Kto skôr

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Kto skôr

Príspevok od používateľa wizing » 04 Aug 2020, 22:00

Čaute
Chcel by som vám ukázať môj výrobok. Nie som však vyučený elektrotechnik a ani žiadny borec v obore, preto samozrejme viem kritiku prijať a som aj za ňu rád, nakoľko myslím, že práve pri tom sa človek naučí najviac. Venujem sa tomu len pre zábavu po večeroch, nakoľko nie som telenovelový typ.
Jedná sa o hru "kto skôr" ..... to znamená, že kto skôr stisne vypínač, ten má bod. Mne to vyplnilo čas po večeroch a najväčšiu radosť z toho majú moje deti :-) tie tomu veru dávajú zabrať
Srdcom všetkého je mikrokontrolér PIC, ktorý som programoval v MBLAB X IDE .... programovať sa len učím, takže program je síce primitívny, ale svoj účel plní :-) .... jednotlivé údaje hry sa zobrazujú na štyroch sedem segmentových displejoch, ktoré sú ovládané pomocou multiplexového zapojenia.
Po zapnutí napájania sa zobrazí na prvom displeji nula. Výberovým tlačidlom sa vyberie počet kôl pre hru a potvrdí sa druhým tlačidlom. Následne sa na druhom displeji nastaví čas kola. Po potvrdení sa zobrazia zvyšné dva displeje, ktoré zobrazujú skóre hráčov. Začne sa odpočítavať čas a keď čas uplynie, hráči musia stisnúť svoje tlačidlá. Ten hráč, ktorý stisne tlačidlo skôr, má bod a rozsvieti sa jeho tlačidlo ako grafický signál určujúci výhercu kola. Kto vyhrá celú hru, jeho tlačidlo sa rozbliká. V prípade remízy sa rozblikajú obe tlačidlá.
Plošné spoje som vyrábal fotocestou. Doteraz som ich vyrábal nažehľovaním, takže pre mňa je toto nová metóda výroby. Som si toho vedomí, že nevyzerajú nijak vábne. Musím na tom ešte zapracovať. Krabička je vytlačená na 3D tlačiarni. Rád by som ju ale prepracoval a vytlačil na novo .... ale toto všetko si nechám v rámci vylepšovania, keď bude chuť a hlavne čas.

tu ešte link na video:
https://www.youtube.com/watch?v=P8UFvo_ ... e=youtu.be
Prílohy
plošný spoj k displejom
plošný spoj k displejom
plošný spoj mcu
plošný spoj mcu
plošný pre spínanie hráčov
plošný pre spínanie hráčov
vypinac.JPG (41.07 KiB) 4176 zobrazení
osádzanie plošných spojov
osádzanie plošných spojov
osádzanie plošných spojov do krabičky
osádzanie plošných spojov do krabičky
krabička
krabička
0

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Re: Kto skôr

Príspevok od používateľa milan209 » 05 Aug 2020, 12:40

Klobúk dole. Ak nie si elektrotechnik tak si king. Pekná práca. Toto môže kľudne konkurovať prácam niektorým tieželektrotechnikom.
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Kto skôr

Príspevok od používateľa Atlan » 05 Aug 2020, 12:58

Kup gumove samolepiace nozicky a podlep to aby im to neutekalo. Slo by to este upravit na automaticke spustanie, a dal by som tam bzuciak. Po pipnuti idu nato.
Pekny vyrobok.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Kto skôr

Príspevok od používateľa Wili » 05 Aug 2020, 20:33

krasna praca, super prevedenie, zaujimava hracka.

jedine co by som vytkol je skaredo zapajkovany dpak, neboj sa zvysit teplotu pajkovacky na tieto velke puzdra a dobre bezoplachove tavidlo a dopadne to nabuduce lepsie :) inak parada :thumbup:
0

bibibo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 05 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislavský kraj

Re: Kto skôr

Príspevok od používateľa bibibo » 05 Aug 2020, 20:52

Super praca. Zaujimalo by ma z akeho materialu si tlacil krabicku.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: Kto skôr

Príspevok od používateľa wizing » 06 Aug 2020, 10:17

Vďaka moc chalani
Potešila taká odozva a hlavne dala chuť do ďalších vecí ....

Atlan: dobrý nápad .... mám také nalepím to zospodu

bibibo: tlačil som to z PLA .... nie som ale spokojný s tou krabičkou ... pri modelovaní som trochu nerozmýšľal nad spôsobom tlače...
vnútri je dosť členená kvôli displejom a svetlám ... no a ja som to tlačil tak že som ju uložil vrchom na tlačovú plochu a nechal vytlačiť podpery, povrch nemá rovnakú štruktúru a nie moc pekne mi vytlačilo zaoblenia .... keby som to tlačil opačne podpery by mi vytlačilo do každej medzeri vo vnútri krabičky .... zle by sa to odtiaľ dávalo preč a vznikla by nepresnosť v jednotlivých rozmeroch záhybov .... displeje a svetlá sú vsadené do takých rámčekov kvôli rozptilu svetla a potom by mi tam nevošli .... zle by sa to čistilo od tých podpier .... mám v pláne tú krabičku prepracovať a tým vyriešiť spôsob tlače

Wili: Ďakujem za typ. Veru nie sú moc vábne zhotovené .... pajku vždy nastavujem na 400° ..... chce to cvik ... pri výrobe dps mi ani neosvetlilo poriadne všetky cestičky a popisy .... a musel som trochu pred leptaním improvizovať :-) toto sú prvé dps ktoré som vyrábal presvecovaním ... musím to do budúcna ešte vychytať....
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Kto skôr

Príspevok od používateľa dan21 » 06 Aug 2020, 10:24

Paradicka !!
Zabava pre teba (to urobit) a aj pre deti !!! :-) :-)

Mozno by to chcelo pripevnit na nieco tazsie aby sa to nesmykalo :-)
0

nop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 25 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Boskovice
Vek: 48

Re: Kto skôr

Príspevok od používateľa nop » 06 Aug 2020, 11:17

to je super,docela mě to pobavilo a ten nápad je taky hodně doobrej.
0

Napísať odpoveď