Prerobenie otocneho drziaku na TV

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa dan21 » 24 Máj 2022, 09:33

Zdravim,

kamarat ma oslovil, ci by som mu nevedel pomoct s prerobenim drziaku na TV.
Je to elektricky (dialkovo ovladany) drziak na TV s moznostou natacania +- 30°.
Prave ten uhol natacanie by potreboval zmenit na +-90°.
Urcite to ide, lebo pri zapnuti sa rameno do takejto polohy vytoci. V prevadzke to vsak ide len +- 30°.
Myslim ze je tam tento CPU
https://www.stcmicro.com/datasheet/STC12C5616AD-en.pdf

Ak by sa do toho niekto chcel pustit, mozem sprostredkovat kontakt.
Kontaktujte ma cez SS

https://www.comx-computers.co.za/BRK-PL ... 174905.htm
https://static.commerceplatform.service ... ctions.pdf
Prílohy
drziak_1.png
drziak_2.png
drziak_3.png
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Máj 2022, 16:29

Predpokladám, že potrebuje dostať obrazovku kolmo k stene /90°/ ale nepustí ho tá jedna polovica ramena,pretože sa pri max jej terajšom natočení oprie o stenu .
Ak je to tak, potom by stačilo medzi tie dve oká, ktorými sa primontúva o stenu ,vložiť trubkový medzikus, potrebnej dlžky /10-15cm?/ktorý by sa primontoval o stenu a až k nemu prišroubovať tú elektrickú konzolu.
Najlepšie by bolo ,keby si nakreslil tú situáciu podla skutočnej potreby.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Máj 2022, 08:01

Napad dobry, ale nepomoze. Software to dokaze natocit len do 30°. Ako som pochopil kamosa, tak to chce mat namontovane na vonkajsom rohu stien a vytocit obrazovku o 90°. Pri startovacej sekvencii (zapnutie do siete) to drziak urobi (asi potrebuje nastavit nulovu polohu) ale potom v prevadzke to robi max +-30°.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Máj 2022, 12:14

Aha, takže tam to nepomôže.Ak by to nešlo SW, tak možno dať dva také držiaky do série aby sa dal zväčšiť rozsah točenia,ale to je asi drahé riešenie.
Možno by stačilo upraviť satelitný pozicioner, alebo vyrobiť nový záves a použiť napr. dialkové ovládanie brány.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Máj 2022, 12:34

Jedna z variant je vyhodit komplet elektroniku a dat tam nieco v style Arduina :-)
Kamarat sa nebrani hocijakemu rieseniu :-)
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa ivan_01 » 25 Máj 2022, 12:42

ale zase arduino. Ak nieje potrebné ovládať to diaľkovým ovládačom, stačia ti dva spínače a ak to chceš mať trottlsicher a bombenfesten tak ešte dva koncáky
Prílohy
index.png
index.png (6.6 KiB) 3047 zobrazení
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Máj 2022, 13:09

Ak by tam nechcel mať diaľkové ovládanie, tak to asi celé vyhodí a televízor si otočí ručne
0

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa Zaky » 25 Máj 2022, 13:12

Je potřeba se podívat, jak to snímá polohu. Pokud jsou tam třeba nějaké optické snímače s clonkami generujícími impulsy, tak upravením počtu clonek na třetinu se z +/- 30° stane +/-90°, samozřejmě s tím, že krok natočení se změní na trojnásobný.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Máj 2022, 13:20

Takze DO je nutne !! :-)
Este chce pouzit signat z TV DO. Ked sa zapne TV tak sa natoci stojan do polohy 90° a pri vypnuti TV sa natoci "domov"

Ziadne dorazy (spinace, optika). tam nie je
doska ma 4 konektory.
1. motor na vysuvanie ramena
2. motor na natacanie TV
3. DO
4. napajanie
0

ivan_01
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 24 Sep 2021, 14:58
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa ivan_01 » 25 Máj 2022, 13:23

Zaky napísal:
25 Máj 2022, 13:12
Je potřeba se podívat, jak to snímá polohu. Pokud jsou tam třeba nějaké optické snímače s clonkami generujícími impulsy, tak upravením počtu clonek na třetinu se z +/- 30° stane +/-90°, samozřejmě s tím, že krok natočení se změní na trojnásobný.
a keď vycvakáš clonky z čidla, tak pri inicializácii, keď teraz ide +- 90°, potom pôjde za roh.

Edit: ak potrebuje ovládanie cez DO od TV, potom jedine nejaky jednočip. A keď zmení telku, bude to musieť prerábať.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 370
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa Sani1 » 25 Máj 2022, 13:50

Zaky, ak on počas úvodnej kalibrácii zistí, že 90° je preňho povedzme 90 impulzov a pracovný rozsah získa vydelením tromi, tak výmena cloniek nepomôže. Možno keby bolo lepšie vidno typ motora a tú elektroniku na ňom, ....
Najjednoduchšie by bolo diaľkové ovládanie s dvomi tlačítkami, ktoré zapína dve relé. Kým drží jeden spínač - točí do jednej strany, ak drží ten druhý, tak točí do druhej strany, prípadne to poistiť koncovými spínačmi ak si náhodou niekto sadne na ovládač
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Máj 2022, 15:35

Motor je nejaky 12V DC 1.4 otacky/min
Procesor typy 8051.
Mozno ma motor v sebe nejaky enkoder .....
Lepsie odfotim a poslem
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Máj 2022, 17:22

Sani1 napísal:
25 Máj 2022, 13:50
Zaky, ak on počas úvodnej kalibrácii zistí, že 90° je preňho povedzme 90 impulzov a pracovný rozsah získa vydelením tromi, tak výmena cloniek nepomôže. Možno keby bolo lepšie vidno typ motora a tú elektroniku na ňom, ....
Najjednoduchšie by bolo diaľkové ovládanie s dvomi tlačítkami, ktoré zapína dve relé. Kým drží jeden spínač - točí do jednej strany, ak drží ten druhý, tak točí do druhej strany, prípadne to poistiť koncovými spínačmi ak si náhodou niekto sadne na ovládač
Práve preto som navrhoval nejaké ovládanie z brány, ale tam treba tiež koncáky, takže to už je zložitejšie,ale aj tak by sa to dalo tam doplniť nejakými mikrospínačmi a vačkami v správnej polohe.
Na hulváta , by sa to dalo urobiť aj bez koncákov,len na tvrdé okometrické odhadnutie polohy,kedy zastaviť./ radšej skôr a doťukať.../
Len dokedy by to vydržalo, ak by pripitý pridržal tlačítko pridlho... niečo by povolilo. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa dan21 » 25 Máj 2022, 19:04

Prikladam fotku motora a celej elektroniky.
Prílohy
tv1.png
tv2.png
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Máj 2022, 19:47

V tých čiernych trubkách od motorov sú zrejme planétové prevodovky ako na akuvrtačkách,.
Skús odfotiť aj rozobratý konektorna motore, kolko má kontaktov.Ak len dva, tak je to ovládané zmenou polarity a prúdovým obmedzením namiesto koncákov..
Ak by sa to prerobilo na dve tlačítka/resp štyri/ na každý motor zvlášť, tak by sa dali nejaké koncáky dorobiť na tie vonkajšie plasty,pretože podla tých prevodoviek po bokoch ,tam asi by bol problém niečo upevniť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
balu
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 540
Dátum registrácie: 21 Feb 2022, 12:06

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa balu » 25 Máj 2022, 21:20

Myslím, že pokud ti chceš upravit, zjisti si, co je to za motory a jak je ovládat (řekl bych, že jsou tam 2 H-můstky), jak se snímá poloha motoru nebo jak se zjišťuje krajní poloha (pak to možná budou krokové motory) a udělěj si svojí DPS s H-můstky pro motory, vstupem pro snímač polohy, vyber si svůj oblíbený procesor a napiš si k němu software. Pokud budeš mít k dispozici potřebné informace a zařízení na zkoušení, mohl bys mít software za pár dní napsaný. Vytahnout software z procesoru totiž s největší pravděpodobností nepůjde. A i kdyby šel, asi by trvalo hodně dlouho, než bys zjistil, co kde dělá a kde najít to, co potřebuješ.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Prerobenie otocneho drziaku na TV

Príspevok od používateľa dan21 » 26 Máj 2022, 07:47

Ja to prerabat nechcem (nebudem). Kamarat sa ma spytal, ci by som mu s tym nejako nepomohol.
Ak ma niekto zaujem, sprostredkujem kontakt.
0

Napísať odpoveď