, 21:05

Jéééj, toto sa mi páči...nemám čo by som vytkol. K+
0
...som začiatočník - samouk
Na predaj: http://svetelektro.com/Forum/rozpredam-t28883.html

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok