INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

edob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Jan 2015, 15:59

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa edob » 19 Mar 2020, 13:16

Zrejme samotné tranzistory. Tie sériové rezonančné obvody tam vlastne robia skrat pre ten vysoký kmitočet. Je to zatiaľ na laborovanie, lebo ten obvod bol len odhadnutý a možno by bolo treba nastaviť vhodnú kapacitu. Trochu to ešte kmitá zhruba na 40 MHz, ale už sa to dá použiť. Keby to niekto skúšal, strafiť sa presne do toho kmitočtu, a dal mi vedieť budem rád. Ja momentálne nemám čas, ale myslím, že principiálne je to vyriešené.
0

edob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Jan 2015, 15:59

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa edob » 19 Mar 2020, 18:39

Ja to kŕmim zo spínaného zdroja 60A a ide niekde do 200V. Samozrejme podľa výkonu.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 19 Mar 2020, 20:08

co to mas za zdroj ? :)
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

edob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Jan 2015, 15:59

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa edob » 20 Mar 2020, 08:52

Vlastná výroba. V podstate upravený zo stránok danyk.cz (http://danyk.cz/svar.html , http://danyk.cz/reg60v.html). Má ochranu proti skratu, takže neodpáliš tranzistory hneď pri prvom preťažení. Mám zmenený sekundár, takže ide až asi do 250V. Samozrejme už nie tých 60A pri tom napätí. Keď som ho skúšal, tak dal vyše 100A, ale mám ho nastavený asi do 65A.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Mar 2020, 17:25

Aha, fajne, mozno by stalo za zvazenie nieco postavit...
Ale nie, asi uz nie, prejdem na ten propan :D
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

edob
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 15 Jan 2015, 15:59

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa edob » 20 Mar 2020, 17:31

Ja mám aj autogén, čo je podstatne lepšie ako propán, ale toto je o niečom úplne inom.
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa spin90 » 20 Mar 2020, 17:45

Ja chapem, neda sa to porovnavat :)
Ja som chcel indukcny koli jednoduchemu ohrevu, bez potreby nosenia medii a podobne. Ale musim nerad priznat, ze moje znalosti nestacia na konstrukciu niecoho, co by som realne vyuzil. Stacia len na konstrukciu nejakych hraciek. A stavat nieco, co bude mat maly vykon a bude robit viac starosti ako osohu, tak to mi pride zbytocne.
Stale ale jendym ockom sledujem tuto temu. Niekedy som tu bol dost aktivny :)
Mozno by cesta toho ZVS drivera nebola az taka marna... A danykove zdroje by isli pouzit.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Pomaranc
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 13 Nov 2019, 17:56
Bydlisko: Trnava

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa Pomaranc » 31 Aug 2020, 21:08

Zdravím, tiež by som si chcel postaviť indukčný ohrev o výkone 2-5kw (regulovaný, no netreba presnosť) no po prečítaní tejto témy som stretený viac ako pred tým :D
Ohrev reálne potrebujem na občasné tavenie kovov ( a na hranie :lol: )

Mám 2ks IGBT modulov MITSUBISHI CM150DU-24FA - 1200V 150A + 3f usmernovač + chladič + filtrácia 1100uf 800V - všetko mám doma vykuchané z frekv. meniča a teda by som to chcel aj použiť ak sa dá.
Pozeral som toto zapojenie - https://www.instructables.com/id/30-kVA ... on-Heater/ je pomerne jednoduché ale si by potrebovalo prisposobiž mojim možnostiam.
S elektronikou nemám moc skúseností, teda existuje nejaké overené zapojenie ktoré by zvládol aj mierne pokročilý začiatočník ? Dík.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa martin knocik » 01 Sep 2020, 19:39

Spoľahlivý indukcný ohrev nie je jednoduché postaviť.

Keď nemáš skúsenosti s elektronikou a chceš taviť kovy, tak si postav odporový ohrev. Indukčný ohrev vyžaduje tesnú väzbu (max 5mm) medzi ohrievaným predmetom a pracovnou cievkou. Ak tesná väzba nie je, tak klesne výkon ohrevu - potrebuješ nekovovu tenkostennú nádobu. Pri ohrievani železa pri okolo 1000°C prejde cez Curieho teplotu, zmiznú hysterezne straty a a klesne výkon ohrevu.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Indukcny ohrev DIY

Príspevok od používateľa YellowJacket » 14 Apr 2021, 10:13

Ahojte,

znamy rekonstruuje zbrane a potreboval by indukcny ohrev s cievkou dostatocne velkou na to, aby do jej tela vosla hlaven roznych zbrani. Vobec mu to neponahla, tak som sa rozhodol, ze by som to skusil vyrobit a nieco sa naucit. Tym, ktori ma tu na fore uz registruju, nemusim pripominat, ze ma nezaujima hotovy vyrobok niekde na aliexpresse, ale ze by som to chcel skusit vyrobit sam.
Navodov a schem s hodnotami suciastok je plno, mna skor zaujima, ako hodnoty vyratat, kedze pracovna cievka bude o dost vacsia, ako byva v hotovych vyrobkoch. Temu preto smerujem skor do teoretickej roviny.
Mam k dispozicii funkcnu indukcnu varnu dosku s rozbitym sklom, na diely ( mosfety, kondenzatory ). Zdroj by som pouzil najradsej 12-24 VDC , ale ak bude rozumnejsie ist do 230 VAC, nebranim sa.

Zacal by som teda otazkou, na akej rezonancnej frekvencii by mal obvod L1 C1 rezonovat? Je to kriticka hodnota? Ak ano, preco? Vopred dakujem za kazdu informaciu a poznatok.
Prílohy
IMG_20210414_100618.jpg
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Indukcny ohrev DIY

Príspevok od používateľa martin knocik » 14 Apr 2021, 15:41

Frekvencia nie je kritická. Zvol nieco medzi 20kHz-80kHz. Kritický je Q - koeficient kvality RLC obvodu.
Musí byť viac ako 2,6, idealne 3.
Obrázok

Veľmi zjednodušený postup.
Navinieš si pracovnú cievku. Keď poznáš činný výkon, tak vieš vypočitat ekvivalent odporu R. A potom zistíš presné hodnoty L a C zo vzorcov. Navinieš pracovnú cievku, odmeraš indukčnosť. Upravíš cievku tak aby jej indukčnosť bola rovnaká ako vypočítaná hodnota (zmenou počtu závitov alebo transformátorom). Vyskúšaš rezonančny obvod a pomeriaš jeho parametre. Mierne upravíš rezonančný obvod. A tak dokola až dospeješ k uspokojivému výsledku.

Keďže činný výkon nepoznáš dopredu, je vhodné začať s funkčnym strojom ktorému budeš merať činny výkon a upravovať RLC obvod.

V práci som sa návrhu indukčného ohrevu venoval rok a pol, odpálil asi 20 párov IGBT a výsledkom je tento slovenský výrobok. Na hlaven zbrane by bol vhodný.
Parametre sa daju najsť v manuali, činny vykon 1500W-1700W, na pracovnej cievke je napätie s amplitúdou 48V a prúd s amplitúdou 250A.


https://youtu.be/PPkw6fFwPIY?t=101
[/youtube]

Aby si zbytočne nestracal čas s nespolahlivým zapojenim z tvojej schémy z internetu. O indukcych ohrevoch je tu cela tema. https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... RhcnQ9MTQw

Už som o tom raz písal.
Zapojenie z linku je stokrát prekopírovaná konštrukcia od istého Mazillia. Ako tak o to funguje do 100V, pri vyšších napätiach alebo výkoncoh to vybuchuje. Príčinou je primitívnosť konštrukcie. Naneštastie sa to pravidelne na internete vyskytuje bez náležitého varovania a vysvetlenia. To zapojenie ma asi 7 nedoriešených problémov.

1. To zapojenie nemá žiadnu ochranu proti hazardom - chýba obvod ktorý by zabránil zopnutiu obidvoch tranzistorov naraz a ochrana pred náhodnými pulzmi na detektore nuly. Počas vypnutia igbt tranzistora nastanu dosť brutálne prúdové spičky (kladné aj zorné), pulzy môžu spúsobiť neželaného zopnutia. Výsledkom je prúdové preťaženie.

2. Chýbajúci obvod na zabezpečenie periódy necitlivosti detektora nuly. AK sa prepnú tranzistory, istý čas sa musí igorovat výstup detektorov nuly a zabrániť opätovnému prepnutiu tranzistorov, aby nedošlo k rozkmitaniu obvodu na vyššej než rezonančnej frekvencii ->preťaženie a zničeniu tranzistorov. Perióda necitlivosti určuje maximálnu frekveciu kmitania rezončného obvodu.

3. Obvod na detekciu príliš nízkej frekvencie - obvod ktorý by zabránil zabráni naladeniu neželanej seriovej rezonanšnej frekvencie -> preťaženie a zničeniu tranzistorov.

4. Chýbajúca naprúdova ochrana. Staší sa neželane dotknúť železom pracovnej cievky a bum.

5. Chýbajúci poriadny gatedriver - ten toshiba GT600J323 potrebuje tak 30 Ohm gejtový odpor.

6. Prepnutie tranzistorov s predstihom. Výkonové IGBT sú relatívne pomalé. Preto pri vyšších napätia je potrebné sledovať nie prechod cez nulu, ale pokles pod napríklad 50V a v predstihu prepnut tranzistory. Stačí byť 200ns pozadu za prechodom cez nulu a tranzistory po par sekundách vybuchujú. ZVS pri vysokých napatiach a výkonoch je dosť citlivé na presné načasovanie.

7: Chýbajuce transily paralelne k IGBT - ochrana pred špičkami z L1, L2 pri vypnutí.

Cínske indukčné ohrevy sú riadené nejakým okopčeným procesorom. Ja som riadil a kontroloval správnosť práce rezonančného obvodu DSP procesorom, pri nejakej výchylke okamžité vypnutie. Je to jedniný spúsob ak chceš spoľahlivý a odolný indukčný ohrev.

Ak aj napriek tomu niekto hľadá jednoduché riešenie, nech vyskúša klasický Royerov oscilátor s bipolárnymi tranzistormi a trafom so železným jadrom. Tam su tranzistory spínané pomocným 3 vinutím, tam z princípu nehrozia niektoré hazardy.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
YellowJacket
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 503
Dátum registrácie: 05 Feb 2012, 11:58
Bydlisko: Hrinova
Vek: 33

Re: Indukcny ohrev DIY

Príspevok od používateľa YellowJacket » 14 Apr 2021, 16:40

Dakujem Martin, nevsimol som si, ze tu je takato obsiahla tema, tym padom sa to moze locknut, alebo presunut tam. Tvoj vyrobok na videu je super, klobuk dole. Mne by stacila ozaj co najjednoduchsia verzia, ale bude to v prvom rade na studium faktov, ktore mi este unikaju.
Schema, ktoru si zavrhol z dovodov, na ktore si mozno prisiel vlastnym testovanim, mi prisla ako najjednoduchsia, kedze to nepotrebujem nejako profi a ani nejako vykonovo silne ( chalani tu pisali o taveni atd ) a akceptujem tvoje poznatky. Aky mas ale nazor na pouzitie suciastok z varnej dosky, kde sa pracuje s 325V, pricom ja bysom pouzil zdroj 24V? Narazam na naddimenzovane maximalne hodnoty suciastok v porovnanim s pouzitim znacne nizsieho napatie.
Zvysok si idem priebezne dostudovat, hlavne co sa tyka Q koeficientu rezonancneho obvodu ( poviem pravdu, nikdy som sa tymto nezaoberal nejako hlbsie, preto som myslel ze skor rezonancna frekvencia bude klucova ).

//edit:
Frekvencia nie je kritická. Zvol nieco medzi 20kHz-80kHz
K tomuto mam este podotazku - vsunutim kovoveho predmetu do tela pracovnej cievky sa zmeni jej indukcnost, ak sa nemylim. To ale ovplyvni rezonanciu, nie? Treba ratat s indukcnostou cievky ako so vzduchovym jadrom?

Téma presunutá do správnej sekcie. presunul: 14.4.2021 mirosne
0

miro11
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 30 Júl 2022, 13:50

Re: INDUKČNÝ OHREV-informácie,návrhy,výroba a skúsenosti

Príspevok od používateľa miro11 » 30 Júl 2022, 13:56

Dobry den prosim Vas najde sa tu niekto kto ma skusenosti z indukcnou tavnou pecou ktora je spolahliva a da teplotu cca 2300 stupnov . Najlepsie kupovane riesenie . Dakujem za skoru odpoved
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok