Moze caste zap/vyp podsvietenia na LCD poskodit podsvieteni?

Pomoc v oblasti výkonovej elektroniky (zdroje, nabíjačky, meniče a pod.)

Moderátori: mirosne, Moderátori

mirec10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 12 Sep 2008, 00:00

Príspevok od používateľa mirec10 » 17 Jan 2011, 02:55

Klasice ziarivkove trubice maju starter a caste zap./vyp. im neprospieva.
U podsvietenia LCD panelov (trubicove, ledkam caste zap./vyp. nevadi) moze byt situacia ina. U modelu co mam ja (LG W2252TQ) sa da aj regulovat intenzita podsvietenia - regulaciou jasu v nastav. monitora, riesene asi pomocou PWM, co by znamenalo ze caste zap./vyp. asi nevadi. O pouziti PWM svedci bzucanie (asi) invertora pocutelne aj pri tichsom PC, odhadom podla sluchu s frekvenciou 200 - 400 Hz, ktore s postupnym zvysovanim jasu na maximum postupne zmizne (monitor som nemal rozobrany).
Kedze PC casto restartujem a casto spustam fullscreenove aplikacie kde sa meni rozlisenie, moze dojst k vyp. a zap. podsvietenia kludne aj 50 krat za den.
Ake su vase skusenosti ohladom spolahlivosti podsvietenia ?

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:

Este 1 detail - ak monitor nebol dlhsie zapnuty tak hned po zapnuti je podsvietenie slabsie a v priebehu cca 1 min. zosilnie na "nominalnu" uroven.
0
NEKLAM
NEKRADNI
NEPODVADZAJ
STAT NEZNASA KONKURENCIU

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 17 Jan 2011, 09:30

LCD nepoužíva klasické ortutové žiarivky...ale CCFL trubice (viď google). Im nevadí zap/vyp...

čo sa týka toho PWM...nevadí im ani to ale niektoré modeli je naozaj počuť...hlavne keď má monitor napr. EKO režim, tak niektoré modeli celkom slušne bzučia...

Snáď ti moja odpoveď stačí...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

mirec10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 12 Sep 2008, 00:00

Príspevok od používateľa mirec10 » 17 Jan 2011, 10:05

Staci, vdaka.
0
NEKLAM
NEKRADNI
NEPODVADZAJ
STAT NEZNASA KONKURENCIU

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok