Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa kuba94 » 24 Mar 2013, 14:16

Ahojte,
tak chcel by som Vám predstaviť môj nový výrobok. Nieje to žiadna profesionálna práca !
Jedná sa o autozosilňovač TDA 8560Q + korekčný predzosilňovač LM1036N.
Je mi jasné, že niektorým sa TDA ani LM.. nepáči ale je mi to jedno lebo to je môj výrobok. Jedná sa síce o autozosilňovač ale používam ho doma (na intráku) a napájam ho PC zdrojom. Pár foto na ukážku:
Ak niekomu vadia chich svorkovnice po bokoch, tak je to tam preto, že keby som chcel používať len koncový stupeň bez predzosilňovača tak naň môžem pripojiť jednoducho chinch/jack3,5 kábel a nemusím špekulovať s ďalšími zmenami.
Obrázok
ešte nie celkom dokončená doska predzosilňovača .. chýbajú mi tam ešte fastony do DPS pre napájanie a prívod signálu. Tak isto ešte nieje upravená veľkosť dosky, ešte som ju zostrihol ( keby mal niekto niečo proti že pod potenciometrami je ešte kus dosky)
Obrázok
celé som to narval do celkom malej krabice, takže je to všelijako :D
Náhľad na predný panel:
Obrázok
Náhľad z hora:
dierky slúžia na lepšie odvetrávanie nad chladičom. Ak by niekoho zaujímali 3 vypinače po boku tak .. 1.(preklápací) slúži na spustenie zosilňovača .. ostatné 2 (rozpínacie) slúžia na odpojenie reproduktorov. Oneskorené pripojenie reproduktorov som neriešil nakoľko by sa mi to do krabice ani nedalo a už sa mi do toho nechcelo vrážať ďalšie peniaze. Vyriešil som to jednoducho dvomi rozpínacími spínačmi, ktoré pred spustením zosilňovača podržím stlačené a tak sa vyvarujem "šupe" v reproduktoroch. Tak isto to riešim aj pri vypnutí.
Obrázok
Ďalšie foto:
Obrázok
Ventilátor je zatiaľ osadený z vonku, skrutky si nevšímajte, dal som čo bolo po ruke, časom budú iné, pribudne aj nejaká tá mriežka a bude to zasa vyzerať o niečo lepšie. Ventilátor je zatiaľ odpojený, nakoľko sa mi ho nepodarilo stále odrušiť a zvuk ventilátora počujem pri zapnutí zosilňovača v reproduktoroch. Mám len jeden zdroj a preto ho nebudem napájať ďalším zdrojom. Rozhodol som sa ho napájať z napájania ventilátora v samotnom PC zdroji, tak by som mohol snáď predísť nežiaducim zvukom.
Obrázok
a posledná foto z vnútra: pre tých ktorým vadia rozhádzané káble - ešte to nieje finálne ! :D je to fotené v priebehu zapájania a ešte tu bolo aj viacej zmien nakoľko ešte pribudli tie dva spínače na odpojenie reproduktorov. Novšiu fotku celkového zapojenia z vnútra sem hodím možno časom až to bude ok.
Obrázok
Stavbe takýchto prkotiniek sa venujem možno pol roka aj to iba tak. Na začiatku som spravil malý LED stroboskom (s 10 led diodami) napájaný 9V baterkou, a blikajúce srdiečko pre frajerku. Tieto výrobky som sem nedával.
Tak dúfam že sa páči lebo mne áno :P a som spokojný zatiaľ.. časom bude možno niečo väčšie. :)
0

c1602
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 06 Okt 2012, 18:36
Bydlisko: PN, HC
Vek: 28

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa c1602 » 24 Mar 2013, 14:23

Pekné, každý nejak začínal akurát tá levitujúca svorkovnica v strede tej škatule.
0

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa kuba94 » 24 Mar 2013, 14:30

Pekné, každý nejak začínal akurát tá levitujúca svorkovnica v strede tej škatule.
myslíš tú bielu čokoládku ? :D hovorím že to je v pribehu zapájania, už je pekne uchytená :)
ale ďakujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
tetroda
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: 22 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Sp. Stará Ves, Žilina
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa tetroda » 24 Mar 2013, 15:46

dúfam, že to napájaš z toho PC zdroja. ...
0
je odveci, keď Vás chce niekto rozštvrtiť na tri polovice :D
zástanca osvecovania DPS (výroba DPS)
Teší ma, Matej :)
Ak chcete niečo z ebay.com alebo DX stači sa ozvať.

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa trunek » 24 Mar 2013, 15:47

Počuj a čo vstupný signál? Prečo nie je ťahaný tieňeným vodičom? To nemyslíš vážne?
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa Tuf » 24 Mar 2013, 15:56

kuba94 napísal:Ak by niekoho zaujímali 3 vypinače po boku tak .. 1.(preklápací) slúži na spustenie zosilňovača .. ostatné 2 (rozpínacie) slúžia na odpojenie reproduktorov... . Vyriešil som to jednoducho dvomi rozpínacími spínačmi, ktoré pred spustením zosilňovača podržím stlačené a tak sa vyvarujem "šupe" v reproduktoroch. Tak isto to riešim aj pri vypnutí.
Pozri na zapojenie z katalógového listu (datasheet), kde je odporúčané pridanie jednoho tranzistora pre ovládanie riadiaceho vstupu pre umlčanie (MUTE).
Zapínanie a vypínanie u tohto IO sa rieší trvalým pripojením napájaceho napetia (kludový odber prúdu je zanedbatelný) a vypínač je malý pre malé prúdy zapojeným v obvodu riadenia STANDBY (vypínanie do kludového stand by stavu). Tento zosilňovač má pri plnom výkone odber takmer 7,5 A a tak je potrebný pomerne velký vypínač dimenzovaný pre tento prúd.
U tohto obvodu je riadiaci vstup (11) zároveň MUTE aj STANDBY.

Pekne farebne označené je to na http://www.eeweb.com/project/burhan_bab ... -amplifier na obrázku Figure 4.

Zapojenie iba s riadením MUTE je na http://www.svetelektro.com/upload/TDA8560.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa kuba94 » 24 Mar 2013, 18:15

dúfam, že to napájaš z toho PC zdroja. ...
to je otázka či čo ? .. áno napájam to PC zdrojom
Počuj a čo vstupný signál? Prečo nie je ťahaný tieňeným vodičom? To nemyslíš vážne?
poviem ti úprimne.. ani som nevedel že sa to má viesť tieneným káblom, a ani taký nemám, a kvôli 10cm myslím že ho nebudem ani kupovať ..
Tento zosilňovač má pri plnom výkone odber takmer 7,5 A a tak je potrebný pomerne velký vypínač dimenzovaný pre tento prúd.

spínač ktorý mám použitý je 15A takže myslím že v pohode
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa boraicho » 24 Mar 2013, 19:03

je to pekne, ale nepači sa mi.
-ten zosik si mohol dať uplne do plošaka nie vo vyške napajkovane ale to nieje podstatne
-uchytenie k chladiču cez DPS? šak ten DPS sa ohne, daj tam nejaky hoci aj oceľovy plech alebo hlinikovy hrubši plech ale NIE! DPS to nema žiaden pritlak. alebo keby si to aspon našruboval cez tie diery ktore su skraju na IO.
-odpojenie reprakov netreba, kedže ten IO ma soft start v sebe.

a inak pohodka.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa kuba94 » 24 Mar 2013, 19:42

zosik som pajkoval preto vo výške aby bol o niečo vyššie a bol tak v strede chladiča a nie celkom u spodu :)
a dps ktorú tam mám ako prítlačnú dosku už mám vymenenú .. potreboval som si urezať len manší kúsok hliníkovej dosky, ktorú som ešte len zháňal :)
a odpojenie reprákov treba, lebo mi to dávalo celkom šupy :D
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa trunek » 25 Mar 2013, 07:45

práve na tie šupy tam je ten Mute obvod.
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Mar 2013, 07:50

Mne sa to celkom paci az na tu kablovacku vo vnutri :) K ostatnemu sa neviem vyjadrit. Je to mozno najnizsia trieda, ale hra to a clovek sa pri tom hlavne nieco nauci, to je dolezite :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

10user10
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 27 Feb 2013, 13:28

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa 10user10 » 25 Mar 2013, 08:54

Prvom rade, ta chcem pochvalit za peknu pracu :) je vidiet ze si sa snazil a to je velmi dobre.

Len by som chcel upozornit pre pripad, ak by si nevedel pre istotu napisem, u niektorych obvodov dodavatelia suciastok dostavaju maniere nadhodnocovat audio IO:

Pri 4 Ohm impedacnej zatazi dostanes s toho 2x25W a to pri 10% skresleni.
Pri 2 Ohm impedacnej zatazi dostanes s toho 2x40W a to pri 10% skresleni.

2 Ohm impedacna zataz:
a.) 2x40W pri 10% skresleni.
b.) 2x30W pri 0.5% skresleni.
c.) ak by si ho pretazoval tak pri cca 55W skreslenie 30 percent
d.) a az pri malom vykone 2x1W je zvuk realativne kvalitny, skreslenie 0.1%

4 Ohm impedacna zataz:
a.) 2x25W pri 10% skresleni.
b.) 2x19W pri 0.5% skresleni.
c.) ak by si ho pretazoval tak pri cca 35W skreslenie 30 percent
d.) a az pri malom vykone 2x1W je zvuk realativne kvalitny, skreslenie 0.1%

Vysledok: Ja osobne tento obvod nemusim, kedy si som bol huraaa do IO Audio, dnes ich maximalne pouzivam len na hybrid audio zosilnovace, pokial mi nejde o kvalitu. IO pouzijem ako budic tranzistorovych koncakoch a mam jednoduchsie a relativne kvalitne zapojenie. Pokial mi ide o kvalitu tak sa to nevyrovna cistemu tranzistorovemu zapojeniu alebo elektronkovemu, co by znamenalo menic DC/DC, pokial by si ho chces napajat do auta. Ako samostatny IO ako koncak pouzivat nie je moc dobre, obzvlast u car audio IO.

Nezabudaj ze ak chces 2x40W musis ho zatazit reprosustavou o impedancii 2 Ohm pri 4 Ohm tolko nevytlacis nehovoriac o 8 Ohm. Len to som chcel povedat. Samozrejme tieto informacie si, krasne mozes overit v datasheete :)
Prílohy
Zatazova charakteristika, ktora vykresluje skrelenie.
Zatazova charakteristika, ktora vykresluje skrelenie.
0

pyskon1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 28 Jún 2012, 10:00
Vek: 30

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa pyskon1 » 25 Mar 2013, 19:41

trunek napísal:Počuj a čo vstupný signál? Prečo nie je ťahaný tieňeným vodičom? To nemyslíš vážne?
Myslím si že je to jedno. Trafo tam není.
0

Používateľov profilový obrázok
trunek
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1777
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: ZM

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa trunek » 25 Mar 2013, 20:26

tam nejde iba o trafko
0
učíme sa každý deň. Vidím to sám na sebe - ponuka výroby DPS http://svetelektro.com/Forum/ponukam-vy ... 25071.html

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa tomel » 25 Mar 2013, 20:41

je to celkom pekné ale ten cinch je tam načo? :D

pyskon1: aj 5 cm urobí veľa ale na taký zos postači aj dvojlinka :D
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12417
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa boraicho » 25 Mar 2013, 21:08

sedíš si na očiach? :roll:

"Ak niekomu vadia chich svorkovnice po bokoch, tak je to tam preto, že keby som chcel používať len koncový stupeň bez predzosilňovača tak naň môžem pripojiť jednoducho chinch/jack3,5 kábel a nemusím špekulovať s ďalšími zmenami."
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
kuba94
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 20 Dec 2012, 11:04
Bydlisko: Skalica, Bratislava
Vek: 30

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa kuba94 » 25 Mar 2013, 21:20

chalani ... zrada :D
prestal mi fungovať balance .. nie že prestal ale .. v strede kde majú hrať oba repro hrajú silnejšie a hrajú obidva .. ak dám len lavý kanál .. hrajú obidva repro a oniečo slabšie .. tak je to aj na pravom kanále .. vymenil som integráče na predzosilňovači ale žiadna zmena .. kde by mohol nastať problém prosím Vás ? :) Ďakujem
0

pyskon1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 28 Jún 2012, 10:00
Vek: 30

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa pyskon1 » 26 Mar 2013, 15:51

tomel napísal:je to celkom pekné ale ten cinch je tam načo? :D

pyskon1: aj 5 cm urobí veľa ale na taký zos postači aj dvojlinka :D
Lm1036 je šumák a to stínění už to nespraví :D
0

Používateľov profilový obrázok
Cavendish
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 10 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Zvolen/Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa Cavendish » 26 Mar 2013, 16:10

Z hovna nespravíš bič, ale mohol by si ho aspoň trochu prikryť aby menej smrdelo.
0

M4jkls0n
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 408
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 21:23
Bydlisko: Slovensko :) PN
Vek: 28

Re: Zosilňovač TDA8560Q (2x40W)

Príspevok od používateľa M4jkls0n » 26 Mar 2013, 16:21

Zrovna dnes som na praxi vŕtal dve dosky predzosilňovačov + dve dosky autozosilňovačov pre p. Mareka :) A ako tak pozerám, tak sú to presne takéto isté plošáky ako sú tu :wink: Neviem pre koho to bolo, ale vravel na matury :D Vraj je to celkom fajn zosík :wink:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok