Elektronické terče pre hokejovú bránu

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

RomanSlav
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 23 Okt 2020, 13:11
Bydlisko: Martin
Vek: 34

Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa RomanSlav » 23 Okt 2020, 13:27

Zdravím Vás , asi po 10 rokoch sa vraciam na toto fórum s prosbou. Nakoľko som po absolvovaní SŠ s elektrotechnickým zameraním trošku zanevrel na elektroniku a moje vedomosti sa ďalej nerozvýjali rád by som Vás, skúsených chcel požiadať o pomoc pri návrhu elektronického terča pre hokejovú bránu. Predstavte si hokejovú bránu a v každom z jej rohov by som chcel mať tvrdené plexisklo ( také ako na hokejovom štadióne ) a na každom tomto terči by zo zadnej strany bola nejaká vysokosvietivá zelená led dióda resp viac diód. Po trafení tohto terča pukom by sa tieto diódy rozsvietili . Vedel by mi prosím niekto poradiť jednoduchý el. obvod so súčiastkou ,ktorá by snímala otrasy alebo vibrácie z toho terča , ktorá by následne aktivovala obvod a terč by sa rozsvietil ? Pozeral som po internete rôzne druhy vibračných senzorov atď ale tápam, pre mňa to je teraz ako hľadať ihlu v kope sena. Samozrejme sú po internetoch v ponuke hotové terče pre kluby,školy ale ceny sa pohybujú v tisícoch. Ak by bol niekto ochotný sa mi k tomuto vyjadriť a pomôcť mi s návrhom bol by som veľmi vďačný . Realizovať DPS si viem. A aby to nebolo také jednoduché ( pre niekoho možno je ) a niekto by dokázal navrhnúť taký obvod bol by som rád aby v tom bolo zapojené jedno tlačidlo / vypínač ktorý by naraz potom zhasol všetky diody. Toto by bola jednoduchšia varianta a ak by sa niekto našiel prezentoval by som mu možno aj tú komplikovanejšiu. Vopred ďakujem za akékoľvej reakcie, držte sa praitelia v tomto období hlavne v zdraví.

S pozdravom Roman
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa mac26 » 23 Okt 2020, 15:56

Na detekciu mozno piezo?
Signal len zosilnit tranzitorom a za to napr. NE555 ako MKO, ktory ten signal podrzi nejaky cas.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa romiadam » 23 Okt 2020, 20:58

a ak by sa niekto našiel prezentoval by som mu možno aj tú komplikovanejšiu.
Odprezentuj aj tu komplikovanejsiu. uvidime co mozeme pre teba urobit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa bum » 23 Okt 2020, 23:12

Na snímání třeba použij snímače tlaku, síly nebo váhy a vyhodnotit v nejjednoduším případě třeba OZ možností je více, pak třeba i rozšířit o záznam zásahů na PC nebo pomocí mikrokontroléru. Jaký má být průměr toho terče? jak píšeš budeš mít pouze dva nebo více terčů umístěných v rozích branky, střílet na bránu (terče) budeš čím míčky?.
0

RomanSlav
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 23 Okt 2020, 13:11
Bydlisko: Martin
Vek: 34

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa RomanSlav » 27 Okt 2020, 10:29

romiadam napísal:
a ak by sa niekto našiel prezentoval by som mu možno aj tú komplikovanejšiu.
Odprezentuj aj tu komplikovanejsiu. uvidime co mozeme pre teba urobit.
Zložitejšia verzia by bola aby všetky 4 terče svietili na červeno a po zásahu pukom by sa rozsvietili na zeleno. Toto by bola úplne moja ideálna predstava. nehccem som hneď na začiatku žiadať také zložitejšie veci. Ak by to však bolo možné zrealizovať a pomôcť mi s nejakými schémami a nápadmi ako by to fungovalo budem vďačný za každú radu.

-- Spojený príspevok 27 Okt 2020, 11:36 --
bum napísal:Na snímání třeba použij snímače tlaku, síly nebo váhy a vyhodnotit v nejjednoduším případě třeba OZ možností je více, pak třeba i rozšířit o záznam zásahů na PC nebo pomocí mikrokontroléru. Jaký má být průměr toho terče? jak píšeš budeš mít pouze dva nebo více terčů umístěných v rozích branky, střílet na bránu (terče) budeš čím míčky?.
No vedel som, že budem potrebovať nejaké snímače tlaku,vibrácii atď už len potrebujem schému zapojenia. Chcel som to spraviť čo najjednoduchšie takže žiadne výstupy na PC o záznam zásahov netreba .Terče budú 4 v každom rohu brány . Samozrejme netvrdím, že v budúcnosti by som nechcel k tomu doplniť časomieru v podobe nejakého veľkého 7 segmentového displeja, ktorý by rátal čas od prvého zásahu až po posledný štvrtý, ale na začiatok som chcel aspoň niečo takéto aby sa to rozsvecovalo.

Strielať sa bude klasickým hokejovým pukom , klasickjé seniorské 160g, pre žiakov,kadetov a začínajúci hokejistov odľahčené 113g puky. Šikovné ručičky dokážu poslať puk na terč rýchlosťou kludne cez 120-140km takže bomba to bude dobrá. materiál terča by mal byť tvrdené plexisklo ako mantinel na hokejovom štadióne takže zvládne taký náraz.
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa mac26 » 27 Okt 2020, 11:02

Mal by si napisat vsetko co tam chces mat, pretoze dorabat nieco do uz existujuceho systemu moze byt daleko zlozitejsie ako navrhnut to rovno tak, ako ma byt
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 27 Okt 2020, 11:17

Snimace vibracii, otrasu, priezo - to je nevhodne. Musime si uvedomit, ze ten naraz otrasie celou brankou. ja by som na to isiel skor mechanicky - to plexisklo dat na panty, zozadu pruzina a pri zasahu sa proste otoci smerom dovnutra a tuto polohu snimat napr. aj klasickym spinacom, alebo halovym senzorom. vyhoda je, ze ak pri trafil tycku v blizskosti, tak otrasovy snimac to vyhodnoti ako zasah, ale takto mechanicky nie.
Dalsia vyhoda by bola, ze to plexisklo dlhsie vydrzi, pretoze nemusi pohltit cely zasah, ale ten puk preleti do branky.
Idealne by to bolo postavit ako nezavisly modul, ktory by fungoval samostatne - teda ukazoval cervenu/zelenu a zaroven by napr. bud posielal hodnotu na seriovy port, alebo nastavoval nejake piny. Takto do buducna to vies pripojit na dalsi modul, pripadne do nejakeho vacsieho systemu, ale zaroven to vies pouzit aj samostatne.

Edit: predpokladam, ze chces nieco taketo, ale odolnejsie :)
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

bum
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 126
Dátum registrácie: 28 Okt 2016, 21:40
Vek: 66
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa bum » 27 Okt 2020, 15:01

ROMANSLAV děkuji za upřesnění kolik terčů čím se bude střílet a jakou signalizaci pozaduješ předně to chceš levné tak zvol způsob výroby co píše POCITUJLASKU stejný způsob se používá i u nastřelných hasičských terčů. Pak ti na vyhodnocení zásahu každého terče stačí jako snímač obyčejný masivnější spínač (mikrospínače) který sepne po zásahu terče cívku relátka a to pak pracovními kontakty rozsvítí požadovanou led. V klidu přes klidové kontakty relé ti bude svítit jiná barva led diody. Pak budeš potřebovat pouze čtyři spínače, čtyři relátka a osm led diod čtyři od jedné barvy pro každý terč.
0

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa peterple » 27 Okt 2020, 19:08

vidím minimálne dve cesty.
https://pimylifeup.com/arduino-force-sensing-resistor/
https://www.arduino.cc/en/Tutorial/Buil ... es/ADXL3xx
Zamozrejme terč zavesiť na špagát. Ešte tam strčiť BT alebo IR modul aby sa to dalo resetovať na diaľku

No a už len trocha programovania.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

RomanSlav
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 23 Okt 2020, 13:11
Bydlisko: Martin
Vek: 34

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa RomanSlav » 02 Nov 2020, 07:32

pocitujlasku napísal:Snimace vibracii, otrasu, priezo - to je nevhodne. Musime si uvedomit, ze ten naraz otrasie celou brankou. ja by som na to isiel skor mechanicky - to plexisklo dat na panty, zozadu pruzina a pri zasahu sa proste otoci smerom dovnutra a tuto polohu snimat napr. aj klasickym spinacom, alebo halovym senzorom. vyhoda je, ze ak pri trafil tycku v blizskosti, tak otrasovy snimac to vyhodnoti ako zasah, ale takto mechanicky nie.
Dalsia vyhoda by bola, ze to plexisklo dlhsie vydrzi, pretoze nemusi pohltit cely zasah, ale ten puk preleti do branky.
Idealne by to bolo postavit ako nezavisly modul, ktory by fungoval samostatne - teda ukazoval cervenu/zelenu a zaroven by napr. bud posielal hodnotu na seriovy port, alebo nastavoval nejake piny. Takto do buducna to vies pripojit na dalsi modul, pripadne do nejakeho vacsieho systemu, ale zaroven to vies pouzit aj samostatne.

Edit: predpokladam, ze chces nieco taketo, ale odolnejsie :)
ďakujem za odpoeď, akosi tápam v tom pojme "halový senzor " , na webe je toho kopu...vedeli by ste mi to načrtnúť na papier ako presne si to predstavujete ? teda ako by ste to spravil vy podľa toho čo ste napísal ? Vopred ďakujem
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Elektronické terče pre hokejovú bránu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Nov 2020, 09:11

je to snimac reagujuci na magnet. Cize na tie zavesene terce dat maly magnet, a ked sa pohnu, tak to zaregistruje snimac. alebo tam dat snimace, ako su napr. na dvere, ked sa otvoria - magnet a spinac reagujuci na magnet. je to bezkontaktne a celkom spolahlive.
Bolo by fajn to navrhnut tak, aby vsetka elektronika bola chranena a nezavisla od tercov - aby ich pripadna vymena bola rychla a lacna.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok