Ozubene koliesko

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

smajly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Júl 2012, 16:54
Bydlisko: Prievidza

Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa smajly » 23 Júl 2012, 16:57

Dobry den.

Mam na opravu jedno RC auto kupene v hrackarstve. Je na nom pokazene ozubene koliesko (ma vylamane zuby).
Chcem sa spytat ci ma niekto skusenosti s vyrobou takehoto dielu - ci sa vobec da a kolko by to stalo.
Presnejsie udaje su v prilozenych obrazkoch.

Vdaka.
Prílohy
Ozubene_koliesko_1.jpg
Ozubene_koliesko_2.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12420
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Júl 2012, 17:48

3D tlačiaren by pomohla ale či to je take tvrde aby sa ti ezubky nezlomili už neviem.
TIP kde zohnať 3D tlačiaren a zadarmo: v KE na TUKE sa dalo vytlačiť zadarmo na 3D tlačiarni prideš tam ako študent povieš že to potrebuješ a hotovo.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

loony
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 10 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: ruzomberok
Vek: 34

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa loony » 23 Júl 2012, 18:05

Pripadne ak nezozenies nove, co asi nezozenies, je moznost to opravit EPOXYm. Alebo skusk pohladat po ebayi. Ja som tak davno opravovaval ozubene kolieska z prevodoviek v modelarskych servach. Len tiez to nemusi vydrzat dlho. Vybrusis tie zle zuby, zabrusis dovnutra kolieska zarez aby sa mal epoxy o co chytit, urobis si odtlacok do plasteliny, mozes to hodit do mraznicky nech stuhne. Potom koliesko vo vzniknutej forme pootocis aby si mal formu zubkov tam kde prave chybaju a vlejes tam epoxy. Ale nie tie 3-5min smejdy, lebo tie ostavaju gumenne aj po vytvrdnuti. Ale nejaky poriadny epoxy napr. epoxy 1200. A do casu to moze pomoct.
0

smajly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Júl 2012, 16:54
Bydlisko: Prievidza

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa smajly » 23 Júl 2012, 20:47

3D tlac vyzera zaujimavo, ale zial do KE to mam daleko.

Zatial vyzera pre mna schodnejsia cesta s opravou kolieska. Pozeral som specifikacie pre epoxy 1200 a je tam uvedene:

"Nehodia sa na lepenie termoplastov, predovšetkým polyetylénu a materiálov s voskovým alebo mastným povrchom."

Skusim teda najst dake epoxidove lepidlo vhodne aj na plasty.

Dakujem zatial za rady, dam vediet ako som dopadol.
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12420
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa boraicho » 23 Júl 2012, 21:14

Ja netvrdim že máš isť do KE, vysoke školy najdeš všade po slovensku, zájdi tam kde to maš najbližšie, možno že tam budu mať. Tvár sa že si študent a že potrebuješ to do projektu ...kecy kecy... :)
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

smajly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 23 Júl 2012, 16:54
Bydlisko: Prievidza

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa smajly » 10 Aug 2012, 15:10

Nakoniec som sa pokusil o domodelovanie vylamanych zubov podla vyssie uvedeneho navodu. Akurat som len nepouzil EPOXy 1200, ale dvojzlozkkove epoxidove lepidlo.

Dovolim si ale pochybovat o zivotnosti takejto opravy. Az cas ukaze ci je zivonost v minutach, ci hodinach pouzivania.

Totizto epoxidove lepidlo sa formovalo ako plastelina a po 24 hodinovom vytvrdnuti sa dalo lahko tvarovat nozikom. Chcem sa spytat ci aj EPOXy 1200 sa da po stuhnuti tak lahko tvarovat...

Auticko zatial funguje, ale.....
Prílohy
P1010156_.jpg
0

jester
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 29 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: Prievidza

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa jester » 10 Aug 2012, 15:44

Ahoj!
Skús poprosiť niekoho na c-n-c.cz. Tu máš napr. čo dokážu vyrobiť :D
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=29&t=3086
0

pixel123
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 592
Dátum registrácie: 30 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa pixel123 » 18 Sep 2012, 17:26

AHoj. mám doma odlievacie plasty a lukoprén, som teda schopný to vyrobiť a ten materiál je podľa mňa celkom v pohode čo sa týka trvanlivosti , je to AXSON F32, je to tuhé i pružné zároveň, len je otázna cena. Za pár centov sa mi to neoplatí ale ťažké prachy tiež pýtať nebudem lebo to nieje nič komplikované.

Ak máte aj niekto iný záujem o čokoľvek či už kopírovanie, odlievanie, zalievanie alebo hocičo, tak SS :axe:
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa ferguson » 18 Sep 2012, 18:09

jester napísal:Ahoj!
Skús poprosiť niekoho na c-n-c.cz. Tu máš napr. čo dokážu vyrobiť :D
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=29&t=3086
presne ten clovek ma napadol ako prve riesenie :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10184
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Ozubene koliesko

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Sep 2012, 19:01

Tým spôsobom ,otlačením do plastelíny a pootočením je to najjednoduchšie okopírovať,potom zaliať sadrou, vybrať,natrieť olejom alebo vazelinou a potom sa to dá ešte raz do sádry ,čím sa vytvorí sádrová forma a potom to môžeš odliať aj s cínu,alebo ešte lepšie z DENTAKRYLU,tiež je to dvojzlošková živicová hmota, ktorá je pevnejšia ako iné plasty.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď