AMP TW122

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

AMP TW122

Príspevok od používateľa Coolbass » 19 Mar 2016, 20:47

Podnet na výrobu tohto zosilňovača bol jednoduchý, spraviť dostatočne kvalitne hrajúci zosilňovač s dobrým výkonom do garáže, prípadne na chatové párty a pod. Proste zosilňovač čo niečo vydrží aj v náročných podmienkach a pritom nebude zbytočne drahý. A v neposlednom rade som potreboval aby mi čo najrýchlejšie ušiel celý týždeň nakoľko mám Husaberg v oprave, ropzhodol som sa, že najrýchlejšie mi ujde čas pri práci a tak sa z myšlienky stala skutočnosť.

Na začiatok by som chcel povedať, že zosilňovač som vyrábal takmer ako vždy, z vecí čo dom dal. Takže základ bolo urobiť, kvalitný, no najmä lacný zosilňovač. Ako koncový stupeň som zvolil známi zosilňovač AU/RA Z1 s úpravami, ktoré sa dajú nájsť všade na nete. Najväčšou výhodou tohto zosilňovača je zrejme jeho cena a náročnosť na stavbu, aj keď síce zosilňovač už bol a je dávno prekonaný aj tak stále postačuje pre kvalitný posluch hudby. Koniec koncov Tý ,ktorý poznajú TW120, 140, prípadne AU/RU Z1 tak vedia o aký koncový stupeň sa jedná a aký je jeho zvukový prejav.

Elektronika :
Celý zosilňovač je tvorený ako Stereo, napájaný je napätím veľkosti 65V a cca 6A, takže zdroj pre oba kanáli je dostatočne tvrdý a aj keď je zbytočne predimenzovaný, nieje to na škodu, koniec koncov prečo nevyužiť to, čo človek nájde doma. Na zdrojovej doske ako je vidieť aj z obrázku, sa ešte nachádza obvod s oneskoreným zapnutím reproduktorov, tento obvod som použil práve pri tzv. lupnutí pri zapnutí zosilňovača, oneskorenie je nastavené na cca 3-4 sek.
V zosilňovači sa ďalej nachádzajú ešte korekcie (PM8200) tie sú napájane symetricky, nechcel som sa zbytočne zaoberať nejakým špeciálnym nízkošumový zdrojom pre korekcie a tak som urobil jednoduchý zdroj so stabilizátormi L7815/L7915, ešte pred korekciami je samozrejme v signálovej ceste zaradená fyziologická regulácia hlasitosti s potenciometrom bez odbočky (zapojenie prevzaté z orig. Au/Ra). http://www.belza.cz/audio/lpots.htm

Všetky tranzistory sú párované pre zapojenie do zosilňovača TW120, za poskytnutie tranzistorov ako aj dokumentom ďakujem veľmi pekne Milanovi (Nalimko) a nie len za to, ale aj za celkovú podporu a hlavne inšpiráciu, a rovnako tak mu ďakujem aj za skvelý návrh korekcií.

Skrinka a konštrukcia :
Keďže ako som Vám už spomínal chcel som zosilňovač za málo €, tak padla konštrukcia na to čo som doma našiel. Doma som mal veľký chladič s rozmermy 140x300x50 neostávalo mi nič iné ako ho dať rozrezať na polovicu. O túto prácu sa postaral vodný lúč. Rozrezanie ma stálo ako pre kamaráta 5€, takže nebolo o čom. Ďalej som už len začal improvizovať a tak som skúsil zbáchať niečo, čo sa len tak ľahko nevidí, trošku ma trápy ten drevený spodok skrinky, ale keďže to nieje žiaden Háj-end tak to až tak neberiem a prekúsnuť sa to hádam dá ;). Predný panel je použitý z plexiskla o hrúbke 10mm, rovnako tak aj vrchný kryt prístroja je z plexi o hrúbke 3mm. Obydve časti z plexiskla (predný panel, vrchný kryt) som dal v práci ešte opieskovať. Zadný panel je z 4mm Al pásoviny, ten som sa najskôr snažil vyleštiť no neskôr som zobral drôtenku a urobil som tak vzhľad " škrábaného hliníka".

Celý zosilňovač mi trvalo vyrobiť asi cca 5-7 dní s tým že posledný deň som sa ho snažil rozbehať, nakoľko mi fungoval korektne len pravý kanál, nakoniec som na chybu prišiel a zistil som, že na doske som mal studený spoj, po tejto oprave už zosilňovač funguje ako raketa hehe :)

Na koniec výsledok už musíte posúdiť Vy sami. Ja vám budem vďačný za každú odpoveď nakoľko som najviac zvedavý na to, ako sa Vám bude moje dané zapojenie páčiť.

Neskoršie pridám aj detailnejšie foto + ešte dorobím vzhľad (chýba čierny gombík zapnutia) !

PS: aj tento zosilňovač si dúfam budete môcť vypočuť na Posluchovej akcií, ktorá sa koná každý rok v Streženiciach, bližšie info už vám podá Penjo. :thumbup:
Prílohy
zdroj.jpg
skrinka 1.jpg
skrinka 2.jpg
skrinka 3.jpg
skrinka 4.jpg
skrinka 5.jpg
skrinka 6.jpg
skrinka 7.jpg
skrinka 8.jpg
skrinka 9.jpg
0
Naposledy upravil/-a Coolbass v 19 Mar 2016, 21:29, upravené celkom 1 krát.
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 19 Mar 2016, 21:27

No vyzera to pekne :thumbup: Odomna K+
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa Coolbass » 20 Mar 2016, 04:26

Díki moc, som rád, že sa páči design :applause:
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
Betaron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 09 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Valašské Klobouky
Vek: 67

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa Betaron » 20 Mar 2016, 10:40

Starý dobrý Transiwatt, nebo následné aplikace, je do garáže určitě vyhovující zesilovač :potlesk:

Mě se ovšem líbí spíše ten přístup k věci – postavit si něco ze součástek, které se najdou doma v šuplících. Prostě žádné velké investice a při chuti něco doma ubastlit je za chvíli vidět výsledek. A nemusí to být ani TOP, aby výsledný výrobek udělal staviteli radost… :wink:

Takový technický dotaz;
Žebrovaný chladič je rozřezaný vodním paprském – jaká je síla, či tloušťka prořezu?

.. a jeden organizační dotaz na Posluchovú akciu, ktorá sa koná každý rok v Streženiciach.
Pokáď je to dědina u Půchova, není to pro mě daleko. Kdy se akce koná?
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4485
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa nalimko33 » 20 Mar 2016, 13:02

0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa Coolbass » 20 Mar 2016, 19:50

Betaron napísal:Starý dobrý Transiwatt, nebo následné aplikace, je do garáže určitě vyhovující zesilovač :potlesk:

Mě se ovšem líbí spíše ten přístup k věci – postavit si něco ze součástek, které se najdou doma v šuplících. Prostě žádné velké investice a při chuti něco doma ubastlit je za chvíli vidět výsledek. A nemusí to být ani TOP, aby výsledný výrobek udělal staviteli radost… :wink:

Takový technický dotaz;
Žebrovaný chladič je rozřezaný vodním paprském – jaká je síla, či tloušťka prořezu?

.. a jeden organizační dotaz na Posluchovú akciu, ktorá sa koná každý rok v Streženiciach.
Pokáď je to dědina u Půchova, není to pro mě daleko. Kdy se akce koná?

Hrúbka rezu v Rezmat (rezanie vodným lúčom) v mojom prípade bolo potreba rozrezať ako som už spomínal, chladič hrubý 50mm. Tuším, že Igor (majiteľ firmy) hovoril, že dokáže prerezať materiál hrubý až 100mm alebo 150mm niesom si úplne istý. A áno ono to tu určite bude kedy a kde presne bude posluchovka, koniec koncov Martin (Penjo) to má na starosti a patrične dáva pred touto udalosťou vedieť :)

K zosiku som rád, že sa páči, áno do garáže alebo ako som už spomínal na chatovú akciu či ozvučenie úplne stačí, ešte poviem akurát, že kvalitou to nieje úplne najhoršie a tak sa dá v pohode použiť aj pri TV alebo PC :)
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
Betaron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 09 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Valašské Klobouky
Vek: 67

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa Betaron » 21 Mar 2016, 05:45

...njn, měl jsem na mysli sílu řezajícího paprsku, který vychází z trysky. Prostě, kolik materiálu padne za oběť prořezu :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa Coolbass » 21 Mar 2016, 05:52

Jááj takm zle som pochopil, len niekoľko desatín mm. v mojom pripade 0,10mm ale už to neviem presne zmeriam a napíšem.
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa Coolbass » 21 Mar 2016, 22:57

Tak dnes som vyriešil predposlednú chybičku na zosilňovači a to je práve fyziologická regulácia hlasitosti, kde neviem ani akou náhodou ale zrejme "zbrklosťou" som v schéme na reguláciu otočil zrkadlovo pot. a tak sa mi stalo, že na zosilňovači som nepridával hlasitosť do pravej strany, ale presne opačne. Včera v práci som nakreslil novú DPS viď. príloha a keďže dnes neostal čas, zajtra to všetko už dám na pravú mieru.


EDIT: Milan mali ste pravdu, mal som to zle nakreslené, ďakujem :thumbup:
Prílohy
Fyz.V2.0.png
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9332
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa breta1 » 22 Mar 2016, 09:38

Tak pěkný výrobek, ale jak je možné, že nemáš ty tři malé knoflíky přesně v řadě?
0

Používateľov profilový obrázok
Coolbass
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 15 Dec 2013, 22:51
Bydlisko: Dohňany
Vek: 28

Re: AMP TW122

Príspevok od používateľa Coolbass » 22 Mar 2016, 10:00

su v rade, len cinske gombiky su zrejme krivo lepene tiez som si toho vsimol...ako nahle to pootacam tak je z toho rovina heh. nuz China
0
Človek sa učí každý deň, veľmi rád sa aj ja sám nechám poučiť od skúsenejších, veď sme len ľudia.
GABKI

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok