Termostat pre chladiace zariadenie

Pochváľte sa ostatným čo zaujímave ste vyrobili alebo práve vyrábate!

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
yuslav
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 29 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: N/DCA

Termostat pre chladiace zariadenie

Príspevok od používateľa yuslav » 10 Mar 2024, 13:21

TERMOSTAT PRE CHLADIACE ZARIADENIE

Potreba spojazdniť staršiu Calex-ku ma viedlo k zostrojeniu jednoduchého termostatu, ktorý by nahradil vadný termostat. Ide vlastne o konštrukciu zverejnenú na SVET ELEKTRO, ktorú som upravil pre svoje potreby.

Zapojenie je doplnené stabilizátorom 12V, ale je možné zvoliť aj iné napätie podľa typu relé. Tiež bolo potrebné otestovať vhodný termostat NTC tak aby bolo možné určiť veľkosť odporu v protiváhe R6. Po tomto zistení bolo potrebné určiť optimálne hodnoty pre riadenie OZ Pin2.
Z danými hodnotami R1, R2, R3 je možné nastaviť teplotu plus mínus 3°C na každú stranu od strednej polohy trimra R1. Trimer v strednej polohe nastaví teplotu v chladničke asi na 6°C.
Ostatné informácie sú v schéme.

Možno to niekomu pomôže.
Prílohy
TermCHlad-1.jpg
TermChlad-2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Termostat pre chladiace zariadenie

Príspevok od používateľa mr.dred » 18 Mar 2024, 20:29

Tiež mám doma staručký cca 28 ročný mraziak (calex), na ktorom okrem nožičiek, závitov na nich a držiaka pántu odhnilo aj čidlo z termostatu. Všetko úspešne doma opravené len ma trochu irituje, že ešte stále mrazí??? Že ešte neuhnilo aj to hliníkové/pomedené potrubie - výparník, vedenie k nemu..atď (kompresor bol v Calexkách nezmar a to vedenie bolo asi v medi)..... miesto termostatu som použil po jeho "vykrátení" obyčajný časovač do zásuvky z LIDLU?? Nastavený na 20min chodu za 4 hod. Je to len taký "príručný mraziak" keď treba tak sa zapne aj keď spotreba?? ... ale ešte ide...mrazí na -20 aj niečo v tomto režime... Nemal som v úmysle vyrábať nejaký "externý" tremostat - stačil len ten časovač.. kúpilli sme po čase nový Gorenie truhlicu..ale ten sa zopína častejšie aby dosiahol ten správny mínus...Motory majú spotrebu takmer rovnakú..5W rozdiel...a o objeme je to len 25L.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
yuslav
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 29 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: N/DCA

Re: Termostat pre chladiace zariadenie

Príspevok od používateľa yuslav » 19 Mar 2024, 15:54

S termostatom je to lepšie, lebo vtedy sa riadene zapína a vypína podľa toho ako je chladnička naprataná potravinami. Plná ide 5-7min pauza je 55min.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok