Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Sem možete napísať ak potrebujete niečo vyrobiť napr. plošný spoj alebo nejaké zariadenie...

Moderátori: Merak, Moderátori

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa mario1p » 15 Júl 2023, 02:04

Prosim Vas potreboval by som vyrobit ukazovatel tlaku LED indikatorom na meranie tlaku oleja v aute.
Tlakovy senzor ma parametre 1- 10Bar a pri urcitych baroch ma urcity odpor . vid tabulku https://vdo-webshop.nl/8063-large_defau ... 7-nptf.jpg (stredny stlpec)
Rozmyslal som pouzit obdod LM3914. Ale kedze nie som doma v navrhovani schem, chcel by som poprosit niekoho, ci by mi neporadil. ....... V podstate pouzit tento VDO snimac tlaku v rozdahu 1-10bar https://vdo-webshop.nl/en/pressure-send ... 90869.html a 10 led aby ukazovali tak ze najmensi tlak rozvietena jedna a cim vyssi postupne rozvecovat v zavyslosti tlaku vsetky. Dakujem
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa miso156 » 15 Júl 2023, 03:12

Kasli na 300 obvodov. Hento cele ti spravi jedna Atmega alebo Arduino Nano. Este to budes mat aj presne, lebo do procaku mozes napisat kompenzaciu zakrivenia toho odporu. 10 lediek sa da napajat/zemnovat priamo z pinov.
Takze celkovo: Merat ubytok na vystupe tlak. snimaca AD prevodnikom, namerany ubytok previest podla tej tabulky co si linkol na tlak, a podla tlaku rozsvecovat Ledky.
Este budes mat aj o nieco mensiu robotu s doskou, hehe.
0
"No pain, no gain." (KC238)

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa enigma » 15 Júl 2023, 05:35

pre teba by to bolo menej roboty .... ale neovládame všetci programovanie . niektorý sme ešte stará škola .
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa miso156 » 15 Júl 2023, 06:54

Rozumiem.
Nuz, zalezi ako presne to potrebuje, lebo vykompenzovat nelinearitu cistym analogom je uz pre skusenejsich.
V procaku je to jeden vzorec.
Dal som si tu robotu preklopit to do grafu, je to take na zvazenie ci tu chybu riesit alebo nie.
Ak nie, tak by som na procak aj kaslal. Staci to cidlo napajat prudovym zdrojom a vystup cidla priamo priviest na LM3914.
Screenshot from 2023-07-15 06-47-07.png
0
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa mario1p » 15 Júl 2023, 13:25

MIso 156 --- dakujem pekne za odpoved, O arduine som tiez cital, ale priznam sa ze ja som totalny amater, ze ked vidim schemu tak to viem naletovat. Ale navrhnut to neviem. A aby som presne popisal o co mi ide. Ide mi o to ze mam auto na ktorom mi odisiel motor, prave kvoli tomu ze cislo na olej je len spinacie, cize ked klesne tlak pod urcitu hodnotu zasvieti kontrolka (mala by zasvietit) lenze ta elektrika je tak spravena blbo, ze ked prehrdziavie kabel, alebo vypadne tak prave sa to javi ako ze je to v poriadku lebo nic nesvieti. A chcem sa tomu vyvarovat dobuducna a preto chcem klasicky spinac nahradit tymto meracm VDO. A co som vsade nasiel su len budiky otocne a to nemam kde dat preto by som chcel len jednoduchy led pasik aby mi indikovalo tlak . Nemusi to byt totalne presne. Hlavne ide o to aby ked klesne pod 1bar to upozornilo a ostatne su viac menej informativne a ci namera 7bar alebo 6,5 baru je v podstate jedno 0,5 baru od 2 barov je to jedno +/-0,5baru.
A Miso vedel by si mi poradit aj s ty marduinom ked hovoris ze je to jednoduchsie? Lebo ja by som potreboval vysleovene aj schemu zapojenia so suciastkami lebo ja som naozaj taky amater a uvitam kazdu radu alebo odporucanie. Precital som toho vela ale nikde nie je takato neaka vec co by som mohol vyuzit. :prayer:
0

tinono
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 04 Júl 2013, 15:05

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa tinono » 15 Júl 2023, 13:53

Ako led daj nieco taketo.
https://techfun.sk/produkt/led-segmento ... e-cerveny/

P.s. Ak ti odide v aute kontrolka mal by si to zistit pri otoceni klucika kedy sa ti zapnu vsetky kontrolky a po nastartovani zhasnu ktore nemaju svietit.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa pablox » 15 Júl 2023, 16:50

Nemyslel skôr kábel od čidla tlaku oleja?
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa misocko » 15 Júl 2023, 21:13

Koncern to dotiahol k "dokonalosti". Na voľnobeh kontrolka nesvieti ani pri nulovom tlaku 🙂. Kontrolka mazania sa po zapnuti zapalovania rozsvieti, a po chvilke zhasne aj keď nenaštertujete motor.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa miso156 » 15 Júl 2023, 23:03

Vyskusaj najskor na kontaktnom poli ak by tam bola chyba.
Tranzistor hocijaky signalovy PNP (BC556B, BC640B, atd..)
Vsetky Ledky zapoj obdobne ako D1.
Pin9 nechaj nezapojeny aby svietila len jedna Led (nie pas) (koly mensej spotrebe)
U TL431 su piny Ref a Katoda spojene pre ziskanie 2.5V referencie.
Screenshot from 2023-07-15 22-56-49.png
Pozn: Senzor nepripajaj zbytocne dlhymi a priliz tenkymi vodicmi, lebo vodice by sposobovali chybu merania (priemer min 0.5mm).

Teraz rozmyslam, ten senzor je v aute uz vyuzivany a napajany, alebo ho chces na novo doplnit?
Ak je uz vyuzivany staci len merat napatie.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 16 Júl 2023, 00:42, upravené celkom 1 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa mario1p » 16 Júl 2023, 00:41

miso 156 -- cize ak tomu spravne rozumiem tak ostatne LED zapojit na vyvody LM 3914 na 10 az 18.
A ten tlakovy senzor je vlastne ten odpor R4? alebo ten zapojit do serie s tym odporom R4?
A ten senzor vlastne davam druhy novy dalsi ktory v aute nie je od vyroby. Tne co je od vyroby tam zostava a ma svoju kontrolku ktora je v podstate zbytocna ked podla mna funguje opacne a je to slabe miesto tychto aut preto je toko s pokazenymi motormi. Takze tento tlakovy senzor je vlastne novy a je na 12V.
0

miso156
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 648
Dátum registrácie: 06 Dec 2020, 11:46
Bydlisko: Banska Stiavnica
Vek: 38

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa miso156 » 16 Júl 2023, 00:46

R4 je ten senzor.
Ano, ostatne Ledky pripojit na piny 10-18 (nechcelo sa mi ich kreslit)
Inak, teraz som kdesi cital ze minimalny prud pre tieto senzory je 20mA. Ja som nastavil len 5mA. Treba vyskusat ci to bude robit problem. Lebo pri 20mA a 12V by to nonstop zralo 0.25W. Mozem ti to prestavit ak chces. Mozno tych 20mA udavaju len kvoly tej chybe na vodicoch.
0
Naposledy upravil/-a miso156 v 16 Júl 2023, 01:01, upravené celkom 3 krát.
"No pain, no gain." (KC238)

mario1p
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 09 Okt 2008, 00:00

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa mario1p » 16 Júl 2023, 00:54

Dakujem uz to chapem. A ka by som chel aby sveitli vsetky diody v rade tak PIN9 zapojit na +, ak som to spravne podchopil z data sheetu.
Vyskusam to takto ked mi pride to cidlo a dostanem sa k tomu, zatial si vsetko pripravim k tomu a dam vediet ci to funguje. Verim ze bude a vyriesim velky problem. super Velka vdaka :thumbup:
0

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: Meranie tlaku VDO senzorom a ukazovnie LED indikatorom

Príspevok od používateľa TomasNM » 18 Júl 2023, 00:01

Ak chces previest odpor priamo na napatie linearne, tak musis pouzit konstantny prud a merat ubytok.
Ak ho zaradis do delica ako jednu vetvu, tak priebeh napatia bude silno nelinearny.
Potom je to uz len o operaku, mozno o dvoch, aby si to dopasoval pre tu 3914ku.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok