Oprava BIOS-u

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Gr4s5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08 Sep 2016, 12:21
Bydlisko: Rožňava

Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Gr4s5 » 21 Mar 2020, 22:30

caute, je tu niekto s bios programmerom a bol by ochotny opravit bios? jedna sa o DELL Optiplex 740, pocas aktualizacie biosu vyplo prud...
dik
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1274
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Mek » 22 Mar 2020, 09:37

Mozno keby si napisal typ cipu, niekto by sa nasiel, kto ma na to nastroje.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Gr4s5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08 Sep 2016, 12:21
Bydlisko: Rožňava

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Gr4s5 » 22 Mar 2020, 12:25

tak tu je foto a typ cipu

SST
49LF080A
33-4C-NHE
0831044-B
Prílohy
bios.png
0

Gr4s5
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 08 Sep 2016, 12:21
Bydlisko: Rožňava

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Gr4s5 » 08 Apr 2020, 12:35

up
0

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa juraj77 » 08 Apr 2020, 16:48

a čo sa stane ked zapneš počítač? dá sa vojsť do menu biosu pri reštarte ?
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 08 Apr 2020, 16:58

Skus nasledovne ak chces loadnut factory default nastavenie do pamate BIOS chipu.
1- Zapni vypnuty pocitac
2- na DELL loading obrazovke stlacaj F2 (alebo iny vhodny klaves na otvorenie BIOSu)
3- Ked sa loadne BIOS, mozes pouzit F9 klavesu na nahranie factory defaultu/alebo Alt+F kombinaciu/Alebo Load Defaults tlacitko na obrazovke v BIOSe
4- Stlac ESC a vyber "Ulozit a Opustit"

ESCD to to nevycisti vsak, ak mas problem zahrabany v ESCD, musis pouzit jumper na zakaldnej doske, takto:

1- Vypni notebook, odober baterku (este potom raz stlac zapnutie pocitaca na stiahnutie prudu) a dostan sa ku zakladnej doske
2- Najdi dva piny PSWD spoja (password connector)
3- odober z nich ich spoj
3-Najdi dva CMOS piny RTCRST spoja
4- nasad na nich spoj ktory si odbral z PSWD pinov
5- zmotuj a zapni pocitac, a cakaj minimalne 10 sekund kym sa resetne CMOS cely.
6- Vrat jumprovy spoj z RTCRST na PSWD piny
7- zapni pocitac a pouzivaj.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Apr 2020, 17:28

JohnnyElektro toto bohužial nebude rozbitými nastaveniami biosu, keď sa preruší flashovanie programu bios, je to oveľa horšie.
Či sa bude dať z biosu spustiť flash utility netuším, ani či je bezpečné to skúšať.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Apr 2020, 17:46

Johny: optiplex pokial viem je klasicky pocitac nie notas. a ked prerusi flash biosu, tak mu nepomoze reset na default, lebo tam chyba ten program.
Niektore dosky vedia obnovit aj z usb, kedy na kluc nahras bios pod urcitym nazvom a po starte das klavesovu skratku. napr. asus mal Alt+f6 a nazov suboru amibios.bin
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2572
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Apr 2020, 19:47

A tieto usb recovery fungujú, aj keď je celá pamäť vymazaná?
0

deepspace
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 18 Máj 2017, 10:12
Bydlisko: Bratislava

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa deepspace » 08 Apr 2020, 20:03

Tento Optiplex nevie usb recovery ..

Pokial by si chcel bios preprogramovat, potrebujes bios dump z funkcnej dosky, nestaci bios zo stranky vyrobcu.., zbezne som pozeral, volne k stiahnutiu som nenasiel..

Pokial zozenies dump, chip Ti viem naprogramovat, pripadne napis tomuto https://www.ebay.co.uk/itm/SST-49LF080A ... 2918798620
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 08 Apr 2020, 20:22

maskrtnik: ano, to je taka zachrana, ked sa nepodari flash. ale neviem, ci je to samostatny obvod, alebo vyhradena cast biosu, ktora sa neda zmazat. len uz som takto par pc opravoval, ked typci pocas flashovania resetli komp, alebo tam nahrali nespravnu verziu biosu
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Victorio » 09 Apr 2020, 17:37

Pripojím sa ku diskusii, momentálne tiež riešim flashnutie biosu na HP Probooku.
Ten pôvodne nechcel štartovať, po diagnostike som vyhodnotil že bude problém s BIOSom, preto som chcel updatnúť BIOS cez USB pomocou utility priamo z HP stránky. Write biosu sa začne, ale zaujímavé pre mňa je, že skončí niekde na 74% a potom spustí Verify a tiež skončí z chybou na cca 74% a to robí dokolečka, kým nevyhlási chybu.
Predpokladám, že čip je vadný, ale nesedí mi to, prečo prestane aj zapisovať pri 74% ?

V mylnej domnienke som si myslel že sa bios dá nahrať aj na prázdny čip, ktorý som zohnal a vymenil, ale smola, nedá sa, s prázdnym čipom sa ntb ani nespustí, ani update biosu z USB sa nedá spustiť, iba hučí ventilátor.
Preto dedukujem, že sa musí spustiť aspoň Časť biosu, ktorá ovláda USB port a procesor a monitor resp. neviem čo presne v tejto chvíli robí,

Takže aktuálne mám objednaný programátor flashiek, a dúfam, že sa mi podarí rozbehať software ku nemu a napáliť ten prázdny čip.
Iba si nie som istý, odkiaľ zoženiem "dump" pre napálenie.

Iba na okraj, dočítal som sa o možnosti hot flash, teda pripojiť pôvodný čip, spustiť update biosu a pred spustením update ho vymeniť za prázdny, ale to celkom neviem, spraviť, lebo by som musel mať na neho nejakú päticu aby som to nerobil pri zapnutom ntb teplovzduškou...
Skúsil som iba paralelne zapojiť oba čipy, ale to jaksi nefunguje, lebo updater nečaká na potvrdenie klávesy ono to robí automaticky a dokolečka write a potom verify.

Viete mi ešte niečo poradiť, čo by sa v takomto prípade dalo spraviť ? Hlavne ma zaujíma prečo 74% je to preto že iba takáto časť 64Mbit pamäti je zaplnená ? Viem, že viac budem vidieť až spravím dump pôvodného čipu ,
ale mám aj obavu, že v samotnom čipe nemusí byť problém, ale môže byť napr. v nejakom registri adries alebo neviem čom, len momentálne sa držím hlášky že Verify error...
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6205
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Apr 2020, 20:15

moze byt, ze ten chip je poskodeny niekde v oblasti tych 74percent a preto nezbehne zapis. totiz aj ten chip ma nejaku kontrolnu logiku.
bios si predstav ako mini pocitac, ktory startuje velky, cize ak tam nie je program, tak sa ti notas nespusti. Niekedy boli biosy v patici, a tam sa to robilo tak, ze si startol pocitac, za chdu si ho vymenil a az tak spustil flash utilitu. ak je napajkovany, tak mas smolu. vies ho ale napalit programatorom a obsah najdes na stranke vyrobcu.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

milannovotny
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 17 Jan 2021, 20:41

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa milannovotny » 17 Jan 2021, 20:46

Ja som dával opraviť bios tu ..... .Doniesol som čip a za hodinku bolo hotové cena 10€

stránka vymazaná - nedovolená reklama - Merák 19.1.2021 o 14:04
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Jan 2021, 12:34

Zavolaj im ci ten tvoj dokazu opravit a posli im ho postou. 10eur je ako zadarmo vzhladom na to ze ti neide cele PC. V najhorsom pripade ak nepojde, tak si stratil 10eur + postovne.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa miroja » 18 Jan 2021, 14:47

Vzhaldom na to, ze tema je stara viac nez 9 mesiacov, zakladatel temy uz asi problem vyriesil,alebo nevyriesil a PC sa zbavil.
No link na firmu, ktora to vie urobit sa moze hodit komukolvek.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa romiadam » 18 Jan 2021, 23:50

Sakra, ja som si nevsimol ze milannovotny reagoval na staru temu. Spomnal som tu zawinovi, ze by bolo vhodne pri reakcii na staru temu (este pred pisanim, ked sa klikne na Odpovedat), ze nech vyskoci upozornovacie okienko ci naozaj chce reagovat.
No neviem v akom je to stadiu. ci to je v zozname alebo pod kobercom.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Jan 2021, 14:44

Mne takto padol BIOS na Lenovo ThinkCentre Edge 72, stačilo napáliť CD podľa postupu výrobcu, prehodiť jeden jumper na doske, vložiť tam to CD a zapnúť počítač, všetko sa opravilo samé.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11656
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Feb 2021, 19:14

stránka vymazaná - nedovolená reklama - Merák 19.1.2021 o 14:04

Merák ma neser ! Pol hodinu hľadám tento link a je tu ho*no ! Keby si bol taký snaživý pri iných, rozsiahlejších reklamách !

Ak môžem poprosiť "milannovotný", daj sem ten link !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Oprava BIOS-u

Príspevok od používateľa Merak » 08 Feb 2021, 20:15

čo sa na mňa nasieraš?
nahlasoval si niekde niečo, čo som nevyriešil, že sa tu do mňa navážaš?

bolo to nahlásené ako reklama, tak som link vymazal
máš s tým nejaký problém?

P.S.: veľmi sa ospravedlňujem ak môj príspevok pôsobí agresívne a nasrato, nechcel som, aby tak vyznel
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok