RIAA preamp QSXM2

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa slimak » 20 Jún 2022, 10:19

Dotiahol som do finále RIAA preamp od Per Anders Sjostroma :
https://sjostromaudio.com/pages/index.p ... -amplifier
Prílohy
IMG_20220619_105737.jpg
P1050098.JPG
P1050099.JPG
P1050100.JPG
P1050102.JPG
P1050105.JPG
P1050107.JPG
2
Obrázok 2

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa dudoo » 20 Jún 2022, 12:38

Skvelá práca, pekné finálne spracovanie, len by som tam nedával EI transformátor. Aj keď v tej signálovej časti je tam nejaké tienenie, predpokladám, že je to plech a na zdroji tam je tiež, no EI trafáky majú veľký elektromagnetický rozptyl.
Inak fakt super, kopec práce, to si cením. Ako to vlastne hrá?
Ešte jeden dotaz je to nejako zrovnateľné s Actidamp MKII?
0

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa slimak » 20 Jún 2022, 13:05

To dudoo:

EI trafáky majú síce slušný rozptyl, ale v tomto prípade je to úplne OK. Je to najtichší RIAA aký som kedy mal,
nešumí a nebrumí. Ani Actidamp MKIV nie je taký tichý a ten má zdroj meter a pol vzdialený.

Aby som to ozrejmil - som vlastníkom Actidamp MKIV, mal som aj MK2 ale ten som predal a mám ešte Openamp ( https://pmacura.cz/openphono.htm ) a PhonoFet ( https://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.p ... t=phonofet ) od Pavla Macuru.

Tohto Švéda som si postavil vyložene "zo srandy" s využitím šuflíkových zásob. A príjemne prekvapil, nečakal som, že to bude tak "tichý" preamp s nenásilným a hlavne neskutočne priestorovým zvukom. Tak nezahral ani jeden z vyššie spomínaných.

Inak samotný preamp má skoro 500 súčiastok, len tranzistorov je tam vyše 100. Síce som ich ako tak vypároval, ale "bachol" som tam čo som v šuflíku našiel, teda sú tam aj nezaručeného pôvodu. Pri oživovaní som trocha očakával problémy s kmitaním, ktoré aj boli (emitorové sledovače v preamp časti), to sa ale pomerne jednoducho vyriešilo znižením SR preampu, nemusí to mať SR ako malý výkoňák :-) Pokiaľ sa použijú "zaručené" polovodiče a originál dosky, tak to samozrejme nekmitá (overené).

A ďakujem za uznanie.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa dudoo » 20 Jún 2022, 16:52

Wow, tak ak je to lepše než Actidamp, tak by to možno stálo za hriech. Koľko prosím asi plus mínu autobus stály súčiastky, je vidieť, že tranzistorov je tam ako mravcov. Schéma od autora je pre mňa nečitateľná, neviem rozlúštiť onačenie súčiastok. Ako sa to oživovalo? Nastavovací prvok som tam nevidel :D
0

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa slimak » 20 Jún 2022, 18:57

Za súčiastky som dal cca 400,- EUR. Počítam aj konektory na panel. Upozorňujem, že kopec súčiastok som dal "zo šuflíka", vrátane trafa, polovodičov, väčšiny rezistorov....... Krabica 70,- EUR, predný a zadný panel cca 100,- EUR. A potom kopec vŕtania, rezania závitov.... všetko na stole v kuchyni v dvojizbovom byte. Aktívne asistoval pán Lunac (to je náš kocúr). A ešte DPS stáli nemalé peniaze (cca 80,- EUR).
Prototyp je vždy drahý.

To ako to hrá je vždy subjektívne, ja to vidím tak, ako som písal. Ale staval to ešte jeden chlapík z iného fóra, s ktorým si píšem a tiež mal Actidamp a napísal, že je to niekde úplne inde ako Actidamp a že neľutuje že to postavil.

Schéma je tak naschvál, je to duševné vlastníctvo Pera Andersa, ale tuším sa to dá kúpiť za cca 10,- EUR.

Oživovanie je podľa návodu od Pera Andersa a je popísané na webke. Ak niečo nie je v poriadku, treba si poradiť, ak napr. kmitá sledovač ako mne, je to pomerne rozšírený jav a treba vedieť ako na to, je viac spôsobov ako sa to dá odstrániť. Nie je tam žiadny nastavovací prvok, nemá byť prečo.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa dudoo » 20 Jún 2022, 19:41

Sledovače sú tam 2/ kanál
image.png
image.png

Úpravou RC prvkov medzi nimi sa rieši začiatok, úpravou "okolia" sa rieši príčina :D

Inak odhadoval som to asi na 700€ len elektroniku bez krabice.
0

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa slimak » 20 Jún 2022, 21:02

To sú lokálne DC servá.
0

dudoo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 31 Júl 2014, 05:27
Bydlisko: Kusok od Cahnova, Brno
Vek: 42

Re: RIAA preamp QSXM2

Príspevok od používateľa dudoo » 20 Jún 2022, 21:35

Aha, ďakujem za vysvetlenie, mám ešte hodne čo učiť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok