Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa feros » 31 Aug 2020, 12:07

Doska obsahuje
Digitálne vstupy 5x 24VDC s galvanickým odelením a 8x 24VDC priamych
Výstupu 7x rele 240VAC/10A a 8x OC 24V 100mA
Napájanie je 10VDC - 30VDC
doska rozmerovo pasuje do držiaku DPS od ENTRELEC alebo Decson DM100
https://uloz.to/file/XVAcc1ksNKCU/v501-0v-pdf
Ak má niekto záujem o hotovú dosku tak 25€+poštovné
Prílohy
00.jpg
06.jpg
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa Atlan » 31 Aug 2020, 14:02

Neda sa to stiahnut, a len 5 opto vstupov je malo.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa marioo » 31 Aug 2020, 16:35

tie svorky vyzeraju fajn, aky je to presne typ?
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa michal312 » 31 Aug 2020, 19:53

Kvoli comu je na vstupoch odpor, dioda a znovu odpor?
0

Používateľov profilový obrázok
balki
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1548
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa balki » 31 Aug 2020, 21:57

K obvodovému riešeniu sa nebudem vyjadrovať, ako si navrhol tak je.

Napíšem ti niekoľko postrehov do budúcnosti.
- použitie ochrany proti prepolovaniu (dioda a poistka) je zastarané. Dnes to žiadna moderná priemyselná elektronika nemá. Pri každom prepolovaní zdroja musí obsluha vždy vymeniť poistku. Elektronických ochrán je dnes more. Alebo použitie jedného MOSFETu rieši problém. Máš tam na to kopu miesta. Cena plus je zanedbateľná.
- použitie celej dosky SMD a niekoľko THT je ok v prípade ak tie THT sa bežne iné nedajú zohnať, alebo proste kvôli cene. Skoro všetko mohlo byť SMD a osadil by to stroj. Cena výroby dosky pri použití THT sa vždy navýši o prácu človeka ktorý to tam musí napichnúť do dierok. Alebo stroj pre THT komponenty. Dnes odporúčam výhradne len SMD, ľahko sa osádzajú a aj sa ľahko opravujú. Skoro všetky súčiastky čo tam máš mohli byť SMD. Ostali by len konektory.
- použitie PLCC LED diód sa už tak často nevidí, najmä pri takom počte. Nemám proti ním nič, sám som ich dakedy používal, ale zaberajú veľa miesta. Dnes sa dajú krásne použiť 0805 alebo 0603. Dajú sa kúpiť aj signalizačné ale aj vysokocitlivé a tie svietia hodne aj pri 1mA.
- Schéma... ako to jemne napísať aby si nemal pocit že ťa kritizujem.
1. Je veľmi neprehľadná. Nie je nič označené, nič nemá logiku, zdroj alebo procesor na boku, signály hore aj dole, no proste jeden chaos. Strany schémy sa nauč označovať niečím čo na nej je významné. Ostatné veci daj na strany iné. Aj tak tam už máš niekoľko strán.
2. Použitie BUS už nemá dnes význam a zbytočne komplikuje schému. Ja osobne BUS vôbec nepoužívam je to podľa mňa grafická hlúposť. Radím to všetkým. Zaberá miesto, ide mnohokrát aj na viac stránok a to je problém. Ďalej neplní žiadne elektrické spojenie len symbolické. Správne nakreslenie portu a jeho popis je 100x lepší ako BUSy od nevidím do nevidím. Stačí na net napísať net_name a odkaz kam to patrí alebo v profi výkresoch číslo strán kde ide page_off konektor. Potom aj úplný laik vidí hneď kam idú signály koľko ich je alebo kde ich má hľadať.
0

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa feros » 01 Sep 2020, 07:42

Atlan- pôvodnom použiti som mal päť externých vstupov
marioo - svorky sú Wago 232
michal312 - dva odpory rozloženie záťaže, dioda je zenerka takže vstup reaguje až od 15V

balki -
balki napísal:K obvodovému riešeniu sa nebudem vyjadrovať, ako si navrhol tak je.
keďže sa nebudeš vyjadrovať tak ti odpoviem
balki napísal:- použitie ochrany proti prepolovaniu (dioda a poistka) je zastarané. Dnes to žiadna moderná priemyselná elektronika nemá. Pri každom prepolovaní zdroja musí obsluha vždy vymeniť poistku. Elektronických ochrán je dnes more. Alebo použitie jedného MOSFETu rieši problém. Máš tam na to kopu miesta. Cena plus je zanedbateľná.
je to ale jednoduché, spoľahlivé a účinné riešenie ktoré sa používa v menej agresívnej verzii aj v moderných systémoch
balki napísal:- použitie celej dosky SMD a niekoľko THT je ok v prípade ak tie THT sa bežne iné nedajú zohnať, alebo proste kvôli cene. Skoro všetko mohlo byť SMD a osadil by to stroj. Cena výroby dosky pri použití THT sa vždy navýši o prácu človeka ktorý to tam musí napichnúť do dierok. Alebo stroj pre THT komponenty. Dnes odporúčam výhradne len SMD, ľahko sa osádzajú a aj sa ľahko opravujú. Skoro všetky súčiastky čo tam máš mohli byť SMD. Ostali by len konektory.
v čase vývoja dosky nebol k dostaniu MC34063 ako smd, takže čo mala to dala, inak vždy preferujem SMD
balki napísal:- použitie PLCC LED diód sa už tak často nevidí, najmä pri takom počte. Nemám proti ním nič, sám som ich dakedy používal, ale zaberajú veľa miesta. Dnes sa dajú krásne použiť 0805 alebo 0603. Dajú sa kúpiť aj signalizačné ale aj vysokocitlivé a tie svietia hodne aj pri 1mA.

diody PLCC som pred rokmi kúpil cca 1000 kusou, s 0805 som mal občas problémy s pripájkovaním hlavne u modrých
balki napísal:- Schéma... ako to jemne napísať aby si nemal pocit že ťa kritizujem.
1. Je veľmi neprehľadná. Nie je nič označené, nič nemá logiku, zdroj alebo procesor na boku, signály hore aj dole, no proste jeden chaos. Strany schémy sa nauč označovať niečím čo na nej je významné. Ostatné veci daj na strany iné. Aj tak tam už máš niekoľko strán.
schémy sú a aj boly určené k tomu aby sa podla nich urobila DPS, uznávam že sú nepriehľadné pre " priemyselné " použitie
balki napísal:2. Použitie BUS už nemá dnes význam a zbytočne komplikuje schému. Ja osobne BUS vôbec nepoužívam je to podľa mňa grafická hlúposť. Radím to všetkým. Zaberá miesto, ide mnohokrát aj na viac stránok a to je problém. Ďalej neplní žiadne elektrické spojenie len symbolické. Správne nakreslenie portu a jeho popis je 100x lepší ako BUSy od nevidím do nevidím. Stačí na net napísať net_name a odkaz kam to patrí alebo v profi výkresoch číslo strán kde ide page_off konektor. Potom aj úplný laik vidí hneď kam idú signály koľko ich je alebo kde ich má hľadať.
V programe ktorý používam je BUS jediný spoľahlivý spôsob prepojenia na viacerých stranách
Mierne doplnená schéma
https://uloz.to/file/RvZ9gwdMZrWD/v501-0v-pdf
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa Atlan » 01 Sep 2020, 08:46

Preco si nepouzil vstup, dioda odpor, zenerka na zem, odpor ledka optoclen zem. Ano vykonova strata na odporoch je vecsia.
0

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa feros » 01 Sep 2020, 08:54

Zenerka tam je na to aby vstup reagoval až od 15V, teda aby sa oddelili stavy "1" a "0"
0

michal312
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 30 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa michal312 » 01 Sep 2020, 12:09

Aky typ zenerky si pouzil?
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa Najgel » 01 Sep 2020, 12:41

Ten layout dosky nie je optimálny hlavne v oblaszi DC/DC meniča.

Kondenzátor C204 je umiestnený úplne nezmyselne, na "okraji", ciže jeho filtračná schopnsť je eliminovaná. Taktiež vstupný kondenzátor C203, by mal byť bližšie IC. Naopak, cievka L201 je daleko od spínacieho IC.

Kondenzátor C211 na výstupe U203 tiež nie je umiestnený štastne.

V dnešnej dobe,by som sa už neudal cestou MC34063 nakoľko už sú dostupné oveľa lepšie DC/DC meniče, ktoré sú jednak menšie a dosahujú lepšie vlastnosti.

Ale inak pekná práca, automatizáciu budeš mať "hard coded" alebo je tam aj nejaké rozhranie ? Aký typ displeja používaš ?
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa feros » 01 Sep 2020, 13:27

Najgel napísal:Kondenzátor C204 je umiestnený úplne nezmyselne, na "okraji", ciže jeho filtračná schopnsť je eliminovaná.
Prečo že to je eliminovaná ?
Program je napevno klasicky cez ICSP, display je 2x16 riadený cez tx
0

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa Najgel » 01 Sep 2020, 13:39

Pretože cesta má prechádzať cez kondenzátor a do záťaže, v tvojom návrhu to tak nie je.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Reléová doska pre malú automatizáciu s PIC16

Príspevok od používateľa feros » 25 Okt 2020, 09:24

Doska pre prevádzkovú signalizáciu,
ak príde a je vstup - bliká 2Hz, po potvrdení svieti
ak odíde - bliká 0,5Hz, po potvrdení zhasne
alebo 4x tlačidlo + reset tlačidlo
po navolení zostane zopnuté pokiaľ nieje reset
https://www.youtube.com/watch?v=rZ9dXs1TpNg
Prílohy
UN_Rel_Doska.rar
(868.42 KiB) 94 stiahnutí
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok