TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 03 Mar 2020, 00:04

Zkusil jsem vytvořit obdobu starších kalkulátorů - konkrétně repliku kalkulátoru TI-58C - s novodobějším procesorem, ATmega8. Podle odhadu by mohl mít přiměřenou velikost pamětí pro daný účel. Bohužel jsem se dostal jen na 90% práce na firmware, narazil jsem na zaplnění paměti ROM a nedokázal tam vměstnat celý potřebný kód. Převést kód na větší procesor jsem nechtěl, protože kód v assembleru se už stával nepřehledný, a tak budu dál pokračovat raději v C s větším procesorem, v nové koncepci.

Kalkulátor je použitelný jen jako kalkulátor, není funkční programování. Přesto ale má replika zajímavé vlastnosti, jako běžný kalkulátor - počítá s přesností 19 platných číslic, exponent 4 číslice, 60 paměťových buněk. Proto zde uvádím popis kalkulátoru, mohl by být někomu užitečný. Např. využít float knihovny v assembleru AVR.

Upozorňuji že konstrukci jsem odbyl jen jako nejnutnější, abych si vyzkoušel tvorbu firmware, tj. napájení je z USB, tlačítka bez hmatníků, nevhodná krabička a potisky "upatlané". Řešil jsem jen software, ne hardware.

http://www.breatharian.eu/hw/ti58/index.html

Obrázok
1
Obrázok 1

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Atlan » 03 Mar 2020, 07:04

Nebolo lepsie pouzit kapacitne tlačidlá, ale je pravd aze na klasike boli stlacacie.
0

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 03 Mar 2020, 08:21

Jistě by se našly vhodnější varianty pro tlačítka i další hardware, ale chtěl jsem si nejjednodušeji (v rámci mých možností) sestavit vhodný hardware na kterém bych mohl vyvíjet engine kalkulátoru. Konstrukční stránku jsem chtěl nechat jiným, nebo na později, až se ukáže kalkulátor provozuschopný (což se neukázalo). Leda že by se vytvořil o trochu jednodušší kalkulátor, na ten by ta ATmega8 mohla stačit.
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Mishung » 03 Mar 2020, 10:04

Preco 30 rocny MCU a preco assembly? :pain:
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa lacog » 03 Mar 2020, 10:10

No vzdať niečo čo je na 90% urobené... ;-)
0

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 03 Mar 2020, 10:41

Tak ono to svůj účel splnilo - byla to "rozcvička", vyzkoušení metod na příkladu úspěšné kalkulačky, jako příprava k následujícímu komerčnímu produktu.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa cs001 » 03 Mar 2020, 16:34

...pri každej zmienke o TI 58-59 mi "slza ukapne". Boli to vinikajúce kalkulačky. Vlastníctvo takého niečoho v roku 1980 , by sa dalo prirovnať k vlastníctvu notebooku , ale asi tak pred 10-15rokmi, keď to ešte nemalo každe decko. Čo sa pamätam v roku 1980 sme ju mali v ročniku na VŚ asi traja. Dalo sa to kupiť v Tuzexe za cca1000 Bonov.
Pripajam par fotiek pre nepamätníkov. Dúfam že sa autor vlákna nebude hnevať.
Na fotkách je par kalkulačiek, ktoré sa mi podarilo zachrániť( + moja TI58), tlačiareň k týmto kalkulačkám (tlačila na termopapier), Master library modul (externý pamäťovy modul s rôznymi užitočnými programami) a foto kalkulačiek z vnútra.
Programovať tieto kalkulačky bola zábava, často som to využíval pri spracovaní rôznych meraní... Mal som 58ičku, nemala permanentnú pamät, ani magnetické štítky ako 59tka, takže som musel zakaždým program naťukať nanovo, ale bol som v tom dosť zručný...
Tlačidla, mechanicke, boli dosť nespolahlive po čase sa stavalo že po stlačení sa nič neudialo, alebo naopak kalkulačka reagovala ako by sa tlačidlo stlačilo opakovane viackrát... hm, to bola doba...
Prílohy
foto 053.jpg
IMG_4750.jpg
IMG_5455.jpg
IMG_5447.jpg
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

pokusnik
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 14 Apr 2009, 00:00

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa pokusnik » 03 Mar 2020, 18:09

Jenom drobná poznámka. Před nedávnem byla v některém čísle PE-AR (nevzpomenu si přesně kdy) zveřejněna konstrukce repliky TI kalkulačky.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 03 Mar 2020, 18:34

06/2018
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 03 Mar 2020, 18:37

Bylo to v PE-AR 06-08/2018. Ta replika emulovala procesor TMC0501 procesorem ATmega644P a interpretovala původní ROMku (ne úplně přesně, např. nefunguje správně INV SBR).
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa dan21 » 03 Mar 2020, 18:41

Len to upresnim, ze to bolo v cislach 6, 7 a 8-2018
0

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 03 Mar 2020, 18:46

cs001 napísal:...pri každej zmienke o TI 58-59 mi "slza ukapne"....
Jo také jsem si se svou TI-58C na vysoké hodně užil. :-) (v Tuzexu mě vyšla tehdy na 4800 Kč ... při přepočtu na dnešní peníze by to bylo 48 tisíc - proboha kdo by dnes dával za kalkulačku skoro 50 tisíc? :lol: ) Myslím že to byl největší zlom v historii kalkulátorů. Škoda že už mi tlačítka skoro nefungují, přestože jsem je už párkrát spravoval, myslím že bych ji ještě i dnes používal. Před lety mě to přivedlo k napsání emulátoru TI-59 pod Windows a teď k vytvoření "vlastní TI-58". :-) I když nedokončená, tak teď pokračuji další verzí, s SD kartou atd. Myslím že tato skvělá kalkulačka si to zaslouží, i v dnešní době kdy jsou i hodinky výkonnějším počítačem.
0

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1683
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa cs001 » 04 Mar 2020, 00:45

...Chvalyhodná práca, ale či to dnes niekto oceni ?...
Hej 58-ička stala vtedy 850bonov, mal som na bony trochu zľavu, takže ma vyšla na asi 4500Kčs. Bolo to viac ako otcov mesačný plat, ale niečo som mal našetrené z brigády. Trochu som potom ľutoval, že som nekupil 59-tku. U nás v dedine nebol problém bony zohnať, dostavali ich babky ako dôchodky po manželoch, ktorí zomreli (zahynuli) v USA. Keď sa nad tým teraz zamyslím, tak koľko slovákov zahynulo v baniach, fabrikach, alebo len tak v USA. Len u nas v dedine ich bolo asi 10-12? Rekordérkou bola jedna babka, ktorá dostavala dva dôchodky (manžel mal dve poistky, z tých sa to potom vdovám vyplácalo), vraj brala 2x 17000 Kčs mesačne. Na tu dobu to boli neskutočné peniaze. Aj sa dožila požehnaného veku, deti si ju doslova hýčkali, lekár sa u nej nezabudol, skoro každý deň zastaviť na zmeranie tlaku... :wink:

Kalkulačka mi raz zachránila skúšku z analýzy. Príklad, určitý integrál goniometrickej fcie sin cos na niečo. Tak som nasadil Simpsonovu metódu výpočtu určitého integrálu (Panda určite vie ako na to), kalkulačka vyhodila číslo, ktoré som potom upravil ako násobok pi. Skúšajúca docentka sa čudovala, že výsledok, je správny, bez postupu výpočtu o ktorý jej hlavne išlo. Vyhovoril som sa na to, že som robil výpočet na šmiraku a potom už nestihol prepísať na čisto. Uznala mi ten príklad aj skúšku. Neviem ako by sa zachovala, keby som jej povedal, že som to vypočítal na kalkulačke, asi by ju vystrelo :lol:
Tie programy boli v Master Library, matice, komplexne čísla, goniometria, numericke metody, aj integraly a všetko sa to hodilo, že Pando.

K ostatným kalkulačkám som sa dostal až neskôr v práci. To už bola éra počítačová a kalkulačky sa vyhadzovali. U nás to hojne používali technici na výpočty, ktorí ako. Kupovane boli ešte za socializmu za ťažké devízy. Jeden kolega, vedel veľmi dobre programovať a využíval to. Niečo som dostal od kolegov niečo vyhrabal z kontajnera (aj tu unikátnu tlačiareň). Celkove ich mohlo byť v práci asi 10 kuskov. Ja som svoju používal na výpočty asi do roku 2010.
Unikatna je ta SR52, prva s magnetickymi štitkami, mam aj tie a funguju. K 59kam šítky nemam, tie z 52-ky nepasuju.
Niekde som čítal, že tie kalkulačky používali američania v programe Apollo
Ešte nakoniec, keď si sa do toho už tak pustil, čo tak urobiť pomocou 3d tlače repliku ?
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 04 Mar 2020, 02:29

Já měl v kalkulačce zapsané vzorce, které jsem při zkouškách odtud opisoval. :-)

Chtěl bych vytvořit kalkulačku, která bude sice vycházet z koncepce TI-59 (protože ta byla dobře promyšlená), ale s malými vylepšeními pár nedostatků (např. že '=' neopakovalo operaci). Když se zadaří, mohla by pak dostat lepší kabát, opravdová tlačítka a 3D krabičku.
0

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 22 Apr 2020, 15:13

Update: Dokončil jsem další mezi-prototyp kalkulátoru, rozšířená replika TI-59. Tentokrát už plně funkční, jen neodladěný, protože je to testovací meziverze (proto opět ošklivá kontrukce), ladit budu až poslední nejvyšší verzi. Mohou se proto objevit nefunkčnosti. Tahle verze by měla zajišťovat všechny funkce původní TI-59 plus nějaká nová rozšíření. Používá procesor ATmega644P naprogramovaný v C kódu. K dispozici je i emulátor pro Windows.

Parametry: přesnost 19 číslic, exponent 4 číslice, paměť 1000 programových kroků a 100 registrů, interní záložní paměť EEPROM, načítání programových modulů z SD karty, ukládání programů na SD kartu, tisk do souboru na SD kartu.

http://www.breatharian.eu/hw/ti59/index.html

Obrázok

Obrázok
1
Obrázok 1

lacog
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 302
Dátum registrácie: 27 Mar 2007, 00:00

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa lacog » 22 Apr 2020, 15:32

Obdivujem zanietenosť (posadnutosť :wink: ) akou sa tomu venuješ!
0

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 01 Nov 2020, 21:01

Challenge splněn - úspěšně vytvořen klon kalkulátoru TI-57 s rozšířenými funkcemi a "natlačen" do 8 KB ROM procesoru ATmega8. :-) Obzvláště vhodný jako výukové programovadlo do škol, protože umožňuje ovládání externích periferií a je zcela open source. A i pořizovací náklady jsou příjemné (400 Kč).

http://www.breatharian.eu/hw/et57/index.html

Výčet vlastností:

- Procesor ATmega8 (8MHz, 8KB ROM, 1KB RAM, 512B EEPROM)
- Napájecí napětí 5 V (z USB nabíječky nebo z USB portu)
- Výpočty v BCD kódu
- Přesnost výpočtů 17 číslic
- Přesnost základních registrů 15 číslic
- Přesnost rozšířených registrů 13 číslic
- Zobrazení údaje na 11 platných číslic
- Exponent 2 číslice, rozsah +- 99
- 10 programových prostorů
- Každý prostor 50 programových kroků (celkem 500 kroků)
- Uživatelský program uchován v EEPROM (bez baterie)
- 10 základních registrů (přístupných přímým adresováním)
- 70 rozšířených registrů (přístupných indexovým adresováním)
- Dvouřádkový LCD displej (2 x 16 alfanumerických znaků)
- 40 tlačítek
- Ovládání externího zařízení přes ISP konektor
- Kód kalkulátoru kompletně napsaný v AVR assembleru
- Exponenciální a logaritmické funkce
- Trigonometrické funkce
- Faktoriál
- Generátor náhodných čísel
- Indexový přístup k proměnným
- Vědecký mód zobrazení s exponentem
- Statistická funkce
- 10 návěští v každém programovém prostoru
- Volání funkcí a skoky mezi programovými prostory
- Hardware i software plně open source
Prílohy
ET57_0.jpg
ET57_0.jpg (44.14 KiB) 6854 zobrazení
3
Obrázok 3

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa peterple » 01 Nov 2020, 22:51

Super. Tiež si dovolím zaspomínať. Bol som majiteľom TI58C od mojich 16tich rokov. Stála 850 bonov. To že vedela počítať rovnice až do 6 neznámych a tiež komplexné čísla sa dobre využívalo na počítanie elektrických obvodov. Tam som sa naučil programovanie alá strojový kód. Len taká perlička. Učitelia na strednej ani nemali potuchu že existuje niečo takého ako je programovateľná kalkulačka. V tom roku keď som ju získal sme sa na matematike učili násobiť aj logaritmickým pravítkom. Na maturite mi počítala frekvenčnú charakteristiku nejakého elektrického obvodu. Odvodil som vzorce. Za pomoci funkcií na výpočet komplexných čísel za pár minút naprogramoval celý výpočet. Potom stačilo len zadať frekvenciu a stlačiť A a potom B. Tieto dve čísla vyniesť do grafu frekvenčná charakteristika v komplexnej rovine bola o chvíľku hotová.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 02 Nov 2020, 08:28

Také jsem měl TI-58C na vysoké (dělal jsem podle ní později emulátor i repliku, jen už dost blbnou tlačítka a acu je fuč). Měl jsem v ní naťukané vzorečky, dobře se z toho opisovalo při zkouškách. :-) Cenu mám zafixovanou že vyšla 4700 Kč, což by asi mohlo vycházet na těch 850 bonů.

Ale zjišťuji, že lidé za ty roky už hodně zlenivěli. Tehdy bylo běžnější vynaložit hodně práce za malý výsledek - např. naťukat pracný program do kalkulačky. Dnes se to už nikomu nechce a lidé jsou zvyklí přicházet k výsledkům mnohem snáz.
0

Používateľov profilový obrázok
Panda38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 15 Okt 2018, 17:48

Re: TI58 tiny - replika kalkulátoru TI-58 s ATmega8

Príspevok od používateľa Panda38 » 26 Apr 2021, 16:47

Doplňuji nové info: Vytvořil jsem mini klon kalkulačky TI-57, programovatelná mini-kalkulačka ET-57M. Určená např. jako náramková kalkulačka na ruku. :-) Má 6-místný LED displej, napájení z baterky CR2032, 12 ovládacích tlačítek a procesor ATmega8. Softwarově má plné vybavení jako kalkulačka ET-57.

et57m_2.jpg
et57m_2.jpg (88 KiB) 5518 zobrazení

Link na www stránku: http://www.breatharian.eu/hw/et57m/index.html
Manuál PDF: http://www.breatharian.eu/hw/et57m/dwn/ ... ual_CZ.pdf

Vlastnosti:
- Procesor ATmega8 (4MHz, 8KB ROM, 1KB RAM, 512B EEPROM)
- Napájení z baterie CR2032, akumulátoru LiR2032 nebo z USB
- Externí napájení a dobíjení akumulátoru z USB konektoru
- Rozměr pouhých 43 x 43 mm
- Výpočty v BCD kódu
- Přesnost výpočtů 11 číslic
- Zobrazení údaje na max. 6 platných číslic
- Exponent 2 číslice, rozsah +- 99
- 10 programových prostorů
- Každý prostor 50 programových kroků (celkem 500 kroků)
- Uživatelský program uchován v EEPROM (bez baterie)
- 10 základních registrů (přístupných přímým adresováním)
- 90 rozšířených registrů (přístupných indexovým adresováním)
- 6-místný LED displej
- 12 tlačítek
- Kód kalkulátoru kompletně napsaný v AVR assembleru
- Exponenciální a logaritmické funkce
- Trigonometrické funkce
- Faktoriál
- Generátor náhodných čísel
- Indexový přístup k proměnným
- Vědecký mód zobrazení s exponentem
- Statistická funkce
- 10 návěští v každém programovém prostoru
- Volání funkcí a skoky mezi programovými prostory
- Hardware i software plně open source
et57m_1m2.jpg
et57m_1m2.jpg (63.02 KiB) 5518 zobrazení
7
Obrázok 7

Napísať odpoveď