INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mechabox
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 13 Sep 2012, 13:20
Bydlisko: Martin

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa mechabox » 23 Aug 2016, 11:38

Caute ludia, vedel by mi niekto postavit indukcny ohrev s regulaciou teploty ? Napr. taketo cosi a cenovy nastrel ? https://www.slideshare.net/mobile/stude ... dukn-ohrev ?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Okt 2017, 15:23

A som tu zas :)
Znova som sa vratil k ind. ohrevu aj napriek tomu, ze elektronike som sa uz nechcel velmi venovat. Nasiel som pren ale vyuzitie (drobne kovacske prace, remesla) a preto to asi znova rozbehnem. Snad uz konecne do zdarneho konca. Alebo aspon nejak zacnem.

Po precitani mnozstva prispevkov, mnozstva zapojeni na skoro celom nete som sa rozhodol pre seriovu rezonanciu (aj napriek tomu ze spociatku som preferoval paralelnu). Ma svoje pre ale aj proti. Samozrejme ale s pouzitim prisposobovacieho znizovacieho transformatora. Tym zabezpecim oddelenie od siete ale aj imped. prisposobenie.
Na riadenie, ako som uz spominal, pouzijem 4046 (fazovy komparator s generatorom) a nejake budice na GDT.

Trocha riesim dilemu co pouzit na vystupe, ci full alebo half bridge. Indukcny by som chcel postupne vylepsit na vykon asi 6-7 kW (je mi jasne ze hned to nepojde, preto bude vyvoj postupny, ale cast komponentov uz spociatku chcem na to prisposobit). Na takyto vykon sa zvacsa odporuca plny mostik, ale nie som o tom uplne presvedceny, budenie je dost zlozite. Co Vy na to ? Ist do plneho alebo polovicneho ?

Okrem problemu s vystupom ale premyslam aj nad problemom na vstupe. Ide o to, ze v dielni mam obmedzeny privod na 3x16 A (prakticky skor 3x10 koli rezerve aj na ine spotrebice) Cize napajanie musi byt 3 fazove. Ma to aj vyhody (netreba kapacitu na vyhladenie, ucinnik je blizky 1). 400V ale prinasa urcite problemy s tranzistormi. Usmernenych 400 V s urcitou rezervou (+20%) sa blizi k 700V DC. To teda vyzaduje tranzistory IGBT na napatie 1200 V.
Tie su, ale su pomerne drahe. Zrejme ale nebude inej moznosti. Napadlo ma ale zapojenie usmernovaca, pri ktorom by som usmernil kazdu fazu zvlast cez mostik a nasledne prepojil + a - spolu. Je mozna takato prevadzka usmernovaca ? Nikdy som sa s tym nestretol, ale teoreticky by som vedel ostat na 330 VDC a zaroven tahat pozadovany vykon zo siete s nizkym zvlnenim a bez neziaducej kapacity. Navise s moznostou hrubej regulacie vykonu odpajanim faz.
Stretli ste sa s niecim takym ?
Vdaka.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa fractal » 21 Okt 2017, 10:56

Indukcny by som chcel postupne vylepsit na vykon asi 6-7 kW (je mi jasne ze hned to nepojde, preto bude vyvoj postupny, ale cast komponentov uz spociatku chcem na to prisposobit).
Preco to chces "postupne" vylepsovat? Preco by to nemalo ist hned? Ked chces autobus tak si nekupujes osobne auto a postupne ho vylepsujes ale hned beries autobus. Tu je to iste, chces 6-7kW tak to hned navrhuj tak aby to malo poziadovany vykon.
Na riadenie, ako som uz spominal, pouzijem 4046 (fazovy komparator s generatorom) a nejake budice na GDT.
Ked pouzijes na riadenie PLL tak ako planujes riadit vykon? Ci neplanujes?
Na takyto vykon sa zvacsa odporuca plny mostik, ale nie som o tom uplne presvedceny, budenie je dost zlozite.
Cim je budenie plneho mosta zlozitejsie ako budenie polomosta? Pridaju sa len 2 identicke drivre naviac a to je vsetko. Tym zase ziskas vyssiu spolahlivost celeho zapojenia. Doporucoval by som pouzit plny most, najma na take vykony.
Usmernenych 400 V s urcitou rezervou (+20%) sa blizi k 700V DC.
Napadlo ma ale zapojenie usmernovaca, pri ktorom by som usmernil kazdu fazu zvlast cez mostik a nasledne prepojil + a - spolu. Je mozna takato prevadzka usmernovaca ?
Nikto ta nenuti usmernovat medzifazove napatie 400V. Existuje viac typov trojfazovych usmernovacov a kazdy dava na vystupe nieco ine. Zapojenie troch mostikov paralelne je znama vec, a hej, budes mat na vystupe okolo 320V. Toto zapojenie ale nie je velmi rozsirene preto ze vyzaduje 12 ks diod. Skor sa pouziva zapojenie "3 polomosta paralelne" spojene hviezdou alebo trojuholnikom kde sa pouziva len 6 ks diod. V pripade zapojenia hviezdou mas na vystupe cca 540V, v pripade trojuholnika cca 320V.

Obrázok
Hviezda

Obrázok
Trojuholnik
To teda vyzaduje tranzistory IGBT na napatie 1200 V.
Aj keby si zvolil taky usmernovac co ti da na vystupe vyssie napatie tak to nie je dovod pre pouzitie IGBT na 1200V. Je plno MOSFETov na napatia 700-1000V a prudy 40-60A, napriklad http://sk.farnell.com/stmicroelectronic ... dp/2729686. A nie su az tak drahe, 10 Eur za ks ta urcite nezabije.

Pri takych vykonoch je tiez vhodne porozmyslat o nejakej ochrane mosta pred pretazenim, MOSFETy radi vybuchuju.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Okt 2017, 22:37

Prepáčte chlapi, že sa zamiešam možno blbou otázkou,ale mám trojfázové trafo z nabíjačky aku vozíkov ktoré dáva 50V a 150A,úaj diody/ tak ma napadlo, že či by sa nedalo nejako využiť na ten indukčný ohrev,alebo je tam potrebné vyššie napätie? Moc som to neštudoval, len by ma to zaujímalo práve na to kováčske využitie-ohrievať materiál pri kovaní bez požitia uhlia.
Sorry a dík.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa miroja » 24 Okt 2017, 22:44

Hlavny rozdiel je vo frekvencii.
Tvoje trafko by pri 50 Hz mozno uzivilo oblukovy ohrev, alebo priamy ohrev odporovym drotom.
Indukcny ohrev je vysokofrekvencny (povedzme nieco ako ohrev v mikrovlnke).
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa Marek1975 » 24 Okt 2017, 22:54

5ko napísal:Prepáčte chlapi, že sa zamiešam možno blbou otázkou,ale mám trojfázové trafo z nabíjačky aku vozíkov ktoré dáva 50V a 150A,úaj diody/ tak ma napadlo, že či by sa nedalo nejako využiť na ten indukčný ohrev,alebo je tam potrebné vyššie napätie? Moc som to neštudoval, len by ma to zaujímalo práve na to kováčske využitie-ohrievať materiál pri kovaní bez požitia uhlia.
Sorry a dík.

Zdar 5ko, na inducny ohrev nie, skor na zvaracku, alebo po uprave na startovaci vozik - na zimu super vec

Indukcny ohrev ma rozpracovany danyk na svojom webe

link: http://danyk.cz/induk.html
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Okt 2017, 23:16

No jasné, mňa lákal ten jeho výkon, ale samozrejme tam je to o frekvencii
Len mi nejde do hlavy, že ked som mal nedávno rozobratý indukčný varič, jednoplatničku, tak tam neboli žiadne velké kapacity, len cievka, malý plošáčik s jedným švábom , asi jeden výkonový prvok a pár súčiastok ...



PS - doplnil som fotku len pre porovnanie.Výkon tam bol tuším 800 W.
Prílohy
2017-08-25 18.20.52.jpg
0
Naposledy upravil/-a 5ko v 25 Okt 2017, 09:04, upravené celkom 2 krát.
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa Marek1975 » 24 Okt 2017, 23:19

s tvojim trafom by to tiez slo ohrievat, nakolko prudu ma dost, ale musel by tam byt zabezpeceny kontakt s materialom a trafo by slo prakticky do skratu, ked sa to tak zoberie a urcite by sa nedalo uchladit
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 25 Okt 2017, 05:32

Dakujem za odpoved.
Dostal som sa k stranke: http://www.utaes.g6.cz
Tam popisuje I O s vykonom 10 kW, z vacsej casti sa inspirujem. Napriklad tym, ze vykon riadi napatim medziobvodu. Je tam stepdown.
Takze v plane mam vyrobit najprv modul s usmernovacom a tymto menicom.
Nepaci sa mi ale pouzitie asi 10 kg trafa na vystupe, pretoze on cez neho tlaci aj jalovinu (kondik ma na primare koli nizsim prudom). Tiez rozhodne neplanujem vyrabat spinane zdroje, ktore sa daju kupit za bakatel z ebay. Zaberie to spustu casu, panazi atd.

Ak by som pouzil stepdown v medziobvode, ponuka sa moznost riadit ho ako prudovy zdroj, co by nasledne otvorilo cestu k vyuzitiu paralelnej rezonancie. No už tieto uvahy ci pouzit paralelnu, ci seriovu r. to si asi necham na potom, teraz vyrobim ten menic v medziobvode a plny mostik podla tych zapojeni na spominanej stranke. Riadenie a zapojenie LC zatial nemusim riesit, je nezavisle od tychto dvoch veci.
Par praktickych otazok:

V zapojeni uziva IGBT tranzistory fgl40n120and . V samotnom H-moste 8 ks a v stepdowne 3 ks.
Samozrejme som pokukoval po nete na nejake lacne (cize aliepres, taobao a pod.) ale mam obavu o autentickost. CIze otazka znie, ci sa da spolahnut na tieto cinske stranky, ci su tam aj solidni predajcovia a ako si to pripadne overit. Ono je rozdiel cena 8€ za kus a povedzme 4€. Pri kazdej suciastke to su znacne naklady, ktore sa daju usetrit.

Dalsia vec su zdroje plavajucich napati pre IGBT a pre meranie U a I v medziobvode. Nasiel som DC/DC menice o vykone 2W, napriklad http://www.engtaobao.com/item/taobao/534637999425.html
Niektore su so symetrickym vystupom, niektore len s obycajnym.
Na nabitie 3 IGBT zrejme jeden takyto DC/DC stacit nebude, cize planujem pouzivat 2 kusy s obycajnym vystupom, ktore prepojim do symetrickeho, tym dosiahnem +-12V / 4W . Je to dostatocne ? Da sa spolahnut na izolacnu pevnost 1 kV ? Pouzitim tychto zdrojov sa mi vyrazne znizi velkost a komplikovanost zapojenia. Znova ale potrebujem 10 ks, cize hladam nizku cenu. Snad nebude na ukor kvality... Vzdy by to ale malo byt lacnejsie ako to vyrabat z impulzneho trafa a stabilizatorov.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
fractal
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 310
Dátum registrácie: 11 Sep 2014, 22:11
Bydlisko: Košice
Vek: 35

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa fractal » 29 Nov 2017, 12:05

Musim povedat ze z tej stranky sa moze inspirovat asi kazdy, velmi kvalitna praca. Avsak nic nie je idealne a vela veci by sa dalo zjednodusit alebo vylepsit.
Zaprve, jednoznacne nema vyznam skladat nejaky pomocny pulzny zdroj kedze sa ho da kupit za rozumne peniaze. Autora zrejme bavi navrhovat a letovat plosaky bez ohladu na casove a penazne investicie, nemozem to iste povedat o sebe.
Dalsia vec ktora sa mi nie velmi paci je pouzitie paralelne zapojenych IGBT namiesto jedneho vykonnejsieho modulu. Nevidim v tom velky vyznam, skor si myslim ze autor mal zasoby konkretnych tranzistorov a vychadzal z toho co ma. Cena jedneho FGL40N120AND v ochode je zhruba 6 Eur, na ebay to vies kupit za cca 3.5 Eur za ks. Je to ale za cenu rizika ze dostanes nejake fejkove trandy. Bohuzial sa neda povedat dopredu ake budu, mozem len poradit predavajuceho od ktoreho beriem obcas suciastky a zatial som s nim nemal problem. Podla mna vhodnejsia cesta je kupit vykonnejsie IGBTcka od niekoho na fore. Napriklad Merak ma obcas v ponuke IGBT moduly za rozumne ceny, pred casom som od neho kupil 4ks 1200V/400A/65kHz IGBT za 20 Eur (i.e. takmer zadarmo).
Zapojenie vystupneho trafa nie je velmi stastne riesenie. Jednak preto ze kondik je v primari, jednak preto ze zvolena frekvencia menica je az prilis nizka. Keby som to staval ja tak by som tam dal frekvenciu 60 az 100 kHz co by dovolilo zmensit prierez trafa na cca 1/4 z toho co pouzil autor. Akurat vtedy by sa museli pouzit MOSFETy preto ze IGBTcka na takych frekvenciach sa velmi nepouzivaju. Tiez by som poskladal kondik z lepsich kondenzatorov ako su WIMA cokolvek a nemusel by som sa bat prudovych spiciek. Kondenzator by sa dal do sekundaru a cele zapojenie by sa zjednodusilo, napriklad uz by nebolo potrebne chladit trafo.
Co sa tyka budenia trandov a riadenia celeho systemu tak podla mna je to "overcomplicated". Riadenie rychlosti ventilatorov? Vazne? Ideme sutazit o najmenej hlucnu indukcnu pec? Normalne polovicu tej riadacej elektroniky by som skrtol hned bez akejkolvek ztraty v kvalite a bezpecnosti. To na co sa dalo pouzit obycajne ARDUINO sa rozrastlo do fakt nezmyselne komplikovaneho systemu. Ako nic v zlom, krasna praca, ale vela veci su ako pozlatena retaz na bicykel "Ukrajina" - zbytocne. Rovnako by som zjednodusil aj budenie tranzistorov, potom by uz nebola potreba v galvanicky oddelenych zdrojoch, a cca 70% celej elektroniky co tam ma.
Na zaver by som povedal ze z tej stranky by bolo rozumne pouzit len prvu cast zapojenia - 3-f filter, usmernovac a stepdown, ostane veci, ako su most, riadenie a rezonancny obvod by som na tvojom mieste navrhoval sam.
0
...live to fight another day...

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa Wicker » 01 Dec 2019, 14:53

Ahojte, primiešam sa do tohoto vlákna ak môžem s takou malou otázkou.

Je možné si postaviť miniatúrny indukčný ohrev ako napríklad tento http://www.utaes.g6.cz/Mini_indukcak/ZVS.htm s použitím súčiastok z DPSiek z indukčnej platne na varenie ?

Využite hlavne v dielni na povolenie skrutkových spojov, nahriatie skrutiek a matíc.

Prikladám aj foto dosiek.

Ďakujem.
Prílohy
77365898_1039876653029696_5931197166868496384_n.jpg
78049272_2465333897122370_5993251769189138432_n.jpg
78355808_2578171425594510_6151443467764498432_n.jpg
78471257_2545982325451629_6499920617192554496_n.jpg
78539527_439230150311961_4186240684233064448_n.jpg
78613151_432126777735007_4324321237099610112_n.jpg
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Dec 2019, 20:55

Ak chceš indukčný ohrev rýchlo a lacno, najjednoduchšie by bolo zobrať vybrať z predtým funknčného indukčného variča za 50€ pracovnú cievku (ktorá predtým ohrievala hrnce) a nahradiť ju vhodným transformátorom a pracovnou cievkou. Transformátor a pracovnú cievku je potrebné navrhnúť tak aby predstavoval ekvivalent okolo 100uH indukčnosti (pre bežné číncke variče) a rezonančný obvod musí mať koeficient kvality okolo 3. Na 600W by stačilo feritové jadro ETD39. Problémom je nákup relatívne hrubých vf laniek na vinutia v malom množstve v Slovenskom zapadákove. Zostava možýnost vyrobit si vf lanko z tenkých 0.3mm drotikov alebo kupit od packlitzwire za draho v malom.

Áno, možes použiť aj súčiastky z vrakov, chce to ale čas a peniaze. Mne v práci stavba prveho funkčného prototypu indukčneho ohrevu zabrala asi pol roka a odpálil som pri tom osciloskop a asi 10 sád mosfetov a budičov.

Zapojenie z linku je stokrát prekopírovaná konštrukcia od istého Mazillia. Ako tak o to funguje do 100V, pri vyšších napätiach alebo výkoncoh to vybuchuje. Príčinou je primitívnosť konštrukcie. Naneštastie sa to pravidelne na internete vyskytuje bez náležitého varovania a vysvetlenia. To zapojenie ma asi 7 nedoriešených problémov.

1. To zapojenie nemá žiadnu ochranu proti hazardom - chýba obvod ktorý by zabránil zopnutiu obidvoch tranzistorov naraz a ochrana pred náhodnými pulzmi na detektore nuly. Počas vypnutia igbt tranzistora nastanu dosť brutálne prúdové spičky (kladné aj zorné), pulzy môžu spúsobiť neželaného zopnutia. Výsledkom je prúdové preťaženie.

2. Chýbajúci obvod na zabezpečenie periódy necitlivosti detektora nuly. AK sa prepnú tranzistory, istý čas sa musí igorovat výstup detektorov nuly a zabrániť opätovnému prepnutiu tranzistorov, aby nedošlo k rozkmitaniu obvodu na vyššej než rezonančnej frekvencii ->preťaženie a zničeniu tranzistorov. Perióda necitlivosti určuje maximálnu frekveciu kmitania rezončného obvodu.

3. Obvod na detekciu príliš nízkej frekvencie - obvod ktorý by zabránil zabráni naladeniu neželanej seriovej rezonanšnej frekvencie -> preťaženie a zničeniu tranzistorov.

4. Chýbajúca naprúdova ochrana. Staší sa neželane dotknúť železom pracovnej cievky a bum.

5. Chýbajúci poriadny gatedriver - ten toshiba GT600J323 potrebuje tak 30 Ohm gejtový odpor.

6. Prepnutie tranzistorov s predstihom. Výkonové IGBT sú relatívne pomalé. Preto pri vyšších napätia je potrebné sledovať nie prechod cez nulu, ale pokles pod napríklad 50V a v predstihu prepnut tranzistory. Stačí byť 200ns pozadu za prechodom cez nulu a tranzistory po par sekundách vybuchujú. ZVS pri vysokých napatiach a výkonoch je dosť citlivé na presné načasovanie.

7: Chýbajuce transily paralelne k IGBT - ochrana pred špičkami z L1, L2 pri vypnutí.

Cínske indukčné ohrevy sú riadené nejakým okopčeným procesorom. Ja som riadil a kontroloval správnosť práce rezonančného obvodu DSP procesorom, pri nejakej výchylke okamžité vypnutie. Je to jedniný spúsob ak chceš spoľahlivý a odolný indukčný ohrev.

Ak aj napriek tomu niekto hľadá jednoduché riešenie, nech vyskúša klasický Royerov oscilátor s bipolárnymi tranzistormi a trafom so železným jadrom. Tam su tranzistory spínané pomocným 3 vinutím, tam z princípu nehrozia niektoré hazardy.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa enigma » 01 Dec 2019, 22:07

chlapci , pridám sa aj ja .... ako urobiť indukčný ohrev ( s meraním teploty ) na ohrev ložísk pri montáži na hriadeľ . v robote máme takú , ale profesionálnu . je dosť stará , tak že žiadne štítky nemá alebo sú nečitateľné .

Ďakujem
0

jukov
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 04 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: IPD (BA)
Vek: 55

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa jukov » 01 Dec 2019, 22:16

Ahoj,
možno je to barbarstvo, ale ja som kúpil indukčnú jednoplatničku a na ňu položil ložisko. Fungovalo to, menil som si ložisko na stojanovej vŕtačke. Keď nepôjde plyn, aspoň bude na čom variť. Už ho mal aj brat pri prerábke kuchyne.

Doplnok: teplotu som meral infra teplomerom, ktorý ako modelár už mám dávno ...
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Dec 2019, 07:11

Ten nápad s prerábkou indukčného variča sa mi celkom páči.
Bežné variče sú tak cca max do 2 kW na platničku. 2 kW je na ohrev ocele na kovaciu teplotu málo.
Otázka teda je, či by nešlo „spriahnúť“ viacero takýchto meničov dokopy.
Je mi jasné, že musia mať rovnakú frekvenciu a fázu na vinutiach. Je teda nejaká možnosť ako to docieliť ? Nejak zosynchronizovať meniče aby pracovali do spoločného jadra ?
V podstate by potom stačilo vyrobiť jadro s príslušným počtom vinutí.
Asi to ale nepôjde ak je to riadené MCU atď...
Ako by sa to ale správalo pri prechode cez Curieho teplotu ? Mám podozrenie že by to ten MCU vypol.
Dlhšie sa zaujímam o výrobu indukčného na menšie kováčske práce, ale vždy to skončí na tom, že je to proste buď príliš zložité, alebo potom jednoduché a nespoľahlivé.
EDIT:
Už aj pokukujem po tomto: https://varice.heureka.sk/orava-vp-20i/#
Má to 2 kW a aj keby to nešlo spriahnuť s ďalšími paralelne, čo asi sotva, tak na drobné práce by to stačiť mohlo.
Ale či by to šlo cez Curieho, to by ma zaujímalo.
VF lanká som si robil presne ako píšeš z 0,3ky Cu smaltu. Zas toľko toho netreba a cena je parádna.
Aký ale rozmer kostričky zvoliť pre tento 2 kW ohrievač ?
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 02 Dec 2019, 09:07

Schémy varných dosiek:
Prílohy
sanyo.pdf
(302.44 KiB) 160 stiahnutí
alaska.pdf
(174.39 KiB) 129 stiahnutí
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 02 Dec 2019, 11:05

Ešte ma napadlo také šialenstvo, že povedzme, že mám 3 kusy tých varičov hore. Všetky cievky vyberiem. Vyrobím 4 vinuťové trafo, tri vinutia budú napojené na variče, jedno bude napojené na pracovnú cievku.
Keďže budú dosky rovnaké, v dvoch z nich vyberiem MCU. Zvyšné MCU napojím paralelne na miesta tých dvoch vybratých.
Jeden MCU by riadil vlastne 3 dosky. Lenže, problém predpokladám bude s analógovými vstupmi do MCU, tam asi sa to bude nejak zvláštne priemerovať a možno tam potečú nejaké vyrovnávacie prúdy.
Je to úplná hovadina, alebo len hlúposť ? :)
A ďalšia vec čo ma napadla je tá, že ak by to bežalo z rôznych fáz a medziobvod je pulzujúce DC, zrejme by to niekde robilo problém, lebo tie tri meniče by nemali synchrónny medziobvod, ale posunutý o 120 st. Neviem nakoľko by to mohlo vadiť ...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa martin knocik » 03 Dec 2019, 18:25

pre SPIN90:

Ak chces výkonný trojfázový indukčný ohrev postavený z 3 činskych indukčných varičov, tak rozhodne nepotrebuješ trafák so 4 vinutiami. Postačí ti trafák s 2 vinutiami, jedna doska riadiacej elektroniky a 3 dosky výkonovej elektroniky.

Najvačší problém je návrh transformátora s ohľadom na pracovnú cievku. Celé je to o impedančnom a výkonovom prispôsobení a udržaní koeficientu kvality výsledného rezonančného obvodu okolo 3. Problémom je ze vlastnosti materiálu jadra sú zavislé od x ďalsích faktorov , tak je to cele taký iteratívny pokus omyl návrh. Odmeranim pracovnej frevencie zistis ekvivaletnu indukcnost pri danom vykone a teplote jadra.

Na materiali jadra nezálezí, može to byt železné (na Slovensku obtiažne zohnatelne materiály, pozri firmu Magnetics a material typu Cool Mu), feritové (relativne dostupné) alebo vzduchové jadro (tesná vazba, problemom je nízka indukcnost). Železne a feritové jadra sluzia len na zvysenie indukcnosti a zlepsenie ucinnosti prenosu výkonu cez trafak.

Jeden zo spôsobov ako ušetriť pri navrhu trafáku je presytit jadro - klesne indukčnost pri plnom zažažení, zmení sa rezonancna frekvencia, ale riadiaca elektronika tak ci tak sleduje rezonanciu frekvenciu tak to vôbec nie je problém.


Trojcestne usmernená nevyhladená siet by bola najlepsia pre napajanie indukcneho ohrevu. Problemom je vypinanie indukcneho ohrevu, musi sa vypnut v nule inak seriove cievky (L1, L2 v tvojom priklade) ti vyrobia pulz a trpia ochranne transily. Pri 3 fazovom menici by som najskor vzbral zelezo z pracovnej cievky, vypol 1 fazu (púri prechode 0 na danej faze) a pri prechode 0 (z usmernenych zvysnych 2 faz ) by som vypol vzkonove tranzistory.

Ja osobne by som si navrhol vlastnu dosku vykonovej elektroniky s 70um medi (a povzberal suciastky y cinskzch ohrevov) a do tejto dosky zapojil cinsklu riadiacu dosku (tam by som len upravil bocnik merania prudu). prepájať výkonovku všeliako káblami by bol iba zdroj zbytocnych problemov, plosaky sú lacnejsie nez hrube vf lanko. Na aliexprese sa daju kupit cisto len nove dosky elektroniky z indukcnych ohrevov za 15 dolarov, hladaj heslo induction heater cooker board. Ostane ti menej zbytočného plastu :)

https://www.aliexpress.com/item/3300881 ... b201603_52

Jej približná schema je toto
Obrázok

Pre zaciatok si kup cinsky indukčný ohrev, kup si ETD59 jadro + prislusenstvo, zozen alebo vzrob si si vf lanka (priemer jednoeho drotiku max 0,5mm) a začni experimentovať s traf akom. Pri tesnej vazbe pracovnej cievky a strubu sa aj s 1500W sa da rozpáliť M10 śrob od červena za minútu, od určitej teploty odoberaný výkon klesá. Ak sa chceš hrať na kováča, tak tam je problém ze čim dalej je cievka od materialu, tým horší prenos výkonu. Čiastočným riešením sú rôzne flexibilné alebo ploché cievky.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 03 Dec 2019, 18:47

Ďakujem veľmi pekne za obsiahly koment.
Idem tie dosky objednať.

Čiže vravíš, že stačí výstupy z dosák, ktoré idú na cievku prepojiť paralelne ? Nemusia byť galvanicky oddelené ? Kvôli tomu som uvažoval to 4 vinuťové trafo...

Inak, najlepšie asi bude vyhodiť mostíky z tých dosák a priviesť tam usmernené 3 fázové napájanie (cca 330 V DC , nie 560 jak zo združeného). Tým by problém s odpájaním nemal nastať, ak som to pochopil.

Čo sa týka výkonu, tak doteraz som robil pár vecí normálne vo vyhni, na čiernom uhlí. Len je problém ho zohnať v potrebnej akosti a frakcii a v mojom prípade je problém aj s dopravou. Práve preto som pokukoval po indukcii. Na nete som našiel videá, kde jeden kováč používal indukčný a aj z íných videí som usúdil, že tých 5 kW je také minimum pre nejakú rozumnú prácu. Ale môžem sa mýliť, je to len odhad z youtube :)

No nič, každopádne teraz mesiac počkám kým to príde :) Vďaka ešte raz za tip.
Zatiaľ porozmýšľam nad tým trafom.
EDIT:
Este k tomu trafu, bezne som videl pouzitie vacsich feritovych toroidov, kde pracovna cast prechadzala len raz stredom toroidu. Uvazoval som skor tymto sposobom...
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Wicker
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 849
Dátum registrácie: 05 Máj 2013, 17:26
Bydlisko: Kremnica
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa Wicker » 06 Dec 2019, 12:36

Taktiež ďakujem za rozsiahle opísanie zapojenia a chýb ktoré má. No a uvedenie na správu mieru, že to až také jednoduché nebude (niesom až taký zbehlý elektronik a už sa tomu ani veľmi nevenujem).

Išlo mi viac menej o to, že sériovo vyrábané sú celkom dosť drahé, a keď mám doma funkčné dosky, tak som si myslel, že s použitím súčiastok z nich sa bude dať niečo poskladať.

Ešte sa pozriem na toho royera a určite sledujem vlákno ďaľej, možno sa tu niečo pri takto rozvíjajúcej debate pre mňa vhodné vyskytne.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok