Ovladanie okien na Ibize, fabii pomocou DO

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Ovladanie okien na Ibize, fabii pomocou DO

Príspevok od používateľa Atlan » 01 Júl 2023, 20:08

Tak auta ako seat ibiza6L fabia dostali od roku 2005 vychytavku, zmenu jednotiek v dverach ktore ovladaju okna dovtedy behali cez canbus-tak ze isto nakodovat tak aby okna isli ovladat DO. Od daneho roku jednotky behaju po Linbuse, ktory navyse nieje nikde vyvedeny a behaju po nom len okna. Vysledok je ten ze okna idu stiahnut a vytiahnut len klucom ktory je vlozeny v zamku vodicovych dvier, tym padom to nikto nepouziva ked o tom vobec vie.

Kedze ma prestalo bavit chodit von a otvarat zatvarat okna tal som sa na to pozrel, a trosku tomu venoval. BEta verzia hotovo, beha to nadherne az na male chybicky krasy. Ale uz sa mi do toho nechce vrazat cas 5dni bolo az az. Auto ma 16r tak ze nema zmysel.

https://www.youtube.com/watch?v=SRBokYN ... e=youtu.be[/youtube]

Chce to prehodit jeden drat v dverach a troska upravit riadiacku komfortu pridanim maleho uP. 6Q0959433E
IMG_20230701_153801.jpg
Tak ze mame funkcie obycajne ZAmknutie a odomknutie. Odomknutie z kratkym drzanim kedy okna sa otvoria do poslednej otvorenej pozicie. Zamkmutie s kratkym drzanim kedy sa okna uplne zavru. Odomknutie s dlhym drzanim kedy sa okna otvaraju kym sa drzi stlacene tlacidlo na DO, Zamknutie z dlhym drzanim kedy sa okna zatvaraju kym sa drzi stlacene tlacidlo na DO.
3
Obrázok 3
Naposledy upravil/-a Atlan v 06 Júl 2023, 02:16, upravené celkom 3 krát.

johny-h
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 30 Máj 2014, 16:48
Bydlisko: Prešov SK

Re: Ovladanie okien na Ibize, fabii2 pomocou DO

Príspevok od používateľa johny-h » 02 Júl 2023, 12:18

tlieskam....
10 r. dozadu som na F.2 poprepajal komfortku tak,že okna fungovali cez DO,až nato,že to reagovalo na každy VW kluč....tzv.kto v okoli podržal DO,tak na danom aute to hybalo oknami :biggrin:

podrobny navod by k tomu mebol?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Ovladanie okien na Ibize, fabii2 pomocou DO

Príspevok od používateľa Atlan » 02 Júl 2023, 13:25

No mato este nejake drobne musky, tak ze uvidim ako sa to bude spravat. Zatial je to v faze testovania
Prave koli tomu az sa s autom dostanem do mesta :D

Dodam tu neskor hex do uP a navrh plosaku.
Povodne to bolo pre attiny13A aleko koli tomu ze som si v noci vymyslel ze chcem aj pamet pre okna som to musel prerobit na pic12f683 ktory ma viac casovacov.

Podrobny navod? Prepinovat vodic na konektore v vodicovych dverach a pripojit vodice z dosky uP na dane miesta komfort jednotky. Az to bude ok tak tu doplnim veci.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Ovladanie okien na Ibize, fabii2 pomocou DO

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Júl 2023, 15:05

Krasa.

Takito ludia patria do kategorie "fachmani".

:potlesk: :agree:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Ovladanie okien na Ibize, fabii2 pomocou DO

Príspevok od používateľa Atlan » 04 Júl 2023, 09:22

Tak dam sem plosak a hex, stale ide o beta verziu.
DOLEZITE UPOZORNENIE, za nic nerucim,vsetko robite na vlastne nebezpecie, prichadzate o moznost odomykat auto centralne klucom cez dvere vodica(ak si natiahnete novy vodic tak vsetko ostane zachovane)

V dverach vodica treba odpojit pin T8e/5 zltomodry drat zaizolovat ho. a na jeho miesto dat pin z pozicie T8e/8 bielo modry drat. (ak chcete zachovat ovaldanie okien aj pomocou kluca z dveri vodica tak 5 nevytahovat ale k nemu pripojit drat co ste vytiahli z pozicie 8)-zbytocna vec ale co ked niekto chce.
RJ dvere vodica.png
V rjdiacke komfortu nachadza sa pod volantom nad pedalmi.
(demontovat 3 skrutky a vybrat plastovy kryt nad pedalmi, potom vybrat 2 skrutky co drzia plasty pod volantom, to nam umozni odtiahnut podvolantovy plast pri tunely a vyskrutkovat skrutku co drzi vzduchove potrubie, vybrat potrubie, nasledne vybrat jednotku otocit ju a odpojit konektory-to je ta najtazsia cast )

V riadiacke komfortu vybrat odpor 316R, nachadza sa v mieste zlteho kruzku, tam ide aj kabel OUT z plosaku s UP.
IMG_20230702_133501.jpg
cervenym kruzokm je oznaceny bod pripojenia na signal z primaca DO, oznacenie na DPS kabel RX.

Napajanie najdeme na tranzistore stredny pin +5V ruzovy kruzok a na kondenzatore keramike GND modry kruzok
IMG_20230702_133552.jpg
0,5s(intuitivne to beztak pustite) po zvuku zamkov odomknutia alebo zamknutia auta je mozne uvolnit tlacidlo na DO, a aktivuje sa rezim automatickeho zatvorenia res otvorenia okien do naposledy naucenej polohy. (riadiacka dveri ma sama o sebe as 2s oneskorenie kym zacne nieco robit, preto as netreba bat pustit to tlacidlo po zvuku zamku, ono to za 2s zareaguje a stiahne okna)

kratky stisk na DO vykona zamknutie res odomknutie bez ovladanie okien. (tak ako to bezne robite pre odomknutie a zamknutie auta)

Dlhe drzanie otvara res zatvara okna pokial sa drzi stlacene tlacidlo na DO.

STale testujem. res ked pozivam auto :D Zvecsa vyuzivam automaticky rezim, 1-nevybija to tak baterku v kluci a nejako nemam potrebu sa stym hrat. Proste staci mi ze to stiahne okna do poslednej naucenej polohy.

Drobna vada na krase, ak odomknete auto a stiahnete okna, auto sa po case samo zamkne a nieje mozne zatvorit okna pomocou DO, musite auto dialkovym odomknut a az vtedy je mozne previest zatvorenie okien pomocou DO. (pri beznom pouzivani taka vec nenastava)

piny 5 a 6 podla znacenia DPS pripojime na piny 5 a 6 ULN2003
IMG_20230702_132942.jpg
hex pre pic12f683 v0.5
Windows_DO.hex
v0.5
(1.19 KiB) 41 stiahnutí
pozeram ze chyba na dps orientacia puzdra uP. drobna chybicka.... ale nevadi napaja nieje 1-8 tak ze vsetko je jasne. R5 a C3 nieje nutne osadzat. Pomocou pickitu2 ide programovat uP aj priamo v zapojeni,tak ze zmena firmware nieje problem.
okna PIC v2.rar
(22.53 KiB) 46 stiahnutí

Téma prečistená od OT. upravil: 4.7.2023 mirosne
1
Obrázok 1

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Ovladanie okien na Ibize, fabii pomocou DO

Príspevok od používateľa Atlan » 09 Júl 2023, 07:41

Vyzera ze vsetko funguje ako ma.

Ano je tam mala pravdepodobnost ze sa moze stat ze pri otvarani auta vam niekto otvori okna (pri zamykani zatvori) ale to si podajte sportku, 4cenu mate istu.
V podstate to nicomu nevadi pac odomykate auto tak asi chcete do neho nastupit, a ked ho zamykate asi bude fajn mat zavrete okna :D inak je to teoreticka vec, s velmi malou pravdepodobnostou :D

Na druhej strane este sa mi to nikdy nestalo.

Pridam krajsie video ako to funguje:
http://www.youtube.com/shorts/yY8ZGjvXdrs[/youtube]
https://www.youtube.com/shorts/yY8ZGjvXdrs
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Ovladanie okien na Ibize, fabii pomocou DO

Príspevok od používateľa Atlan » 23 Júl 2023, 10:49

Plasty poskladane, vsetko funguje ako ma. ZAtial k ziadnym falosnym povelom nedoslo. Velka spokojnost,neviem ako som mohol bez toho zit :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok