Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa misop » 04 Jún 2020, 14:00

:potlesk: :potlesk: :potlesk: BOOOMBA Wili seš maníííík :thumbup: :thumbup: :thumbup:
0

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa slimak » 03 Júl 2020, 13:27

Toto je veľmi pekná robota.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa jenda23 » 03 Júl 2020, 14:47

Pro všechny kdo táraj když do nich někdo rejpne že maj šestkrát převrtanou díru, neodjehlený a křivo vypilovaný plechy a tisťáky nalepený na uni deskách a machrujou jak to maj dokonalý, takhle to stačí a líp to doma nejde.... TAKTO má vypdat PRÁCE a jde to vážení i na koleně :!: :!:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 03 Júl 2020, 16:07

TAKTO má vypdat PRÁCE a jde to vážení i na koleně
Nechcem nejako uberat na kvalite tejto prace, ale je to profi praca a nie vyrobok domaceho kutila. Vsetky diely su vyrobene v profi firmach, od plosakov po trafa a krabicu, doma to bolo len poskladane, resp. urobene nejake drobnosti. Nepiste o takychto vyrobkoch, ze su urobene "na kolene", jednak to nie je pravda, a jednak nech si niekto nemysli, ze nieco taketo si urobi doma "na kolene".
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 03 Júl 2020, 16:23

Nechcel som sa zapajat, z casti mas pravdu fractal, ale chcem ti dat iny uhol pohladu. Na svete je velmi malo firiem, ktora ma celu vyrobu pod jednou strechou. Dokonca ani automobilka co ma tovaren velku ako male mesto kupuje pneumatiky z inej firmy, elektroniku z dalsej atd...jednoducho je zbytocne a nezmyselne mat absolutnu specializaciu na kazdu sferu vyrobku a to myslim od suciastky az po krabicu. Aj najlepsi renomovany vyrobcovia si davaju vyrabat DPS externe, na panely, curliky a vsetky serepeticky maju externych dodavatelov a finalne vyrobky z velkej miery len kompletuju. Jednoducho preto ze je nemozne vyrobit to z gruntu. Takto mozes ist az do extremov, kde by si spravne mal zobrat krumpac a lopatu a ist si natazit zelezo aby bolo z coho urobit plech... a teraz kde je ta hranica kedy to robis ty a kedy niekto iny?

Medzi DIY a profi je ale jeden obrovsky rozdiel, ked nieco robis doma je to prototyp, nie skladacka ako lego, kde vsetko dokonale pasuje lebo je vsetko dopredu overene a naplanovane. V DIY si musis vsetko nakreslit, navrhnut, dat vyrobit je az ten posledny clanok dlhej retaze. Nie vsetko pasuje, nejaku dieru musis navrtat inak, dopasovat posunut, to iste je o elektronike nevies ako a ci to bude fungovat, tiez musis potom doladzovat, upravovat atd... takze urcite to nie je len o poskladani, a ver tomu ze vrtat nerezovy plech doma na zemi v obyvacke, rezat zavity... sa da prirovnat ze to JE na kolene o tom by ti mohla rozpravat moja priatelka, ktora ma so mnou svatu trpezlivost a toleranciu.
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 03 Júl 2020, 18:06

Rozumiem, co chces povedat, ale nesuhlasim s tvojim nazorom. V sucasnej dobe je velmi jednoduche sa priblizit ku kvalite profesionalnych vyrobkov. Vdaka CAD softverom si clovek moze vsetko nadizajnovat a poskladat virtualne, potom si to dat vyrobit v profi firme a dostat skladacku tak ako ju popisujes. Amaterska praca je cenna prave tym, ze clovek ziskava roznostranne skusenosti, jak v oblasti elektrotechniky, tak aj v oblasti dizajnu alebo obrabania materialov. Ja som tvoj pripad nevulgarizoval do stavu zober krompac a chod si po zelezo, len som poukazal na to, ze takmer vsetko sa robilo v profi firmach, a nie doma a "na kolene". Prinajlepsom je to poloprofesionalny vyrobok, ale urcite nie "na kolene".
Jasne, ze takmer akykolvek vyrobok vyrobeny v jednom kuse je do istej miery prototyp, ale potom aj prototypy vyrobene vo firmach co sa profesiaonalne venuju elektronike mozeme nazvat amaterskymi vyrobkami, vsak tam tiez obcas nieco nesedi a treba obcas narezat zavit alebo vyvrtat dieru. To ale nic nemeni na tom, ze je to profi praca. Jednoducho nemozu sa porovnavat vyrobky vyrobene v profi firme s niecim, co si clovek urobi doma sam, a prave toto urobil jenda23, na prispevok ktoreho som reagoval.
Dalsia vec, ktora mi vadi na vyjadreniach typu "na kolene", je umele dvihanie priemernej urovne amaterskeho vyrobku. Nie kazdy ma peniaze a pristup k moznostam profesionalnej vyroby nejakych dielov a tym padom nie je konkurencneschopny voci tym, co tieto moznosti maju. Na forum prichadzaju detska, ktore sa zaujimaju o elektroniku, pozeraju sa na taketo veci a vynasaju z toho nazor, ze taketo nieco si urobia "na kolene". Samozrejme, ze po par pokusoch v garazi zistuju, ze "na kolene" im to moc neide, ale peniaze a skusenosti dat to vyrobit profesionalne oni nemaju. Moze to skoncit rozcarovanim na cely zivot a namiesto buduceho studenta elektrotechniky ziskame dalsieho predajcu v Tescu. Aby som to zhrnul, nevadi mi vobec, ze si ludia davaju robit veci profesionalne, ale hovorit, ze je to urobene "na kolene" kvoli par dorabkam nie je fer. Netreba podmienat pojmy, predsa "vyrobit na kolene" znamena nieco uplne ine, ze?
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 03 Júl 2020, 18:41

ano je to tak, ale je dobre aby aj dnesne male decka videli a vedeli, ze aj bez elektro vzdelania prave takym domacim vrtanim a vlastnym sebazdokonalovanim sa aj blbym vrtkanim doma na kolene casom dokazu zdokonalit na takyto level. Kazdy zacinal nejakou katastrofou a vrabcim hniezdom, ale aby pekny vyrobok mal niekoho demotivovat ze to nedokaze? pre mna to je presne opacne...

Tiez som nejak zacinal, a moje prve vyrobky vyzerali zle, ale bavilo ma to a prave vdaka roznym DPAckam co vznikali po forach a kopou zosilnovacov od skusenejsich konstrukterov (napada mi napr. trunek, betaron, a dalsi...) a ich konstrukcie boli pre mna vzorom, a motivovalo ma to, ze mozno raz sa aj ja dostanem na takyto level a mozno raz budem vediet aj ja nieco take postavit. Nebolo to hned, trvalo to dlhe desatrocia, a moj prvy elektronkac z tesla musicov vyzeral ako vrabcie hniezdo, ale dopracoval som sa vdaka skusenostiam, vedomostiam ziskanych zo stavieb az k tomu najvyssiemu co pre mna bol MC275. Nikto ako zaciatocnik nenamaluje monalizu, alebo nevymodeluje michelangeloveho davida, musis mat na to roky skusenosti, a predsa su vzorom pre mnohych umelcov. Ja to v elektronike vidim podobne.

Pozri sa ako vyzeral moj prvy vacsi elektronkovy zosilnovac:

Obrázok Obrázok

je to dostatocna katastrofa? je! ale o 10 rokov som dokazal prave vdaka tomu toto:

Obrázok Obrázok

tiez som niekedy, ked som este bol student nemal na to aby som si postavil DPAcko alebo podobnu nadheru. Ked uz som pracujuci tak je to zase tiez nie uplne vsetko o peniazoch ale dost aj o prioritach, niekto chodi 3x rocne na dovolenku a cestuje, ja si doma pajkujem. Niekto byva v dome a ma staru oktaviu, iny byva v bytovke a ma drahe auto, vsetko je o prioritach alebo kto ako chce / moze. A aj s malymi peniazmi sa da postavit pekna vec, je kopa hotovych univerzalnych a peknych krabiciek, staci len vytlacit pekny stitok na samolepkovy papier, vymysliet a nakreslit popisky a cele to moze stat par korun, je to ale o detailoch a ako si kto da zalezat a tiez aj o dizajnovom citeni...
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 03 Júl 2020, 19:53

Demotivuje nie pekny vyrobok ale zistenie, ze nevies urobit rovnako pekny sam. Deti sa lahsie ucia robit nejake veci ako dospelaci prave preto, ze nie su velmi kriticky voci sebe. Dospeli ludia naopak casto nechavaju nove konicky po zisteni, ze im to neide na prvy pokus urobit dostatocne dobre. Takze ano, porovnanie svojho vyrobku s krajsim moze viest k demotivacii cloveka, najma ak nebrat do uvahy, ze boli vyrobene za uplne roznych podmienok a investicii.

Uvediem priklad zo svojej praxe. Venujem sa teraz stavbe meracieho pristroja. Jednej firme som dal vyrobit plosak, dalsia mi ho osadila. Este jedna firma mi vysustruzi/vyfrezuje/naeloxovuje nejake diely. Krabicu som objednal od dalsej firmy a ked pride tak do nej budem musiet navrtat par dier. Za to vsetko zaplatim vyse tisic eur. Ak by som sa riadil tvojou logikou tak je to amaterska praca urobena "na kolene". Moj nazor je, ze to tak nie je a nemoze sa to porovnavat s niecim, co si niekto urobi doma sam. Ja osobne by som si nikdy nedovolil povedat, ze som to urobil doma "na kolene", pretoze v mojom ponimani je to profi praca. Aj ked nie som ani elektrotechnik ani strojar.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Jozko95 » 03 Júl 2020, 21:24

Wili, ako standardne opat fantasticky vyrobok, ktory nema konukrencie vramci DIY, pre Teba by mali spravit ine, speci tlacitko, lebo karma tuto uz nema miesto :D

Ku debate, necital som celu, ale mozno to nie je zrovna "na kolene" ale je to cele jeho projekt, ktory si nadizajnoval vlastnymi silami a ako sam Wili povedal este bez patricneho vzdelania, co je este o stupienok vyssie a to, ze na to pouzil firmy, aby to vyzeralo profi? Na tom nevidim nic zle, poslal im projekt, podla ktoreho to vyrobili, lebo maju na to naradie patricne, bezne ludia doma laser a ohranovaci lis nemaju a podobne, nie je to projekt z netu, ktory len zaplatil a dal vyrobit, ale je to jeho robota a mecahnicky to sice na kolene neurobil, ale dizajnovo ano,cize mi cela tato vymena nazorov pride trochu bezpredmetna :)
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 03 Júl 2020, 21:50

to Jozko95
V ZSSR bola taka srandovna fraza, znela "necital som, ale kritizujem". Tykala sa sa knihy Doktor Živago, za ktoru autor (Boris Pasternak) ziskal Nobelovu cenu mieru, ale sa jej musel vzdat pod tlakom strany. Vystupenie jedneho spisovatela (zastancu komunistickeho rezimu) zacinalo prave tymito slovami a odvtedy sa z toho stalo porekadlo. Nebud ako komanci, aspon z ucty k diskutujucim si treba najprv citat veci a az potom sa k nim vyjadrovat.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa jenda23 » 03 Júl 2020, 22:01

fractal, pak se tedy omlouvám že jsem práci chybně pojmenoval, ovšem z mého pohledu nemám problém vyrobit stejnou plechařinu i kvalitu tištěných spojů doma v garáži a skutečně na koleně bez uvozovek .... za tím si stojím a to z jednoho důvodu, uměli to naši předkové ve stejné kvalitě na ručních strojích umíme to i dnes. Jen už 99% klempířů si s tím na klasíckých strojích neporadí protože neznají nic jiného než ohraňovák. Osobně mě klempířina baví a naučil jsem se stovky různých triků od strých klempířů a ti věděli jak plechy ohýbat atd. a není problém vyrobit to co na ohraňováku. Ano trvá to desetinásobek času.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 03 Júl 2020, 22:19

to jenda23
V pohode, tiez si myslim, ze to schopny a skuseny clovek vie urobit aj doma. Vadilo mi len to porovnanie vyrobkov nejakych firiem s tym co si bezne clovek urobi fakt doma a "na kolene".
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Jozko95 » 03 Júl 2020, 22:23

fractal napísal:to Jozko95
V ZSSR bola taka srandovna fraza, znela "necital som, ale kritizujem". Tykala sa sa knihy Doktor Živago, za ktoru autor (Boris Pasternak) ziskal Nobelovu cenu mieru, ale sa jej musel vzdat pod tlakom strany. Vystupenie jedneho spisovatela (zastancu komunistickeho rezimu) zacinalo prave tymito slovami a odvtedy sa z toho stalo porekadlo. Nebud ako komanci, aspon z ucty k diskutujucim si treba najprv citat veci a az potom sa k nim vyjadrovat.
Precital som dost na to, aby som vedel plnohodnotne z mojej strany vyjadrit svoj postoj k veci a urobit si svoj usudok, kazdopadne beriem tuto reakciu mimo temu, ale skor ako akysi vykrik do tmy, kazdopadne tymto koncim s debatou, nebudem tu zasierat Wilimu vlakno jeho vyrobku o niecom, co s vyrobkom vobec nesuvisi, na to mame pre dalsi rozvoj komunikacie sukromne spravy.
Vdaka za pochopenie a ospravedlnujem sa Wilimu :)
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa jenda23 » 03 Júl 2020, 22:24

Mě zase šlo o tom aby ti co brečí že něco nejde a radši řeknou že to vlastně stačí (což mě dovádí k amoku) aby viděli že se i něco takového dá vyrobit.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 03 Júl 2020, 23:17

Precital som dost na to, aby som vedel plnohodnotne z mojej strany vyjadrit svoj postoj k veci a urobit si svoj usudok
Ked si neprecital cele, tak ako vies, ze to co si precital staci na to aby urobit spravny zaver? Ale mas pravdu, je to offtop a nemusime v tom pokracovat.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Júl 2020, 19:37

jenda23 napísal:fractal, pak se tedy omlouvám že jsem práci chybně pojmenoval, ovšem z mého pohledu nemám problém vyrobit stejnou plechařinu i kvalitu tištěných spojů doma v garáži a skutečně na koleně bez uvozovek ....
zaujimava debata.
aby sa dalo povedat ze praca je skutocne DIY, to znamena zo suroveho plechu si nastrihat a naohybat a napr tigom zvarit skrinku. kolko ludi ma doma masinu za cca 1000€?
druha vec je vzhlad, ked to vyrobi firma, vyzera to lepsie. pilnik vs cnc to je dopredu prehraty boj.
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 04 Júl 2020, 20:13

pilnik vs cnc to je dopredu prehraty boj
Vsak prave o to mi islo. Niekto si da spravit veci do nejakej firmy a povie, ze to urobil "na kolene" a ze je to DIY. Niekto iny zas vsetko urobi doma sam na kolene bez uvodzoviek, ale uz dopredu prehral v kvalite vyrobku. Za chvilu tu bude sutaz o najlepsi vyrobok nejakej firmy, nie o DIY vyrobok. DIY - do it yourself, "urob si sam", nie "zaplat profi firme za to, ze ti to urobi".
0
...live to fight another day...

slimak
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 30 Sep 2011, 17:40
Bydlisko: Kanianka

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa slimak » 04 Júl 2020, 21:39

Ak založíte vlákno s názvom trebárs "DIY verzus profi", rád prispejem. Tu ale nie, je to o Wiliho výrobku.

To Wili - ako to hrá? Daj prosím nejaký popis zvuku podľa Tvojich uší.
Ak by si v budúcnosti chcel meniť NE5532, tak použi trebárs OPA2134. Na vstupnej pozícií sa OPA2134 bežne používajú ako lepšie audio opampy.
Dnešné NE5532 sú zvukovo dosť špatné oproti originálom od Signetics.
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 04 Júl 2020, 21:50

Ak založíte vlákno s názvom trebárs "DIY verzus profi", rád prispejem. Tu ale nie, je to o Wiliho výrobku.
Dobry napad. Ak sa to da tak by som poprosil moderatorov oddelit prispevky tykajuce sa "DIY vs Profi" do vlastneho vlakna zacinajuc prispevkom jenda23 na ktory som povodne reagoval. Rad by som pocul nazory inych ludi na tuto otazku, myslim, ze je dolezite jasne definovat, kedy je to este amatersky vyrobok a kedy uz ide o profi(poloprofi?) pracu.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa platon.rado » 05 Júl 2020, 15:10

No čo už s tebou WILI , na toto niet ani slova. :potlesk:
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Napísať odpoveď