Regulovateľný zdroj 30v 10A

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Júl 2019, 05:23

Nočná mora tohto fóra pokračuje :finga:
Keď si prečítaš všetky príspevky k týmto zdrojom čo sú tu na fóre popísané rozbeháš to aj sám, ale bude ti to chvíľu trvať. S niekoho pomocou to bude rýchlejšie...len či bude mať dotyčný toľko trpezlivosti :wink:
Tak že najprv čítaj....hľadaj články: zdroj G400, zdroj 0-30V 4A, zdroj pajatrb a podobne. Tie zdroje sú principiálne rovnaké s rovnakými chybami čo stavitelia robia.
Veľa zdaru...
....a nezúfaj, určite sa aj pomoci dočkáš...

Nezabudni na fotky "tvojej" zostavy , lebo viac očí viac vidí...aj keď si myslíš že to máš dobre. A samozrejme schému, podľa ktorej to robíš, lebo keď napíšeš že "presne túto stavebnicu" nemusí to byť presne to isté...stačí že niekto uverejnil schému s iným označením súčiastiek a už bude guláš...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa niki31 » 14 Júl 2019, 11:47

Q1 ti skratuje výstup OZ, celkovo je tam zbytočný. Premysli to.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Júl 2019, 12:03

Tak s tím si dovolím nesouhlasit že Q1 je naprosto zbytečný.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

5kony
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 01 Nov 2011, 19:29

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa 5kony » 14 Júl 2019, 13:36

Veľmi pekne ďakujem, vážim si to, že ste boli ochotný venovať sa téme. V noci mi napadlo pripojiť 24V/21W žiarovku na plus C1 a mínus C1. Svietila. Potom na plus C1 a mínus zdierka a žiarovka nesvietila. Odpor R7 bol zakrytý C1 (viď obr1). Aké bolo moje prekvapenie, keď som nadvihol C1 a pod ňou na R7 napísané 5W47RJ. :) Samozrejme, že 47R a 0,47R je rozdeľ, ktorý som si nevšimol z dôvodu, že malé odpory sa zle merajú, tak som ho pri kontrole LEN prepískol pípatkom, či je v poriadku.
Nakoľko zdroj má pracovať v rozsahu do 12V a max 0,5A (taká je požiadavka), je konečný výsledok na obrázku obr2, umiestnený v nízko profilovej skrinke od switchu. Transformátor je použitý s výstupným U 11,8V. Prúd v skrate 1,98A.
Meradlo je použité ako konečný produkt z ebay 30V/5A. Napájanie pre meradlo je podľa výrobcu uvedené 4,5V, pri tomto napätí je však odchýlka prúdu voči skutočnosti viac ako 200 mA. Preto som na napájanie použil pôvodný, trochu upravený spínaný zdroj s výstupným napätím 3,9V. Odchýlka je 0,02A voči skutočnosti.
Prečo sa porúčali IC TL081 na večný odpočinok, sa mi nepodarilo zistiť. Ak vložím ktorýkoľvek do fungujúcej dosky, padne -5V na nulu. Pritom IC MAA741 majú odber max 3,3 mA, TL081 1,8 mA.
Prílohy
obr1.jpg
obr2.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Júl 2019, 16:42

Mladý (starý) muž, neviem či si si uvedomil, že si vyrobil na zdroji perfektné "kur*ítko", keď si filtračný kondenzátor priklopil na snímací odpor R7. V podstate elektrolytom najviac skracuje životnosť teplota. Vyschnú ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

5kony
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 01 Nov 2011, 19:29

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa 5kony » 14 Júl 2019, 20:48

Ďakujem za názor. Zrejme si neprečítal "Nakoľko zdroj má pracovať v rozsahu do 12V a max 0,5A " čo v žiadnom prípade nemá šancu ani len zohriať ten odpor a nie ešte dlhodobo kúriť . Okrem toho, v konečnom dôsledku a výrobku uvedeného na obr2 je zrejme, že R7 je ten odporový drôt v čoko svorke, umiestnený tak, aby mohol dlhodobo kúriť koľko sa mu zachce a mohol tým akurát tak zohrievať vzduch.

Juuuuj, prezradil si ma, že som si náročky dopredu chcel ako správny výrobca zabezpečiť, že zariadenie nebude mať väčšiu životnosť, než dva roky. :potlesk: :potlesk: :potlesk:
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Júl 2019, 20:55

A ty zřejmě netušíš že snímací rezistor se nedává do čokolády :thanks:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa mr.dred » 14 Júl 2019, 21:19

Vidíš... aj v tvojom prípade sa stalo to, čo sa stalo u min.90% staviteľov tohto zdroja. Každý tvrdil, že všetky súčiastky premeral pred osádzaním a sám si zistil, kde si spravil chybu. Súčiastky niekedy nestačí len diódovým testom prepískať. Keby si tam mal ešte zo dva odpory so 100x väčšou či menšou hodnotou, tak môžeš beznádejne hľadať chybu v presvedčení,že však si ich meral....
Za mňa máš :thumbup: lebo si na to prišiel sám a celkom jednoduchou metódou :wink:
jenda23 napísal:snímací rezistor se nedává do čokolády
Tak tak, ani do pudingu... vráť ho pekne na dosku a kondenzátor pokiaľ ti nevojde nastojato preklop na druhú stranu (nad svorkovnicu).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Milos66 » 14 Júl 2019, 21:24

Aj tak tie TL-ka odpráskol tým malým trafom. Na prázdno to malo hádam aj 30 VAC. Ono keď si niekto neprečíta v akých podmienkach má ten zdroj pracovať, tak potom hol to dopadne ako to dopadlo.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Júl 2019, 21:29

5kony napísal:Juuuuj, prezradil si ma ...
Prepáč, že som sa ozval ! A ďakujem, že si ma zd*bal, že s lupou neštudujem tvoje fotky a nečítam tvoje litánia.

Poznačím si ťa a nabudúce určite nebudem reagovať ... :ignore:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

5kony
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 01 Nov 2011, 19:29

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa 5kony » 15 Júl 2019, 13:02

Všetkým ďakujem za reakciu, vážim si to.
Jenda23 - ten odporový drôt čo mám, sa nedá letovať. Prečo je to tak, neviem. Akým iným spôsobom by sa mal vhodne a vodivo umiestniť na DPS? Ďakujem za radu.
Miloš66, to malé trafo dáva naprázdno 11,9V. V žiadnom prípade nemohlo byť niekde väčšie napätie ako cca 14 celá niečo V. Ak by to tak bolo, považoval by som to za zázrak. Skús mi prosím nakresliť schému, kde by si z caa 12V striedavých bez použitia násobiča, len s mostíkom (4 diódy) a 1 kondenzátor dostal napätie 30V. Ďakujem dopredu.
Dolfi, máš prepáčené, nečítaj litánie, lebo načo. Stačí ak sa k napísanému vyjadríš. Potešil si ma. Naozaj. Od dnes nečítam príspevky, len sa vyjadrujem k názvom príspevkov. :) Prepáč, ak si myslíš, že som ťa zd*bal. Nebolo to tak myslené.
Mr.dred (mám ale) nepoužívam meracie prístroje s automatickým zobrazením hodnoty odporu. Takže presne viem, čo meriam, lebo musím merák prepnúť, aby som videl hodnotu R. Priznal som sa, že nemám čím odmerať 0,47R. Nemám na to merák. Preto som ten jeden prepískol pípatkom, lebo veď 0,47R je veľmi malý odpor. A okrem toho, veď nemusel som sa priznať. Napísal som to sem v dobrej vôle, že ak niekto iný bude stavať niečo podobné, aby si zobral ponaučenie z mojej chyby.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Júl 2019, 13:22

Aj za ostatných, arogancia ti teda fakt nechýba. Veľa úspechov v živote !

A predsa len: Robiť regulovateľný zdroj ako napájací adaptér 12 V/ 0,5 A dokáže fakt len naslovovzatý "odborník" ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa jenda23 » 15 Júl 2019, 13:36

A z jakého materiálu je odporový drát to víš? Pokud ne nevím jako ho můžeš použít jako měřící odpor, ne všechny slitiny mají použitelný teplotní koefocient...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

5kony
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 01 Nov 2011, 19:29

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa 5kony » 15 Júl 2019, 15:05

Dolfi. Ad1 Ak sa ti zdám byť arogantný, tak prepáč, že ti odpovedám. Mal by som byť arogantný ešte viac a neodpovedať. ad2 Kde presne som napísal, že to má byť napájací adaptér 12 V/ 0,5 A? Tento zdroj je pre 11 ročné dieťa a má pracovať v rozsahu bezpečného napätia, bezpečného prúdu a má byť skratu vzdorný. Pretože potrebuje napájanie pre nodemcu, el stavebnice, led pásiky a iné testovacie zariadenia, ktoré on používa. Takže potrebuje 3V, 4,5V, 5V, 9V, a 12V. Ad3. Tiež ti prajem veľa úspechov v živote. (bez výkričníku)

Janda23, odporový drôt som kúpil v minulosti (15 - 20 rokov dozadu, keď som vyrábal iný univerzálny zdroj a v tom je použitý tento) v predajni, kde sa predávali elektronické súčiastky a zariadenia. Má hrúbku 0,8 mm, je povrchovo upravený lakovaním. To je všetko, o čo ňom viem. Nakoľko sa v mojom okolí obdobná predajňa viac rokov nenachádza, takže iné rýchle riešenie nebolo a to, že tento drôt mám doma, mi napadlo vtedy, keď mi to najviac vyhovovalo. Momentálne zdroj funguje tak ako je.

Ďakujem, že ste téme venovali svoj čas.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa jenda23 » 15 Júl 2019, 15:35

Věřím že za pomoci salmiaku by pájitelný byl.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa Milos66 » 15 Júl 2019, 16:16

5kony napísal:Miloš66, to malé trafo dáva naprázdno 11,9V. V žiadnom prípade nemohlo byť niekde väčšie napätie ako cca 14 celá niečo V. Ak by to tak bolo, považoval by som to za zázrak. Skús mi prosím nakresliť schému, kde by si z caa 12V striedavých bez použitia násobiča, len s mostíkom (4 diódy) a 1 kondenzátor dostal napätie 30V. Ďakujem dopredu.
5kony napísal:Po pripojení transformátora 24V, 2A striedavých, sa okamžite odpálili IC. Prečo? Nie je mi jasné.
Asi pre toto som to napisal. Skus premylsat nad tym, co pises a ako sa vyjadrujes na adresu ostatnych uzivatelov, co ti chcu pomoct.
A stale tvrdim, ze si ten zdroj povodne odpalil napatim z toho trafka.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

5kony
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 01 Nov 2011, 19:29

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa 5kony » 15 Júl 2019, 20:46

Usmievam sa. Naozaj. Lebo niekto tu napísal, že píšem litánie a nemá chuť to čítať. Aj tak bol opis všetkého skrátený. Zariadenie bolo prvotne skonštruované ako celok zobrazený na obr2. Nefungovalo. Preto som dva dni zháňal trafo 230V/24V, aké KeXT3r použil. Je to v úvode tohoto vlákna. :potlesk: :potlesk: :potlesk:
0
Naposledy upravil/-a 5kony v 15 Júl 2019, 20:56, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa jenda23 » 15 Júl 2019, 20:49

Sám jsi napsal že jsi použil transformátor 24V.

A na otázku proč zdroj schořel, Ti mohu velice přesně odpovědět. Protože čína a neznalost základních parametrů součástek.....
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

5kony
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 01 Nov 2011, 19:29

Re: Regulovateľný zdroj 30v 10A

Príspevok od používateľa 5kony » 15 Júl 2019, 21:02

Vychádzal som z https://www.qsl.net/z33t/dc_0-30v_0-3A_eng.html. http://www.electronics-lab.com/project/ ... er-supply/ Tento zdroj je na nete spomenutý veľa krát. Neriešme to už. Ďakujem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok