Elektrónkový zosilovač

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

joco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 21:15
Bydlisko: Malá Franková 5
Vek: 26

Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa joco » 07 Aug 2014, 11:15

IMG_20140807_102747.jpg
Konečne som zostavil elektrónkový zosilovač. Elektrónky ktoré som použil sú známe PCL86 je to môj prvý elektrónkový zosilovač tak som nechcel niečo zložité len aby to hralo :D, a to sa mi aj podarilo. Napájanie som riešil trafom z televízie Merkúr ktorú som mal na vyhodenie. Kedže na trafe sekundár bol 2x 15V tak mi to bolo asi nanič. Kamarát ktorý v práci prevíja motory mi poradil že previnieme aj trafo, tak sme ho rozobrali a navinuli. Výstupné trafa som kúpil z awelmaku. Nechcel som žiadny potenciometer, tak som ho nahradil enkóderom. Čo sa tíka šasi som navrhoval sám a ujo mi to len zvaril dohromady. Doplnil som to ledkami už len chýbajú niejaké popisky a kryty na trafa. Mám 16 rokov.
Prílohy
IMG_20140807_102736.jpg
se_pcl_ecl_86_tube_af_amplifier_1.gif
WP_000205.jpg
IMG_20140807_102824.jpg
WP_000323.jpg
IMG_20140807_102816.jpg
IMG_20140807_114233.jpg
0
Naposledy upravil/-a joco v 07 Aug 2014, 15:03, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 48

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 07 Aug 2014, 11:26

Konečně něco, co nějak vypadá. K+
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Wili » 07 Aug 2014, 11:37

az na tie vykukajuce kontakty vystupnych traf je to celkom ok. To by bolo radosti ked sa toho niekto dotkne :lol:

Modra ledka nekomentujem, kazdemu sa paci nieco ine :) Este som hod nejake foto z vnutra ako to mas pokablovane atd. Nehanbi sa, kazdeho prvy elektronkac vyzera zvnutra hrozne :)
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4786
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa platon.rado » 07 Aug 2014, 11:44

Super...daj foto vrabčieho hniezda :D
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Harchom23 » 07 Aug 2014, 15:03

ja mám postavený s ECL86, ale furt nie a nie mu spraviť krabicu :? dúfam že keď ju raz (ak vôbec) spravím bude vyzerať takto (len tie LED určite nie, ani emkoder... račej magické oko..) K+
0

joco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 21:15
Bydlisko: Malá Franková 5
Vek: 26

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa joco » 07 Aug 2014, 15:06

Wili napísal:az na tie vykukajuce kontakty vystupnych traf je to celkom ok. To by bolo radosti ked sa toho niekto dotkne :lol:

Modra ledka nekomentujem, kazdemu sa paci nieco ine :) Este som hod nejake foto z vnutra ako to mas pokablovane atd. Nehanbi sa, kazdeho prvy elektronkac vyzera zvnutra hrozne :)
hey,hey chcem tam dať ešte kryty ako som spomínal :) fotka pridaná.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Wili » 07 Aug 2014, 16:12

ok super, fotka vnutra = K+ :D aj ked je to ake to je, ale je to tvoj prvy elkac tak to je normalne, mas to na motivaciu :)

Tie 3,5jack konektory vnutri krabice su inak sila 8O


Inak ten vypinac co tam mas pouzity, akysi antivandal ci co to je s podsvietenim, to je len tlacidlo a zapina/vypina zosilnovac nieco ine, co tam nevidim? Lebo to sa tusim nevyraba taky co sa da pouzit aj samostatne ako sietovy vypinac, nie? Alebo to zapina/vypina len enkoder?

Ak spravne pozeram na kabliky tak to vyzera akoby sietovy kabel bol pripojeny napevno na trafo bez vypinaca?
0

Používateľov profilový obrázok
Luboss1991
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 601
Dátum registrácie: 25 Nov 2006, 00:00
Bydlisko: Michalovce
Vek: 33

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa Luboss1991 » 07 Aug 2014, 16:42

To ovladanie enkoderom s da odkial zohnat?
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa djwiktor » 07 Aug 2014, 17:15

Enkoder je zo sure electronics - mam ho tiez doma, je tam PT2259 tusim..

kupis http://store.sure-electronics.com/audio ... aa-ab41116 alebo na ebayi si ich najdi
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

joco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 21:15
Bydlisko: Malá Franková 5
Vek: 26

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa joco » 07 Aug 2014, 17:41

Wili napísal:ok super, fotka vnutra = K+ :D aj ked je to ake to je, ale je to tvoj prvy elkac tak to je normalne, mas to na motivaciu :)

Tie 3,5jack konektory vnutri krabice su inak sila 8O


Inak ten vypinac co tam mas pouzity, akysi antivandal ci co to je s podsvietenim, to je len tlacidlo a zapina/vypina zosilnovac nieco ine, co tam nevidim? Lebo to sa tusim nevyraba taky co sa da pouzit aj samostatne ako sietovy vypinac, nie? Alebo to zapina/vypina len enkoder?

Ak spravne pozeram na kabliky tak to vyzera akoby sietovy kabel bol pripojeny napevno na trafo bez vypinaca?
tie 3,5jack to viem že je na ,... ale máš jedno nikto to nevidí :D
je to antivandal žiadne tlačidlo ale vypínač :)) veľmi som to dĺho hľadal na ebay ale našiel som. Ak máš záujem napíš SS a ja ti pošlem link cena je neuveriteľne nízka na antivandal.

-- Spojený príspevok 07 Aug 2014, 17:42 --
Luboss1991 napísal:To ovladanie enkoderom s da odkial zohnat?
ebay.com
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa muziker » 07 Aug 2014, 18:19

Neber to v zlom, ale spomenul som si pri pohľade na tvoje foto "čriev", že kedysi v dobách elektrónkovej slávy sme používali aj rôzne hrúbky prepájacích vodičov podľa prúdov ktoré nimi majú tiecť a zemniace boli zásadne hrubšie, ale v tvojom "vrabčom hniezde vypadajú všetky rovnako - jeden ako druhý a naviac všetky v jednej farbe.
Myslím, že by to vyzeralo aj lepšie aj by sa v tom ľahšie orientovalo na prvý pohľad ak by boli pre napájanie anód a tieniacich mriežok použité tenšie vodiče (v pohode 0,5 mm rôzne farebné z telekomunikačných káblov) - teda nemusia byť rovnako hrubé ako napríklad na žeravenie kde by som použil hrubší párovaný ranžír napr. 0,8mm a pri viac elektrónkach aj hrubšie), lebo rozdiel vo veľkosti prúdov je cca 10-násobný a tiež signálne vodiče sa používali zásadne iba tienené. Striedavé rozvody (sieť, žeravenie sa viedli ďalej od jednosmerných rozvodov a pri striedavom žeravení boli vodiče zľahka stočené.
Dnes by to asi znelo až úsmevne ak by som spomenul, že sme sedlárskou niťou vyvarenou v parafíne aj "vyšívali" vodiče do foriem (starší asi vedia o čom hovorím).
Pozor si treba dať aj na správne zemnenie (ukostrenie) na chassis aby sa predišlo zemným sľučkám a tým aj vzniku sieť. brumu.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
polo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 713
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Ziar nad hronom
Vek: 32

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa polo » 07 Aug 2014, 23:07

Z vonku celkom pekne z vnutra o dost horsie ako uz bolo spomenute ma to par nedostatkov, pouzil by som klasicky potak, sietovy vypinac,poistky, aspon jednu listu pomedzi elky na upevnenie suciastok, taktiez pajkovanie na vystupne konektory nevyzera najlepsie droty nie lanka a vhodnych priemerov(zemnit sa da v pohode cez sasi vsetko co patri k jednemu uzlu do jedneho bodu co najbizsie o sasi)

Dalej co sa tyka schemi je to zapojenie prevzate s TV/radia predpokladam a bolo postavene tak aby bolo co najednoduchsie dnes by som urcite nedal potak 100K,( tak 10-25K LOG) neziskaval predpetie spadom na odpore v riadiacej mriezke, SV netahal z anody ale zo sekundara trafa a do G2 to chce rezistor, Taktiez nemas uplne vhodne trafo k tomu zapojenie resp. zapojenie prepocitat k trafu. (ten indel ma 5K2)


Na prvy pokus pekne moj prvy bol o dost horsi hlavne zvonku :D
0
'Cause life is like a game sometimes

joco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 21:15
Bydlisko: Malá Franková 5
Vek: 26

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa joco » 08 Aug 2014, 23:14

polo: ako to myslíš že nemám vhodné trafo ? originál je navíjané, nerozumiem kde by mál byť problém.
0

oravan

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa oravan » 08 Aug 2014, 23:22

chalani keď takýto retro zosik tak aj zapojenie nech je retro a nie moderné prvky to mi pride ako hrušky z jablkami miešať biju sa v tom dve technoôogie a to nejde do kopy ale inak pekné
vodiče do foriem (starší asi vedia o čom hovorím).
Pozor si treba dať aj na správne zemnenie (ukostrenie) na chassis aby sa predišlo zemným sľučkám a tým aj vzniku sieť. brumu.tu by som zvlášť upozornil že je na to taká finta mám ju od pracovníka z VS žilina neskvôr pracoval vo výskumaku a vlastne celý život sa venoval zosikom stavdou a tak

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5073
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa mirosne » 08 Aug 2014, 23:37

Vyzerá to dobre,akurát,čo by som vytkol je to modré podsvietenie.Čo ste sa všetci už zbláznili do tej modrej?Doma mám žehličku,svieti na modro,domáce kino svieti na modro,kulma svieti na modro,fén svieti na modro,auto má modré podsvietenie,odsávacia stanica svieti na modro,laboratórny zdroj svieti na modro,satelit svieti na modro,PC svieti na modro,standby na Tv svieti na modro,USB kľúč svieti na modro,aktívne repro svieti na modro....atď(nechcem všetko písať,čo mám doma modré).Dosť ma to štve,že dnes svieti všetko na modro.Neber to zle,som proste odporca modrej,ale ináč nemám čo vytknúť.K+
0
Pozdravuje vás Miro.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Aug 2014, 01:18

A to sa pamätám, že v začínajúcej ére LED,modré neexistovali,prvé som videl v Budapešti na nejakom decku tuším Pioneer,alebo Philips a to som slintal,ako bernardýn :wink:
Niekde sa to hodí niekde nie,je to vec vkusu, ale do elektornkača mixovať ledky alebo nejaký displej, to je už trochu mimo pôvodný zámer.
Horšie by bolo, keby si zacvikol gule do rebríka a svietli by mu na modro,takže to mu odpustíme. :lol:

Tiež mi trochu vadí, že sa tie elektronkové mašinky teraz robia také otvorené,všetko to trčí bez nejakej ochrany,stačí niečím zavadiť o elektronku,sfúkne a je po paráde.Chápem, že je teraz móda tie elektronky vytrčať na obdiv, aby to na prvý pohlad zaujalo,ale podla mňa je dôležitejší výsledný zvuk ,ako žmúriace šišky na plechu.Aj ked uznám , že k navodeniu nostalgickej atmosfery to jednoznačne prispeje.
Ale ako sa vraví, účel svätí prostriedky, hlavne že to funguje,takže držím palce každému, kto si v dnešnej dobe trúfne na nejaké retro riešenie,pretože je vidieť ,že sa s problémom dokáže popasovať a nielen bezhlavo kopírovať nejaké hotové stavebnice.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

rudo7117
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 21:47
Bydlisko: NO

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa rudo7117 » 09 Aug 2014, 23:35

Na prvý pohľad mi vadí ten jas led, ktorý mi pripomína osvetlenie DRL. Keby sa zrazil jas led odporom na úroveň podsvietenia enkódera,tak by to bolo ok.
5ko: Si mi pripomenul, ako sme v dobe pred x-rokmi na čb. telke keď sme chceli niečo pozerať / čo bolo málokedy , lebo nebolo na čo pozerať/ a utekal obraz, tak ho bolo treba zozadu rukou doštelovať na potenciometri. Keďže sme tam nemali kryt, telkáč bol na skrini a keď si tam šmátral rukou a chytil si sa čoho nemal, tak ťa poriadne striaslo. :rolleyes: Na budúce si si dával väčší pozor, ale dušička bola aj tak malá. :D
0

hitule
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 410
Dátum registrácie: 03 Okt 2013, 17:42
Bydlisko: Písek

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa hitule » 15 Okt 2014, 12:19

Chci se zeptat jak ten zesik hraje? Je mozne, ze jsem nasel stranku, kde nove elektronky PCL86 stoji 80kc /ks a to jsou nove. Neni to fake?
0

joco
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 10 Aug 2013, 21:15
Bydlisko: Malá Franková 5
Vek: 26

Re: Elektrónkový zosilovač

Príspevok od používateľa joco » 16 Apr 2015, 21:27

Akože nemám ako porovnávať je to môj prvý zosik ale hrá doteraz :D celkom v pohode zvuk :) a hlavne jednoduché zapojenie :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok