DIY výroba nepájivé masky

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

sarisHD
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1238
Dátum registrácie: 03 Mar 2009, 00:00

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa sarisHD » 09 Jan 2012, 20:32

Hej hej len nechel som tak písať/volat a robiť debila zo seba :D ze to neviem nájsť ... och to tam no to bude masaker

inak nedáš mi tvoj skype/icq alebo niečo podobné potrebujem sa niečo popýtať ;) Ďakujem
0

ioio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 10:47

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa ioio » 06 Feb 2012, 08:49

Zdravim pani,

tak po precitani tohto fora, by som sa asi do ziadnej masky nepustal, nanestastie (alebo nastastie) som uz mal objednany zeleny blivajz z ebay-u, ktory za tyzden pricestoval az z Hong Kong-u s kopou krasnych znamok. Reku ked nic, tak aspon tie potesia :) No nedalo mi to a zacal som sa s nim babrat ... najprv som ho skusil natriet na plosak a nechat prirodzene vyschnut ... dva dni ... a nic ... stale lepkave. Tak asi po 10 pokusoch som prisiel na postup ktory je v celku uspokojivy. Tak tu ho mate:
1) Nanesenie masky ... robim to tak, ze plosak robim o nieco vacsich rozmerov ako treba (aj sa s nim lepsie pracuje) a povedla nalepim styri vrstvy priesvitnej pasky, podla toho, aku chcete hrubu vrstvu masky , zhruba dve vrstvy aby som sa dostal nad med+ dve hrubka masky. Potom ho natriem lakom a stiahnem plastovou kartou (najlepsie kreditnou alebo grid kartou :D ). Treba ju drzat kolmo a viest po paskach. Chce to trosku cviku a pohrat sa s tym, neni problem to prejst viac krat az pokial sa vam ten vysledok nepozdava.
2) Susenie ... v teplovzdusnej rure peciem 30minut (nezabudnut dat dole pasky ;) )... na zaciatku to dam na 70° necham 5 minut a potom postupne zvysujem teplotu po 5 minutach tak, aby som poslednych 5 minut bol na 150°. Skusal som to hodinu na 70° ale nevyschlo to, ak to ale presusite, zostanu tam biele flaky a uz to nepojde osvietit. Po vysuseni hned vybrat z rury a nechat vychladnut (este trosku stuhne). Pri obojstrannych plosakoch je mozne naniest masku na obe strany, len je s tym vacsia piplacka a treba davat vacsi pozor a stale nieco pod kraje podkladat. Vyhoda je, ze keby sa to robilo na dva krat, kontakty na prvej strane by pri suseni znacne zoxidovali.
3) Osvecovanie ... po vysuseni je maska stale relativne makka, ale uz by sa nemala lepit. Na osvit som pouzil dve folie s vytlacenou predlohou spojene tlacovou stranou k sebe. Pre osvit s pozitivom pri leptani davam prvu masku tlacou dole, no pri maske opacne, ak sa nieco na nu nalepi, aby sa to dalo umyt. Vacsinou sa maska pod ploskami odlepi, ale to nevadi kedze aj tak pojde prec. Na osvit som pouzil 9W ziarivku G23 a osvecujem 30minut zo vzdialenosti cca 5-7cm.
4) Zmytie prebytocnej masky ... Foliu treba opatrne odlepit a potom zoberiem vatove tycinky, namocim do .... a to keby som vedel ... vola sa to ze Mr.Thinner, mam to z modelarstva, povod to ma tiez urcite v Cine a smrdi to ako aceton ... ine riedidla som neskusal ... tymto len prejdem po ploskach a je hotovo. Najprv vsak vzdy treba skusit niekde naboku, ci to nezlieza vsetko ... ak ano, bud ste to presusili, alebo este treba osvecovat. Po odstraneni to este osvecujem dalsiu pol hodinku nech to poriadne vytvrdne.

Je to moj prvy plosak po X rokoch tak som celkom spokojny, este to chce vychytat nejake musky ale myslim, ze sa to celkom da. Spajkovanie to prezilo v pohode este by to chcelo chemicky pocinovat alebo postriebrit pre zlepsenie pajkovania. Takze nevzdavat to a ked to uz mate doma, treba skusat ... najprv spravit testovaci a stopovat casy, ak sa to nepodari tak 600ka brusny papier a pod vodou prebrusit a ide sa znova ;) ... zelam vela stastia.
DSC09931.jpg
DSC09933.jpg
DSC09934.jpg
DSC09937.jpg
0
Naposledy upravil/-a ioio v 06 Feb 2012, 11:07, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Washu » 06 Feb 2012, 10:42

ioio: Podla toho co citam je ten postup velmi podobny sietotlacovej maske. Akurat to susenie je zda sa uteba este vacsie samanstvo.
Na nanasanie by som ti odporucal sietotlacove sito, nebudes mat problem s rovnomernostou ani na vacsej ploche.
Jedine co mi v tvojom postupe chyba je konecne vytvrdenie. Kazdopadne ak si zvladol toto vyexperimentovat sam, s 2 zlozkovou maskou by si dosahoval excelentne vysledky. Problem celej masky a aj fotocesty je ze treba dodrzat technologicky postup. Kto ho dodrzi vysledky su vyborne, kto nie potom tu nadava ze je to nanic...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

ioio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 10:47

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa ioio » 06 Feb 2012, 11:02

teplota pri suseni nie je nijak kriticka ... susim to v normalej rure a do ktorej strcim cidlo z multimetru. Len treba pri tom sediet a robit termostat ;) (na ten rurovy sa nespoliehat) Raz ked dostaviam dom a garaz tak hadam aj nejaku piecku postavim ... zatial sa musim uspokojit s tymto. Ked sa to susi rycho, vzniknu tam male krateryky a pri nizkej teplote to nevysusi. Konecne vytvrdenie robim iba pomocou UV ... do truby to uz nestrkam ... mozno by to chcelo este zopar experimentov ... ale aj takto je to dostatocne odolne pri pajkovani. Po osadeni som to namocil do liehu koli vycisteniu a tiez v pohode.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 06 Feb 2012, 13:43

po UV vytvrdnutí to daj ešte na hodinu pri 150°C do trúby bude to omnoho odolnejšie

a to tvoje sušenie sa mi zdá prehnaná teplota, ale ak ti to funguje tak je to OK
0

ioio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 27 Jan 2012, 10:47

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa ioio » 06 Feb 2012, 14:24

ono je to na inej baze ako ta vasa dvojzlozkova maska (predpokladam) ... pride mi to skor na olejovej alebo take nieco ... ked to dlho susis, odpari sa prave ta zlozka citliva na UV a uz ti to nevytvrdne, preto to ani nedavam uz potom zapekat ... a tych 150 je akurat, pri nizsej teplote to zostalo lepkave a prilepilo by sa to na foliu.
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Washu » 06 Feb 2012, 14:28

Mas pravdu asi to bude nieco ine, kedze ta nasa ked ju prepecies, vytvrdi sa a uz ju nedas dole nijak inak ako smirglom a aj to drzi jak slak :D Vpodstate presuseny plosak = mozes leptat znova...
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 06 Feb 2012, 21:17

občas sa dá odstrániť v silnom NaOH ponorená 24hod a potom zošmirglovať, už mám takú skúsenosť 2x som to robil :D - zima je sviňa
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Washu » 06 Feb 2012, 21:23

mato3000 napísal:občas sa dá odstrániť v silnom NaOH ponorená 24hod a potom zošmirglovať, už mám takú skúsenosť 2x som to robil :D - zima je sviňa
Ani mi nevrav, tiez ma to caka. A inak taka fakt dobre prepecena 24hod som cice neskusal ale ked dobre prestreli tak uz nepusti nicim okrem dymavky (a ta rozpusti aj epoxid v plosaku) :D
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Robio » 06 Feb 2012, 22:09

Prečítal som snáď celé vlákno no nenašiel som odpoveď (je možné že som niečo prehliadol)

Čo stojí to sito a čo stojí surová maska(teda tie dve zložky) zhruba na jednu A4.

Ď.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 07 Feb 2012, 12:37

Washu: ale nesmie byť spravený konečný osvit, potom už neni záchrany

robio: A4 ? no to môže stáť rádovo 0,00x E. problém je v tom, že ak chceš kúpiť masku musíš kúpiť 4-5kg :D . sito stojí cca 30-40E
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Robio » 08 Feb 2012, 14:03

40e za kus sieťoviny...pfff.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Feb 2012, 14:05

no nie tak celkom v tom je aj výrob Al rámu a stierka .... ale máš pravdu ak to tak berieš, za 40E sa dá kúpiť kooopa rožkov
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Robio » 08 Feb 2012, 14:10

Nie...keby som sa s tym babral každý deň/týždeň, tak to je jedno...lenže keď si pár krát do roka chcem spraviť pekný plošáčiť tak to zrovna ľudová cena nieje.


Je mi jasné že napr. na také tričká sa nepoužíva presne to isté sito ale keď príprava stojí (niekde som videl dnes) 9€ a to si to je prakticky jednorázové, tak asi nebude stáť 30e.
Ale ako nejde o to že sa tu idem na to sťažovať :D , kto to chce, zaplatí.
Lenže keď to ja nepotrebujem ani zajtra, ani o týždeň, mesiac tak špekulujem
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Feb 2012, 14:14

hej, ale ja by som masku za 9E nikdy nerobil .

a ja pravdepodobné že si spravíš ďalší pekný plošáčik a že to 6x dodrbkáš, tak ako všetci, lebo budeš chytrejší ako orig. návod ( tak ako večšina) takže z 9E bude 70E a ani na nenazdáš :D

a mimochodom, tak sa dajú robiť napríklad popisky na predný panel, popisky vlastne na všetko a pod. takže už to nebude 70E ale 200E a vlastne to nebude, lebo to nespravíš, lebo je to drahé :D . sranda nie ?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Robio » 08 Feb 2012, 14:27

Nepochopil si, niekde tlačia tričká a za prípravu samotného sita pýtajú 9€. Čiže to sito potom asi nekupujú za 30€ :wink:
Nie že si nakúpim 10 sít za 9e :lol: .

K tomu že by som 6x dodrbkal ako každý...hmm, " ja si teda nemyslím že lyžička je 10g...ani približne". (ale to sem nepatrí)


http://www.silkscreeningsupplies.com/si ... nting-mesh
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Feb 2012, 14:34

no hej, ale to sito už má rám, tam sa nerobí nový a samozrejme aj stierka tam bude :D
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Robio » 08 Feb 2012, 14:43

A to mi je na čo keď mám doma materiál z ktorého si rám aj stierku viem ukuchtiť.
Keď robím raz niečo na kolene, tak poriadne. (fotocestu robím v zaprášenej studenej garáži a mám výborné výsledky(positiv))

Ja si nepotrpím na osvitku v scanery alebo malú piecku. Preto mi to prišlo trochu veľa 30€ za kus sieťoviny. To môžem zrovna tak začať experimentovať zo sieťkou na okno :lol: (ale to by bola asi hodne silná vrstva masky :D )
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Feb 2012, 14:47

no tak to si dobrý ak máš doma takú sieťovinu. a si si istý že vieš o čom hovoríš ?

aj aj som mal výborné výsledky s POZITÍVOM , ale až do tej doby keď som zistil čo sú to ozaj výborné výsledky :lol: teraz na to už kukám z úplne iného uhla
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Robio » 08 Feb 2012, 14:56

Prosím nerob zo mňa blbca... LEN hovorím že za kus "plastovej" sieťoviny mi to je veľa ak to využijem pár krát do roka. Tak hľadám iné dostupné riešenie aj keď nebude najelegantnejšie.

(ak by som zarábal tak neriešim kktiny a kúpim zrovna celý set. Aj keď klamal by som keby som vravel že ma nebaví špekulovať)

edit: dá sa považovať za výborný výsledok keď je na nerozoznanie od negativu ? asi áno. Išlo len o to že neriešim problémy tipu "neviem spraviť dobrú predlohu" alebo "nejde mi to vyvolať, pomôžte".
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Napísať odpoveď