Projekt nástrojového zesilovače pro baskytaru

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Betaron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 09 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Valašské Klobouky
Vek: 67

Projekt nástrojového zesilovače pro baskytaru

Príspevok od používateľa Betaron » 31 Jan 2016, 18:32

Stavbu nástrojového zesilovače pro baskytaru jsem vedl na sousedním foru takříkajíc onlajn, takže zde jen ucelený výcuc.

Na vánoční svátky a pro zbytek roku jsem pracoval na konstrukci zesilovače. V tu dobu jsem zalezl do dílny a podíval se, co mám z materiálů k dispozici pro stavbu zesilovače. Totéž se týká různých modulů, které mám průběžně už dříve nadělané do foroty.
Požadavek na koncepci: hybridní zesilovač - elektronkové korekce, koncový zesilovač tranzistorový cca 500W. … a především nic nekupovat, použít vše, co je skladem!
V první řadě je nejdůležitější, do čeho vše zabuduji. Ze starého měřícího přístroje využiji šasi.
Obrázok
Ve skříni mám několik toroidních transformátorů, vhodný pro tento účel bude 600VA
..pak vylovil ze skříně už dříve oživený a výkonově otestovaný koncový zesilovač v serioparalelním zapojení.
Obrázok Obrázok

Aby se to nějak šikovně vlezlo do šasi, bylo nutné úhelník s koncáky přepůlit a umístit obě půlky proti sobě na chladič. Pro nucené chlazení bude použit ventilátor.
Obrázok Obrázok Obrázok

Postupně jsem připravil materiál
Obrázok

... a pak jsem začal kreslit, měřit, co kde, kam půjde rozmístit v krabici atd. Hned v počátku jsem zavrhnul použití elektronkového preampu, který jsem stavil dříve. Bohužel elektronky a elyty jsou zde situovány naležato. Vadí to 600VA toroidu, který zaplní hodně místa v konstrukci.
Obrázok

Tudíž byl potřeba udělat nový flaškový předzesilovač tak, aby elyty a elektronky byly nastojato.
V práci mám nějaké zbytky AL plechů, tak nebyl problém na ohraňovacím lisu nachystat (pro jistotu tři varanty) U profily pro budoucí přeamp. Pak doma podle návrhu vyvrtat a dopilovat všechny potřebné otvory. Ještě jednou s tím do práce a opískovat a nastříkat černou barvou.
Včera a dnes jsem se do toho pustil a hotový preamp je na světě.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

V první alternativě zesilovače byl pro napájení elektronek použit malý přídavný EI transformátor. Později na doporučení váženého kolegy z fora – danhard – jsem použil řešení s násobičem napětí;

Se stavbou zesilovače to šlo rychleji, než jsem doufal, zejména co se týkalo mechanické práce – rozměřování, nárysy, vrtání, řezání, pilování, řezání závitů M3 a M4 apod.
Obrázok Obrázok Obrázok

Zadní panel je zatím bez otvorů – síťový konektor, reprovýstupy, XLR pro DI Out. Nejprve bylo nutné rozmístění a upevnění všech dílů a teprve nyní mohu s jistotou zhotovit zadní panel s potřebnými otvory.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Do poslední chvíle před svátky jsem čekal na objednané elyty 10000M/80V. Bohužel nic do té doby pošta nedoručila, musel jsem tedy sáhnout pro klasiky TE925. Mám prověřené, že těch 70V snesou…
Obrázok Obrázok Obrázok

Čelní panel preampu je pouze montážní, pro uchycení potenciometrů. Před to půjde finální panel s popisky.

Začátkem nového roku je zesilovač v podstatě hotový. Dá se říci, že od myšlenky projektu uplynulo dvacet dní. Ještě před tím, pokud byl modul koncového zesilovače mimo krabici, nastavil jsem na jiném, laboratorním zdroji při +/-66V klidový proud a zesílení. Takto byl k trimrům lepší přístup a zárověň první zkouška po zvukové stránce.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok

Prozatím není propojen DI Box Output, protože budu muset znovu rozebrat zadní panel, opískovat a nastříkat černou barvou. První zvukový test komplet zesilovače s boxem reproduktor Gauss 2840 – 8 Ohm, 400W, dopadl výborně. Citlivost preampu je zbytěčně veliká, lze jednoduše poštelovat trimry v katodách…
Softstart funguje, DC ochrana, zpožděné připojení reproduktoru taktéž. Ventilátor prohání vzduch žebrovým chladiče bezvadně.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Zbývá dodělat přední masku, panel na potenciometry, ikdyž i s montážním panelem to vypadá celkem k světu.
Obrázok Obrázok Obrázok

V každém případě ale dodělám násobič pro napájení anod, abych mohl odstranit doplňkové EI trafo. Nyní jsem ale chtěl už zesilovač zprovoznit.

Následující den jsem testoval nový zesilovač s baskytarami a dvěma 15“ reprobednami, zesilovač hraje dobře. Časem uvidím, či uslyším nějaké nuance, které by mi případně vadily. Každý podobný zesilovač, který ubastlím, po čase drobně upravuji ku obrazu svému, zejména, co se týká korekcí. Zatím jsem s výsledkem po zvukové stránce spokojen a kravál to dělá veliký.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok


Schéma modulů, která jsou v zesilovači použity:
Obrázok Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok


Koncem ledna je zesilovač definitivně hotový, v konečné verzi;
Aplikoval jsem do něj výše zmiňovaný násobič napětí - Full Wave - na místo přídavného EI transformátoru pro napájení elektronek. Už dříve jsem na toroid přimotal jedničkou drátem 12 závitů pro žhavení elektronek, které dává 6,5V stř.
Skutečně výborné, bezproblému, násobič je s kondenzátory 330M/200V, vykuchaných z PC zdrojů. Prověřoval jsem funkčnost a vynásobené napětí – odpovídá do puntíku.
Eletrolyty 330M jsou poněkud rozměrnější, aby nebyla dps příliš veliká, jsou diody umístěny ze strany mědi.
Obrázok Obrázok Obrázok

Oproti původní sekci se čtyřmi filtračními elektrolyty, je v konečné podobě kondenzátorů 4G7 pro napájení koncového zesilovače 6ks. Bylo nezbytné komplet vše demontovat a poněkud prostorově jednotlivé komponenty přeskupit. Násobič napětí spolu s pomalým náběhem zdroje je umístěn nad toroidem.
Obrázok Obrázok Obrázok

Panely jsou popsány ručně - Edding lakový popisovač, stříbrná barva.
Obrázok Obrázok Obrázok

Zesilovač hraje výborně, čistě, bez brumu při stažené hlasitosti. Odstavení přídavného EI trafa má na eliminaci výskytu brumu zcela určitě vliv.
Obrázok Obrázok Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Projekt nástrojového zesilovače pro baskytaru

Príspevok od používateľa Wili » 31 Jan 2016, 20:24

Parádne recyklovanie domácich zásob ako sa patrí :) Super mechanická konštrukcia a celkovo zaujímavé usporiadanie komponentov a aj finálny dizajn. Perfektne napísaný "seriál" stavby, parádna práca tak ako stále Betaron. Mám chuť napísať len tak ďalej, ale pri tom množstve ktoré si už postavil či to ešte máš kam dávať :rolleyes:

Mimochodom fakt super nápad s tým násobičom, to je parádne vymyslené, škoda že ma to dávnejšie nenapadlo pri niektorých projektoch 8O
Možno keď si dal trafko preč namiesto neho by bolo zaujímavé dať nejakú maličkú tlmivku čo by to spravilo niečo so zvukom.

Inak neskúšal si laborovať s výstupom z toho preampu (DI box output) tak, že by si ten tranzistorák krmil z toho prevodného trafka a nie praimo z katody? Mohlo by to celkom pekne "zafarbiť" zvuk :?:
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 998
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Projekt nástrojového zesilovače pro baskytaru

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Feb 2016, 08:22

Wili už asi napísal všetko. Ja už len dodám, že chválim projekt dotiahnutý celkom do konca. Myslím, že toto je to najťažšie - stovky drobností, bez ktorých nemôžeš definitívne zavrieť skriňu.
+1
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Projekt nástrojového zesilovače pro baskytaru

Príspevok od používateľa Xbunt » 01 Feb 2016, 18:31

Super.

Diky za schemu preampu na basu. Tiez basujem.

Naozaj parada..
0

Používateľov profilový obrázok
Betaron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 09 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Valašské Klobouky
Vek: 67

Re: Projekt nástrojového zesilovače pro baskytaru

Príspevok od používateľa Betaron » 02 Feb 2016, 12:23

Dík za pochvalu
Co se týká násobiče napětí; hledal jsem nejdříve všude možně na netu, jestli existuje něco adekvátního přímo pro mou aplikaci. Bohužel nic, jen různé šílenosti s ionizací vzduchu, kde jsou použity násobiče s desítkami tisíc Voltů. Tam se ale elektrolyty nepoužívají.

Tento elektronkový předzesilovač je nejen výborný pro baskytaru, ale rovněž pro kytaru. Mám to prověřené, obvykle vazební kondiky stačí 22nF a trochu upravit z hlediska citlivosti a barvy zvuku katodové obvody.
Řešit výstupní tráfko z preampu pro tranzistorový koncový zesilovač nemá v tomto případě význam. Není to hifi konstrukce, zabarvení tónu dosáhnu kroucením potenciometrů.
Nyní jsou v preampu osazeny elektronky 12AX7 a 12AT7. Má to takový spíše „nabroušený“ kovový zvuk od spodků, o zapnutí Drive přepínače ani nemluvě… Avšak výborný zvuk, ikdyž s jiným charakterem zabarvení, je i s elektronkami ECC82 na obou pozicích. Je to otázka vkusu toho kterého muzikanta, jaký preferuje zvuk.

Koncový zesilovač v serioparalelním zapojení používám do konstrukcí nástrojových zesilovačů řadu let. Zatím se všechny drží statečně, žádný neskončil v plamenech s kouřovými efekty. Koncák jsem testoval sinusovým generátorem na škopku s odporovou zátěží 4,4 R. Výstupní napětí bylo 48V na 1kHz čistá sinusoida, což je výkon přes 500W. Tak drasticky ten zesilovač určitě využíván nikdy nebude v běžném muzikantském provozu.

Mechanické konstrukce dělám už víceméně rutinně, nepotřebuji k tomu přesné technické výkresy. Postačí mi skica, náčrt apod. Vycházím z materiálů, které jsou zrovna k dispozici.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt nástrojového zesilovače pro baskytaru

Príspevok od používateľa platon.rado » 02 Feb 2016, 14:04

Bez slov... :potlesk: :potlesk: :potlesk:
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok