Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
ustredna
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 475
Dátum registrácie: 19 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa ustredna » 18 Aug 2015, 11:54

Ahojte,

ďaľší z mojich projektov je na svete.
nakoľko som práve dokončil stavbu našeho nového rodinného domu v ktorom som sa rozhodol implemetnovať kompletné ovládanie osvetlenia elektronicky. Na stenách sú osadené bezpotenciálové tlačidlá pre ovládanie. jednotka obsahuje 16 x opticky oddelených vstupov na ktorých cez 24V zdroj na din liste budú pripojené nástenné tlačidlá a 16 výstupov s MosFET tranzistormi pre ovládanie výkonových relé na din lište. Ako relé používam typ 16A od finder-u ovládané 12V napätím. rele sú osadené na din lište v päticiach s ochrannými modulmi ktoré obsahujú led kontrolku a blokovaciu diodu.

modul obsahuje atmega 128 a xport pre pripojenie na ethernet.
konektor RJ12 slúži na pripojenie USBASP programátora pre prípad zmeny firmware.
na komunikáciu s nadradeným ovládacím SW systémom Homeseer používam protokol PLC-BUS 1141 na ktorý mám zakúpený plugin do nadriadeného systému.
ovládanie jednotlivých výstupov je možné cez opticky oddelené vstupy z nástenných ovládačov, pomocov lokálneho ovládacieho panela s LCD a dialkovo uz cez spomínaný protokol PLC BUS 1141 na porte 4899 na danej IP modulu.

Ovládanie relé je riešené zo samostatného zdroja 12V a celý modul je napájaný z 12V rozvodu v dome ktorý je zálohovaný. Záloha je riešená jak na ovládacie moduly, tak na Ethernet switche a ostatné komunikačné moduly a zbernice.
V rozvádzači mám osadené dve takéto jednotky a mám k dispozícii až 32 ovládacích kanálov.


A týmto dakujem uzívatelovi WASHU za pomoc s výrobou plosných spojov.
Prílohy
IMG_20150818_112148.jpg
IMG_20150818_112157.jpg
IMG_20150818_112210.jpg
IMG_20150818_112237.jpg
IMG_20150818_112311.jpg
IMG_20150818_112321.jpg
IMG_20150818_112405.jpg
IMG_20150818_112409.jpg
IMG_20150818_112414.jpg
IMG_20150818_112449.jpg
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa elmoto » 18 Aug 2015, 13:40

Prepac ale vysvetli mi naco je to dobre? Ja neviem ja poznam ze ked stlacim na stene vypinac tak si rozsvietim a nepotrebujem rele, stykace, pocitac, napajacie zdroje, zalohy ..... Mam tam vypinac a ten za 30rokov som vymenil 3krat.

Nehnevaj sa ale ja naozaj neviem naco je to dobre.

Ako vyrobok je to paradny az na par ebay detailov ale aj to sa da ozeliet ale ucel mi uplne unika.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa Drakoush » 18 Aug 2015, 14:22

Tiež neviem, k čomu je to dobré.

Keby si spravil inteligentnú inštaláciu, tak je mi to jasné - lenivosť. Ale ovládať svetlo relátkami, to je úplne zbytočné.

Príde mi to ako lacné riešenie inteligentného domu. Na INELS nebolo, tak si spravím aspoň toto.

Na Porsche nebolo, tak som si kúpil aspoň bavorák :D

EDIT: ale na druhej strane, bolo by nespravodlivé, keby som prácu nepochválil. Systém je síce zbytočný, ale prevedenie je na profesionálnej úrovni, až na pár chybičiek krásy. Medzi ne napr. zaraďujem LCD displej 2x16 znakov - krajší by tam bol grafický, taktiež hmatníky na mikrospínače. Inak je to pekná práca, ktorá si zaslúži aj karmu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa martin63 » 18 Aug 2015, 14:34

Mne sa tam nepaci ten kabel co tam mas naspajkovany. Nedal sa pouzit takyto konektor? Zbytocne si pri nom stravil cas, kym si ho naspajkoval. A taktiez sa mi nepaci konektor RJ12. Tam by som dal 6-pin konektor a standardizoval by som ho podla Atmelu. Redukciu z 10-pin na 6-pin kupis na ebayi skoro zadarmo.

Inac je to super vyrobok. Zabralo to urcite vela casu a nervov, takze chvalim. Je vidiet ze si na tom dal zalezat.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6208
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 18 Aug 2015, 15:05

mam rozpracovane nieco podobne, len podstatne jednoduchsie. Mam klasicke vypinace na stene, ked ho zapnem, tak sa svetlo rozsvieti naplno, ale pomocou mobilu viem ovladat intenzitu, pozriet si teplotu + ak je tam nejake doplnkove svetlo (led pasy napr.), tak viem ovladat aj to.
Toto sa mi zda dost komplikovane, ale z hlasiska prevedenia je to pekna praca, ktora urcite zabrala kopec casu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
ustredna
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 475
Dátum registrácie: 19 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa ustredna » 18 Aug 2015, 15:08

No takze pre ujasnenie,
tieto akcne cleny nie su len obycajne ovladace relatok. je to riesene takto...


ano existuje INELS sam mam za sebou instalacne skolenia a podobne veci od inelsu, ale inels ako taky je centralizovany system. akcne cleny obsahuju priamo relatka bud 4 alebo 12 ks a vedia spinat svetelne okruhy. ja pouzivam externe relatka a to z niekolko dovodov, v pripade poruchy relatka ho jednoducho vycvaknem s patice a vymenim za nove bez toho aby som musel vyberat akcnu jednotku z din listy a rozoberat ju. dalsia nevzhoda, ze inels pouziva zbernicove ovladacie tlacitka. ja mam kazde jedno svetlo a kazdy jeden vypinac dovedeny do domovej rozvodnice kde je ukonceny na svorkovnici. takze v pripade nudze viem system prerobit na klasicku instalaciu s pouzitim spinacov. spinace a vstupy aknych clenov su medzi din listovimi svorkovnicami poprepajane a viem si jednoducho urobit zmeny prepojenim v rozvadzaci. v pripade poruchy alebo poskodenia centralnej inels jednotky v hodnote cca 550euro ste nehraty a v dome si nic nerosvietite a ani netuknete. moj system je zalozeny ako decentralizovany. v pripade kolapsu alebo poruchy na nadriadenom systeme budu vsetky funkcie ovladania zachovane. pouzivam vysoko kvalitny a inteligenty system pre domacu automatizaciu od americkej spolocnosti HOMESEER http://www.homeseer.com jedna sa o flexibilny a rozsirujuci system pre ovladanie domu. Podporuje multimedia, osvetlenia, alarmy, a kopu dalsych zariadeni.

moj system bude napojeny spolu so zabezpecovackou, kurenim a inymi okruhmi do jedneho inteligentneho celku. A hlavne je uzivatelsky rozsirovatelny jak na bazi HW tak aj SW.(pluginy, scripty).
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa xmilos » 18 Aug 2015, 18:37

Pekna praca - az na par detailov.
Skoda ze si velky kus energie minul na veci, ktore su uz davno na svete.
PLC su uz vcelku dostupne, konstrukcia je podobna.
Tak nech to dotiahnes.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa peterple » 18 Aug 2015, 20:18

Fúha, takéto reakcie som teda na hobystickom fóre nečakal. Vlastná konštrukcia jak hrom. Nie nejaký zdroj alebo zosilňovač z AR z doby mojej mladosti. Autor vie prečo si to urobil tak ako si to urobil. Znalosti z elektroniky a programovania mu môžeme len závidieť. Tak isto schopnosť realizácie vlastného zariadenia.

Čo je cenného na tom poprenášať pár krabíc a v nejakom grafickom prostredí akože naprogramovať systém? Tu je asi naozaj škoda čokoľvek vlastného publikovať, aj keď je to špičková práca na ktorú nemá 70% slovenských elektro inžinierov.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa martin knocik » 18 Aug 2015, 21:10

Pekná konštrukcia na úrovni, (už len čakám kedy sa niekto ozve že to nemá CE a pod. ). Nebolo by dobré pridať triaky s ktorými by sa dali priamo spravi stmievače na žiarovky ?
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 998
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa budvar10 » 19 Aug 2015, 08:28

Pekná práca, jasný zámer! +1
Mne sa páči aj tá integrácia eBay komponentov.

@peterple
Absolútne súhlasím. Môžem sa len pridať.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1778
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa jezevec » 19 Aug 2015, 08:52

Pěkná práce.
Nechápu ty negativní reakce. Dobře to napsal peterple.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Aug 2015, 09:23

Mne sa to tiez paci, je vidiet kopec prace a prevedenie je skutocne na velmi vysokej, priam az profi, urovni.
To ze niekto automatizacii v domacnosti neholduje, neznamena ze to nema pre niekoho zmysel a vyznam. Proste su ludia ktorym sa taketo hracky pacia :) Ja k nim sice tiez napatrim a tiez mam racej klasicke instalacie (najviac tak termostat). V skole som mal predmet INELS, takze mam predstavu ako funguje a ako sa v nom robi a o com je automatizacia v baraku. Osobne by som nechcel, ale chapem ze niekto proste chce a nevidim na tom nic zle. Je to o vkuse a urcitym sposobom aj o nejakom pokroku. Na tom ze vyrobok je spraveny kvalitne to nic nemeni. Mozno ako bolo spomenute by som pouzil aspon par vystupov s triakmi. Ale to uz je vec pouzitia.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
ustredna
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 475
Dátum registrácie: 19 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa ustredna » 19 Aug 2015, 09:31

Do buducna planujem spravit este jeden modul s triakmi ako stmievac bude obsahovat 4 alebo 6 kanalov ovladanie rovnake ako tento modul.

momentalne mam rozrobene este moduly zbernicovych teplomerov v dizajne NIKO vypinacov a takisto signalizacne zbernicove moduly pre obsluhu led signalok ktore pojdu osadit do tlacidlovych spinacov a budu signalizovat rozne systemove stavy.

prikladam foto z rozvadzaca kde su osadene 2 jednotky a spinacie rele finder.

Dakujem za pochvalu. ked robim niejaky vyrobok snayim sa aby vyzerel co najlepsie. Som velky detailista. najprv si navrhnem design a mechanicke casti vyrobku a potom sa doladuje elektronika a ostatne. nikdy nerobim to, ze najprv navrhnem elektroniku a potom sa to snazim narvat do univerzalnej skatule. to je system pre mna nie vhodny. :D

Ebay moduly ako power modul a I2C LCD modul pouzivam z dôvodu toho, ze za cenu funkcnych blokov u nas nekupim ani samotne suciastky a hlavne sa nemusim piplat s navrhom obvodu, pretoze su uz navrhnute a v eagle mam hotove kniznice ako modul a tie rovno pouzijem. tieto moduly mi v inych aplikaciach pracuju uz niekolko rokov a bez najmensich problemov. akurat v power module odpajkujem trimer a nahradim ho 1K odporom a mam presnych 5V. I2C modul pouzivam z dovodu mensej kabelaze a setreniu pinov na procaku.
Prílohy
rozv.jpg
0
Naposledy upravil/-a ustredna v 19 Aug 2015, 09:40, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Aug 2015, 09:40

Ak si detailista, par detailov na moznu upravu:
- mas tam plochy na PCB bez definovaneho potencialu
- ako mnas elektricky osetrene vstupy vystupy?

Vysledok dizajnovo ako programovacie rele, ktore ma tieto veci uz osetrene.

Neber to ako vyrypovanie, ale skor posun dalej.
0

Používateľov profilový obrázok
ustredna
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 475
Dátum registrácie: 19 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa ustredna » 19 Aug 2015, 09:45

Vstupy su oddelene cez optotranzistory a vystupy su priamo tahane z vystupu MosFETov.

niektore nedefinovane piny tie vacsie boli povodne na srobiky a tie mensie pozostatky z povodnej verzie dosky v.1 ktora bola prototypova. toto je doske v.2 a omzlom som ich tam zabudol. vsetky ploskz som precinoval aby neoxidovala med.
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Aug 2015, 09:58

Mno takze vstupne fotodiody optoclenov bez ochrany? Zvykne sa davat odpor + dioda v zavernom smere + nake C, pripadne nap. "varistor"

Nehovorim o nedefinovanych pinoch, mas tam rozliatu zem, ktora neni pripojena k nicomu. "Ostrovna prevadzka" :--)
0

Používateľov profilový obrázok
ustredna
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 475
Dátum registrácie: 19 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa ustredna » 19 Aug 2015, 10:04

odpor na vstupe opto tranzistora je, diodz som nedaval, pretoze to nie je urcene na export ale len pre mna a ja viem co si kde pripojim.ano viem ze diody by tam mali byt kvoli prepolovaniu.

mozno sa tam najde zopar ostrovcekov ale na 99 percent plocha je zemnena z jednej aj druhej strany.

ako hovorim, je to jednoucelova vec len pre mna a niejake extra ochrany som nepouzil, je nieco ine ked to robis na predaj a v tom pripade uz taketo veci su povinnostou.

na vystupe som ochranne diody pre rele neriesil, pretoze tieto ochrany obsahuje ten maly biley modul pod relatkom v patici kde je led, odpor, varistora dioda v zavernom smere.
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa xmilos » 19 Aug 2015, 10:50

ustredna napísal:mozno sa tam najde zopar ostrovcekov ale na 99 percent plocha je zemnena z jednej aj druhej strany.
mrkni tie zakruty.

Dioda nemusi byt len kvoli prepolovaniu, ale aj prepatiu.

Oki, ako som pisal, nechcem bezhlavo kritizovat, len upozornit na par veci. Ber to ako konstruktivnu kritiku.
Popri stavbe chalupy sa pustit do takehoto niecoho - mas moj obdiv, ale plati co som pisal, tu energiu bych presunul niekam inam a toto bral ako hotove diely.
0

Používateľov profilový obrázok
ustredna
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 475
Dátum registrácie: 19 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Nitra
Vek: 44
Kontaktovať používateľa:

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa ustredna » 19 Aug 2015, 11:03

ja som musel prisposobovat HW mojmu nadriadenemu systemu homeseer a podla sw modulov ktore som mal zakupene. a HW ktory vyrabaju prestizne firmy ako lutron, Zwave, Insteon,... boli dost nakladne a kedze barak som cely postavil svojpomocne tak som sa pustil aj to tohto.

jasne, tvoje rady beriem pozitivne ako rady pre buduce projekty.
0

miso2451
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 09 Aug 2009, 00:00
Vek: 34

Re: Ovládacia jednotka osvetlenia pre domácu automatizáciu

Príspevok od používateľa miso2451 » 16 Sep 2015, 14:22

Schému prípadne zdrojový kód nezverejníš ? Zaujimala by ma komunikácia s tým modulom xport :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok