Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 01 Máj 2020, 21:49

Už dlho som premýšľal, že by bola sranda postaviť tranzistorák s výstupnými trafami. Každý to odsudzuje, nikto to nikdy nepostavil (aspoň pokiaľ viem), tak som si povedal prečo nie. Najnedosiahnuteľnejším cieľom po technologickej stránke pre mňa vždy bol MC275, ale ten som už postavil, tak som si povedal že postavím dalšie monštrum a keď už, tak poriadne a vo veľkom štýle :twisted:

Obrázok

Pamätám si, že už ako malý chlapec som videl v obchode veľký mcintosh za pol milióna sk a vedel som že to je nedosiahnuteľná blbosť na ktorú by som nikdy nemal alebo nebol ochotný dať toľké peniaze. Aby som si splnil detský sen a zároveň splnil ďalšiu technologickú výzvu pustil som sa do toho. Postupne sa začali rysovať nápady a vznikla kópia McIntoshu MC452. Nie je to síce úplny klon, veľa vecí je robených podľa mňa a inak, aj elektricky aj mechanicky. "Stavbu" som začal zhruba v októbri 2019 a zabralo to presne pol roka. Samotná stavba je jednoduchá a relatívne rýchla, ale prototyping a návrhy, objednávanie, zhánanie materiálu zabralo more času. Asi 1-2 mesiace som študoval a vymýšľal princíp ako to bude celé fungovať a navrhoval výstupné autotransformátory.

Tu začína najväčší omyl väčšiny ľudí ohľadom transformátorov v tranzistorovom zosilňovači. Pretože autotrafo funguje dosť inak ako klasické trafo, neoddeľuje galvanicky výstup zosilňovača ma veľa výhod a nevýhod, ktoré vymenujem nižšie a je zavedené schématicky "vnútri" zosilňovača vrátane spätnej väzby, ktorá ho kompenzuje. Autotrafo magneticky neprenáša celý výkon, ale len rozdiel ktorý transformuje a funguje len ako prevodník impedancie. Okrem toho, ak sa použije v mostíkovom zosilňovači, a každý koncový stupeň budí len polovicu trafa, prinesie ďalšie výhody...

Výhody autotrafa:
- rovnaký výkon do všetkých impedancií
- odpadá nutnosť DC ochrany pre reproduktory, aj keď trafo galvanicky neoddeľuje tak svojím veľmi nízkym DC odporom v prípade havárie skratuje koncový stupeň a ochráni reproduktory
- zvolím si vstupnú a výstupnú impedanciu akú chcem = oveľa lepšie a efektívnejšie využijem SOA koncových tranzistorov
- v trafe pri mostíkovom zapojení získam dodatočné CMRR (common mode rejection ratio), takže akýkoľvek brum alebo VF bordel v signále je odrušený nie len na záťaži ale aj priamo v trafe
- veľmi malé jadro v porovnaní s klasickým transformátorom. Transformuje sa tu len zmena napätia, nie celý prenášaný výkon.

Pre lepšie pochopenie autotrafa v tomto konkrétnom zosilňovači tu je schéma:

Obrázok

Ak chcem výstupy 4R a 8R, kedže je mostík, tak každy zo zosilňovačov budí polovicu z toho, tj. 2R a 4R. Najefektívnejšie vychádza aby zosilňovač krmil odbočku na trafe do impedancie cca 2,9R, resp. 5,8R od kraja po kraj pre mostík. Ak chcem výkon 500W potrebujem 63V RMS do 8R a 45V RMS do 4R. Aby som s 5,8R záťažou dostal 500W potrebujem 54V. To je len 9V od 5,8R odbočky ku každej z impedancii a to je pre celý mostík! trafo je na polovicu vďaka symetrii, takže pre impedanciu 2,9R to je pre každý zosilňovač len 4,5VRMS od odbočky k záťaži. Konkrétne v mojom prípade je to realizované na trafe ako 16 závitov 2x1,4mm drôtom čo pri dosť vysokej prúdovej hustote zvládne s prehľadom cez 10A. Akú výstupnu tlmivku máte v bežnom zosilňovači a akým hrubým drôtom? tipujem to tak na 1-1,2mm a 10-15 závitov. Len tu je vnútri tej "cievky" magneticky orientované mäkké jadro. Áno je to "železo", ale až o toľko horšie to nie je, a prelezie tamad pár stovák khz zaručene ;) o to viac že je kompenzovaná v rámci spätnej väzby.

Prenášaný výkon autotrafa v tomto prípade pre celý mostík, ak transformujem z 54V a 500W do 9V, zvyšok prelezie cez spoločné vinutie. Tj. 500/54*9 = transformujem tu len 83W! Ak sa to prepočíta na impedancie vychádza to na cca 160W jadro pre 20Hz. Ak použijem 200W jadro z 1,2T magneticky orientovaných plechov dostanem sa možno na 10-15Hz a toľko mi ani netreba. Čo sa týka vysokých frekvencií jediné čo tu obmedzí VF výkon bude tá "tlmivka" na výstupe a tiež kapacita medzi polovicami symetrie trafa. Aby bolo autotrafo dokonale symetrické a zároveň aby bola nízka kapacita medzi kladnou a zápornou polvlnou dal som si ho navinúť s rozdelenou kostričkou. Najväčším problémom bolo navrhnúť autotrafo tak, aby tam vošiel hrubý drôt a dosť to bolo o kompromisoch ale nejako sa to podarilo. Prečo výrobci nepoužívajú autotrafá je jasne, lebo je to zbytočne drahé a dá sa to aj bez toho. Je trafo nezmysel? určite je, ale je to niečo iné, má to iné vlastnosti, každý sa toho bojí a nikto to nevyskúša. Či je to dobré zvukovo a z hľadiska skreslenia? :thumbup:

Dosť bolo teórie, konštrukcia:

Ovládacia elektronika bola spolu s trafami pre mňa jedna z najzložitejších častí zosilňovača. Vymyslieť všetko tak, aby to fungovalo správne a zároveň aby všetko bolo spolu jednoducho prepojiteľné. Je tu pomocné napájanie z malého trafka 2x15VAC. Toto napätie je usmernené pre 3 samostatné vetvy: 24V pre relé a pomocné obvody a stabilizovaných 2x15V pre napájanie OZ VU metrov a vstupov. Pri zapnutí hlavného relé napájania sa cez obmedzovacie odpory pripojí hlavný zdroj. Hlavné relé zároveň aktivuje napájanie pre časovač softstartu NE555 a komparátor LM393. Po 3s sa zopne relé softstartu a zároveň sa pošle ovládacie napätie, ktoré zopne tienené jazýčkové relátka a pripoja vstupný audio signál. Spínanie relé zároveň používa spínanie pomocného napätia remote-out pre prípadné zopínanie ďalšieho zariadenia. Ovládacie napätie je nulovateľné výstupom LM393, ktorý sníma teplotu vnútorných chladičov cez LM35 a funguje ako funkcia mute v prípade prehriatia. Hysteréziu som si nastavil na 80<->65st. Na tejto relatívne jednoduchej doštičke bol paradoxne asi najzložitejší layout aby mali logiku zeme. Aby sa mi nezavádzal bordel "výkonových" dolnkových zemí pre relé a podsvietenia a audio OZ. Schéma:

Obrázok

Doska vstupov obsahuje prepínanie sym-nesym signálu a NE5532, ktoré v prípade potreby vytvorí symetrický signál pre mostík. OZ je trvale napájané stabilizovaným napätím z ovládacej dosky a pre lepšiu filtráciu je ešte priamo pri OZ RC filter a keramiky priamo pod OZ. Sú tu aj už spomenuté jazýčkové relé pre pripájanie vstupov. Okrem vyvedeného remote-out je tu aj gavalnicky oddelený vstup remote-in cez optočlen, ktorý len jednoducho pošle kladné napätie na bázu výkonového relé do ovládacej dosky a tak zopne celý zosilňovač. Schéma:

Obrázok

Indikátory vybudenia maju vlastnú elektroniku, uchytenú priamo na prednom panely. Inšpiroval som sa z mcintosh servisných manuálov a zvyšok upravil podľa seba. Jedná sa o veľmi šikovne vymyslený logaritmický zosilňovač s oneskorenou dobou dobehu (300ms) a funkciou signalizácie špičiek (hold) kedy drží poslednú maximálnu hodnotu. Okrem elektroniky pre VU metre je na doštičke aj logika prepínania podsvietení, signalizácie standby, prepínanie módov pre meráky a zapínanie atď... schéma:

Obrázok

Koncové stupne sú 4 samostatne funkčné celky. Tu je zopár zásadných zmien oproti originálu. Schématicky sú podobné mcintoshovským, ale oni maju rozdelené budenie a koncovú časť samostatne, to som nechcel. Chcel som aby každý koncový stupeň bol samostatne funkčný celok od vstupu po výstup. Zmenil som osadenie rozkmitu a budičov, riadenie kľudového prúdu a prúdovú ochranu a zapojenie spätnej vazby. Je to viac menej veľmi jednoduchý zosilňovač. Zaujímavé je že vstupný diferák, VAS a predbudiče pracujú s veľmi nízkym prúdom, až budiče majú nastavený dosť vysoký prúd. Napájanie pre zosilňovač je 2x50V a pri tomto napätí majú 4 páry tranzistorov povolenú SOA 12A čo je viac než dosť a značne predimenzované, je to z viacerých dôvodov ale hlavným je minimalizovanie poruchovosti. Keďže mam dosť predimenzované chladenie kľudový prúd som nastavil na 30mA/tranzistor, čo sa zdá veľa ale celý modul ma takto odber len 12W + budiče a diferak sa zmestí do 15W/modul. Ako chladiče som použil profil K190 dlhý 160mm z gamaaluminia. Mal by mať tepelný odpor 0,47k/w čo pri dvoch chladičoch na kanál zabezpečuje značné predimenzovanie chladenia a zosilňovač je pasívne uchladiteľný aj pri syntetickom testovaní. Dva moduly v mostíku pracujúce každý do záťaže 2,9R mi dodajú výkon presne 500W. Odber zo siete je vtedy 800W, takže zhruba 280W ide na teplo. Vnútorné dva moduly, ktoré majú horšie chladenie obsahujú ešte malý doplnkový obvod na snímanie teploty s LM35. Spolu s výstupným audio signálom z koncových stupňov sú vedené do ovládacej dosky, kde LM393 kontroluje teplotu a výstupný audio signál je vedený dalej do dosky pre VU metre. Schéma:

Obrázok

Zdroj pre koncové stupne je tvorený gigantickým transformátorom s veľmi nízkym sýtením a n9zkou tepelnou triedou a výkonom 800W. Môj osobný názor je že to trafo ma tak predimenzované jadro (5x9,2cm) že by zvládlo oveľa viac :twisted: je to ale to najtichšie výkonné trafo aké som kedy počul. Má napätie 2x37VAC naprázno, ktoré je usmernené 50A mostíkom a hlavná filtrácia je tvorená priemyselnými kondenzátormi Kemet s kapacitou 91mF/63V a životnosťou 19.000h 8O na doske zdroja je aj istenie pre každý kanál zosilňovača. Transformátory sú zaliaté do kovových krabičiek polyuretanom. Fotka trafiek:

Obrázok

Tu je priebeh stavby a galéria fotiek:

https://postimg.cc/gallery/XyBfpXJ

ohhh a samozrejme to najdôležitejšie, ako sa hýbu meráčiky :D (nejaká free youtube hudba) Tá logaritmická elektronika funguje perfektne, ručičky sa pekne a pomaly hýbu aj do polovice dráhy a pritom hudba nemusí ísť ani nejako extra nahlas možno 1-2W

https://www.youtube.com/watch?v=07X3ojE4Cjg

Parametre:
Výkon 2x500W
Fr. rozsah (-3dB) 8Hz - 80kHz
Slew rate 35V/us
Max. príkon pri max. výkone oboch kanálov je 1700W
Rozmery cca 24x42x42cm, hmotnosť cca 45kg :roll:

Meranie zosilňovača je veľmi komplikované, keďže zosilňovač ma plávajúce výstupy mimo zem, preto som zatiaľ nemal ako merať skreslenie, ale asi bude veľmi nízke :) časom sa k tomu nejako určite dopracujem...

1k sinus v limitacii do 8R

Obrázok

10k obdlznik do 8R

Obrázok

1k obdlznik do 8R

Obrázok

medzná spodná frekvencia transformátorov pre plný výkon je zhruba 26-27Hz potom sa začne presycovať jadro alebo ešte moja teória je, že dochádza od presytenia jadra k skratu koncov a blbne nadprúdovka alebo čo to je. Tu je 27Hz:

Obrázok

Tu je meranie preťaženia zosilňovača, 8R výstup do 4R zátaže, cca 51V maximum:

Obrázok

Nad 51V zopne nadprúdova ochrana a spraví toto:

Obrázok

skúšal som merať aj extrémne VF pri nižšom výkone, zaujímavé je ako to veľmi zvoľna klesá k vysokým frekvenciám, nie ako klasické trafá čo majú VF hrb. Nameral som cca -10dB pri 500kHz :D :D dokonca pri nižšom výkone to trafo prenesie aj nejaky MHz ;)
0
Naposledy upravil/-a Wili v 01 Máj 2020, 23:49, upravené celkom 3 krát.

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 01 Máj 2020, 22:14

Ahoj! Tak mne padla sánka z tvojej práce! To je až neuveriteľne profesionálna robota. Mám dve otázky na teba - koľko boli celkovo náklady na ten zosík a či nechceš rozbehnúť biznis a na zákazku vyrábať takéto klony Mekov?
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 01 Máj 2020, 22:56

Naklady neviem, je to dlhy cas a tak sa to rozlozilo, asi by som to dlho pocital. Kopie vyrabat a predavat nemozem, niesom cinan :D ked uz tak svoje. Ale inak nie, komercne by som to nechcel robit.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa martin knocik » 02 Máj 2020, 09:29

Mne skôr uniká zmysel toho zosilňovača, pripadá mi to ako stavať v dnešnej dobe triodýnu na zváranie. Na domáce použitie príliš výkonné (a to som fanúšik metalu). Na profi použitie na vonkajšie akcie príliš ťažké a tam dnes fičia aktívne repráky s D zosíkmi.

Koľko platničiek odišlo pri stavbe :) S D zosíkom by sa to dalo za 300-400€ a vážilo by to 3 kilá.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa hpeter » 02 Máj 2020, 09:44

Wili napísal: Výhody autotrafa:
zelezofobia je silne zakorenena medzi ludmi, no zbytocne.
vyhody urcite ma mnoho. myslim ze toto je dobra robota :) v zahranici som videl repro autotoroidy, aby si posluchac mohol zdvihnut 4-8r bedne na az stovky ohm. (pre otl) otl toto vyrazne ulahci pracu, zvysi vystupny vykon.
@m.knocik- dcko jasne, ale toto je analog specifickej (z daneho obdobia) konstrukcie. to je ako hovorit, ze 69mustang ma moc spotrebu a ze prius je lepsi... neviem, rvat pwmku do usi neni po chuti nech si to chrci na koncertoch.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Máj 2020, 10:37

:potlesk: super práca... šikovník prešikovný :)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa lucky62 » 02 Máj 2020, 11:21

Ja vždy obdivujem to precízne mechanické prevedenie. Jeden by nepovedal, že je to "home made"... K+ za to.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa oravan » 02 Máj 2020, 11:22

Aj mne sa to páči super . :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 02 Máj 2020, 12:43

dakujem za pozitivne ohlasy :) ano je to doslova postavene doma "na kolene" na podlahe, nemam dielnu a ani dostatocne velky stol kde by sa pomestil ten bordel pri stavani :oops:

dnes sa mi podarilo zmerat THD, a poviem vam som dost prekvapeny, cumel som... problem bolo zohnat zdroj signalu s nizkym thd pohanany bateriou aby plaval mimo meracej gnd, nakoniec uz ked som nemal nic ine co by mi napadlo dal som sancu mobilu (iphone xr). Neverili by ste aky cisty signal ma ten mobil! Meral som cez Xfi-HD a signal som pustal z mobilu z nejakej aplikacie signal generator. Takto vyzera loopback samotneho mobilu napojeneho do zvukovky:

Obrázok


Neveril som ze mobil moze produkovat takto cisty signal, fakt parada, asi najvacsie prekvapenie. Tak som ho vyuzil ako zdroj signalu, samozrejme uroven signalu je nizka a vybudi mi zosilnovac maximalne na 25W ale to plne postaci pre meracie ucely, aj tak marketingovo sa mera len do 1W nie? ;) takze tu je THD pri 25W do 8R:

Obrázok

Co ma tesi na tom merani najviac, je ze 3 hodiny stravene babranim sa s orientaciou transformatorov priniesli svoje ovocie a 50Hz brum mam na -120dB!!! ak by som pridal viac signalu na vstup bol by odstup aj vacsi 0dB->120dB len potom zvukova karta nemera uz tak nizke THD lebo sa prebudzuje vstup. Je to neuveritelne ak si vezmem ze male trafko je par cm od gigantickeho sietoveho trafa a ma takyto odstup. Tiez dufam ze toto meranie zrusi dogmu, ze ak je na vystupe zelezo tak je skreslenie zle, ako vidite nie je a aj so zelezom na vystupe je mozne mat skreslenie v tisicinach %

EDIT:

doh! ja blbec, neosadil som na doske vstupov prepojku medzi GND a XLR pinom 4, takze cele chassis som nemal uzemnene :axe:

THD je s upravenym vstupom este nizsie a 50Hz som posunul o dalsich 6dB nizsie :D

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 02 Máj 2020, 14:18

Super Wili :) takýchto DIY diel má človek možnosť vidieť pár kusov za dekádu :D
Ak niekto nechápe dôvod takejto stavby, asi by sa nemal vyjadrovať :butthead:
0

Používateľov profilový obrázok
Andrej152
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 29 Júl 2013, 12:49
Bydlisko: prešov
Vek: 22

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Andrej152 » 02 Máj 2020, 14:33

krasa wili :potlesk:

mam jednu otazocku, preco zrovna NE5532 pri vstupe ? nebolo by rozumnejsie tam dat nieco kvalitnejsie ?
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=400
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 02 Máj 2020, 14:52

Andrej velmi dobra otazka :D tiez som zvazoval ci tam dat nieco ine. Pokukoval som aj po nejakych znackovych audio operakoch ale vacsinu co som videl boli celkom pomale, a tu som potreboval cim rychlejsi operak, z dovodu aby mi sedela faza medzi kladnym a zapornym signalom pre vystupne trafo. Akonahle sa faza pohne co i len o jeden stupen, zacne narastat skreslenie a v horsom pripade a vacsom natacani by konce zacinali ist proti sebe do skratu (aspon podla simulacie, v praxi som to radsej neskusal :D) NE5532 mi pripadal ako dost rychly oz a bol aj v originale, a je pouzity len v pripade nesym. signalu. Budem k tomu pouzivat ale symetricky signal a teda operak bude z cesty signalu vyradeny, ale dakujem ti za link porovnania oz, urcite si to prejdem a vymenim za nejaky este rychlejsi, vidim ze tam v teste su aj ovela lepsie a rychlejsie a nemam v tom prehlad :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 05 Máj 2020, 18:20

Mozem sa opytat kde davas robit tie pekne plechy, panely, puzdra na trafa a ine mechanicke diely?
0
...live to fight another day...

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa nalimko33 » 05 Máj 2020, 18:39

prečítaj si originálne vlákno - tam je to všetko uvedené!!!
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 05 Máj 2020, 18:54

Ktore vlakno? Kde ho mam hladat? Ak vies tak Ta porosim dat rovno odkaz.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 05 Máj 2020, 20:36

tu je zdokumentovany cely priebeh stavby:

http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23467

plechy si davam robit v lokalnych kovospracujucich firmach ktore sa na to specializuju, nakreslim si podklady a poslem do vyroby...
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 05 Máj 2020, 21:11

Dakujem. Bohuzial lokalne kovospracovanie sa vyrazne lisi v okoli KE a Prahy, preto sa pytam. Niekedy jednoducho neviem kde mam dat nieco vyrobit.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa Wili » 05 Máj 2020, 21:18

Krabicky mi vyrabaju v Presove :)

rezanie laserom a cnc ohybanie je v kazdom vacsom meste, hladaj cez google urcite najdes ochotnu firmu co ti vyrobi vsetko co si vymyslis. Narychlo co som nasiel:

http://www.mpg-steel.sk/rezanie-laserom ... -steel.php

http://laserkov.sk/
0

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa fractal » 05 Máj 2020, 22:27

Konkretne tieto firmy na rezanie laserom poznam, nevedel som ale, ze robia aj ohybanie. Najviac skusenosti mam s CNC frezovanim a s tym je tu bieda. Bud nie su ochotni robit nejake drobnosti a kusovky alebo nie su schopny urobit to co treba. Videl som napr. vyrobky jednej Presovskej firmy a bolo to dobre len do kosa. Naposledy mi doporucovali sa obratit na firmu z Pezinka a pride mi to blbe, ze v KE sa nenajde ziadna firma na CNC frezovanie.
0
...live to fight another day...

jeremysk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 19:10

Re: Tranzistorák s vystupnými (auto)trafami

Príspevok od používateľa jeremysk » 28 Máj 2020, 14:35

Ahoj Wili.

Ak sa môžem opýtať, písal si že krabičky ti vyrábaju v Prešove. Smiem vedeiť ktorá firma, ja som z PO a potrebujem dať niečo vyrobiť. Podklady dávaš z akého softu?
0

Napísať odpoveď