Strana 1 z 1

Jednofázový elektromer/wattmeter

Napísané: 17 Aug 2021, 22:12
od používateľa BOBOR
Po viac než roku sa mi konečne podarilo dokončiť prvú verziu môjho vlastného elektromera. Síce som si ho mohol pohodlne kúpiť z Číny za zlomok ceny ale to by bola nuda.
Samotné meranie U,I,S,P,Q,PF,f atď. má na starosti čip MCP39F511, napätie je merané cez odporový delič 2x499k + 1k, prúd je meraný ako úbytok napätia na 2mohm shunte.
Merací obvod je napájaný z osobitného vinutia impulzného trafka a od zvyšku elektroniky je oddelený optočlenmi.
Dáta z MCP39F511 sú spracované procesorom PIC32MM0256GPM048, ktorý sa okrem toho stará o zobrazenie dát na farebnom dotykovom 3.0" TFT displeji s radičom R61509V.
Namerané údaje sú zobrazené buď vo forme kruhového grafu a textu alebo grafov. Režimy zobrazenia sa prepínajú dotykom. Okrem merania a akumulácie energie, elektromer umožňuje aj logovanie meraní s časovou pečiatkou do externej flash pamäte s nastaviteľnou periódou záznamu.
Odčítanie údajov alebo zápis nastavení sa dá robiť buď cez USB (CDC - COM Port) alebo bezdrôtovo pomocou modulov RFM75. Pre tento účel som navrhol RF USB kľúč s MCU PIC16F1459 ktorý sa tiež enumeruje ako COM port a teda na komunikáciu je možné použiť akýkoľvek sériový terminál.
V súčasnej verzii firmvéru je možné pomocou niekoľkých príkazov meniť a nastaviť čas a dátum, adresu a kanál RF modulu (len cez USB), periódu logovania do flashky, odčítavať max. a min. U a I od posledného zapnutia, odčítať záznamy z pamäte, denné spotreby za posledných 16 dní, atď.
Ostatné môžete vidieť na schémach, fotkách a videu (neskôr nahrám aktuálnejšie). Ak by vás zaujímali detaily, kľudne sa pýtajte.

Ešte nejaké doplňujúce info: max. prúd je asi 16A, čo mi úplne stačí. Pri návrhu USB kľúča som zabudol že max. napájacie napätie RFM75 je 3,6V a keďže v pôvodnej schéme je napájané priamo z USB, na dosku som musel doplniť 3,3V stabilizátor (namiesto FB1).