Gitarové kombo

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

ruicosta
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Demjata, Prešov

Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ruicosta » 08 Máj 2014, 16:08

Zdravím. Chcem vam predstaviť toto lampové gitarové kombo s výkonom 50W, ktoré som nedávno dokončil. Je to moje prvé kombo ktoré som vyrobil.
V predzosilňovači sú použité 2 elektrónky ECC83. Predzosilňovač som použil tento: http://tubeamp.wz.cz/guitar_preamp.php . Obsahuje 2 vstupy, vstup low je menej skreslený cize clean a vstup high skresľuje poriadne cize distortion. V podstate je to z Marshallu JCM800. V zosilňovači sú 2xEL34 a ECC83 ako invertor. Použil som zapojenie z PE3/99 ktoré som mierne upravil. Pridal som tam presence(zvýraznenie výšok) a upravil zdroj. Transformátory som použil INDEL, ale nemám proti nim žiadne výhrady. Sieťový transformátor má sekundárne vinutia 330V a 6,3V. Zosilňovač je v triede AB. Zosilňovač a zdroj sú umiestnené na prepojovacej lište a predzosilňovač klasicky DPS.
Reproduktor je používaný Celestion G12 100W 8ohm.
Chcem sa ešte poďakovať členom tohto fóra: zdenoeddie(za päticu), muziker(rady ohľadom zapojenia), platon.rado(za objednávku z tubedepot) a ostatným ktorí mi pomohli. :D
Prílohy
20140508_132908.jpg
20140508_133017.jpg
20140428_225712.jpg
PREAMP.jpg
2.jpg
zdroj1.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
ITIetalista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 21:36
Bydlisko: Michalovce
Vek: 27

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ITIetalista » 08 Máj 2014, 16:22

pekne to mas :) K+ , drevennu krabicu si robil sam alebo dal vyrobit?
na prednom paneli si ako robil popisky?
0
Cestu si bud nájdem, alebo spravím. (Hannibal)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2014, 16:29

Mas to pekne, dostanes urcite K+ za lampac :D

ale:

-podla schemy ako pozeram to mas v ultralinearnom zapojeni, kedze si gitarista a asi ti na zvuku zalezi, hlavne na tom "nelinearnom" urcite by som zvazil nad prerobenim do pentodoveho zapojenia = mal by si aj vyssi vykon

-kablovacka a hlavne to tahanie sa "za paticami" mimo niekam do zadu toto obdivujem ze nekmita, zrejme to je aj tym indelackym vystupakom, kedze neide az tak vysoko, tak to mozno zachranil.

-zaujalo ma celkom netradicne chassis, trochu mi to pripomina prevedenie ako maju zosilnovace VOX, aj ked mas to inak a podivne pokablovane ale to riesenie do tvaru L mi to pripomina, inspiroval si sa tym nejako?

-aku funkciu ma prepinac Lead na prednom panely? lebo ako pozeram do schemy tak pozeram a neviem to tam najst, je to ten prepinac pri korekciach, lebo tam nejaky vidim nakresleny? ak ano tak nejde o lead ale o prepinac bright, ktory pridava vysky ale hlavne ze ty vies co to robi a vyznas sa v tom.

-filtracia 470u/450V ktoru tam vidim vnutri je trosku vela na gitarovy zosilnovac, snad ti neumru privelmi skoro elektronky. To len tak bokom, aby ked nahodou sa to stane za 1-2 roky, tak zniz tuto hodnotu a preziju omnoho dlhsie, hlavne ak hras v limitacii.

-ten reproduktor to uz je individualna volba, kazdemu sa paci nieco ine ale prave tieto 100W Celestiony niesu zvukovo ziadny zazrak. Ale mozno si ho uz mal doma a chcel si ho vyuzit.

Tieto pripomienky neber ako nejaku vaznu kritiku, skor len rady do buducna na vylepsenie.
Rozhodne pekna praca :)
0

ruicosta
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Demjata, Prešov

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ruicosta » 08 Máj 2014, 16:44

ITIetalista: diky :D ozvučnicu som robil doma(oco pomohol) je to z MDF 20mm. Predny panel som navrhol v programe a dal vytlačiť na samolepiacu fóliu.
Wili: ďakujem a:
Ten ultralinear som si všimol až keď som to mal skoro postavené. Keď som to začal stavať netušil som že je v tom rozdiel takže som to nechal tak. Rozmýšlal som že to prerobím ale robil som to ako maturitnú prácu a už som nestihal prerábať.
Aj ja som čakal či s tou kablovačkou nebude problém a vyzerá že je to v poriadku.
Chassis som najprv chcel urobiť tak: http://tubeamp.wz.cz/guitaramp.php lenže potom som čítal že horizontálne umiestnené elektrónky môžu mať vplyv na zvuk, tak som to riešil takou lištou s elektronkami.
Lead slúži na zvyraznenie výšok, je to ten vypínač pri korekciách. Najprv som nevedel ako to nazvať tak mi prišlo vhodné Lead :D
O tom som nevedel že privelka filtracia ovplyvni životnosť elektroniek. 8O
Ten reproduktor som mal za veľmi dobrú cenu takže preto som ho zobral a počul som že Celestion sú dobré reproduktory.
0

Používateľov profilový obrázok
jára
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 09 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: MT
Vek: 61

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa jára » 08 Máj 2014, 16:55

Je to pekná práca....žiadne teórie či či toto a ono je zapojené tak a tak..ak to jednoducho hrá dobre,to sa určuje uchom,nie podľa schémy..si pašák a určite dobrý námet na "biznis".
0

Hinsi

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa Hinsi » 08 Máj 2014, 16:59

Pěkná práce, mám rád domácí bastlení, kde je celek výsledkem něčí vlastní práce, nikoliv předem vyrobených krabiček, panýlků a pod. K+

Jen mohu-li ze zvědavosti, co to bylo za samolepící folie a kde/na čem tisknuté? Vypadá to solidně.

Používateľov profilový obrázok
ITIetalista
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 241
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 21:36
Bydlisko: Michalovce
Vek: 27

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ITIetalista » 08 Máj 2014, 17:05

mohol by si prezradit o aky program sa jedna? v akej firme si to dal tlacit tu foliu? budem skladat zosik a presne toto mi treba vyriesit ten predny panel.
0
Cestu si bud nájdem, alebo spravím. (Hannibal)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2014, 17:09

Ak by si neskor chcel da sa to prerobit lahko a rychlo. Len jednoducho g2 mriezky koncovych EL34 pripojis cez odpory 1k/5W na hlavnu napajaciu vetvu ktorou krmis vystupne trafo...ak tam mas do 450V tak to tam mozes dat, ak viac tak treba trochu vacsie odpory. Inak aky mas ubytok na katodovych odporoch koncovych el34? Zaujima ma aky ti tam tecie klud. prud

Jara, viem ako to myslis, ale podla schemy velmi vela vidis a fyzikalne zakony v praxi az prilis kruto funguju. Ked je zapojenie "ultralinearne" = s nizkym skreslenim, a u gitary je zakladom to (druhe harmonicke) skreslenie, prave to je zakladom dobre znejuceho gitaroveho zosilnovaca...
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa platon.rado » 08 Máj 2014, 17:20

Profesionálna práca.Takú bednu som už dávno nevidel...K jednoznačne.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 08 Máj 2014, 17:25

Krasa!
Ale, podla foto mas zle zapojeny ten filtracny kondenzator, o ktorom pisal aj Willi. Nebal by som sa na neho priamo napajkovat mostik (k nemu privody z trafa) a az odtial tahat uz vyfiltrovanu napajacku dalej.
0

ruicosta
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Demjata, Prešov

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ruicosta » 08 Máj 2014, 17:29

jára: dakujem :D ja som os zvukom veľmi spokojný a má to aj pekné skreslenie
ITIetalista a Hinsi: návrh bol robený v Adobe Photoshop. Dal som to vytlačiť cez kamaráta takže názov firmy neviem ale zistím. Ta folia sa volá tuším Orajet a tlačili to asi na plotry a dal som to aj laminovať.
Wili: už som pozeral ako to prerobiť možno to aj prerobim. Ten ubytok neviem musim zmerať. Ale zase predzosilňovač ma dosť vysoké skreslenie.
Platon.rado: ďakujem veľmi pekne :D na začiatku som nečakal že to bude až tak vyzerať
zdenoeddie: diky :D ten kondenzátor je pripajkovaný priamo na mostík
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa zipaj » 08 Máj 2014, 17:29

Pekné kombo, odomňa K+ a tiež ma zaujíma čo je to za fóliu na preenom paneli
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

ruicosta
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Demjata, Prešov

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ruicosta » 08 Máj 2014, 17:32

diky :D dal som to tlačiť do jednej firmy, ta folia je značky Orajet a je to ešte laminované
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2014, 17:42

To ze mas kondenzator pripojeny na mostik to vieme, zdeno mal na mysli skor tie dlhe kable od kondenatoru k mostiku.

Inak to ze skresluje preamp to je jasne, ale koncovy zosilnovac je to co tomu celemu dodava charakter a stavu. To je akoby som tam dal na koncak tranzistorak, a povedal by som, ved staci ze skresluje elkovy preamp...okrem ineho ultralinear nema daleko od tranzistoraku.
0

ruicosta
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Demjata, Prešov

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ruicosta » 08 Máj 2014, 17:53

aha...a vadia tam taketo dlhe kable?
Ano to som už niekde čital že tomu dava ešte iny zvuk. Tak asi to naozaj prerobím. A vystupne trafo možem nechať toto http://www.tme.eu/sk/details/tgl40_001/ ... tgl-40001/# ?
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2014, 17:57

Ano vsetko ostane rovnake, len tie odpory co mas napojene do odbociek z trafa napojis na napajanie, teda na prostriedok vystupneho trafa, ale zvys ich hodnotu na 1k/5w
0

ruicosta
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Demjata, Prešov

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ruicosta » 08 Máj 2014, 18:06

čiže 2 odbočky ostanu nezapojene :D
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2014, 18:16

Ano

Inak v pentodovom zapojeni to bude mat celkovo vacsie zosilnenie a ked vidim tu kablovacku, moze sa stat ze to bude oscilovat, tak keby k tomu doslo, vratis to naspat.

Inak este ma teraz napadlo, este pred tym ako to spravis, pride mi totiz divne ze takyto UL nekmita, pretoze ten je na to celkom nachylny. Pises ze zosilnovac nekmita... prosim urob jednoduchy test, otvor vstup aby nebol uzemneny ak tam mas uzemnovaci jack konektor, ten s vyssim gainom. Odpoj reprak a namiesto neho daj odporovu zataz, tj asi 8R ak mas aj taky reprak. Zapni zosilnovac, a vytoc vsetky potenciometre na max. Vratane presence a zapni aj lead, volume na max. Ked zosilnovac nebude kmitat a bude tam len sum a rusenie zo vstupu, potom mozes prehlasit ze to naozaj nekmita a mozes spravit koncak na pentodove zapojenie.

Ak spravis co pisem hore a nebude to kmitatat mas u mna pivo ked niekedy pridem do PO :)
0

ruicosta
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 25 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: Demjata, Prešov

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa ruicosta » 08 Máj 2014, 18:21

"Odpoj reprak a namiesto neho daj odporovu zataz, tj asi 8R ak mas aj taky reprak."
Mam odpojit reprak a namiesto neho dať 8R zaťaž? Ako potom budem počuť či kmita? :D
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Gitarové kombo

Príspevok od používateľa Wili » 08 Máj 2014, 18:38

Ja vacsinou pocuvam cez osciloskop.
0

Napísať odpoveď