Diferencialna sonda 10x/100x k osciloskopu

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Diferencialna sonda 10x/100x k osciloskopu

Príspevok od používateľa TomasNM » 01 Aug 2021, 22:06

Vazeni,

Uz davno uvazujem nad ziskanim diferencialnej sondy k osciloskopu, hlavne na meranie medzi dvomi bodmi na primarnej strane spinanych zdrojov.
Kedze komercne ceny tychto zariadeni su od 300€ vyssie, tak som skusil vyrobit vlastnu konstrukciu, zo suflikovych zasob.

Funkcnost som testoval najprv na breadboard-e s utlmom 10x, potom na prvej DPS, kde som uz ladil kompenzacie a pridaval som aj vstupne suciastky pre zvysenie rozsahu na 100x a kompenzacie aj pre tento rozsah.
Tretia faza prototypu bola nova DPS pre verziu 100x, ktoru som nakoniec nechal ako finalnu.
Co by som chcel podotknut, ked bola DPS vonku, tak priebeh meraneho signalu bol prijatelny do frekvencie 1MHz, az ked som odstranil desiaty (koncovy) seriovy kondenzator(zosedene v scheme), teda cela ta seriova vetva teraz visi koncom "vo vzduchu".
Po osadeni do finalnej krabicky, sa tam zasa vyskytuju priestrely (overshoot-y). Tak som to uz neriesil a je to take, ake to je - da sa s tym zit.
S tymi kompenzaciami a parazitnymi kapacitami je to docela alchymia, pricom kondenzatory a trimre s takto nizkymi hodnotami mam doma iba limitovany vyber.
Predpokladam, na jednoduchu diagnostiku spinanych zdrojov to bude dostatocne funkcne.

Nabijanie clankov budem riesit externym nabijacim modulom, kazdy clanok samostatne.
Bolo by zbytocne to integrovat a vzhladom na symetriu (seriove zapojenie vystupov boost konvertorov) napajacich vetiev, 2S balancer tiez nemozem pouzit.

Kompenzacie som riesil tu:
https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... Q9NTU0NjA=
Poprosim Admina, ak by bolo mozne, spojit tieto temy dohromady.
Prílohy
20210801_213134.jpg
20210801_213328.jpg
diff probe 1.png
diff probe 2.png
diff probe 3.png
diff probe 4.png
diff probe 1kHz.png
diff probe 1MHz.png
diferencialna sonda.pdf
(35.46 KiB) 135 stiahnutí
4
Obrázok 4

  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok