Firmware pre specialny logger

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 02 Aug 2021, 16:46

Caute borci,

potreboval by som vyvinut/vyrobit program pre nejaky procesor / pfga a pod, kto s cim pracuje a trufne si .
hardware si nadizajnujem sam.

Moja predstava je :
1: dam vediet co potrebujem aby procesor robil, ako rychlo a pod... vypocty a pod
2. dotycny clovek co si to vezme ze to spravi, teda ten FW pre procak, mi napise, aky procesor by bol podla neho na to ok ( resp. s cim ma skusenosti a vie, ze to bude na tom fungovat a bude moznost casom nieco navyse pridat).
3. nakreslim si medzicasom schemu podla toho, ako dostanem instrukcie ( ktore piny/porty budu pouzite, aky krystal clock a podobne).
4. obojstranne si schvalime ze vsetko je jak ma byt a mozeme na tom robit ( dotycny na FW, ja na HW).
5. nie je to projekt ktory ponahla, radsej to chcem v klude, dajme tomu aspon rozrobene do oktobra? a dotiahnute potom neskorsie.

____________________________________________________

A teraz v skratke co potrebujem + zakladne poziadavky (na zacatok nech nieco funguje)

Potrebujem nakodit firmware, ktory bude kontinualne citat 4 vstupy (fotodiodove).
- Data budu liezt z AD7386BCPZ - 4 kanalovy ADC, treba nastudovat DS koli obsluhe ( SPI komunikacia).

- AD prevodnik bude na 3.3V, takze priamo spojene s procakom, tiez na 3.3V beziacom. Hodnoty prichadzajuce budu 0-3.3V.

-Rychlost citania 100kSps, 250kSps prepinatelna switchom ( HIGH/LOW) - citat iba pri zapnuti zariadenia a potom celu dobu behu procaku uz ignorovat.

-hodnoty surove zapisovat na kartu (SD karta, asi 32GB kapacita, FAT16/32 formatovanie ( aby sa to dalo v pc stiahnut) - CSV alebo TXT subor, to je jedno, hodnoty oddelene ciarkou alebo medzerou alebo minusom, to je jedno). Staci aby sa vytvoril jeden subor, pridal prvy riadok HEADER data a potom do neho tlacit data. ( periodicky ukladat subor, aby sa nekoruptoval ked zariadenie vypnem. Pri 100kSpS to je dakych 0.8MB/s, 250kSps bude nieco okolo 2MB/s, co su neni horibilne rychlosti.

- cas - stahovat z GPS ( bude pripojene cez UART, klasicke NMEA spravy), cas ukladat v riadkoch k surovym datam raz za sekundu ( t.j. v 0 sekunde zacne riadok s casom a datumom, potom surove data pokracuju v dalsich riadkoch bez datumu a casu, az do dalsej sekundy, kedy zas pribudne aj datum/cas na sekundy presne. - najlepsie data datum/cas na koniec datoveho riadku ( koli neskorsiemu spracovaniu dat)

- nejaku jednu externu ledku, trebars cervenu, raz za par sekund nou bliknut, aby som vedel, ze zariadenie nezatuhlo dajako, proste ze to zije.

Ak treba pridat nejaku externu RAMku koli datam, staci napisat.

Nehram sa na spotrebu ani nic podobne, hlavne potrebujem aby to tahalo v poriadku a nemalo problemy ze trebars zabudne zapisat na kartu a pod.

K funkcii, ak treba kludne dat dva vstupy na interrupty napriklad ( start a stop vstup) , pridam si tam dve tlacidla a pokojne sa tym moze zapinat, vypinat logovanie. ( aby to nebolo viazane na vypnutie napajania).

Joo, este doplnim, kedze vela ludi to videlo ale nikto nic nepise, ze to nechcem zadarmo :) Cas nad niecim straveny nie je zadarmo a ja to samozrejme chapem.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa peterple » 03 Aug 2021, 11:33

djwiktor napísal:
02 Aug 2021, 16:46
Pri 100kSpS to je dakych 0.8MB/s, 250kSps bude nieco okolo 2MB/s, co su neni horibilne rychlosti.
Naozaj? To by platilo ak by si ukladal naozaj raw data (binárne) a nie CSV. Takto si to musíš ešte vynásobiť minimálne 6x (jedno číselko môže mať až 5 znakov + oddeľovač). 5MB/s mi príde už dosť fičák.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa Atlan » 03 Aug 2021, 14:59

Tak kup 4kanalovy osciloskop, s wifi a vynavene, cas sice nebude gps, ale to je snad detial, hlavne ze rtc osciloskop ma. Ten zapis bude tiez zaujimavy.
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 03 Aug 2021, 21:07

Atlan, bude do zariadenie na aute, komplet odrezane od PC a podobne.
Osciloskop mam, pouzival som doteraz a prave za to ze mam odskusane co potrebujem , to potrebujem hodit do standalone zariadenia, ktore mozem v klude zapnut a nechat dakde polhodiny bezat a potom si stiahnut data doma.

P.S. - ten cas je dolezity. Podla neho viem synchro na deje ktore ma zaujimaju.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 04 Aug 2021, 18:03

peterple napísal:
03 Aug 2021, 11:33
djwiktor napísal:
02 Aug 2021, 16:46
Pri 100kSpS to je dakych 0.8MB/s, 250kSps bude nieco okolo 2MB/s, co su neni horibilne rychlosti.
Naozaj? To by platilo ak by si ukladal naozaj raw data (binárne) a nie CSV. Takto si to musíš ešte vynásobiť minimálne 6x (jedno číselko môže mať až 5 znakov + oddeľovač). 5MB/s mi príde už dosť fičák.
ja som pocital 16bit (2 bajty) hodnoty x 4 kanaly. plus nejaka rezerva. to je 8 bajtov ( znakov) na 4 kanaly plus dajme tomu 4znaky oddelovaky, to je 12bajtov na zapis.
Ci zle pocitam?
A kedze to je 100tis zapisov/merani za sekundu, tak krat 100000 = 1200000bajtov, co je 1,14MB/s. Takze s rezervou tie 2MB/s.. ? Trebars CR/LF a pod asi tiez daco zere.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa peterple » 04 Aug 2021, 18:55

To čo rátaš by platilo ak by ten súbor bol binárneho typu. Lenže ty chceš TXT alebo CVS. Tam sa čísla ukladajú ako postupnosť číslic. Čo číslica to jeden byte. pre 16b hodnotu sú to čísla v rozsahu 0 až 65535. Ale zrejme treba počítať s najhorčím prípadom čo je 5 číslic teda 5 bytov. Plus oddelovač, teda 6. CRLF sú dva znaky ale stačí tam dávať len LF. Preto tvoju hodnotu datového toku treba prenásobiť 6. Alebo sa spokojíš s binárnym formátom a tam to bude platiť ako píšeš. Ja to robím presne takto a do excelu to konvertujem až pri sťahovaní dát. Robím sw do týchto mašín http://schleibinger.com/eBT2/manuals/eBT2_manual2.htm
Ale tvoj data rate by som nedal ani v binare. A to sa vobec nehram na nejake FAT. Ale ukladam si to len stranku po stranke. Stahuje sa to potom mobilom ten to konvertuje na XML ktore cita excel.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 04 Aug 2021, 22:33

Zdar, diky za info, uz tomu konecne chapem, kde mi nesedeli pocty :)

Ono preto aj hladam na forach, lebo toto uz je na mna dost rychle ( aj ked v ponimani dnesnych microcontrolerov relativne pomale).

Binar kludne staci, hlavne nech to tam stiha davat tie data.
Pri kodovani A1Z26 by sa to skresalo na 4 bajty v najhorsom pripade, lebo 65535 by bolo (FKE1 ) - sorry, treba odzadu, takze 1EKF .Co by sa dalo dalej skresnut este, lebo posledne dve hodnoty 16bit int by sa mohli ignorovat ( to uz je uplne aj tak maximum, co nepotrebujem). takze by z toho liezli 3bajty ak by to bolo CSV, cize EKF iba pre hodnotu 65533. plus oddelovak.

Myslis ze to uz by sa dalo v pohode?

Ono ide o to, ze nez doriesim algoritmus na prepocet tych 4 hodnot, tak to bude nadlho...potom by to uz mohol chrumat rovno procak a na kartu uz by mi kludne len daval statistiku sekundovu. ale to zatial nemam.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa peterple » 04 Aug 2021, 23:29

Ako som písal, môj hw by to nedal ani keby sa prešlo na 26kovú číselnú sústavu. Skresal si to zo 6 znakov na 5. Teda 4kanaly x 5 bytov x 100000 je 2MB/s a to sme len na tej pomalej vzorkovacej rýchlosti. Je pravda že to beží na hw ktorý sa dizajnoval pred 20 rokmi a za ten čas som sa osobne nikam neposunul.
Binarne by to bolo 4 x 2 x 100000 = 0,8MB/s. Lenže opäť tu je problém toho FAT32. Tam bude značná réžia takže opäť to nedám.
Som zvedavý či sa tu nájde niekto čo to dá s prstom v nose. A bude aj garantovať že to bude fungovať za každých okolností. Ja som len mal ambíciu upozorniť na nezrovnalosti v tvojom zadaní.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 04 Aug 2021, 23:46

Urcite dakujem moc za informacie uzitocne. Holt nie som programator, HW navrhnem aj vyrobim, len tu dusu pre procak ma pisat dako nepochytilo ( nepocitam "kodenie" arduina).
Ono v dnesnej dobe 2MB/s nie su nic specialne z pohladu hardware, vsak mame bezne mcu taktovane na 100-200MHz. Vsak ak si zoberiem ze take normalnejsie SD karty davaju pri video nahravani cez 15-20MB/s tak tie 2MB by to mohlo dat s prstom v nose :)
Pisal mi aj z bastlirny clovek , co vraj by to v pohode mohol dat, tak som mu poslal info presne ze co chcem, tak som zvedavy ci odpise :D
Ako chapem ze je to narocnejsia haluska, ale isto tu alebo tam sa najdu nejaky borci :) len to chce cas:) zato to ani nesurim lebo mi to neponahla.. to na co to potrebujem, bude aj tak onedlho pase a potom treba cakat zas do dalsieho roka :) Takze bude casu dost na ladenie a skusanie.

Ako som pisal aj predtym, na osciloskope viem uz co to robi a aku rychlost sledovania 4 kanalov potrebujem. Preto ta poziadavka na 100tis vzoriek za sekundu. Az dopisem algoritmus z nejakych dat co uz mam, tak potom bude aj tych zapisov na kartu menej a vecsinu len pozuje procak v ramke. A na kartu da vysledky. ale zatial tak daleko nie som a potrebujem ovela viacej tych dat.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa peterple » 05 Aug 2021, 12:40

No neviem koľko je tu na fóre ľudí čo jazdia 100Mhz vlastný systém. Jasne technolódie sú, ale postaviť vlastný systém na tejto hladine je úplne iná liga. Ani zbúchať hw nie je trivilalitka a to už vôbec nehovorím o sw.
Nebude rýchlejšie a lacnejšie si také kúpiť ako developovať? Napr:
https://www.dataq.com/products/di-4000/
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 05 Aug 2021, 19:46

Peterple, ten DAQ co si poslal vyzera ze by aj kurnik mohol zvladat to co potrebujem ! Idem to prestudovat. Diky moc za info.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 05 Aug 2021, 19:53

Tak nic teda... sice sa tvari ze 160kHz a 16bit, ale ejha.. jeden kanal. Ak by som chcel 16bit a 4 kanaly, tak sa dostanem na sotva 10kHz, co je bieda. Mimo to, na to aby to vedelo ladovat do SD karty, si okrem toho logera za 400USD, este treba zakupit kod na odomknutie standalone nahravania za dalsich 200dolarov.

Tak nic, zostavam pri tom, ze to potrebujem nakodit. :)
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
feros
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 23 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: okres Nitra

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa feros » 05 Aug 2021, 20:29

Môžeš prosí ťa prezradiť čo v aute treba vzorkovať 250ksps ?
Tie vzorky sa majú odobrať synchróne v štyroch kanáloch ?
Je skutočne treba dlhodobý záznam na kartu, nestačí len povezme 5 sekundový záznam spustení nejakou udalosťou ?
0

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 05 Aug 2021, 20:38

Ahoj, ako som uz pisal do spravy jednemu clenovi, mozno nakoniec by stacilo, ak by to boli cyklicke 20s zaznamy. Ide sa na to mrknut, ci by to vedel spravit, ak hej, tak potom to tu zamkneme :)
Je to na aute, ale iba koli prevozu na miesto kde to potrebujem mat zapnute. S autom to inak nema nic spolocne.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa peterple » 05 Aug 2021, 22:18

Sorry za ten odkaz, neštudoval som to do podrobna. Také ťahy bývajú bežné že sa píšú maximalne parametre ktoré sa ale navzájom vylučujú. To že USB treba odomknúť som tam registroval. Rozhodne si myslím že taká doska čo to dá musí existovať. Na čískom webe by sa to určite našlo. Len nikto z nás nevie čínsky a tiež rozlíšiť šmejd od použitelnej veci. Čínaň prisvedčí na všetko. Jednak nerozumie, jednak je to jeho životná filozofia. Že to bude niečo koštovať sa tiež dá očakávať. Jednak to nie je žiadna trivilitka a jednak sa toho nepredá toľko ako Gopro kamier.
Celkom by ma zaujímalo ako to bude zrealizované ak to nakoniec dopadne dobre s developingom.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Firmware pre specialny logger

Príspevok od používateľa djwiktor » 05 Aug 2021, 22:30

Dam urcite vediet az sa to uzavrie, ze co a jako :)

S cinanom nechcem nic spolocne mat, bohuzial uz nie raz som kupil za dost penazi smejd, presne ako pises, cinan prisvedci vsetkemu.
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok