Veterná elektráreň

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 06 Apr 2010, 23:56

Rýchlobežnosť je pomer medzi obvodovou rýchlosťou listu vrtule, a rýchlosti vetra. Tak tvoja 4 listá by mohla mať dobrú účinnosť napr pri rýchlobežnosi 5, čo znamená 600 ot/min pri vetre 5 m/s. Ale tiež to záleží od profilu, alebo uhlu natočenia lopatiek. Keby ich dobre natočíš tak pri 5 m/s teoreticky dosiahneš asi 8W keď počítam z 20% účinnosťou. Teda ak sa nemýlim
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 07 Apr 2010, 14:17

JJ díky

Prosímtě můžeš zdělit odkud čerpáš informace ? Propočty, profily , atd..

Tato malá elektrárna je spíše na okrasu než na výrobu energie. :wink:
Do budoucna se ale chystám do něčeho většího , jako ty.

PS: Děkuji za karmu , ale za co ?
0

jozefko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Jún 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefko » 07 Apr 2010, 16:39

to na prvom obrazku je remenica za pracky ?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 07 Apr 2010, 16:40

Áno, je to z práčky.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

jozefko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Jún 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefko » 07 Apr 2010, 19:54

mne sa dostala tiez taka do ruk a chcel som nieco take spravit ale teraz uz viem ze to nepojde ok aspon nebude zbytocna robota.
a mam par oazok ze teraz tam mas prevody z bicykla a skodovesci a to se vsetko .a ze budenie mas zapnute stale alebo zez spinac dik za odpoved
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 07 Apr 2010, 20:09

Napadlo ma ,ak máš možnost a technické zázemie urobiť tú reguláciu otáčok vrtule podla sily vetra natáčaním listov vrtule ,tiahlami ovládanými krúžkom na hriadeli s odstredivým regulátorom.Musel by som nad tým trochu posedieť a pokresliť,ale to určite zvládneš aj sám.Ide o to že stačí na kormidle dalšia plôška kolmo na smer vetra a tá prevodom podla toho ako ju vietor sklopí, posúva krúžok na hriadeli za vrtulou,od neho sa vyvedú tri tiahla na listy vrtúl a tie sa natočia v závesoch nábežnou hranou bud naplocho pri menšej rýchlosti, alebo alebo súbežne s vetrom pri väčších rýchlostiach.Je to len moje teoretizovanie ,treba to vyskúšať.Odstredivý regulátor je tiež staré dobré riešenie a mohol by brzdiť, alebo odpájať prevod cez treciu spojku pri hraničnej rýchlosti vetra.Všetko žáleží na strojníckych možnostiach,.
Niekedy jednoduchá mechanika nahradí zložitú elektroniku ,lebo čím zložitejšie zariadenie ,tým viac porúch.
Videl som niekedy dávno v časopise Urob si sám elektráreň s vinutými cievkami na okrúhlych feritových magnetoch ako alternátor,a napadlo ma využiť na tomto princípe vyrobiť cievky na magnetoch z haraddiskov,pretože sú ovela silnejšie ako ti feritové,len neviem či by vyhovovala mechanicky ich pólová polarizácia .Ak ten časopis najdem tak to hodím sem.Hodne zdaru a trpezlivosti.Megy
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 07 Apr 2010, 20:55

:arrow: mat100
Informácie som čerpal odkial sa len dalo, kým som neprišiel po túto stránku
http://ve.ic.cz/index.php?id=10
A karmu za to že si určite jeden z mála svojich rovesníkov... podobne ako som bol aj ja

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 5 minútach:

:arrow: jozefko
Áno, je to remenica z práčky ale je maximálne nevhodná kôli velkým rozmerom, stratám a komplikovanému krytovaniu. Aj keď remeňu by nemal vadiť dážď. A na budenie mám jednoduchý systém ktorý spína pri určitých otáčkach. Na rotore je magnet, ktorý sa otáča okolo cievky, a keď sa dosiahne dostatočné napatie tak zopne relátko na budenie... 4 x dioda 2 x tranzistor 1 kondenzator a 1 potenciometer...
0

Používateľov profilový obrázok
mat100
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 07 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Plzen - jih
Vek: 29

Príspevok od používateľa mat100 » 07 Apr 2010, 20:56

To je přesně to co jsem hledat ! Moc děkuji. Až něco splodím , dám vědět.
Stavbě zdar
0

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 07 Apr 2010, 21:16

:arrow: 5ko
Nad natáčaním listov vrtule som rozmýšlal s jedným kamarátom, a prišli sme po jednoduché riešenie z odstredivkou na rotore (niečo podobné ako regulácia otáčok na parnom stroji, nie ako na spojke v babete) ktorá by posúvala krúžok, a ten by bol cez ramená spojený priamo z listami. Ešte pred natočením listov by mala zapať elektrická záťaž, napr. na ohrev vody pri dosiahnutí určitého napatia na batérí. A až potom, pri extrémnych otáčkach by nasledovalo natočenie listov, keď nám už nejde o dosiahnutie maximálneho výkonu, ale o to aby nám to elektráreň vydržala.
Čo sa týka alternátora tak sa mi javí maximálne vhodné riešenie alternátor z auta aj z reguláciou. Vhodné by bolo alternátor previnúť na vačší počet závitov, aby sa dosiahlo dostatočné napatie pri nižších otáčkach, ale znížil by sa tým prúd a aj výkon. A v tom alternátore boli cievky vinuté na feritových magnetoch, alebo na feritoch? Lebo alternátore ide o to aby sa jadro statora premagnetizovávalo podla pólov jadra rotora(či už s permanentnými magnetmi alebo cievkami) a na to je ferit vhodný. Teda ak si to takto myslel...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:
mat100 napísal:To je přesně to co jsem hledat ! Moc děkuji. Až něco splodím , dám vědět.
Stavbě zdar
Ved aj ja :D ale sú tam aj také výpočty ktoré som si vobec nevšímal lebo na vrtulu som mal plány, ale nebolo by zlé ich prerátať aspoň pre zaujímavosť. Tak nech sa ti darí
0

jozefko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 21 Jún 2009, 00:00

Príspevok od používateľa jozefko » 07 Apr 2010, 23:37

mohol by si sem dat ten system budenia napr. na naskenovanom papieri
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 08 Apr 2010, 20:44

Tak ľudia a som v tom. Nedalo mi to,tak som začal špekulovať aj ja. Mám zopár otázok (dúfam že autorovi vlákna to nebude vadiť).

Na stránke http://ve.ic.cz som si vybral profil AG6043,dôvody nebudem objasňovať.

Teraz k otázkam.

1. Pri výpočte tvaru listu mi vyšlo,že pri začiatku je široký 21,7cm a pri konci 6,6cm.
Otázka znie,zužuje sa list podľa svojej osi,alebo podľa hrany listu?

2. Pri začiatku je uhol gama 63,9°,na konci listu 2,1°. To je ten profil listu skrútený ako špirála? A voči čomu sa tento uhol meria?

3. na priloženom obrázku je profil listu,do ktorej strany sa má opierať vietor?


Možno sa vám otázky zdajú banálne,ale ja som v tomto úplná lama :oops:
Prílohy
sg6043.gif
0

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 08 Apr 2010, 20:49

Toto je môj systém budenia. Určite by človek po dlhšom rozmýšlaní prišiel na niečo inteligentnejšie, ale toto je tiež funkčné a dobré. Magnet na rotore sa otáča okolo cievky z relátka. (nie je vhodná lebo má zbytočne veľa závitov, ale načo inú vyrábať...). Funkciu asi netreba pre jednoduchosť popisovať. Relátko spína tie kontakty čo sú spínané v aute po zapnutí zapalovania. Keď otáčky vrtule klesnú od záťaže, budenie sa automaticky vypne v momente keď klesne dobíjací prúd pod budiaci ( to je už spôsobené prevedením réglera). Keď sa vrtula opäť roztočí na nastavené otáčky, zapne sa budenie... Je to výhoda pri slabom vetre, že dobíja aspoň v určitých impulzoch.
Iné riešenie je použiť niečo ako výkyvne uložený plech, do ktorého keď sa opre vietor tak zopne spínač. Ale to má viac nevýhod
Prílohy
budenie
budenie
0

fridlik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 10 Feb 2010, 00:00
Vek: 33

Príspevok od používateľa fridlik » 08 Apr 2010, 21:04

mr.mio napísal:1. Pri výpočte tvaru listu mi vyšlo,že pri začiatku je široký 21,7cm a pri konci 6,6cm.
Otázka znie,zužuje sa list podľa svojej osi,alebo podľa hrany listu?
zuzuje se podle osy listu
mr.mio napísal: 2. Pri začiatku je uhol gama 63,9°,na konci listu 2,1°. To je ten profil listu skrútený ako špirála? A voči čomu sa tento uhol meria?
myslim ze od rovne podlozky podle korenoveho zebra. Ne, profil neni zkrouceny, zkroucene je kridlo, zde vlastne lopatka vrtule
0
Naposledy upravil/-a fridlik v 08 Apr 2010, 21:17, upravené celkom 1 krát.

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 08 Apr 2010, 21:13

Keďže šírka listu sa nazýva aj dĺžka tetivy, tak je to pravdepodobne dlžka podľa osi listu, teda akoby si sa na vrtulu pozeral rovnobežne s jej osou otáčania.
Áno list je skrútený ako špirála. Je to z dôvodu rôznej rýchlosti na jednotlivých priemeroch. (lietadlá tento problém nemajú, rýchlosť vetra je rovnaká na celej dĺžke krídla). Tento uhol sa meria od roviny otáčania vrtule.
A pre aký priemer si sa zohodol??
Kludne sa pýtaj ďalej, len nemaj príliž ťažké otázky :D niektorým veciam na tej stránke som sa ani nesnažil pochopiť. Ale kým budem vedieť tak zodpoviem
Prílohy
smer.JPG
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 08 Apr 2010, 21:21

Dĺžku listu som dal 1m.

Takže ten list je pri začiatku viac odklonený,a ku koncu sa tento uhol zmenšuje. Pochopil som to správne?
0

JanoP

Príspevok od používateľa JanoP » 08 Apr 2010, 21:46

Ano, rovnako su skrutene aj vrtule modelarskych lietadiel a videl som uz aj 80mm ventilator ktory mal sktutene listy.

rado
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 06 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Šurany
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rado » 08 Apr 2010, 22:53

Presne tak... a videl som aj návrh na 2 listú vrtulu, celá bola s 1 kusa dosky, jedna strana (do ktorej sa opieral vietor) ostala rovná, takže gama=0 a na druhej strane bol vybrúsený profil... Ale to asi len pre jednoduchosť. Potom je dôležité vyváženie, ja som to mal na kolajničkách nad garážovou jamou tak, aby sa vrtula mohla volne odvalovať. A nakoniec som ju tam aj striekal... No napriek tomu sa pri určitých otáčkach kormidlo mierne chveje. A ako budeš riešiť prívod elektriny do vrtule? predpokladám že sa bude natáčať za vetrom
0

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 08 Apr 2010, 23:30

Nad natáčaním ešte uvažujem,ale asi nechám statickú. Vietor tu u nás fúka skoro stále tím istým smerom. Málokedy mení svoj smer,možno pár stupňov. Rozmýšľam,že mu nechám vôľu iba 180° a keď bude fúkať iným smerom,jednoducho odstavím a bude pokoj.Rapídne sa tým zjednoduší problém s odvodom el. energie. Jednoducho povedané,ešte neviem ako to bude.

Nakreslil som si profil v mierke 1:1. Jak začiatok listu,tak jeho koniec pootočený o uhol gama. Je to dosť malinké,tak premýšľam nad konštrukciou listov. Napadlo ma,vyformovať ´´škrupinu´´ zo sklolaminátu,do nej vložiť Al konštrukciu a celé to napustiť PU penou. Bude to mať dostatočnú pevnosť?
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 09 Apr 2010, 01:04

Tak toto je iná paráda, veľmi sa mi to páči. Na dedine bývam, a kamaráti si na kopci pod horou urobiil takú chatku, asi 6 rokov späť, a chceli nejakú elektrinu, tak zom z hliníkového plechu vyrobil štvorlistú vrtulu, a jako dynamo dal taký motor na 12 V. točilo sa to asi najviacej tak 60ot/min a dávalo to asi najviacej 1 volt, a od vtedy som sa na tekéto veci vykašlal, lebo som vyrábal všeliaké dynamá, navíjal cievky magnety ale márne. A ak si dosiahol takýto úspech, tak si fakt dobrý.

Ešte je taká vec, že niečo ako net som videl tak hodinu do 2 týždňov, takže som nemal žiadné vedomosti, tak sa mi za ten 1 volt nesmejte.

Ešte by ma zaujímalo, že kde to máš zostavené, že či sa ľudia neboja, že pri silnom vetre sa niečo poškodí a vrtula ho zakiluje, alebo nejaké iné škody.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

mr.mio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5036
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Podunajska pahorkatina
Vek: 36

Príspevok od používateľa mr.mio » 09 Apr 2010, 10:28

Nevie náhodou niekto ako to je s povolením na výstavbu stožiaru?

Treba niečo vybavovať,alebo sa len pustiť do toho a počúvať susedov ako nadávajú?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok