Zavlažovač rastlín

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa wizing » 31 Jan 2021, 12:50

Zdravím vás
Chcel by som vám ukázať môj výrobok. Jedná sa o automatický zavlažovač rastlín. Je vo fáze testovania a postupne sa snažím vychytávať všetky muchy, ktoré mi nastávajú počas jeho používania. Nie je to nič prevratné, ale jeho výroba ma bavila a hlavne spríjemnila voľný čas po večeroch.
Program ovláda PIC16F887. Meria vlhkosť v kvetináči a ak poklesne pod úroveň nastavenej limitnej vlhkosti program spustí relé ktoré zopne čerpadlo v nádržke. Všetky údaje sú zobrazované na LCD displeji. Súčasťou prístroja sú dva teplotné senzory LM35. Jeden meria teplotu v miestnosti. Druhý som chcel, aby meral teplotu vo fóliovníku v prípade, že bude zavlažovať rastliny v ňom. Momentálne ho mám vyvedený na vonkajší parapet a meria teplotu vonku. Zariadenie sa nastavuje v menu, ktoré sa ovláda pomocou otočného encodera. V menu sa postupne nastavuje limitná hodnota závlahy, poliatie rastlín mimo automatu, ovládanie led podsvietenia displeja, spustenie automatickej závlahy a dĺžka zopnutia čerpadla v sekundách a nakoniec som tam ešte pridal v prípade potreby kalibráciu oboch snímačov teploty. V nádržke je umiestnení snímač výšky hladiny vody. Krabičku som modeloval v GstarCAD a tlačil na 3D tlačiarni z PLA.
Nie som elektrotechnik a ani nijak zdatný programátor a som si vedomý, že niektoré veci by sa dali riešiť lepšie. Pre mňa je to len hobby a lepšie strávený čas ako sedieť pri televízore, alebo zabíjať čas hraním hier pri počítači. Prikladám zopár fotiek z výroby.
Prílohy
IMG_20210111_212810.jpg
IMG_20210111_213501.jpg
IMG_20210111_214133.jpg
IMG_20210111_221658.jpg
IMG_20210111_234836.jpg
IMG_20210118_180609.jpg
IMG_20210130_191920.jpg
IMG_20210130_191937.jpg
IMG_20210130_192739.jpg
5
Obrázok 5

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Jan 2021, 15:19

Pekna praca. Klobuk dole.
Ak budes mat cas pridaj tam podrobnejsie informacie a urob z toho clanok, ak en projekt ne je tajny.

Mna napriklad zaujima ako snimas vlhkost pody, ako je to spolahlive, ako dobre ten snimac vlhkosti pody pracuje. Stalo sa ze polial mokru hlinu alebo nepolial suchu hlinu? Ake elektrody si pouzil? Velkost, material, system snimania?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa wizing » 31 Jan 2021, 19:14

Na meranie vlhkosti som použil snímač YL-69. Je to jednoduchý analógový snímač, ktorý meria zmenu odporu na elektródach zapichnutých v zemine. Priznám sa že neviem či nameraná hodnota je na percento presná, pretože som to nemal podľa čoho presne kalibrovať. Jednoducho som len nameranú hodnotu rozdelil medzi 10bitovú hodnotu AD prevodníka kde 0 je suchá pôda a 100 je mokrá pôda. Je to jednoduchý snímač pre jednoduché zariadenie. Pre zistenie presných, vedeckejších hodnôt by som asi siahol po niečom inom.
Zatiaľ mi to vždy zalialo len suchú zeminu .... resp. limitnú hodnotu vlhkosti si vždy môžem v nastaveniach zmeniť. Ak nameraná hodnota vlhkosti je menšia ako limitná tak sa spustí závlaha na dobu ktorú si tiež nastavím v sekundách. Čerpadlo napríklad nastavím že bude spustené počas závlahy 8sekund. Po 8 sekundách sa čerpadlo vypne a program čaká kým vlhkosť nevystúpa na hodnotu o 10% väčšiu ako je nastavená limitná.(na LCD vypíše "snímam vlhkosť..." po dobu kým vlhkosť nestúpne) Nastavil som to tak zámerne ako bezpečnostné opatrenie, aby nedošlo k opätovnému zaliatiu a preliatiu rastlín ....
link na senzor: https://techfun.sk/produkt/senzor-vlhkosti-pody/
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Feb 2021, 08:16

Dakujem za info. Ja mam na stene jahody v pvc rure a tiezto chcem z automatizovat lebo vlete to treba polievac velmi csto a lahko sa na to zabudne a ked uz listy vednu to uz nie je dobre ako pre rastlinu tak pre urodu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa 5ko » 01 Feb 2021, 17:49

NO na to že píšeš že si samouk, tak klobúk dolu pred tvojími znalosťami aj šikovnosťou.
MOžno by si mohol urobiť verziu pre samostatnú väčšiu nádrž a ovládanie zvlášť, aby to bolo univerzálnejšie, pretože nejaké dva litre je ozaj len pre pár citronov, ale mnohí potrebujú cez dovolenku zalievať ovela viac kvetov či zeleniny na balkóne či na parapetoch. Aké čerpadlo si tam použil? Je to niečo ako s autoostrekovačov? Odstredivé?
Už dlho sa chystám niečo podobné spraviť, ale ja mám peristaltické čerpadlá,ktoré by sa dali ovládať tiež časovačom.Len vidím problém v rôznosti vlhkosti v rôznych truhlíkoch a s tým, kde umiestniť snímač, resp, ako pripojiť viac snímačov na jeden systém?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa wizing » 02 Feb 2021, 14:17

Veru nie je to moc univerzálne. Na fotke momentálne polievam pár mandariniek, ale účelom bolo vyrobiť zariadenie na pestovanie vlastných byliniek k vareniu :-) .... V dvoj izbovom byte moc miesta nie je takže aj konštrukcia je tomu prispôsobená. Ako písal romadiam na to poliatie sa aj dosť často zabudne takže vypestovanie svojej bylinnej úrody nikdy nedopadlo slávne a práve preto ma napadla myšlienka nejakého samopolievača :-) ....
Ja som tam použil malé 5V čerpadielko https://www.gme.sk/cerpadlo-mini-ultra- ... 6v-120-l-h
Na to čo to má robiť zatiaľ postačuje. Každá rastlina zrejme potrebuje inú vlhkosť takže v tomto prípade je to tiež problém. Počas výroby som nad tým aj uvažoval. Chcel som použiť samostatnú nádobu, ktorá by bola vyššie položená a cez hadičky by voda gravitačne prišla ku jednotlivým sadeniciam. Tam by bol osadený elektromagnetický ventil ktorý by bol spínaný relé namiesto čerpadla a každý samostatne podľa danej vlhkosti. V malom byte ale bolo pre mňa praktickejšie riešenie ktoré som použil.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa enigma » 02 Feb 2021, 17:53

ja balkónové rastliny počas leta zalievam jednoduchou " automatikou " .... stačila mi 2.5 litrová fľaša a jedna hadica na infúziu . poneváč hadica má " regulátor " prietoku ... nastavím si kvapkanie ku koreňu rastliny .... podľa potreby . koľko kvetín , toľko fliaš s hadicami .....
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 02 Feb 2021, 18:37

Škoda tej sondy pre meranie vlhkosti pôdy. Zo začiatku funguje ale skôr či neskôr skoroduje. Použi radšej kapacitné meranie vlhkosti než rezistívne.
0

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa wizing » 02 Feb 2021, 19:12

Zdenko ... ďakujem za typ ... ten snímač YL-96 som mal doma tak som použil ten .... máš pravdu počas používania dochádza k elektrolýze a snímač sa znehodnocuje .... chcel som ho neskôr vymeniť za tento
Prílohy
Snímka.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa OHAJ » 02 Feb 2021, 19:15

Pekný výrobok, mohol si dať dopredu ešte dvojfarebnú LED diódu: zelená ON, červená DOPLNIŤ VODU.
0

nop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 25 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Boskovice
Vek: 48

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa nop » 29 Mar 2021, 01:24

Mě se to líbí pokud jsi začátečník tím líp máš to dobrý,jen mám otázku v čem jsi psal software do PICu,myslím tím jazyk je to v asm nebo v něčem jiným?
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1656
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa SMITH » 29 Mar 2021, 08:03

Veľmi pekná práca :potlesk:
0
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

wizing
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 21 Sep 2017, 09:09
Bydlisko: Žilina
Vek: 40

Re: Zavlažovač rastlín

Príspevok od používateľa wizing » 29 Mar 2021, 11:43

Program som písal v C v prostredí MPLAB X IDE kompilátor XC8. Žiadnu tajnosť čo sa týka konštrukcie a programu nemám a ak by mal niekto záujem rád mu ho poskytnem. Nie som ale nijak zvlášť zdatný programátor takže niektoré veci sa môžu zdať zdatnejším členom fóra zvláštne a možno aj smiešne riešené :-)
Zavlažovač zatiaľ pracuje už pár mesiacov pekne. Ale postupne narážam na zopár problémov ktoré má a rád by som ho v blízkej budúcnosti prepracoval .... možno aj tu potom nejakým spôsobom prezentoval... Týka sa to hlavne spôsobu použitia merania hladiny vody v nádržke a výmenu snímača vlhkosti za iný. Oba snímače vo vlhkom prostredí degradujú a časom strácajú na funkčnosti.
0

Napísať odpoveď