Retro kryštálka Palaba

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa simon-17 » 20 Dec 2021, 15:40

Túto kryštálku som robil ako projekt na dejepis a tak som sa rozhodol pre repliku kryštálky Palaba k110 Tatran. Slúchadlá používam ruské 3200 ohm. Zapojenie je úplný základ t.j. cievka s paralelným ladiacím kondezátorom, dióda, filtračný kondenzátor na slúchadlách. Nemám možnosť natiahnuť anténu a tak používam 5 m drôtu natiahnutého cez izbu alebo rozvod STA ale aj tak chytám cez deň 1098 khz pátria rádió/devín (dostatočne hlasno) a MR1 KOSSUTH 540 khz (slabo ale zrozumiteľne). V noci sa tam už mieša aj Taliansko, Rumunsko, ČRO (slabo ale zrozumiteľne). Proste som prekvapený, že to vôbec funguje s takou chabou anténou.
Prílohy
0PalabaKryst.jpg
0PalabaKryst.jpg (9.65 KiB) 4554 zobrazení
IMG_20211214_165557.jpg
IMG_20211214_165659.jpg
IMG_20211214_165714.jpg
IMG_20211214_165724.jpg
IMG_20211214_165810.jpg
2
Obrázok 2

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa Mek » 20 Dec 2021, 17:03

Uzemnenie mas pripojene na radiator, ci...?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa simon-17 » 20 Dec 2021, 17:16

Hej na radiátor ale funguje aj uzemnenie v zásuvke
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 20 Dec 2021, 19:16

ja som volakedy davno mal krystalku, kde bola len dioda (germaniova) paralelne k telef. sluchadlu. jeden koniec radiator, druhy asi 2 m drotu a chytal som slov. rozhlas :-) ale to bolo tak zaciatkom 90tych rokov a byvali sme na 10tom poschodi, takze signal bol celkom silny
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

simon-17
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 08 Mar 2021, 19:27

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa simon-17 » 20 Dec 2021, 19:57

Tú najjednoduchšiu kryštálku bez ladenia som neskúšal. Možno by sa ozvala aspoň tá 1098 khz lebo má dosť pekný signál. Niekedy vyskúšam. Inak som zvedavý dokedy ešte tieto 2-3 am vysielače čo sú na Slovensku vydržia lebo zmluva je tuším do konca 2022 - no uvidíme možno sa predĺži lebo zatiaľ Pátria nemá dobré pokrytie v fm-to je jediný dôvod prečo sa ešte v am vysiela.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 20 Dec 2021, 21:00

ja som to skusal ked som chodil na zakladke na elektro kruzok, to mohlo byt tak 1992-1995.
ako diodu som mal ga201??? - priesvitna, pouzivala sa v cb telkach. si pamatam, ze na tom kruzku sme mali antenu taku spiralu krizom cez celu miestnost. a plosaky sme robili pekne rucne s lievikovym perom a tou podivnou farbou, co sa nedala vyprat :-) a dierky sme vrtali klasickou velkou vrtackou v stojane. a to sme mali tak 12-14 rokov.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa Mishung » 21 Dec 2021, 22:58

pocitujlasku napísal:
20 Dec 2021, 19:16
ja som volakedy davno mal krystalku, kde bola len dioda (germaniova) paralelne k telef. sluchadlu. jeden koniec radiator, druhy asi 2 m drotu a chytal som slov. rozhlas :-) ale to bolo tak zaciatkom 90tych rokov a byvali sme na 10tom poschodi, takze signal bol celkom silny
Kokos, uplne sa mi vynorili spomienky na detstvo. Tak rok 1998, rovnake zapojenie, bakelitove sluchatko na konci a vecer ked vsetko stichlo tak bolo pocut slovensky rozhlas a pri tom som zaspaval :D Mega nostalgia
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa pixell » 22 Dec 2021, 06:05

JA som chytal rádio Vatikán či čo to bolo. Ešte si pamätám na tu znelku
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa breta1 » 22 Dec 2021, 10:14

Tak já jsem kousek od Ostravy v 50. letech mohl na krystalku bez ladícího obvodu na SV zapomenout. Kousek od nás totiž byla rušička Hlasu Ameriky (střední vlny 251m). I s ladícím LC obvodem bylo celé pásmo zarušené, anténa se musela dávat na nízkou odbočku cívky, aby se vůbec nějaká stanice chytla.
Lepší to bylo na KV, tam ta rušička sice taky jela na pár kmitočtech, ale dalo se přesto chytit hodně stanic.
S krystalovým detektorem to bylo ke vzteku hledat pořád to nejcitlivější místo na krystalu, a jaká to byla krása, když se objevila první germaniová dioda, myslím to byla 1NN41.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
kapor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 457
Dátum registrácie: 08 Nov 2012, 08:09
Bydlisko: Pri Trnave

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa kapor » 22 Dec 2021, 10:25

Aj kúsok od nás bola rušička slobodnej európy. Neviem aký mala výkon, ale o niekoľko km ďalej bol na stavbe veľký žeriav a keď chlapi vešali bremeno, tak im z indukcie do závesného lana brnrneli prsty.... proste to "kopalo".....
0
Pochopený omyl je cennejší, ako vlastná pravda vedúca do slepej uličky.........

frantas
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 29 Sep 2018, 18:16

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa frantas » 23 Dec 2021, 13:01

Bylo to v roce 1964, v éteru byly pouze elektromagnetické vlny vysílačů tak i taková "hračka" postavená se strejdovou pomocí (klempířská paječka byla na devítiletého kluka těžká). A hrálo to! Inspirací byl návod z Mladého konstruktéra ze třicátých let. Jelo to na klasický krystalový detektor.
Franta OK2VFS
Prílohy
1_KR.JPG
2_KR.JPG
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa 5ko » 23 Dec 2021, 20:57

Na tie 50-60 roky tiež spomínam, na svoje prvé pokusy s kryštálkami. Vedomosti mi poskytovali jednak starší bratia,alebo knižky z otcovej knižnice, kde to bolo fakt tak krásne polopaticky vysvetlené aj nakreslené,že to pochopilo aj decko čo ešte nevedelo čítať.Samozrejme,že peniaze na súčiastky neboli,takže sa čerpalo hlavne ,,spoza plota,, kde bol kovošrot,kam vozili z celého kraja všetko možné od ihly až po kombajny, či kusy lietadiel ,alebo inej vojenskej techniky,radary,telefonne ústredne,takže čo som potreboval, bolo vždy ,,na sklade,, ale nie u číňana, ale -ihneď k odberu. :)
Stačilo rozmotať nejakú cievku s hrubším medeným drôtom ,potom ho navinúť okolo rúčky z metly do špirály, na konce vložiť porcelánové izolačné vajíčka a anténu natiahnuť popod strechu aspoň na dlžku 15metrov a cez okno vtiahnuť dnu prívod z antény.
Potom stačila cievka navinutá na kúsok rúrky z novoduru, ladiaci kondík, a detektor z galenitom a už to v radistických sluchátkach čvirikalo aj piatimi stanicami,ktoré hrali jedna cez druhú, pretože sa tam o nejakej selektivite velmi vravieť nedalo.No tie najsilnejšie hrali celkom dobre.
Radio Waršava- rozgočňa polska, Kijev, Vatikán,ČS rozhlas Praha,ale aj Paris, či Barcelona, či niektoré stanice z blízkeho východu. Práve cez kryštálku a otcovo rádio, som prvýkrát počul aj ako znie iná reč ,nielen Slovenčina, pretože široko ďaleko na okolí nebolo vtedy ,,inostranca,, :D ,lebo 15 rokov po vojne tu už neboli ani Rusi ani Nemci, len pár Rumunov na cintoríne.
Najzaujímavejšia bola ale Radio Tirana,pretože tam išli správy zo Slobodnej Europy a Hlasu Ameriky.Albánci boli jediný, ktorí mali komančov v paži.Niekde nablízku tiež bola rušička a tak sa vo vysielaní objavovali zvuky ako bežiaci cirkulár,či podobný rapkáč.Blaváci si iste pamätajú ohradu ,kde boli čudné stožiare na Kolibe s naťahanými drôtami medzi sebou, čo patrilo práve do tejto kategórie. :wink:
Často si spomínam na príhodu, keď som ako decko dobehol domov a povedal som mame : ,, Mami, pozri sa, našiel som práve 50 korún,, a ona prekvapená pozerala na maličkú sklenú súčiastku v mojich prstoch a nechápala... no toto malé nič , čo som našiel v Kovošrote ,stojí 50 korún a ja to potrebujem do rádia...O čo bola ona sklamanejšia, o to som bol ja šťastnejší , lebo práve toľko vtedy stála tá 1NN41. :D
@ Kapor- skôr si myslím, že to žeriavové lano kopalo kvôli nejakému prerazenému motoru na žeriave,lebo niekolko kilometrový aj výkonný vysielač by to asi tak nevybudil.Ale už som to tu spomínal, že priamo pod strednovlnným vysielačom v BB dokázalo hrať aj pozinkované vedro z vodou na mokrej zemi.to som fakt čumel. 8O
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Retro kryštálka Palaba

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 24 Dec 2021, 14:54

Na 1NN41 si pamätám ako by to bolo včera. Ja, neskúsené mladé ucho si myslelo, že je to žiarovka a pripojil som ju na 9V baterku a bolo po nej :D No nič, hádam ma ospravedlňuje len to, že som mal asi 8 rokov a žiadneho staršieho brata, ktorý by mi poradil. Potom som objavil knižnicu pre mňa studnicu informácií a už to išlo :wink:
0

Napísať odpoveď