DIY výroba nepájivé masky

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mkopkas » 19 Nov 2012, 10:05

trunek napísal:potrebuješ to dlhšie osvetlovať. Ja som mal túto istú suchú. Predlohu na fotorezist osvetľujem 2min ale toto 1h30min. Potom to bude lepšie držať a ide to ťažšie dole. Umývaj to štetcom, pôjde to lepšie.
cau, skusal som to osvecovat pol hodinu a uz aj potom to slo velmi tazko a velmi dlho dole vo vyvojke, samozrejme pouzivam stetec stale, pripadne zubnu kefku, vytvrzdovanie robim v peci aj uv cca 2hod (fotorezist osvecujem tiez 2min- 5mm LED osvitka)
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 19 Nov 2012, 10:06

AndiCibula napísal: Maska inak pekne vonia, aspoň mne.
no to sa divím, vonia ti aj pri vytvrdzovacom osvite ? po 15 min v mojej osvitke to smrdí to ako zdochnutá pu*a :D
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa trunek » 19 Nov 2012, 18:43

mne to išlo najlepšie, ak som masku nalaminoval. 3x za studena. nemá rád teplo mad 90°C. Potom som to dal do pece na 15min (mamina trúba na koláče), následne osvetloval a potom vyvolal. Kefka nie. Kefka je tvrdá a trhala mi masku. Používal som iba štetec. Po vyvolaní som dal osvietiť na vytvrdnutie a následne do pece na 150°C na 1h
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 55
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa TAZ » 19 Nov 2012, 19:06

trunek napísal:mne to išlo najlepšie, ak som masku nalaminoval. 3x za studena. nemá rád teplo mad 90°C. Potom som to dal do pece na 15min (mamina trúba na koláče), následne osvetloval a potom vyvolal. Kefka nie. Kefka je tvrdá a trhala mi masku. Používal som iba štetec. Po vyvolaní som dal osvietiť na vytvrdnutie a následne do pece na 150°C na 1h
nejprve si to nalaminoval za studena, protože to nemá rádo teplo a pak si to hned zapekl v troubě???
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa trunek » 19 Nov 2012, 19:16

Laminačka má 110°C ale zapekalo sa to na 90°C (a vŕtať sa v tom nechcem. lebo to má ešte záruku a potom 110°C je ideál na fotorezist). Ak chceš byť sarkastický tak si pozri datasheet tej suchej masky. Skúšal som to aj teplovzdušnou...aj iba vypalovanie slnkom (ide to dokonca bez akejkoľvek pece, ale maska je potom úplne bledunkozelená, ale neprepálil som ju ani po 15s trafopájkou a ak ju budeš chcieť zoškriabať, tak šrobovák ti na to stačiť nebude). Foto krásne ukazuje, že suchá maska ide a úplne super. Prvýkrát som ju použil pred takmer dvoma rokmi a foto bolo na HiFi slovanete tuším v téme Plošáky DIY alebo tak nejako. Chce to ale vychytať postup výroby. Aj suchú masku a aj predlohu na fotorezist som robil z pauzáku a cez fóliu - tú som neodlepoval nikde. Takže ešte nejaký dotaz k veci? Skončil som s tým, lebo to nikto nechcel. No najskôr som si kúpil pár A4 na pokusy a ladil som postup.
Prílohy
xx.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
TAZ
Power user
Power user
Príspevky: 939
Dátum registrácie: 12 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Ostrava
Vek: 55
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa TAZ » 20 Nov 2012, 07:03

Rado, sarkastický sem nebyl, ale nenapsal si, že si to zapékal na max. 90°C, já s tím tak trochu bojuju, takže proto ten můj dotaz.
0
Elektrika je jak ženská, šáhneš kam nemáš a máš ji....

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa trunek » 20 Nov 2012, 13:35

OK. Beriem na vedomie. Takto to vyzeralo na začiatku aj mne. POtom som sa naštavl a urobil to takto. Jednu A4ku som postruhal na menšie kúsky. Každý plošák som osvetloval na iný čas. Potom vyvolal. Dostla osm cca kde je môj ideálny čas. Potom sa vypekali. Iné tepoty (bežná kuchynská trúba nie je nejako presná), potom rôzne časy.... Treba veľa experimentovať aby si našiel vhodnú kombináciu, ide to, ale prestalo ma to baviť potom
Prílohy
004.jpg
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

mkopkas
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 24 Júl 2012, 23:53
Bydlisko: Martin
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mkopkas » 20 Nov 2012, 14:41

hmm a nemas problem s vyvolavanim po takom dlhom osvite? ja som to ledva vyvolal po cca 30 minutach, to som behal so stetcom urcite cez 20 minut, inak som nasiel aj nejake ine postupy a rady, napr som to skusil nalepit na predhriatu dosku a potom to len prebehnut za studena na laminatore a do pece, a z pece kym je to horuce to strcit pod studenu vodu, zevraj to lepsie chyti... a este jedna vraj velmi dolezita vec co som na nete nasiel, ze po osvite by mala tak na hodinu byt doska v tme, a az potom vyvolavat, skusil som takyto postup a bolo to ovela lepsie (samozrejme ze osvit predlohy je dobre robit co najdlhsi-narozdiel od fotorezistu, ale tak aby nepresvietilo predlohu...), potom vytvrdenie
inak neskusal si ci ma vplyv na farbu ci robis prve UV vytvrdenie alebo pec?

a este jedna vec, totiz zatial som tieto dosky osadzal SMD a pajkoval v peci(reflow pec 225°C ), a zatial mi vzdy zozltla, co sa mi moc nepaci lebo po zelenej ani stopy (ale to je len na oko :D)
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa trunek » 20 Nov 2012, 15:16

zozelenie (na bledozelenú) ak to máš málo nastvietené. Pri vyvolávaní sa to odplavuje. Daj si ako predlohu 2xfóliu, aby si mal väčší kontrast medzi bielou a čiernou. Máš presne tie isté problémi ako som mal ja. Ale potom sato podarilo. Tak držím palce
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Dali2 » 08 Feb 2013, 22:51

Tak tu je môj dnešný prvý pokus so suchou maskou - a musím povedať, že som nadšený. Postup: fóliu som dal za sucha na dosku, zapol laminovačku a kým sa zohriala na pracovnú teplotu, tak som dosku s maskou prehnal cez laminovačku asi 6x. Takže postupne sa zvyšujúca teplota, skončil som, keď sa rozsvietila kontrolka, že už je zohriata. Potom osvit (10 minút, najbližšie to skrátim na 8 minút), vyvolanie za účasti zubnej kefky. Potom vytvrdzovací osvit 30 minút, zatiaľ bez zapekania, piecka ešte nie je hotová (MAX6675 ešte nedorazili). Je to troška svetlejšie, nakoľko doska bola celá postriebrená pred maskou (pôvodne som s maskou nepočítal).
Vyzerá to super, povrch je taký pololesklý-polomatný, zajtra dosku odvŕtam, bude sa konať test novej Proxxonky FBS/240E a stojanu MB140/S (tiež Proxxon). Som zvedavý na odolnosť masky voči teplu pri pájkovaní, keď som to nezapekal.

Tu je výsledok:
Prílohy
dps01.jpg
dps02.jpg
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 08 Feb 2013, 22:58

ak to nevytvrdíš, tak bude odolnosť slabá a občas ju naruší aj pájkovací gél, prípadne IPA. začne odpadávať. aspoň ju vytvrď poriadne na UV svetle , daj jej aj 3x 30 min.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Dali2 » 08 Feb 2013, 23:09

OK, tak to pred pájkovaím hodím ešte na pol hodinku do osvitky, ak nebude svietiť slnko :D
0

plavec11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 15 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: Filipov-Šluknovský výběžek-Česko
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa plavec11 » 09 Feb 2013, 08:54

Návod je to pěkný, ale pro jeho složitost používám k ošetření spojů jinou metodu-viz dále. Vyleptané spoje potřu pastou na letování Cu trubek, potom to nahřeju horkovzdušnou pistolí, čímž dojde k pocínování všech spojů, nakonec na to nanesu pájitelnou masku v podobě rozpuštěné kalafuny v lihu, čímž dojde k dalšímu ošetření a při případných opravách to jde krásně pájet a nemusí se nic škrábat a vzhledově to vypadá také pěkně.
Každý má samozřejmě své způsoby ošetřování spojů, proto jsem se chtěl podělit se svojí metodou.
0

mato3000
Power user
Power user
Príspevky: 9767
Dátum registrácie: 04 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: BA

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa mato3000 » 09 Feb 2013, 11:21

:D lenže toto si pletieš. pokovenie je niečo iné ako maska a aj slúži na niečo iné. pokovenie ja robím po nanesení masky

pozri tuto si to môžeš kuknúť. maska vymedzuje na padoch miesta pre letovanie a keďže je vyvýšená od okolitej DPS a odpudzuje cín. Veľmi pomáha pri letovaní SMD. Pocínovanie nezabráni oxidácii DPS , prípadnej korózie a hlavne maska znižuje vodivosť DPS ktorá sa časom vo vlhkom a prašnom prostredí výrazne zvyšuje. Ak si uvedomíš že niektoré DPS sú inštalované v agresívnom a vlhkom prostredí, tak inú možnosť nemáš. v neposlednom rade skrášľuje a prekrýva prípadné nedostatky na DPS :D , hlavne pri domácej výrobe.

na obrázku vidíš to vymedzenie letovacej plochy, aj keď tu sa mi trošku posunula predloha, napriek tomu je to v pohode a SMD priletuješ bez problémov za 5sek. vpravo vidíš cestičku medzi padmi, je tak trošku odokrytá, koli tomu posunitl. ale napriek tomu sa k nej neprichytí cín a SMD je bezpečne priletované tam kde má byť . a takto kľudne môžeš ťahať aj dve cesty cez jeden pad a to pri domácej výrobe :D
Prílohy
20130209113034.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa trunek » 09 Feb 2013, 19:16

Dali2 - určite to hoď na 30-45min do obyčajnej trúby na pečenie a nastav si tam 120-130°C. Takáto trúba nemá super reguláciu a preto nie 150°C. Mám to odskúšané. Bez zapečenia to nebude dobré. Fakt veľmi slabá odolnosť voči letovaniu a bude sa ti to odlupovať, lebo maska sa iba vysuší a nebude to ono. Keď to zapečieš, tak nechtom to dole nedáš. Iba pilníkom a odolnosť voči letovaniu - klasická teslácka 75W EI trtafopájka tak taku to neprepáliš ani po 20s sekundách. Skúšal som odolnosť. Iba to bude očernené. Pretrieš prstom a maske nie je nič. Určite ale treba zapiecť. Iba UV osvit nestačí
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Dali2 » 09 Feb 2013, 19:43

trunek napísal:Dali2 - určite to hoď na 30-45min do obyčajnej trúby na pečenie a nastav si tam 120-130°C.
OK, ale žena ma asi zabije :D
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 09 Feb 2013, 19:47

Neboj žena ťa nezabije. Nenecháva to po sebe žiaden chlievik takže ak nebude doma a nebude vidieť čo robíš s jej trúbou tak ti zaručene nič nespraví :twisted: :D
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa AndiCibula » 09 Feb 2013, 19:54

Radšej potom hodku vetrať, mame sa ten smrad nelúbil, mne celkom hej.
0
Performance in nanospace.

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa Dali2 » 09 Feb 2013, 19:55

Neboj žena ťa nezabije. Nenecháva to po sebe žiaden chlievik takže ak nebude doma a nebude vidieť čo robíš s jej trúbou tak ti zaručene nič nespraví
Až na to, že pri zapekaní tá maska bude smrdieť jak stádo divých sviní, už pri UV vytvrdzovaní to bolo cítiť :D
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: DIY výroba nepájivé masky

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 09 Feb 2013, 20:02

Veď práve :D sprav to vtedy keď nebude doma, rýchlo vyvetraj ale pritom stále sa modli aby neprišla domov skôr :D
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Napísať odpoveď