Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa cico1976 » 14 Aug 2014, 19:23

Zdravím

Chcel by som vám predstaviť ďalšie "dielo". Ale pekne po poriadku. Dostal som sa k rozbitému gramorádiu ktoré malo putovať do šrotu, tak mi to nedalo a vybral som si výstupný trafák, napájací trafák a elektrónku ECL86. Niekde na nete som "vyhrabal" schému na gitarový zosilňovač, trochu som ju upravil podľa vlastných požiadaviek a pustil som sa do práce. Chýbala mi ešte jedna ECC83, pätice, atď, ktoré som si dokúpil, ale rozhodol som sa do zosiku investovať čo najmenej. Preto som používal všetko čo sa len dalo použiť. Výsledok je taký, aký je. Zosik dáva asi tak 2W výstupný výkon a čo sa týka vstupov, tak na vstupe LOW ide gitara od čistého zvuku po "jemne" skreslený a na HIGH zasa až do skreslenia High-gain. So zvuku som ......povedal by som že milo prekvapený. ....to je asi tak všetko
Prílohy
P8140226.JPG
P8140227.JPG
P8140228.JPG
P8140229.JPG
Px.JPG
Px Cico amp Aida II..gif
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa Wili » 14 Aug 2014, 19:58

mas to super, perfektna domaca praca a vyuzitie zasob :finga: zasluzis si velke K+ za to ze si z nicoho postavil nieco 8)

Aj kablovacka vnutra sa mi paci a aj to vonkajsie prevedenie je celkom zaujimave. Tie mriezky ala faradayove klietky su tiez celkom originalne, uz len keby medzi nimi lietali polmetrove blesky :lol:

Ale mam zopar otazok:

470p cez anodovy odpor druhej triody si skusal zmensovat pripadne eliminovat? alebo to na all-full kmitalo? ak nie skus to, zvukovo sa to posunie o 3 levely dopredu.

Jedina vec co je mi trosicku proti srsti je, ze koncova elektronka nema vlastny zvodovy odpor z mriezky ale pouziva na to bezec potenciometra. Ak sa casom napr. zodrie poteciometer a elektronka zacne stracat zem na mriezke bude to pekne rosambo. Nehovorim ze to je takto zle, ale asi by som G1 dal na zem klasicky cez odpor cca 220k-470k za to gridstopper ktory tam uz mas 5k6 a na ich spoj normalne uz vstupny kondenzator a az tento dat na bezec potenciometra. Inak to je celkovo super.

Ak sa ti chce, este by si mohol skusit polaborovat s hodnotou odporu v G2 mriezke koncovej elektronky, kludne mozes skusit aj vacsie hodnoty ako tam mas teraz. Mozes skusit 1k pripadne dokonca aj 10k a co to spravi so zvukom, mozno to bude pozitivna zmena a mozno nie.
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa cico1976 » 18 Aug 2014, 20:20

Ďakujem za dobré hodnotenie!!! A čo sa týka tých vylepšení (alebo inak povedané dobrých rád), tak už som niečo poriešil. Ten kondenzátor som znížil na 100p (z pôvodných 470p) a šupol som tam aj 470K zvodový odpor mriežky pentódy. .....ešte pretestujem zmeny.
Prílohy
Cico amp Aida II..gif
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa jezevec » 18 Aug 2014, 21:10

Asi je to otázka vkusu, ale ta dřevěná bedýnka je jako pěst na oko. V první moment mě napadlo, žes to zapomněl vytáhnout z přepravní krabice.
Myslím, že by to líp vypadalo bez té bedny, jen přidělat spodní a boční kryt šáska.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa Wili » 19 Aug 2014, 15:02

este mozes skusit odstranit ten kondenzator 100p medzi druhou a tretou triodou co je oprety o zem. Skus ho dat prec ci to bude kmitat, mas tam 470k gridstopper co je dost vela takze snad sa to zaobide aj bez toho 100p kondenzatoru, skus a uvidis.

Inak gitarovy zosilnovac testuj tak, ze zataz vstup s najvacsim gainom s cca 100k odporom, a vystup s odporom aky ma vystup trafa a daj vsetky potenciometre na full. Ked to nebude kmitat a oscilovat samo od seba tak to je ok. Potom este mozes prepisknut generatorom ale uz ked to samo o sebe nic nebude robit tak to bude urcite dobre a nemal by tam byt nejaky vazny bordel.
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa cico1976 » 10 Sep 2014, 19:05

Takže aj keď som bol prekvapený z celkom solídneho zvuku, tak čím som viac hral, tým sa mi to viac nepozdávalo. Osobne mám rád trochu basovejší zvuk, ale asi som to s úpravou korekcií prehnal. Tak som - ako mi bolo poradené - dal preč 100p, znížil hodnotu väzobného kondenzátora medzi prvou a druhou triodou (posunutie dolného medzného kmitočtu smerom hore), znížil hodnotu kondenzátora v katode prvej triody (obmedzenie zosilnenia na nízkych kmitočtoch), kondenzátor z katódy druhej triody som "vyhodil" a dal kondenzátor do katódy tretej triody (zvýšenie zosilnenia na stredných a vyžších kmitočtoch aj keď sa tým zvýšila vstupná kapacita (millerov efekt) a spolu s odporom 470K (gridstopper) som znížil medzný kmitočet na vyžších frekvenciách smerom dole čo ale nemá žiaden počuteľný vplyv, ale v konečnom dôsledku to vlastne pravdepodobne "zdvihlo" stredy)
.....no a teraz už to hrá "super"
Prílohy
Cico amp Aida V..gif
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa Robio » 10 Sep 2014, 19:48

Super super,...konecne nieco ine. Ale tie hnusne plastove krytky srobov daj hned prec. :D
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1023
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa Andrej152 » 13 Sep 2014, 11:33

sem rad chodim pozerať na tvoje výrobky ..... :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronkový gitarový zosilňovač s ECL86

Príspevok od používateľa cico1976 » 05 Apr 2016, 19:30

Zdravím.

Nie moc rád "otváram" staré "diela", ale tento zosik mi nedal pokoja a trochu som ho prerobil a tak to dám aj sem. Hlavná zmena spočíva v prerobení plošného spoja. Zistil som, že moje "experimentovanie" s pájkovacími očkami bola "slepá ulička" a prešiel som na plošné spoje. Vzhľadom na to, že často sa vo výrobkoch ešte dodatočne "špáram", tak tam kde sú predpokladané zmeny súčiastok ich nepájkujem priamo do plošáka, ale na "stĺpiky" (alebo ako to nazvať). Má to výhodu, že pri výmene netreba demontovať plošák a súčiastka sa dá rýchlo a pomerne ľahko vymeniť. Ďalšia zmena je malá úprava vo filtri medzi druhou a treťou triodou, usmernení žhavenia a dokonalejšom zemnení. Tak toto je môj "nový" bytový aparátik: (pravdepodobne ešte drevo natriem na čierno)
Prílohy
......schéma
......schéma
.....plošák
.....plošák
.....detail plošáku (stĺpiky)
.....detail plošáku (stĺpiky)
......konečné zapojenie
......konečné zapojenie
celý "aparát"
celý "aparát"
0
......nikdy nieje neskoro!!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok