Regulace hlasitosti s kvalitní fyziologií

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Regulace hlasitosti s kvalitní fyziologií

Príspevok od používateľa Thales » 21 Feb 2010, 00:39

Dneska jsem si trochu hrál a vyrobil jsem tenhle bastlík. Normálně bych to sem nedával, ale protože jsem byl kritizován za to, že do ostatních rejpu ale sám neukážu co jsem vyrobil, tak sem dávám tuto maličkost jako malou ukázku.
Jedná se o regulátor hlasitosti s potenciometrem s jednou odbočkou, který se prakticky chová jako kdyby měl odbočky dvě. Cílem je přiblížit se optimální poslechové křivce dané fyziologií lidského ucha. Daní za to je nemožnost ztlumit hlasitost až na úplně nulovou hlasitost. To však prakticky nevadí jelikož tak potichu obvykle neposloucháme a funkci úplného ztlumení nám může suplovat tlačítko mute a nebo přehrávání prostě zastavíme. Regulátor je v provedení "dual mono" což znamená že oba kanály jsou od sebe galvanicky zcela oddělené a mají tedy oddělené i země. Zároveň jsou výstupní konektory navržené tak že nic nebrání klasickému použití.

Regulátor představuje pro předchozí stupeň jistou komplexní zátěž a proto je záhodno ho budit z nějakého bufferu. Rovněž výstup by neměl být příliš zatížen nízkým vstupním odporem následujícího stupně. Deska je navržena pro čistě pasivní verzi proto aby si každý věci kolem toho mohl řešit dle svých potřeb.
Schema je původně jiná verze, návrh a realizace desky je však moje. Při návrhu desky nebyl použit žádný program pro návrh plošných spojů jako je třeba Eagle. Stačila tužka, papír a následné (prozatímní) doladění v programu Malování dodávané s Windows.
Deska je vyrobena nažehlovací metodou, kterou jsem si dnes ze zvědavosti poprvé vyzkoušel abych zjistil jakých se touto metodou dá dosáhnout výsledků a jaká je jejich opakovatelnost. Popravdě nic moc. Bohužel nemám vhodnou tiskárnu. Ač pro běžné použití slušná tiskárna odmítá rozumné materiály používané jako podklad při této metodě, proto jsem musel použít materiály alternativní. Výsledkem je zhoršená kvalita vlastní finální desky. Omluvte proto drobné chybky. Rovněž jeden konektor je jiný - dva stejné nebyly po ruce. Až bude tak vyměním.

Na desce je celkem:

14 odporů
8 kondenzátorů
1 potenciometr
2 konektory
1 nulový rezistor (místo propojky)

Celkem tedy 26 součástek a 64 pájecích bodů. To je pro představu stejně jako má koncový stupeň zesilovače Transiwatt 120. Nevypadá že jich je tolik že? :)
Prílohy
VolControl_1s.jpg
VolControl_2s.jpg
VolControl_3s.jpg
Schema
Schema
Kmitočtové průběhy regulace
Kmitočtové průběhy regulace
VolControl_DPS 1.01.pdf
Předloha k tisku
(17.83 KiB) 1763 stiahnutí
0
Naposledy upravil/-a Thales v 30 Sep 2010, 00:27, upravené celkom 5 krát.
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Feb 2010, 01:02

peknee, ehm hmm noo a hodnoty sučaistok,? tajne? :idea:
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Feb 2010, 01:20

Tak tajné nejsou ale nebylo mým cílem dávat to sem jako kompletní návod včetně desky. Alespoň prozatím ne. Ještě se to musí řádně otestovat a naposlouchat jestli je průběh opravdu vyhovující atd. Jde spíš o ukázku toho že i malá a pro mnoho lidí téměř bezvýznamná maličkost (která je většinou ojebána jen prostým potenciometrem) lze udělat pořádně jak technicky tak praktické realizace. Nejde o nějaký větší projekt, jen o maličkost ale větší projekty se skládají právě z těch maličkostí.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 21 Feb 2010, 09:20

Je to "předělávka" Sinclair-ovej verzie?
Páči sa mi to.
0
Naposledy upravil/-a eriko v 21 Feb 2010, 09:45, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
martens
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 27 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: ČR(Orlová)
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martens » 21 Feb 2010, 09:44

:)
0
DPA330Mk4

Používateľov profilový obrázok
diego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa diego » 21 Feb 2010, 09:48

vyzerá to fakt velmi pekne. Ale mohol by si tu hodiť dps a osadenie sučiastok ak by sa dalo. K+
0
*MOTTO: Všetko sa zijde :D

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Feb 2010, 13:52

Kdyby si si porovnal schema zjistil bys že to není předělávka Sinclairovy verze.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Andrew180
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1378
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Andrew180 » 21 Feb 2010, 13:56

To pájkovanie je dokonalé! Aký máš equipment?
0
Obrázok

joži

Príspevok od používateľa joži » 21 Feb 2010, 13:59

Ondro pockaj ked dame sem tu regulaciu co robil bracho s Audioprocakom od Maximu, ten je ovaladany rotacným enkoderom s ukazovatelom urovne, vie to aj Mute a balanciu a fyziologiu automaticky nastavuje pri nizsej hlasitosti. je to napajanie 2x2,7V :-) THD a IMD na 0,02%

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Príspevok od používateľa eriko » 21 Feb 2010, 14:23

Thales napísal:Kdyby si si porovnal schema zjistil bys že to není předělávka Sinclairovy verze.
Preto som sa pýtal. :)
Tú pôvodnú som niekde zapotrošil ...
0

Používateľov profilový obrázok
lacika
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1179
Dátum registrácie: 07 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacika » 21 Feb 2010, 14:37

velmi pekne..
skoda, ze uz ta tako casto nevidno na hospudke..
0
Myslieť, znamená hovno vedieť.

Používateľov profilový obrázok
millano
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 143
Dátum registrácie: 06 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: Děčín
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa millano » 21 Feb 2010, 15:39

na to že si to dělal v malování - klobouk dolů. K+
0
" Vědět a znát, to každý by chtěl, ale učit se nechce "

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Feb 2010, 15:54

Milane
Jen na to že to je doladěné v malování a nebo obecně? :lol: Udělal bys to v Eaglu lépe? :wink: Mimochodem brnkni mi.

Laci
Já bych rád ale jsem už delší dobu v dost slušném časovém deficitu.

Andrew
Tohle jsem pájel mikropájkou ERS50 a cínem S-Sn60Pb40E z Kovohutí Příbram plněným tavidlem MTL-401 takže vůbec nic zvláštního. Pokud jsem potřeboval přidal jsem si tavidlo MTL468R od Marmotu ale většinou nebylo třeba. Ale úplně stejného výsledku dosáhnu s čímkoliv co pájí - klidně i s obyčejnou trafopájkou kterou mám také.

Joži
To je hezké ale já tam šváby prostě nechci. Však toto je jen taková malá hračka - čistě pasivní. Sám pro sebe mám v plánu jeden veliký a hooooodně moc vychytaný projekt. Regulační část bude opět čistě pasivní ale bude tam hodně dobrý vstupní a výstupní buffer, plná fyziologická kompenzace v celém rozsahu, ovládání dotekové + rotační enkodér, programovatelný vícenásobný přepínač. Ale není čas a peníze. Až se k tomu jednou dokopu obávám se že to pohřbí cokoliv co jsem kdy viděl. Ale není to projekt pro každého vzhledem ke své složitosti a ceně a bude to až za dlouho takže konkurence to není šanci mají i jiné zajímavé projekty.
0
Naposledy upravil/-a Thales v 21 Feb 2010, 16:02, upravené celkom 1 krát.
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

joži

Príspevok od používateľa joži » 21 Feb 2010, 15:57

ALe inak chvalim, ešte tam daj hodnoty suciastok a je to OK

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Feb 2010, 16:00

Andrew180 napísal:To pájkovanie je dokonalé! Aký máš equipment?
8O klasika, ja pajkujem tiež tak.A to mam obyčajnu na 220V

tak ty potom musis mať hrudky....
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Feb 2010, 16:07

Mikropájky bez regulace jsou na houby. To už raději trafopájku. Jako ne že by to s nimi nešlo ale je to za trest a nedá se dosáhnout tak pěkných výsledků. Pořád aby si člověk dával bacha aby to nepřepálil ale přitom to pořádně prohřál. Jde to ale dře to.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Feb 2010, 16:28

Thales napísal:Mikropájky bez regulace jsou na houby. Jako ne že by to s nimi nešlo ale je to za trest a nedá se dosáhnout tak pěkných výsledků.
mne to ide v pohode, za tie 4 roky čo ju mam :D som velmi spokojny.
Prílohy
P210210_16.16.jpg
P210210_16.15_[01].jpg
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 21 Feb 2010, 17:00

boraicho, nikoho tu nezaujíma ako pájkuješ...
Predsa keď je dobrý plošný spoj, pekne čistý(nanesená kalafuna) a máš dobrú spajku, tak to ide samo.

Na môj vkus je to pekný macek, čo by len zavadzal v krabičke.Tie kondíky sú asi na 275Vac(tipujem) takže to je zbytočne veľké...ináč by som si to docela rád vypočul... tot môj názor...


Mám nejaké potíky s troma odbočkami, dalo by sa to nejako zužitkovať ? ale sa neplatí že čím viac odbočiek, tým lepšie.

PS: tie zváračky na 230V sú pekné šroty...to naozaj radšej starú dobrú trafopájku...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Feb 2010, 17:19

Robio napísal: PS: tie zváračky na 230V sú pekné šroty.
Možno tvoja.nie moja.
už jak som videl že posledny prispevok od teba už som vedel čo ma čaka :lol: ach jo.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 21 Feb 2010, 17:22

Ty kondy jsou svitkové na 100V ale mají poměrně velikou kapacitu. Velikost je zcela relevantní. Úmyslně jsem použil ty obdélníkové radiální protože deska může být o dost menší než s běžnými válcovými axiálními.

Deska zcela jistě nebude v kastli překážet pokud se použije inteligentně. Ostatně za čas uvidíte jednu realizaci s touto deskou. Navíc kdybychom uvažovali takto tak si v životě do kastle nic kvalitního nedáš a můžeš si tam třeba místo DPA dát TDA8560Q, ta také žere méně místa. Díky takovéto regulaci pokud jsou rozumně navržené bedny zcela odpadá potřeba korekčních zesilovačů které považuju drtivou většinou akorát za kurvítka zvuku.

S těmi mikropájkami bez regulace je problém v tom že mají příliš vysokou teplotu. Díky tomu se musí pájet jen krátce a trošku jinou technikou aby to bylo co k čemu. Díky tomu se za určitých okolností může stát že se některý spoj dostatečně neprohřeje, zvláště pokud se technika nepřizpůsobí. Boraicho zkus si nejdřív dlouhodobě práci s nějakou pořádnou pájkou a teprve pak si to porovnej. Nemá smysl porovnávat to s čím nemáš dostatečné zkušenosti.
0
Naposledy upravil/-a Thales v 21 Feb 2010, 17:54, upravené celkom 1 krát.
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok