Tester elektróniek

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Wili » 24 Okt 2020, 15:21

Merače elektróniek boli pre mňa vždy veľkým lákadlom, ale z dôvodu komplikovanosti a nejasnosti čo vlastne chcem k stavbe nikdy nedošlo... hotové staré testery sú často veľmi drahé a poruchové a po skúmaní som zistil, že to nie je až tak zložité ako sa zdá a preto som si povedal, že jednoduchý merák konečne postavím. Kým som ho dokončil tak to trvalo dosť dlho, pretože popri iných veciach bol odsunutý na vedľajšej koľaji ale konečne je hotový! Nejedná sa o žiadny super sofistikovaný merák, na to je lepší u-tracer a podobné moderné testery.

Obrázok

Môj merací prístroj je určený pre meranie strmosti a emisie bežne používaných elektróniek a tiež niektorých najbežnejších porúch. Jeho zapojenie je veľmi jednoduché a pozostáva z troch základných častí: vysokonapäťový zdroj, zdroj pre záporné predpätie a zdroj pre napájanie digitálnych meráčikov.

Schéma:

Obrázok

Vysokonapäťový zdroj je z 280V AC vinutia trafa jednoducho usmernený a na veľkom filtračnom elyte má bez zaťaženia zhruba 440V, z tohto napätia je stabilizované zenerkami nižšie referenčné napätie 400V. Týchto 400V je privedené na veľké 27mm potenciometre dimenzované pre toto napätie, ktorými je možné plynule regulovať riadiace napätie od 0V až po 400V pre výkonové mosfety IRFPC50. Tieto mosfety sú cez ochrannú poistku napájané z hlavného zdroja a regulujú výstup samostatne pre anódu a pre g2 mriežku. Na výstupe každého mosfetu je ešte jednoduchý obvod pre obmedzenie pretekajúceho prúdu, nastavený na zhruba 180mA pre anódu a 20mA pre g2 mriežku, raz sa mi ho podarilo aj skratovať a prežil, takže asi funguje :lol: Pre chladenie mosfetov som použil z domácich zásob starý nevyužitý intel box chladič na ktorý sú mosfety prichytené cez keramické izolačné podložky. Ventilátor chladiča je napájaný z 6,3V vetvy pre žhavenie elektrónky, ktorá je usmernená a cez obmedzovací odpor napája ventilátor veľmi nízkym prúdom, takže sa len veľmi pomaly a točí ale aj tak vrčí, už chápem prečo ležal nevyužitý v pivnici :) je tu potom ešte pod chladičom aj LM35 ktorý v prípade presiahnutia 70°C zopne tranzistor kt. skratuje obmedzovací odpor a pustí ventilátor naplno.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Z vyššie spomenutého 400V referenčného napätia je z jednej zo zeneriek vytiahnuté ešte 50V napätie, ktoré je cez odpor a LEDku pripojené o žhavenie elektrónky. V prípade že by mala elektrónka zvod alebo skrat medzi katódou a žhaviacim vláknom, je toto indikované okamžite na ovládacom paneli.

Zdroj záporného predpätia je z 40VAC vinutia usmernený jednou diodou na 61VDC, potom je veľmi jednoducho cez 51V zenerku regulovaný cez MJE350. Toto je privedené na expotenciálny potenciometer, ktorého bežec reguluje a ovláda g1 mriežku elektrónky. Pre okamžité meranie strmosti tu je potrebné priviesť na mriežku aj testovací AC signál, ktorý je vytvorený len priamo z vinutia trafa tj. 50Hz. Regulovaný sínusový signál je cez regulovateľný delič potom privedený cez oddeľovací kondenzátor na mriežku.

Pomocný zdroj pre meráčiky je tvorený samostatnou vetvou 10V trafka, ktorá je stabilizovaná na 5V a týmto je napájaný meráčik pre anódové a bias napätie, pretože majú spoločnú zem. Pre meranie anodového DC a AC prúdu som už ale potreboval samostatné plávajúce zdroje. To som vyriešil izolačnými DC-DC / 5V-5V meničmi s izolačnou pevnosťou 4kV. Meráčiky sú digitálne meráky z ebay za pár drobných, jediný problém bolo zohnať variantu pre meranie AC prúdu na meranie strmosti. Jediný najcitlivejší čo som zohnal bol meráčik pre 50mA AC a s jedným desatiným miestom. Po trochu vrtaní sa v meráčiku sa mi podarilo upraviť ho tak, že merá (ale len vizuálne) rozsah 20mA AC na 2 desatiné miesta, ale pri dvojnásobnej nameranej hodnote voči reálu. Prečo je to tak vysvetlím...

strmosť elektrónky GM meraná vo veličine S (siemens) znamená že ak pri privedení 1V na mriežku sa zmení prúd na anóde o 1mA, vtedy je S=1mA/V. Lenže 1V je celkom veľa a citlivá elektrónka môže pri tak veľkej hodnote limitovať, preto je pre vyššiu presnosť potrebné použiť nižšie napätie. Pri meraní strmosti cez DC pomery by to bolo celkom jednoduché ale hodnotu by trebalo prepočítavať podľa nameraného rozdielu a nebola by priamo zobrazená. Preto ak chcem vidieť výslednú hodnotu priamo, je možné priviesť AC signál na mriežku a merať AC prúd na anóde a teda merať zmenu prúdu podľa zmeny napätia. Ideálne by bolo použiť nízke napätie, napr. 0,1V aby elektrónka neskresľovala, lenže potom je potrebné merať veľmi nízky AC prúd a pri pokusoch som zistil, že meranie nebolo veľmi presné. Nakoniec som použil ako kompromis 0,5V RMS AC signál a aj na to som musel až 40x zvýšiť citlivosť AC meráčiku, a to tak aby pri 1mA AC mi nameral 2mA AC a s presnosťou na dve desatiny! Takže pri takto nastavenom meráčiku s 0,5V AC signálom by som mal namerať 0,5mA AC čo by malo odpovedať strmosti 1ma/V lenže merák aj keď merá 0,5mA ukáže hodnotu 1,00mA AC čo odpovedá výslednej strmosti. Pôvodný ebay AC merák používa pre meranie OP07 cez bočník 1R, citlivosť som zvýšil zmenou bočníku na 10R a zmenou zosilnenia OZ pre digi merák na vyššiu hodnotu. Citlivosť sa dala zvýšiť aj oveľa viac pre meranie 0,1V signálom, len potom nebolo meranie presné a merák bol až extrémne citlivý, preto som ho nechal takto... vďaka týmto úpravám je možné priamo merať strmosť ktorá je rovno zobrazená na displeji. Prenosť merania AC prúdu je pri porovnaní s meraním mojim RLC metrom do zhruba +-5% čo mi plne postačuje...

Postup merania je vo videu: :roll:

https://youtu.be/3DWqfeI1jwQ

Mechanická stavba:

Obrázok

Obrázok

Dlho som vymýšľal čo za krabičku použiť aby to vyzeralo nejako pekne, ale nechcel som do toho veľa investovať a každá aspoň trochu krajšia krabica bola cez 30-40eur... nakoniec mi napadlo veď väčšina retro merákov sa robila v kufríkoch tak prečo nie :D v pivnici som našiel starý malý hliníkový kufrík, ktorý vyzeral ideálne pre tento účel, len bol to taký "detský" papundeklový kufrík kt. steny boli snáď z 3mm sololitu alebo čo :D a asi by neuniesol komponenty a nebol veľmi odolný, tak som nosné steny podlepil ešte 6mm preglejkou a vystužil rohy. Na to celé je potom len zvrchu ako kryt panel z quickpanelu, ktorý zároveň drží väčšinu komponentov. Merák ma len zopár najbežnejšie zapojených pätíc elektróniek, žiadne exotiny ktoré nikdy nepoužijem. Mnoho z použitých vecí som už mal doma takže som veľa recykloval, jediná drahá vec bol panel ale ten som musel dať vyrobiť aby to vyzeralo k svetu :)

Trafko som si dal navinúť čo vyšlo cenovo veľmi výhodne, ale ak by niekto chcel ušetriť a náhodou by mal doma, tak ideálne by bolo trafo z Tesla Music 70, len som ho nikde aktuálne nezohnal, s ním by ale bolo potrebné upraviť anodový zdroj pre zdvojovač.
Prílohy
tubetester2.brd
(143.89 KiB) 156 stiahnutí
tubetester2.sch
(1.03 MiB) 178 stiahnutí
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a Wili v 27 Okt 2020, 14:01, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Mek » 24 Okt 2020, 16:07

Vyzera to pekne a profi. Ak by si to niekto chcel postavit, zverejnis aj podklady? (dps a pod...) Tiez to trafo pises ze si si dal navinut, ake parametre si zadal firme, resp. mozno staci aj cislo zakazky, podla ktoreho by sa dalo take iste trafo objednat u tej istej firmy.
Obrazky by si mohol pripojit k prispevku, tieto externe servery ako postimages ich po case s radoustou zmazu, alebo cely server zanikne a potom to zmizne aj tu. To len taka rada do buducna :thumbup:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

bandi-p
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 08 Máj 2012, 09:56
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 42

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa bandi-p » 24 Okt 2020, 17:35

macher si, veľmi pekné :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
jahodko
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 17 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: trnava

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa jahodko » 24 Okt 2020, 19:48

Mas to pekne.
Kde si si dal spravit predny panel, a co to stalo ak to nie je tajomstvo ?
Dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Wicker » 24 Okt 2020, 20:33

Však to kde ho dal vyrobiť píše v popise, keby si to prečítaš tak vieš...

Nemôžem si pomôcť, ale ty máš kurevsky pekné práce, šikulka.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa zipaj » 24 Okt 2020, 21:58

Pekná robota, odomňa máš K+, len mne by sa nepáčila nestabilita nastavených napätí ako to vidno vo videu, lebo potom ide niekam do r... aj presnosť merania a zdroj predpätia by som spravil teplotne kompenzovaný a podstatne presnejší, analogicky by som upravil aj zdroj predpätia -50V pre G1.
Prílohy
400V zenerka.GIF
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Wili » 24 Okt 2020, 22:17

Mek na postimg mam fotky uz 10 rokov a stale tam su... a niekedy je upload fotiek na forum zlozite a nie je mozne vkladat fotky pomedzi text prispevku. DPS sem mozem hodit casom az sa dostanem k podkladom, ktore mam na druhom PC, ktore mam teraz na mesiac nefunkcne odstavene. Ale viac menej je to velmi jednoducha schema a mozno DPS by ani nebolo treba lebo schema je jednoducha a da sa nacmarat v pripade nudze aj par tahmi. Trafka si davam casto navijat vo firme tronic, len poviem ake chcem napatia a prudy na akom jadre ake prevedenie vyvodov a nakoniec to casto vyjde lacnejsie ako hotove trafo z obchodu, vyrobne cislo je vidiet na fotke takze by sa asi podla toho dalo objednat.

zipaj nepresnost napatia ktoru vidis na displeji by vznikla stale, lebo cim je vyssi prud tym by bol vyssi ubytok na bocnikoch na ktorych sa mera. Jedine by sa to asi dalo spravit tak ze by som pouzil stabilizator ktory by kompenzoval ubytok na anode, lenze potom by mi stabilizator odfiltrovaval aj striedavu zlozku prudu co by vznikala na anode a bud by to rusilo meranie alebo by som musel merat prud stabilizatorom alebo neviem... mohol som to ofejkovat aj meranim napatia pred bocnikom priamo na zdroji ako sa to casto robi ale az potom by to bolo nepresne :D a ano referencne napatie pre potenciometre pre gate mosfetu by som mohol brat z niecoho presnejsieho ako tl431 (tie zenerky su fakt dost nepresne) lenze to by neriesilo kolisanie napatia a ubytok na bocnikoch, samotny vystup stabilizatora je aj tak celkom presny a tvrdy.

Pre zaporne predpatie zdroj nemusi byt vobec zlozity, tam je minimalny odber. MJE je tam len ako napatovy stabilizator pre dobry pocit, inak by stacila asi aj samotna zenerka. Jedina zataz ktoru ten zdroj predpatia napaja je 50k potenciometer, na jeho bezec je este napojeny 100n foliak ako dodatocna filtracia a toto ide na mriezku. Nakreslim kompletnejsiu schemu, tam to bude lepsie vidiet ako je to nakablovane, neskor to sem hodim...

a dakujem za pochvalu :agree:
0

odaros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 322
Dátum registrácie: 27 Aug 2014, 19:15
Bydlisko: Revúca

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa odaros » 26 Okt 2020, 20:11

Krása :potlesk:
0

Lennox
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 12 Sep 2019, 22:51
Bydlisko: Bratislava

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Lennox » 26 Okt 2020, 23:08

Pekná práca, páči sa mi to prevedenie ala "atómový kufrík".
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Okt 2020, 10:49

Pěkná práce.
Osobně bych si tam dal ještě měření mřížkového proudu do G1 (sekundární emise G1).
Kdo v elektronkové době radiopřijímače a TV přijímače opravoval ví, jak dokáže emise G1 potrápit (elektronky PCL85, PCL86 atd...., zejména POLAM ale i jiné)
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Wili » 27 Okt 2020, 11:11

breta1 ano to by som musel dat ale nejaky u-Ameter na fakt malicke prudy. Inak vo videu som akurat neodchytil ziadnu co by mala g1 emisiu ale potom neskor, ked som sa doma vrtal v zasobach objavil som kopu ruskych kde je emisia dost vyrazna. Zmeni sa tam prud aj o 50% voci normalu, preco sa to deje? je to fakt slabsim vakuom v elektronke alebo jej nizsou kvalitou, vycerpanostou alebo aj niecim inym?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa breta1 » 27 Okt 2020, 11:31

Ne, s poklesem vakua to nesouvisí.
Co jsem se dočetl, je to tím, že z povrchu katody se uvolní část emisního materiálu a "nalepí" se na blízkou G1 a protože je blízko rozžhavené katody, je G1 též zahřátá a začne emitovat elektrony (stane se z ní taková malá katoda). Když je odpor Rg1 mezi G1 a GND větší, teče přes něho ten emisní proud a na odporu Rg1 vznikne kladné napětí a anodový proud poroste (může se elektronka i zničit velkým Ia).
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Wili » 27 Okt 2020, 12:58

breta1 napísal:Když je odpor Rg1 mezi G1 a GND větší, teče přes něho ten emisní proud a na odporu Rg1 vznikne kladné napětí a anodový proud poroste (může se elektronka i zničit velkým Ia).
Aha rozumiem, to je ale co to spravi za skody v klasickom zapojeni kde je na g1 odpor k zemi.

Len upresnim ako to funguje v mojom meracom pristroji: Je tam medzi zdrojom pre predpatie g1 (ktorym je delic = potenciometer) a mriezkou zaradeny seriovy odpor 330k (normalne skratovany vypinacom). Ak podrizm rozopnuty vypinac, je g1 napajana cez tento seriovy odpor a v pripade ze z g1 tecie nejaky prud, vznikne na tomto seriovom odpore ubytok napatia a ten sposobi zmenu prudu.

EDIT: upravil som schemu hore, kde je to kompletnejsie a jasnejsie ako je co zapojene aj mimo DPS + pridal som brd/sch na DPSku upravujte si podla seba ak niekto chcete...
0

Používateľov profilový obrázok
cico1976
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 02 Mar 2012, 15:32
Bydlisko: PB,GA
Kontaktovať používateľa:

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa cico1976 » 11 Jan 2021, 07:31

Zdravim. Co sa mna tyka, tak prst hore - :thumbup: - super pracicka aj vecicka!!!

p. s...... len skoda, ze si s tymto testerom neprisiel tak pred piatimi rokmi, ked som zacal nad niecim takymto spekulovat aj ja. Isto by som vela veci "odkukal" (napr.vlozit to do kufrika,...)
0
......nikdy nieje neskoro!!!

seto
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 555
Dátum registrácie: 20 Jan 2011, 00:00
Bydlisko: Niekde pri Modre

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa seto » 11 Jan 2021, 20:24

Kde by sa dala zohnat DPS na ten tester?
0

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Tester elektróniek

Príspevok od používateľa Hop377 » 12 Jan 2021, 04:38

Podklady na DPS aj schemu mas vyssie, tak si mozes vyrobit sam alebo nechat vyrobit.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok